تاریخ امروز :بهمن 7, 1401

دلایل بی خوابی نوزاد چیست؟
0 (0)

بی خوابی نوزاد

به عنوان والدین جدید، ممکن است احساس کنید که هر اقدام کودک شما یک چالش است. امکان دارد سخت باشد که او غذا بخورد، جلوگیری از گریه او دشوار باشد و از همه مهم تر، کنار آمدن یا تغییر عادت های او بسیار چالش برانگیز است. یکی از این موارد بی خوابی نوزاد خواهد بود. خواب برای نوزادان بسیار مهم است و بنابراین والدین باید سعی کنند کودک را در سال های اولیه به مقدار کافی بخوابانند.
اگر احساس می کنید که الگوی خواب نوزاد باعث آزار شما یا او می شود، این موضوع ممکن است نشان دهنده وجود مشکلاتی باشد که سبب ایجاد بی خوابی نوزاد می گردد. بیایید چند مورد از مشکلات رایج در این مورد و اینکه چگونه والدین می توانند آن ها را به نفع نوزاد حل کنند، بررسی نماییم.
با کالازم همراه باشید.

مشکل بی خوابی نوزاد چیست؟

اولین قدم برای دستیابی به یک راه حل موثر برای سلامتی نوزاد این است که تشخیص دهید آیا او در خواب مشکل دارد یا خیر. در شش ماه اول زندگی طبیعی است که نوزاد در طول شب بیدار شود. همچنین الگوی خواب کودک بعد از گذشت این شش ماه هنوز هم می تواند متفاوت باشد، بنابراین گفتن اینکه نوزاد به طور مشخص مشکل خواب دارد، برای والدین سخت است.
با این حال، اگر هر یک از این سه علامت زیر بعد از سن 6 ماهگی در او رخ دهد، می توانید نتیجه بگیرید که با مشکل بی خواب شدن نوزاد روبه رو هستید:
  • اگر نوزاد بیش از 3 بار در شب بیدار شود و تبدیل به الگویی ثابت شده باشد.
  • در صورتی که نوزاد بعد از بیدار شدن بیش از نیم ساعت طول می کشد تا دوباره به خواب برود.
  • چنانچه او به طور کلی در خوابیدن مشکل دارد و این باعث می شود شما به عنوان والدین او مشکلات زیادی داشته باشید.
بی خوابی نوزاد

بی خوابی نوزاد

زمانی که مطمئن نیستید که آیا نوزاد مشکل بی خوابی دارد یا خیر باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا در این باره بررسی های دقیق تری انجام گیرد.

چرا نوزادان قبل از خواب گریه می کنند؟

وقتی والدین با گریه نوزادان قبل از خواب روبه‌رو می شوند ، بیشتر آن ها در مورد کارهایی که باید انجام شود بی خبر هستند. شما ممکن است از مراقبت از کودک خود در کل روز خسته شده باشید و اندکی بخواهید استراحت نمایید، اما به نظر نمی رسد کودک کوچک شما از این نظر با شما هم عقیده باشد. نوزادان تمام وقت خود را در رحم شما گذرانده اند، جایی که همه چیز به طور خودکار برای کودک راحت در نظر گرفته شده است.
بنابراین، کمی تلاش بیشتری لازم است تا اطمینان حاصل شود که در اینجا نیز محیطی امن و راحت برای نوزاد فراهم می باشد.
در حالی که به دلایل مختلفی ممکن است نوزادان شروع به گریه کردن کنند، اما موارد عمده ای وجود دارد که به نظر می رسد کودک را ناراحت می کند، به خصوص هنگامی که او سعی در خوابیدن دارد.
روش های آسان و موثر تنظیم خواب نوزاد

1. ناتوانی در به خواب رفتن در شب

به نظر نمی رسد برای بسیاری از والدین مشکلی بابت بی خوابی نوزاد وجود داشته باشد. با این حال، آن ها همیشه قبل از خواب گریه می کنند. این اتفاق معمولاً در کودکانی که کمتر از 3 ماه دارند، به صورت مکرر تکرار می شود. این گریه واکنشی ساده به خواب است تا که بدن آن ها به چرخه های خواب عادت کند، زیرا انجام این امر در ابتدا برای آنها غیر معمول خواهد بود.
انواع فرآیندها و اندام های بدن، از قلب تا مثانه و دستگاه گوارش، همه نیاز به همخوانی با سیستم خواب بدن دارند تا این که در نهایت پس از گذشت 3 ماه، بدن به تدریج شروع به سازگاری با آن کند.

2. وجود هرگونه ناراحتی جسمی در بی خوابی نوزاد

گریه تقریباً تنها راه ارتباطی نوزادان می باشد، به همین دلیل است که آن ها هر وقت نیاز به ابراز موضوعی دارند، گریه می کنند. این شرایط می تواند در هنگام خواب نیز برای نوزاد اتفاق بیفتد، به عنوان مثال اگر محیط به اندازه کافی مساعد نباشد تا آن ها را به خواب ببرد وجود این مشکل را با گریه ابراز می نمایند. همچنین نوزادانی که از سرما رنج می برند یا در یک اتاق گرم حضور دارند نیز می توانند به همین ترتیب شروع به گریه کردن کنند.
بی خوابی نوزاد

بی خوابی نوزاد

3. تلاش برای برقراری ارتباط اجتماعی

دلیل دیگر این که کودک ممکن است درست در زمان خواب شروع به گریه کند، بیش از هر چیز با رفتار او ارتباط دارد. نیاز او به توجه و احتمال تمایل به تماس اجتماعی ممکن است باعث شود او با گریه بلند با شما ارتباط برقرار کند. برخی از نوزادان تصور می کنند که زمان خواب به معنای این است که آن ها مادر خود را نمی بینند و این ترس می تواند سبب گریه آن ها شود.
همچنین نوزادانی که پس از یک روز طولانی خسته شده اند و یا با تحرکات زیادی روبرو بوده اند می توانند سکوت شب را آزار دهنده بدانند. علاوه بر این هرگونه بیماری یا گرسنگی نیز می تواند او را در شب بیدار نگه دارد .
چگونه از نوزاد چهار ماهه خود مراقبت کنیم؟

مشکلات رایج بی خوابی نوزادان و راه حل آن ها

در ادامه این مقاله چند راه حل برای مشکلات معمول بی خوابی نوزاد بیان شده است که والدین در فرزندان خود این موارد را به وضوح مشاهده کرده اند:

1. نوزاد فقط اگر به او غذا بدهید می خوابد

این یک مشکل شایع برای مادران است و اغلب در مراحل اولیه تولد نوزاد به چشم می خورد. دلیل این امر ممکن است این باشد که در نوزاد یک ارتباط میان به خواب رفتن و تغذیه شکل گرفته است، بنابراین تنها در صورتی که در حال شیر دادن به او باشید خوابش خواهد برد.
راه حل: تنها راه برای رفع این مشکل این است که ارتباط بین تغذیه و خواب نوزاد را به تدریج از ذهن او پاک کنید. این کار را می توان با فاصله دادن بین زمان تغذیه نسبت به زمان خواب انجام داد تا نوزاد هنگام شیر خوردن به راحتی به خواب نرود. این کار را به یک امر معمول تبدیل کنید تا اینکه نوزاد شما به خوابیدن بدون شیر خوردن عادت کند.

2. نوزاد فقط در صورتی می تواند بخوابد که او را در تکان دهید

این مسئله نیز مشابه مشکلی است که در بالا بیان شد، زیرا به دلیل وجود یک ارتباط حرکتی با خواب در ذهن نوزاد اتفاق می افتد. ذهن او خواب را با تکان دادن آرام مرتبط می کند و بنابراین نتیجه این موضوع این است که نوزاد می تواند سریع تر بخوابد.
بی خوابی نوزاد

بی خوابی نوزاد

راه حل: مشابه اولین مشکل، تنها راه حل این مسئله نیز این است که به تدریج کودک خود را عادت دهید تا این ارتباط را از ذهن خود پاک کند. این بدان معناست که شما باید نوزاد خود را بدون داشتن هیچ حرکتی در آغوش خود برای چند روز بدون کمترین تکان بخوابانید.

3. برای حل مشکلات بی خوابی نوزاد او را در آغوش بگیرید

این مشکل در بی خوابی نوزاد نیز در نتیجه یک ارتباط رخ می دهد و یک مشکل شایع برای خواب نوزادان محسوب می شود و نوزاد شما فقط در صورتی که پدر یا مادر او را محکم در آغوش بگیرند قادر به خوابیدن خواهد بود.
راه حل: راه حل این مشکل نیز این است که چیزی غیر از این امر را به او بیاموزید تا بدون این که نوزاد خود را در آغوش بگیرید به خوابیدن عادت کند. شما می توانید به شریک زندگی خود بگویید تا او را بخواباند و یا حتی یکی دیگر از اعضای خانواده نیز می تواند در این رابطه به او کمک کند. شما همچنین می توانید از روش pick up put down استفاده کنید و به کودک خود یاد دهید که خودش بخوابد.
این ایده که از کتابی به نویسندگی تریسی هوگ گرفته شده، شامل قرار دادن نوزاد در گهواره و رفتن و سپس در صورت سر و صدا کردن، برگشت به اتاق او برای آرام کردن مجدد نوزاد است. این مراحل دوباره تکرار می شوند و در صورت لزوم، تا زمانی که کودک شما آرام بگیرد و بخوابد ادامه می یابد.
چرا باید نوزاد را قنداق کنیم؟

4. کودک فقط هنگام رانندگی یا در صندلی ماشین می خوابد

این مشکل در کودکانی که والدین آن ها زیاد مسافرت می کنند شایع است. این مسئله در بی خوابی نوزاد می تواند نشانه ای از مشکلات معده مانند رفلاکس نوزاد باشد که منجر به راحتی صندلی ماشین برای نوزاد می گردد.
راه حل: اگر مشخص شود که این مسئله یک مشکل معده است، باید از نوزاد خود مراقبت کنید و در اسرع وقت این بیماری را درمان نمایید. در غیر این صورت، بهترین کار برای حذف این عادت مانند موارد قبلی عنوان شده خواهد بود.

5. بی خوابی نوزاد و خوابیدن فقط در زمانی که در کنار شما است

این امر نیز تنها پس از کمی رشد نوزاد آشکار می شود و بیشتر مرتبط با عادات نوزاد شماست. او ممکن است نتواند در جای دیگری بخوابد، زیرا عادت دارد که همیشه در کنار پدر و مادرش به خواب فرو برود.
بی خوابی نوزاد

بی خوابی نوزاد

راه حل: خوابیدن مشترک امری عادی می باشد، بنابراین بهترین کار این است که نوزاد به آرامی از محل خواب شما دور شود. برنامه های انتقالی زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بدون گریه بیش از حد نوزاد این کار را انجام دهید.

6. نوزاد تنها در طول روز می خوابد

مشکل بی خوابی ممکن است تنها در طول شب رخ دهد. این مسئله به این دلیل است که خواب روزانه و خواب شبانه قسمت های مختلفی از مغز را دربر می گیرند، بنابراین مهارت در یک امر لزوما به این معنی نیست که نوزاد شما می تواند هر وقت که می خواهید بخوابد.
راه حل: آموزش دادن نحوه خواب یا Nap Training تنها کاری است که باید انجام شود تا مشکل خواب نوزاد شما برطرف گردد.
علت عطسه نوزاد چیست؟

7. نوزاد به طور مداوم در طول شب بیدار می شود

اگر مشاهده کنید که نوزاد شما به خواب می رود، اما بعد از مدت کمی مجددا بیدار می شود، این مسئله می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل در بی خوابی نوزاد باشد.
راه حل: شما باید دلیل بیدار شدن نوزاد را بفهمید و مطابق آن عمل کنید. اگر نوزاد به دلیل گرسنگی از خواب بیدار شد ، برنامه غذایی او را تنظیم کنید. در غیر این صورت، این ممکن است نتیجه سایر ارتباط های خواب در نوزاد باشد که باید با آن ها کار کنید تا رفع گردد.

8. بی خوابی نوزاد و تغذیه در زمان های غیر معمول

یکی دیگر از مشکلات رایج در خواب نوزاد این مسئله می باشد. این امر ممکن است به این دلیل باشد که کودک شما در طول روز می خوابد و سپس شب بعد از یک چرت زدن کوتاه برای تغذیه از خواب بیدار می شود.
راه حل: شما باید شروع به کاهش زمان خواب او در طول روز کنید و برنامه های غذایی او را بیشتر در روز قرار دهید تا شب به دفعات کمتری از خواب بیدار شود.

9. نوزاد زودتر از شما بیدار می شود

این مشکل می تواند به سه علت رخ دهد: زمان خواب نوزاد ممکن است خیلی زود باشد ، خیلی دیر باشد و یا ممکن است در طول روز بیش از حد بخوابد. دیر خوابیدن می تواند باعث خستگی نوزاد باشد و در نتیجه قبل از این که مادر بیدار شود، از خواب بیدار خواهد شد.
راه حل: شناسایی دلیل اینکه چرا کودک قبل از شما بیدار می شود اولین کاری است که باید انجام دهید تا به سمت یافتن راه حل بروید. پس از آن، به تدریج ساعت خواب و برنامه خواب او را تغییر دهید تا سرانجام قبل از شما بیدار نشود. از آنجا که این مورد در کودکان نوزاد که هنوز در طول روز چرت های مکرری دارند معمول است، ممکن است بخواهید چرت زدن را به طور کلی از برنامه او حذف نمایید.

10. توقف ناگهانی روند مناسب خواب و شروع بی خوابی نوزاد

این می تواند به دلیل بسیاری از مشکلات باشد و در هر زمان ممکن است رخ دهد. دندان درآوردن یا وجود مشکل در سلامتی ممکن است باعث تغییر شدید در برنامه خواب نوزاد شما شود.
بی خوابی نوزاد

بی خوابی نوزاد

راه حل: شما باید سعی کنید دلیل این اتفاق را بفهمید؛ زیرا علاوه بر موارد عنوان شده، این موضوع حتی ممکن است به دلیل تغییر در محیط رخ دهد . سپس نسبت به بهبود اوضاع می توانید اقدامات لازم را انجام دهید.
چگونه می توان اسهال نوزاد را درمان کرد؟

سخن آخر

همانطور که در این مقاله عنوان شد، دلایل زیادی در مورد این که شما دارای مشکل از بابت خواب نوزاد خود هستید، می تواند وجود داشته باشد و دانستن قطعیت آن دشوار است. اگر فکر می کنید که به تنهایی نمی توانید با آن کنار بیایید و اوضاع را بهبود دهید، باید با یک پزشک مشورت نمایید و از او کمک بگیرید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد بی خوابی نوزاد دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری