تاریخ امروز :فروردین 6, 1402

پارچه های ساتن چه مشخصاتی دارند؟
0 (0)

پارچه ساتن

پارچه ساتن یک پارچه نرم و براق می باشد که اغلب برای لباس های فانتزی مورد استفاده قرار می گیرد. الیاف این پارچه می تواند انواع زیادی از پارچه ها را تشکیل دهد به طوری که تنوع آن از پارچه های استفاده شده در یک لباس عروس بیشتر است.
ساتن به بافت و نه منسوجات اشاره دارد و بیشتر پارچه هایی که به عنوان ساتن مشخص می شوند دارای یک پایان نرم و براق هستند که در هر جایی از کیسه های عصر تا اثاثه یا لوازم داخلی قابل مشاهده است.
نام ساتن از نوع و بافت پارچه نام گذاری شده است و بیشتر پارچه هایی که به عنوان ساتن مشخص می شوند دارای نرمی و براقیت خاصی می باشند که حتی در خیلی از لوازم خانه مورد استفاده قرار می گیرند.
در این مقاله می خواهیم به بررسی کامل مشخصات و ویژگی های انواع پارچه ساتن بپردازیم و در مورد آن ها با شما گفتگو کنیم.
با کالازم همراه باشید.

ساتن چیست؟

ساتن نوعی پارچه است که یکی از سه بافت اصلی نساجی می باشد و در امتداد بافت های ساده و دوقلو قرار دارد.
ساتن به پارچه ای گفته می شود که براق، نرم و الاستیک با قسمت های زیبایی می باشد. این پارچه با یک سطح نرم و درخشان از یک طرف مشخص می شود و از طرف دیگر یک سطح مات دارد. این نتیجه ای از تکنیک بافت ساتن میباشد و تغییرات زیادی در مورد آنچه که یک پارچه دارد در آن مشاهده می شود.
بهترین پارچه قابل تنفس کدام است؟

قدمت تولید ساتن

قدمت ساتن به کشور چین و قرون وسطایی برمی گردد ، جایی که این پارچه انحصارا با ابریشم ساخته شده بوده است. این بافت در شهر بندر چوانو کوانژو که در عربی قرون وسطایی به نام زیتون نامیده شده است، از این رو امروزه نام این پارچه، ساتن میباشد. پارچه و تکنیک های بافندگی هر دو در امتداد جاده ابریشم منتقل شده و به طور گسترده در خاورمیانه تولید می شوند.
پارچه ساتن

پارچه ساتن

ایتالیا اولین کشور غربی بود که در قرن دوازدهم ساتن تولید کرد و در قرن چهاردهم در سراسر اروپا رواج یافت. شاید جالب باشد که بیشتر مبلمان در کاخ ورسای اثاثه یا لوازم داخلی آن از پارچه های رنگی ساتن می باشد.

نوع بافت ساتن

بافت پارچه ساتن با چهار یا چند نخ پشته بر روی یک نخ پیچیده و یا برعکس مشخص می شود: چهار یا بیشتر نخ تار که روی یک نخ پشته می روند. در بافندگی، نخ یا تار در قسمت ثابت نگه داشته می شود و نخ یا نخ های بافندگی در زیر و روی تارها بافته می شوند.

 

جنس ساتن و نوع های دیگر بافت آن

ساتن از الیاف بلند و مداوم بافته شده و با طول رشته تشکیل می شود. در اصل ساتن با استفاده از ابریشم ساخته شده که نخ طولانی و مداوم دارد و از پیله کرم ابریشم کشیده شده است. ساتن مدرن همچنین می تواند از پلی استر و ریون ساخته شود که هر دو برای ساختن رشته های بلند قابل تهیه هستند.
انواع مختلفی از پارچه های ساتن وجود دارد:
  • 4 مهار ساتن بافت. در بافت ساتن 4/1، نخ بافت بیش از سه نخ تار و سپس زیر یک می رود. این الاستیک بیشتر است و کشش بیشتری نسبت به یک بافت ساده دارد که در آن نخ های تار و پود با نسبت 1/1 از یکدیگر عبور می کنند.
  • 5 مهار ساتن بافت. این تقریباً برابر با 4 نوع بند است، به جز نخ بافت بیش از چهار نخ پیچیده و سپس زیر یک.
  • 8 این انعطاف پذیرترین شکل پارچه ساتن است و برای دستیابی به این بافت، نخ بافت بیش از هفت نخ تار و سپس زیر یک می رود.
آشنایی با انواع پارچه ژرسه و کشباف و بررسی کامل تمام ویژگی ها و خصوصیات

ویژگی های ساتن

پارچه های ساتن از پارچه های ساده انعطاف پذیر تر هستند، ساتن به دلیل تزیینات درخشان و  زیبا معروف شده است. در ادامه از چند ویژگی این پارچه آشنا شوید.
پارچه ساتن

پارچه ساتن

براقیت: پارچه های ساتن به دلیل سازماندهی نخ های تار و پود، یک سمت پارچه را براق و نرم می کنند.
ساتن احساس نرمی و مجلل بودن می دهد.
با توجه به غلظت الیاف و ماندگاری پارچه، از پارچه های ساتن یک پارچه نرم و سبک ایجاد می کند که آن ها را برای لباس و پرده ها ایده آل می کند.
طول عمر بالا: از آنجا که پارچه ساتن از الیاف رشته های بلند استفاده می کند که به روشی بسیار محکم بافته می شوند، ماده حاصل از بسیاری پارچه ها قوی تر است.
مقاوم در برابر چین و چروک: ساتن به راحتی مانند سایر پارچه ها چروک نمی شود اما نوع های ضخیم تر امکان چروک شدن را دارند.
با این حال، ساتن همچنین دارای برخی از جنبه های جانبی از جمله موارد زیر است:
به راحتی شکل می گیرد: نخ ها را می توان به راحتی در یک بافت پارچه ساتن شکل داد، اما این باعث نمی شود تا شکل پارچه ناپدید شود.
کار با آن دشوار است: از آنجا که ساتن نرم و لغزنده می باشد، می تواند در فرآیند خیاطی دشوار باشد.
پارچه ویسکوز چه کاربردی دارد؟

انواع پارچه ساتن

انواع مختلفی از پارچه ساتن وجود دارد بسته به الیافی که در بافت آن ها مورد استفاده قرار میگیرد، به همین دلیل نوع آن ها متفاوت می باشد. در ادامه به چند نمونه از انواع پارچه های ساتن میپردازیم:

ساتن قدیمی

در ساتن قدیمی از نخ های ناهموار در بافندگی استفاده شده و در 5 بند یا 8 بند بافته می شود.

ساتن بارونت

در این شکل از ساتن از نخ های ریون و پنبه استفاده می‌ شود و بسیار درخشان است.
پارچه ساتن

پارچه ساتن

ساتن Charmeuse

از کلمه فرانسوی “charmer”، این نوع ساتن بسیار سبک وزن می باشد و یک پارچه نرم است که دارای ویژگی های سنتی ساتن با یک روی براق و سمت دیگر مات می باشد.

پارچه ساتن دوشس

ساتن دوشس پارچه ای سنگین است. این پارچه سفت تر بوده و درخشش کمتری نسبت به ساتن استاندارد دارد و معمولاً رنگ های جامد رنگی است و برای لباس مورد استفاده قرار می گیرد.

ماسالین

این نوع ساتن بسیار سبک است و درخشش بالایی دارد و معمولاً از جنس رزون یا ابریشم بافته می شوند.

پلی‌ساتین

این مخفف مختصری برای ساتن است که از نخ های پلی استر بافته شده است.
پارچه ابریشم چیست؟

ساتن کفش

این ساتن پارچه ای با وزن متوسط ​​است که برای لوازم جانبی ، کفش و لباس مورد استفاده قرار می گیرد.
پارچه ساتن

پارچه ساتن

انواع دیگری وجود دارد اما استفاده آن ها برای لوازم خاصی می باشد.

تفاوت بین ساتن و ساتین چیست؟

ساتین پارچه ای است که با استفاده از الیاف کوتاه در الگوی بافت ساتن ساخته شده است. الیاف اصلی به جای الیاف مداوم طولانی مانند ابریشم ، الیاف کوتاه که به آنها الیاف رشته ای نیز گفته می شود. به عنوان مثال، پنبه الیاف کوتاه ایجاد می کند که وقتی به همان روش ساتن بافته می شوند، یک ساتن پنبه تشکیل می دهد.

تفاوت بین ساتن و ابریشم چیست؟

ابریشم نام یک نوع نخ است و ساتن نام نوعی بافت پارچه می‌ باشد. از این رو می توان از الیاف ابریشمی برای تشکیل ساتن مورد استفاده قرار داد، الیاف ابریشمی را نیز می توان در الگوهای دیگر بافت. از طرف دیگر ساتن را می توان از هر نوع الیاف رشته های طولانی و نه فقط ابریشم تهیه کرد.
پارچه ترمه چیست؟

راهنمای مراقبت از پارچه ساتن

شستن و مراقبت از ساتن عمدتا به نوع ساتن نیز بستگی دارد. ساتن های ساخته شده از الیاف مصنوعی و ساتن های ساخته شده از پنبه را می توان در خانه شست.
در حالی که ساتن ابریشم باید شستشوی حساسی داشته و نکات مهمی را در نظر داشته باشید. هنگام شستن ساتن خود در خانه، برخی دستورالعمل های مهم و کلی وجود دارد که باید آن ها را حتما انجام دهید:
پارچه ساتن

پارچه ساتن

با دست یا چرخش آهسته در آب سرد و با مواد شوینده ملایم (بدون آنزیم) بشویید. توجه داشته باشید ساتن خشک یا ساتن خیس را آویزان نکنید، زیرا ساتن می تواند به راحتی شکل خود را از دست بدهد، بنابراین مورد را هیچ وقت انجام ندهید. ساتن را در خشک کن هم قرار ندهید.
برای خشک کردن درست ساتن آن را صاف بگذارید بر روی یک حوله تمیز تا خشک بشود.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی کامل مشخصات و ویژگی های انواع پارچه ساتن پرداختیم و در مورد انواع مختلف آن با شما گفتگو کردیم. امیدواریم که با خواندن این مطلب اطلاعات جامع و کافی در مورد انواع پارچه ساتن کسب کرده باشید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد انواع پارچه ساتن دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: پارچه مخمل چیست؟ تاریخچه و بررسی انواع پارچه های مخملی به همراه کاربرد مناسب | مجله کالازم

  2. پینگ‌بک: همه چیز درباره روتختی های لاویتا و ساخت آنها ، با برند Lavita آشناشوید | مجله کالازم

  3. پینگ‌بک: چگونه روتختی ساتن بادوامی داشته باشیم؟ روش شستشو و خشک کردن ملحفه های ساتن | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --