تاریخ امروز :خرداد 9, 1402

7 روش درمانی فوق العاده برای پاکسازی ریه ها و بهبود سریع وضعیت تنفسی
5 (1)

پاکسازی ریه ها

ریه ها یکی از اعضای اصلی بدن ما هستند و قسمت مهمی از سیستم تنفسی به حساب می آیند. با این تفاسیر اکثر مردم تا قبل از مواجه شدن با مشکلات تنفسی به مراقبت از ریه خود فکر نمی کنند. از این رو، بیماری های ریوی می توانند بسیار نگران کننده باشند ولی این امکان وجود دارد که با پاکسازی ریه ها از بروز چنین بیماری هایی جلوگیری نمود. در روند پاکسازی ریه، روش های طبیعی فراوانی برای این امر یافت می شود که استفاده از آن ها می تواند به شما کمک کند تا در دراز مدت سالم، ایمن و متناسب بمانید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پاکسازی ریه و معرفی 7 روش موثر در مورد چگونگی انجام آن ، باید اطلاعات کافی داشته باشید.
با کالازم همراه باشید.

ریه ها و عملکردهای آن

ریه ها یک عضو اسفنجی صورتی رنگ در بدن ما هستند و بخش عمده ای از سیستم تنفسی انسان را شامل می شوند. یک جفت ریه به دو بخش ریه راست و ریه چپ تقسیم بندی می شود که در قسمت بالایی بدن ما قرار دارند و همچنین اندازه آن ها متفاوت از یکدیگر است. در ریه راست سه لوب وجود دارد. از طرف دیگر، ریه چپ فقط از دو لوب تشکیل شده است و به این علت است که باید فضایی کافی برای قلب شما ایجاد کند.
تنفس واضح ترین و ضروری ترین عملکرد ریه ها محسوب می شود. تنفس  دلیل زنده بودن ماست و هر سلول در بدن به اکسیژن نیاز دارد. بنابراین، هنگامی که نفس می کشیم، اکسیژن را استنشاق می کنیم و دی اکسید کربن را  بیرون می دهیم که این عمل در اصطلاح پزشکی، تهویه ریوی نامیده می شود.
پاکسازی ریه

پاکسازی ریه

بنابراین، همراه با سایر قسمت های سیستم تنفسی، ریه ها در تأمین اکسیژن کمک می کنند و سبب می شوند که خون غنی از اکسیژن به قلب ما منتقل شود. سپس قلب آن را به کل بدن پمپاژ کرده و در نتیجه، بدن ما را تهویه می نماید.

پاکسازی ریه چیست؟

در زندگی روزمره، ما اغلب خود را در معرض آلودگی هوا قرار می دهیم. این موضوع می تواند به صورت دود سیگار، مواد شیمیایی مضر یا حتی سموم دیگر باشد که هنگام تنفس وارد ریه های ما می شوند. آلودگی هوا به تدریج منجر به مشکلات ریوی و حتی بیماری های جدی مانند سرطان ریه خواهد شد و از این رو، اهمیت مراقبت دقیق از ریه ها بیشتر آشکار می باشد.
پاکسازی ریه به سلامت ریه ها کمک کرده و سیستم ایمنی بدن ما را بهبود می بخشد. از این رو، ریه های ما را تمیز و سالم می کند. مطمئن ترین و بهترین گزینه برای انجام این کار انتخاب روش های طبیعی پاکسازی ریه ها می باشد.
نقش ویتامین ها در بدن چیست؟ 

7 روش موثر برای پاکسازی

گاهی اوقات، ریه های ما به راحتی می توانند خود را تمیز کنند. اگرچه این موضوع فقط درصورتی امکان پذیر است که سبک زندگی سالمی داشته باشیم. در هر صورت پاکسازی ریه ها با داروهای طبیعی می تواند برای ما مفید باشد که در ادامه این قسمت هفت روش ساده و موثر برای پاکسازی طبیعی ریه ها بیان شده است.

ترک سیگار

همه ما گاه و بی گاه با جملاتی مواجه می شویم که نسبت به مضرات سیگار هشدار های جدی ای بیان می کنند. این موضوع کاملا درست است و اولین و اساسی ترین راه برای پاکسازی ریه ها ترک سیگار خواهد بود که اجرای این امر بدون شک می تواند آسیب های احتمالی ریه را کاهش داده و التیام ببخشد. حتی اگر فقط 5 روز و یا 15 سال سیگار بکشید ، هرچه سریع تر باید نسبت به ترک آن اقدام نمایید.
پاکسازی ریه

پاکسازی ریه

در چنین حالتی ممکن است ریه های اسفنجی صورتی رنگ شما سیاه شده باشد که علت این اتفاق رسوب در ریه در اثر سیگار کشیدن است و هرچه مدت طولانی تری سیگار بکشید، این رسوب بیشتر خواهد شد.
خبر خوب این است که در صورت ترک سیگار هنوز هم می توان ریه های خود را سالم نگه داشت و انجام این عمل، یکی از موثر ترین اقدامات برای پاکسازی از رسوب می باشد. حمام آب گرم روزانه به مدت 20 دقیقه نیز می تواند طراوت بخش باشد. در نهایت پس از ترک سیگار شما می توانید سایر راه های پاکسازی ریوی خود را دنبال نمایید.

از رایحه های مصنوعی خلاص شوید

نظارت بر کیفیت هوایی که تنفس می کنید مسلماً مهم است. اگر هوای ناخالصی را استنشاق کرده اید، به این معنی است که باید روی سم زدایی از ریه ها تمرکز کنید. کار در صنایع یا زندگی در مجاورت کارخانه ها، احتمال قرار گرفتن در معرض آلاینده های مضر هوا را افزایش می دهد. این موضوع می تواند شامل گرد و غبار یا حتی مواد شیمیایی باشد. حتی انجام فعالیت های روزمره مانند رانندگی نیز می تواند بر کیفیت هوا تأثیر منفی بگذارد.
همچنین بسیاری از ما تلاش می کنیم که برای خانه های خود خوشبو کننده و شمع های خوشبو بخریم. این مواد حاوی رایحه های مصنوعی هستند و از مواد شیمیایی مضر ساخته شده اند که می توانند برای ما در آینده مشکلات ریوی ایجاد نمایند. بنابراین، همواره توصیه می شود استفاده از اسپری های با رایحه مصنوعی را به حداقل برسانید.
فشار خون علت و درمان فشار خون بالا و کاهش آن

تخلیه مخاط برای پاکسازی ریه ها

مخاط ماده ای است که به صورت مایع توسط بافتهای بدن ما تولید می شود . این کار به صورت روزانه انجام می گیرد ولی با این حال، ما متوجه آن نمی شویم. این موضوع هنگامی سبب مشکل می شود که تولید مخاط افزایش می یابد که نشان دهنده ابتلا به عفونت های تنفسی است.
تخلیه مخاط موجود در ریه را می توان به وسیله تخلیه وضعیتی یا برونشی انجام داد. این کار اساساً به این معنی است که فرد باید در موقعیت های مختلف دراز بکشد. در اینجا، مخاط با کمک نیروی جاذبه برداشته می شود و این امر یک روش موثر برای پاکسازی ریه ها می باشد. تخلیه وضعیتی یا برونشی نه تنها برای افراد غیر سیگاری، بلکه حتی می تواند به پاکسازی ریه های شما بعد از قطع سیگار نیز کمک کند. همچنین می توان به وسیله آن روند تنفس را بهبود داد. در این قسمت دو روش بیان شده است که می توانید برای تخلیه ریه خود از مخاط بکار ببرید:
دراز کش به پشت – در اینجا می توانید روی تخت خود دراز بکشید. مطمئن شوید که قفسه سینه پایین تر از لگن است. یک نکته ساده که می توانید برای این کار استفاده کنید، گذاشتن چند بالشت در زیر لگن می باشد. سپس به طور مرتب، از راه بینی نفس بکشید و از طریق دهان هوا را بیرون دهید. در نتیجه، بازدم می تواند دو برابر بیشتر از زمان استنشاق باشد و به تخلیه مخاط ریه کمک نماید.
پاکسازی ریه

پاکسازی ریه

دراز کش به پهلو – در حالی که به یک سمت دراز کشیده اید یک بالشت را زیر ران قرار دهید. همزمان می توانید سر خود را روی بالش دیگری بگذارید. وقتی در موقعیت راحتی قرار گرفتید، روند تنفسی مرحله قبل را تکرار نمایید. پس از گذشت چند دقیقه از انجام آن می توانید دوباره این کار را در سمت دیگر انجام دهید. این روش می تواند راهی ساده و موثر برای پاکسازی ریه ها باشد.

نوشیدنی های سالم

انتخاب نوشیدنی های سالم یکی از بهترین روش ها برای پاکسازی ریه است و حتی اگر می خواهید پس از ترک سیگار ریه های خود را سم زدایی کنید ، انجام این کار شما را در مسیر درستی قرار خواهد داد. انتخاب یک نوشیدنی سالم نه تنها به شما کمک می کند تا ریه های خود را از سیگار سم زدایی نمایید بلکه فواید دیگری نیز برای سلامتی شما داراست.
برخی از این نوشیدنی های سالم شامل آب آشامیدنی سالم، چای سبز، آب هویج و نوشیدنی هایی هستند که سرشار از پتاسیم باشند. این مواد شامل توت، موز، خرما، زردآلو، پرتقال یا آب گوجه فرنگی می باشد و می توانند به میزان زیادی در پاکسازی ریه های شما کمک نمایند.
پاکسازی ریه

پاکسازی ریه

علاوه بر این، نوشیدنی های سالم می توانند در جلوگیری از بروز سنگ کلیه و پوکی استخوان نیز موثر باشند. همچنین آب آناناس شامل آنتی اکسیدان هایی است که می توانند به سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با باکتری های موجود در ریه ها کمک کنند. از طرف دیگر، چای سبز نیز می تواند سموم را از بین ببرد و در تصفیه ریه های شما موثر واقع شود.

نقش رژیم غذایی در پاکسازی ریه

کیفیت رژیم غذایی شما فاکتور مهمی است که برای سلامت ریه ها باید در نظر گرفته شود. همراه با مواد مغذی و ویتامین ها ، از انتخاب غذاهایی غنی از آنتی اکسیدان نیز اطمینان حاصل کنید. انواع کلم مانند گل کلم، کلم پیچ، کلم بروکلی و کلم بروکسل در پاکسازی ریه بسیار مفید هستند. در چنین سبزیجاتی کلروفیل وجود دارد که می تواند به طور طبیعی ریه ها را از شر سموم خلاص نماید.
از طرف دیگر، با اضافه کردن غذاهای ضد التهاب به رژیم غذایی می توان سیستم تنفسی سالمی داشت. این موارد شامل گردو، زردچوبه، گیلاس، عدس و لوبیا است و با کمک آن ها، هر التهابی که در مجاری تنفسی شما ایجاد شود، قابل رفع است.
معرفی روش های ساده برای پیشگیری از سرطان

سلامت ریه ها با تنفس پاک در طبیعت

نفس کشیدن در محیط طبیعی تازه می تواند باعث گسترش بافت های ریه در ما شود. بنابراین، داشتن هوای تازه در این محیط ها برای داشتن ریه های سالم امری اساسی است. با این حال، توصیه می شود در طبیعت خود را از هر نوع دود مانند دود ناشی از سوختن هیزم، دور نگه دارید.
پاکسازی ریه

پاکسازی ریه

پاکسازی ریه با ورزش

ورزش به بهبود عملکرد کلی ریه شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این، به شما در حفظ تناسب اندام و سلامت نیز کمک می نماید. برخی از مزایای ورزش شامل مدیریت بهتر وزن، خطر ابتلا کمتر به بیماری های قلبی، کنترل قند خون، تقویت عضلات و افزایش روحیه می باشد.
ورزش های هوازی و یوگا از جمله ورزش های مفیدی هستند که می توانند در پاک سازی ریه کمک نمایند. تمرینات هوازی ظرفیت ریه را نیز افزایش می دهد و اگر به طور منظم تمرین کنید، به استفاده موثرتر از اکسیژن در بدن کمک خواهد کرد. اگر می خواهید یوگا را امتحان کنید، روی تمرینات تنفسی تمرکز داشته باشید و برای تمرینات تنفسی حداقل 30 دقیقه وقت اختصاص دهید. تنفس دیافراگم یکی از موثر ترین این موارد است که در این قسمت نحوه انجام آن بیان شده است:
 1. شانه ها را آرام نگه دارید و راحت بنشینید.
 2. شکم خود را با یک دست و سینه را با دست دیگر بگیرید.
 3. از طریق بینی نفس بکشید و آن را به مدت 3 ثانیه در سینه نگه دارید.
 4. هوای اطراف و حرکت شکم خود را احساس کنید.
 5. در اینجا، معده شما بیشتر از سینه به سمت خارج حرکت می کند.
 6. 3 ثانیه نفس بکشید.
 7. آرام بمانید و این مراحل را مجددا تکرار کنید. این کار می تواند به پاکسازی ریه های شما از داخل کمک کند.
کم کاری تیروئید چگونه درمان می شود؟

سخن آخر

ریه ها جزو ضروری ترین اندام های بدن ما به شمار می روند که در تنفس به ما کمک می کنند. مراقبت از ریه ها به عهده ما است. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که از افراط در استعمال سیگار اجتناب می کنید. در عوض سم زدایی از ریه ها را انتخاب کنید تا از شر آلاینده های مضر خلاص شوید. علاوه بر این، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند به بهبود سلامت ریه شما کمک کند.
در زندگی روزمره خود استفاده از مواد شیمیایی و عطر و اسانس ها را به حداقل برسانید تا کیفیت هوای تنفسی شما را تحت تأثیر خود قرار ندهند. همچنین اگر علائمی مانند سرفه، نفس نفس زدن یا درد در هنگام تنفس مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه نمایید. مصرف دارو با تجویز پزشک می تواند شما را از شر علائم های عفونتی ریه راحت کند.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
به نظر شما موثرتربن راه برای پاکسازی ریه چیست؟ تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • یک پینگ

  1. پینگ‌بک: فواید عسل و دارچین این دو ماده‌ی شگفت‌انگیز برای سلامتی و بدن|کالازم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --