تاریخ امروز :بهمن 8, 1401

مراحل شیردهی نوزاد تا 12 ماهگی باید به چه صورت باشد؟
0 (0)

شیردهی نوزاد از تولد تا 12 ماهگی

تا زمانی که کودک شما، نوزاد و یا خردسال است بهترین غذا فقط شیر مادر می باشد. در برخی از مواقع می توانید شیر خشک نیز دهید. بنابراین تغذیه و شیردهی نوزاد چیز پیچیده ای نیست!
اما، با گذشت هفته ها و ماه ها، شاید به این فکر باشید که چه زمانی باید غلات را شروع کنید؟ چه موقع باید اولین غذا را به کودک خود بدهید؟ یا تا چه زمانی باید شیردهی نوزاد را ادامه دهید و یا هنگامی که غلات و سایر مواد غذایی را شروع کردید ، چقدر باید به کودک خود شیر دهید؟
وقتی خانواده و یا دوستان تان به شما بگویند که آن ها چه کاری انجام داده اند و نظرات و توصیه های خود را به شما می گویند، خوشامد و ناخوشایند، ممکن است برای شما گیج کننده و یا در واقع اشتباه باشد. اما نگران نباشید.
در این مقاله تجزیه و تحلیل نیازهای غذایی کودک شما از بدو تولد تا 12 ماهگی و بعد از آن به درستی و با دقت بالا توضیح داده شده است.
با کالازم همراه باشید.

شیردهی نوزاد از تولد تا 6 ماهگی

شیر دادن به نوزاد با شیر مادر تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک شما را در طی چند ماه اول زندگی تأمین می کند و نیاز به هیچ چیز دیگری نیست.
آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند شیردهی به طور انحصاری برای 6 ماه اول زندگی کودک و یا نوزاد شما و بعد از 6 ماه می توانید به همراه شیر مادر، غذای کمکی نیز بدهید اما باید به صورت کم کم و پله ای باشد.
شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد

در طول 6 ماه اول نیازی نیست به کودک خود آب، غلات یا هر چیز دیگری بدهید، مگر این که تصمیم بگیرید علاوه بر شیر مادر یا به جای آن، به کودک و یا نوزاد خود شیر خشک بدهید . اگر شما بسته به نیاز و یا انتخاب خواستید از شیر خشک استفاده کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین نوع را به شما پیشنهاد دهند.
در مورد غذاهای دیگر به غیر از شیر مادر و یا شیر خشک، شما نباید مواد جامد از جمله غلات و غذای کودک پوره دار را تا حدود 6 الی 7 ماهگی به کودک بدهید.
برخی مطالعات نشان می دهد که شروع دیرتر برای غذاهای جامد می تواند از پیشرفت اگزما در 2 سال اول زندگی جلوگیری کند، زیرا کودک در 4 ماه اول به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می کند. به همین ترتیب، تغذیه با شیر مادر به طور انحصاری در 4 ماه اول یا حتی در 5 سالگی از دچار شدن به آسم  نیز محافظت می کند.
شما می توانید با مشورت و راهنمایی های پزشک خود هنگامی که کودک آماده استفاده از غذاهای دیگر می باشد شروع کنید.
چرا باید نوزاد را قنداق کنیم؟

شیر دادن از 6 تا 12 ماه

شیردهی نوزاد همچنان که بزرگ تر می شود بسیار مهم است زیرا برای رشد او ضروری می باشد. اما پس از 6 ماهگی، آن ها به کالری و مواد مغذی بیشتری نیاز خواهند داشت که شیر مادر نمی تواند به تنهایی آن را تأمین کند. بنابراین، پس از 6 ماهگی زمان شروع و معرفی غذاهای جامد فرا رسیده است.
باید کم کم و با حوصله غذا های دیگر را اضافه کنید. غذاهای جامد از چنان بافت و سلیقه متنوعی برخوردار هستند که کودک شما به زمان زیادی نیاز دارد تا به آن ها عادت کند. در حالی که غذاهای جدید اضافه می کنید، مانند همیشه به طور معمول شیردهی نوزاد خود را را ادامه دهید.
در ابتدای کار، وقتی که اولین غذای جامد را به کودک خود معرفی می کنید، توصیه می شود قبل از دادن وعده غذایی جدید به او شیر داده و سپس غذا را بدهید.
همچنین بهتر است برای مدتی روند شیردهی نوزاد خود را به همین شکل ادامه دهید. به این ترتیب شما می توانید میزان نیاز کودک به شیرمادر را حفظ و تامین کنید.
شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد

غذاهای جدید را یکی یکی و به ترتیب شروع کنید و قبل از افزودن غذا های بعدی بین هر غذای جدید 3 تا 4 روز صبر کنید تا تشخیص این که کودک شما نسبت به غذای خاصی واکنش منفی دارد یا خیر، برای شما راحت تر شود. برای تست غذاها توسط کودک خود عجله ای نداشته باشید. فقط چند روز بعد دوباره امتحان کنید. این یک فرآیند یادگیری است و کودک شما با سرعت خودش ادامه خواهد داد.

از شیر گرفتن کودک

برای معرفی غذاهای جامد دو روش مختلف وجود دارد: از شیر گرفتن سنتی (شروع با غذاهای پوره) و از شیر گرفتن کودک و شروع تغذیه با غذای خود، به شرطی که نمک محدود باشد و غذا به روشی ایمن داده شود، نوزادان سر سفره به خانواده می پیوندند و برخی از غذاهای مشابه را می خورند.
بعضی از والدین تصمیم می گیرند از 6 ماهگی به شما پیشنهاد دهند که کودک را از شیر بگیرید و از روش غذایی استفاده کنید و از همان ابتدا به کودک خود غذا بدهید. این روش نیاز به پوره شدن یا له شدن غذا دارد و دستورالعمل های خاصی وجود دارد که باید صحیح و ایمن آن رعایت شود.
علائم تشنج در نوزادان و بزرگسالان چگونه است؟

افزودن غذاهای جدید و شیردهی نوزاد

اگر از روش سنتی از شیر گرفتن استفاده می کنید، در این جا برخی از توصیه ها برای معرفی غذاهای جامد بر اساس سن کودک شما آورده شده است. از آن جا که هر کودک متفاوت است، این نکات فقط راهنمایی هستند. برای تهیه یک برنامه شخصی تر، حتما با پزشک کودک خود مشورت کنید.
از تولد تا 6 ماهگی: شیردهی نوزاد با شیر مادر و یا شیرخشک تمام نیازهای کودک شما در 6 ماه اول است.
6 تا 7 ماه: باید مانند معمول به شیر دادن ادامه دهید و به آرامی شروع به معرفی غذاهای غنی از آهن کنید. بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که غلات غنی شده با آهن را که از دانه هایی مانند برنج، بلغور جو دوسر و جو تهیه می شود شروع کنید زیرا احتمال ایجاد واکنش آلرژیک در آن ها کمتر می باشد. به یاد داشته باشید که هرگز نباید از طریق بطری غلات (یا مواد غذایی دیگر) به آن ها بدهید.
شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد

با این وجود می توانید شیر مادر یا شیر خشک را در غذا مخلوط کنید زیرا در ابتدا باید غذا آبکی باشد. سپس، وقتی کودک شما به عطر و طعم و بافت  غذا عادت کرد، می توانید آن را سفت تر کنید.
6 تا 8 ماه: می توانید میوه ها و سبزیجات صاف شده یا له شده و گوشت های نرم را بین 6 تا 8 ماه اضافه کنید. هنگام استفاده از شیشه غذای آماده کودک، همیشه مقدار غذای مورد نظر خود را از شیشه خارج کرده و در ظرفی برای کودک خود قرار دهید. اگر کودک خود را مستقیماً از شیشه تغذیه کنید، بزاق کودک شما باعث خراب شدن غذای باقیمانده می شود.
در این سن، کودک شما همچنین باید بتواند از فنجان استفاده کند. بنابراین می توانید به آن ها آب بدهید. شیر مادر هنوز هم باید منبع اصلی تغذیه و آبرسانی باشد. بنابراین حتما در طول روز به کودک خود شیر دهید.
7 تا 9 ماهگی: بین 7 تا 9 ماهگی، شیردهی همچنان مهم است و باید حداقل نیمی از کالری روزانه کودک شما را تشکیل دهد. در این مرحله می توانید غذاهای انگشتی مانند غلات خشک، سبزیجات پخته شده و میوه های نرم را نیز اضافه کنید.
9 تا 12 ماهگی: در طی این مرحله، کودک شما می تواند مقداری از همان غذایی را که بقیه اعضای خانواده می خورند مانند گوشت، ماهی و مرغ – به شرطی که له، پوره یا ریز خرد شود بخورد. دیدن سایر اعضای خانواده در خوردن غذاهای مختلف نیز ممکن است کودک شما را فریب دهد تا چیزهای جدیدی را امتحان کند. شما باید همچنان شیردهی نوزاد را ادامه دهید، زیرا کودک شما هر روز تقریباً 24 اونس شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کند. شیر گاو را می توان به عنوان یک ماده اولیه قبل از 12 ماه عرضه کرد، اما به عنوان یک نوشیدنی قابل استفاده نمی باشد.
شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد

بعد از 1 سال: تا 1 سالگی بچه ها، آن ها باید طیف گسترده ای از غذاها را از جمله غذاهایی که احتمال ایجاد حساسیت مانند تخم مرغ، ماهی و کره بادام زمینی دارند، بخورند. کودک شما همچنین می تواند شیر گاو را به عنوان یک نوشیدنی بعد از بیدار شدن نیز میل کند. شیردهی نوزاد بعد از یک سال هنوز مفید است. در صورت تمایل می توانید به همراه داشتن یک رژیم غذایی سالم برای کودک خود به شیر دادن نیز ادامه دهید.
علت عطسه نوزاد چیست؟

خوراکی هایی که خطرات خفگی دارند و مضر هستند

  • آب نبات
  • چیپس
  • هات داگ
  • آجیل
  • ذرت
  • کشمش
  • انگور (مگر اینکه پوست کنده و خرد شود)
با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که بهتر است برای پیشگیری از آلرژی غذایی، این غذاها زیاد دیر معرفی نشود.
استثنا در این راهنما زمانی است که شخصی در خانواده شما، به ویژه یکی دیگر از فرزندان تان، به آلرژی غذایی مبتلا باشد. در حقیقت، یک مطالعه نشان داد که تقریباً هفت برابر افزایش حساسیت به بادام زمینی هنگامی که یک خواهر یا برادر بزرگ تر به آلرژی بادام زمینی مبتلا است، وجود دارد.
شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد

در این صورت، هنوز توصیه می شود قبل از معرفی آن غذای خاص به کودک صبر کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با پزشک کودک خود صحبت کنید. آن ها سابقه خانوادگی شما را بررسی می کنند و در مورد آخرین توصیه ها به شما مشاوره می دهند.

روش های سنتی اشتباه

وقتی صحبت از شیردهی نوزاد و غذاهای جامد می شود، روش های سنتی مختلفی وجود دارد که توسط افراد خوش فکر ادامه می یابد. با این وجود، مهم است که هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین حالت برای کودک، بین افسانه ها و واقعیت ها تفاوت قائل شوید. در اینجا مروری بر سه افسانه رایج در مورد معرفی غذاهای جامد اشاره میکنیم.

پرخوری علامت معرفی مواد جامد است!

بسیاری از افراد بر این باورند كه اگر كودك بیشتر از 3 ساعت غذا بخورد، آن ها آماده دادن غذاهای جامد هستند. اما تغذیه نوزادان همه متفاوت هستند که شامل عادات غذایی و اندازه شکم آن ها می شود.
بیشتر نوزادان تا 6 ماهگی به طور متوسط ​​هر 3 تا 4 ساعت در طول روز می خورند. مدت زمانی که کودک در طی تغذیه منتظر می ماند چیزی در مورد آماده بودن یا نبودن کودک برای مواد جامد به ما نمی گوید.

تأخیر در معرفی غذای جامد و از شیر گرفتن سخت تر!

برخی از والدین نگرانند که اگر غذاهای جامد را زود وارد نکنند، از شیر گرفتن کودک بعداً دشوار خواهد بود. هنوز دیگران معتقدند که اگر مواد جامد را زود شروع نکنید، ممکن است بعدا غذای جامد را رد کند!
هیچ تحقیقی برای حمایت از این گفته ها وجود ندارد. در واقع کاملاً برعکس است. نوزادان قبل از 6 ماهگی به هیچ ماده جامدی احتیاج ندارند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، در مقایسه با نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند، انواع مختلفی از غذاها را می پذیرند زیرا شیر مادر طعم های مختلف غذاهای مادر را خورده است.
شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد

کودک هیچ گاه زودتر به غذای جامد احتیاج ندارد. همچنین، شکم کودک تقریباً به اندازه یک توپ پینگ پنگ است و نمی تواند غذای زیادی را بپذیرد.
چگونه می توان اسهال نوزاد را درمان کرد؟

سخن آخر

همیشه معرفی یک غذای جامد در مرحله رشد و پرورش کودک شما یک مرحله مهیج و سرگرم کننده است. اما اگر شیر می دهید، عجله ای نداشته باشید. شیر مادر برای تأمین نیازهای کودک کامل است.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد شیردهی نوزاد دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: تعیین رنگ چشم نوزاد ، آیا میتوان رنگ چشم نوزاد را تغییر داد؟ | مجله مجله کالازم

  2. پینگ‌بک: رفلاکس چیست؟ تشخیص و درمان رفلاکس نوزاد و کودک بصورت کامل | مجله مجله کالازم

  3. پینگ‌بک: آموزش ، برنامه غذایی نوزاد 5 ماهه تا کودک 2 ساله | مجله مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --