تاریخ امروز :فروردین 7, 1402

چگونه صدای خود را کلفت و دو رگه کنیم؟
4.2 (9)

چگونه صدای خود را کلفت و دورگه کنیم؟

خواندن این محتوا برای شما


در این مقاله می خواهیم به شما آموزش دهیم و بگوییم که چگونه می توانید با روش ها و تمرین های ساده و کاربردی صدای خود را کلفت کنید.
با کالازم همراه باشید.

صدایی دلنشین، رویایی برای همه

صدای بدون خش و ملایم برای همه ی ما خواسته ای رویایی بوده و همیشه برای دستیابی به این مهم دست به کارهای مختلفی زده ایم. از تنظیم خورد و خوراک گرفته تا در نهایت عمل جراحی تار های صوتی، مجموعه اقداماتی است که افراد امروزه برای داشتن صدای ایده آل انجام می دهند.
در این بین عده ای با داشتن صدایی زیر و نازک، دائم در تلاطم داشتن صدایی مردانه و با صلابت هستند. شاید آن هایی که با توجه به سن قابل توجه خود، صدایی کودکانه دارند، معضلات داشتن اینگونه صداها را بهتر درک کنند.
اگر دارای صدای نازک هستید کافیست فقط یکبار تلفن را بردارید و به شما بگویند: لطفا گوشی را به بزرگ ترتان بدهید! همین جمله افاقه می کند تا سودای شب و روزتان بشود “ کلفت کردن صدا
افراد دارای صدای زیر و نازک اگر اندکی بر سر این موضوع حساس باشند، قطعا با مشکل عدم اعتماد به نفس روبرو خواهند بود و همین مشکل روانی می تواند به شدت روی عملکرد روزانه ی آن ها اثر بگذارد.
گاهی دیده شده است که این مشکل در افراد به شبحی ترسناک تبدیل می شود و برای رهایی از چنگال های این شبح دست به اقدامات خطرناکی می زنند که در نهایت آسیب های جبران ناپذیری به همراه دارند. کافیست که در جامعه عده ای از افراد دارای مشکلی باشند که اعصاب و روان آن ها را تضعیف کند، آنگاه سر و کله ی افراد سودجو پیدا خواهد شد. در موضوع کلفت کردن صدا که در بعضی افراد می توان با تجویز یکسری تمرینات ساده به مقدار زیادی این مشکل را مرتفع کرد، افراد سودجو و نا متخصص دستور به جراحی تار های صوتی و حنجره می دهند تا افراد دارای این مشکل به راحتی زیر تیغ تیز جراحان بروند.
معرفی 10 برنامه ضبط آهنگ برتر برای نوازندگان!

روش های کلفت کردن صدا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید صدای ما از جانب مغز تولید می شود. مغز با استناد و آنالیز صدا های شنیده شده در حافظه ی شنیداری، دستور به تولید آواها می دهد. پس می توان گفت اولین گام در جهت کلفت کردن صدا، پرورش گوش ها قوی و توانمند می باشد.
کلفت کردن صدا

کلفت کردن صدا

پروسه ی توانمند سازی گوش ها برای کلفت کردن صدا، یک روند طولانی دارد که با استمرار در انجام تمرینات آن حاصل می شود. در این زمینه کاری که باید انجام دهید، دقت به نت های موسیقی و تمرکز به طریقه ی ادای آواهایی که می شنویم، می باشد. اینگونه تمرینات باعث افزایش سطح هوشیاری شنوایی ما می شود، از این رو می توانیم به راحتی واج ها را از هم متمایز کرده و با دسته بندی مجزا، آن ها را در حافظه ی صدایی خود ذخیره کنیم.
در برهه های متفاوت، بروز بیماری یا حساسیت ها مختلف باعث دورگه شدن صدا در ما می شوند. نکته ی جالب این است که پس از بهبودی باز هم برای مدتی صدای ما خش دار خواهد بود و این دقیقا فرآیند حافظه ی صدایی می باشد.
گام دوم در روش های کلفت کردن صدا، توانمند سازی حنجره است. افراد دارای صدای نازک به علت تحقیر و تمسخر شدن کمتر به صحبت با اطرافیان خود می پردازند و همین عامل باعث می شود تا حنجره ی آن ها به همان حالت ضعیف و کم توان باقی بماند.
کلفت کردن صدا

کلفت کردن صدا

روش درمان این مشکل بلند خوانی است. بهترین کار این است که روزانه دقایقی را اختصاص دهیم به ایستادن جلوی آینه و با لحنی حماسی و محکم مطالبی را بیان کنیم. تقلید از گفتار اخبار گویان می تواند موثر باشد، زیرا گویندگان خبر کلمات را محکم و با اقتدار بیان می کنند.
اگر در شروع کار با مشکل کمبود دامنه ی لغات مواجه هستید می توانید از کتاب ها یا مطالب مکتوب استفاده کنید و با قرائت آن ها با صدای بلند و لحن مقتدرانه، حنجره ی خود را به عملکرد در سطوح بالا عادت دهید.
مورد دیگری که می بایست به آن توجه کنید، شیوه ی نفس کشیدن است. برای کلفت کردن صدا لازم است که شما تنفس دیافراگمی داشته باشید.
غالب افراد دارای صدای نازک و زیر، از ناحیه ی سینه نفس می کشند. اینطور تنفس به گلو و حنجره فشار می آورد و مانع از ایجاد صدایی بم و با صلابت می شود. از طرفی هم در مدت زمان طولانی از صحبت کردن خسته خواهید شد زیرا این مدل تنفس به صدا فشار می آورد و زود شما را از نفس می اندازد.
برای اینکه متوجه شوید که تنفس شما دیافراگمی است یا سینه ای، کافیست یک نفس عمیق بکشید؛ اگر شانه ها و قفسه سینه تان به مقدار قابل توجهی بالا آمدند، شما تنفس تان از ناحیه ی سینه می باشد.
نکته ی حائز اهمیت دیگر در کلفت کردن صدا، تنظیم تغذیه می باشد. وجود مقدار کافی آب در بدن برای صحبت کردن صحیح لازم است. زیرا آب کافی موجب می شود تا بزاق دهان شما هم به اندازه باشد و در نتیجه زبان شما بهتر در کامتان بچرخد.
حرکت زبان در دهان امری تعیین کننده در ادای کلمات می باشد. استفاده از مواد غذایی که موجب کاهش بزاق دهان می شوند موجب کاهش عملکرد صحیح زبان خواهند شد. پس علاوه بر کنترل تغذیه، نوشیدن متناوب آب هم تاثیر بسزایی خواهد داشت.
نکته ی پایانی در کلفت کردن صدا، عملکرد های روانی خواهد بود. همانطور که پیشتر گفته شد افراد دارای صدای نازک و زیر معمولا به علت نارضایتی از صدای خود و همچنین تمسخر اطرافیان، انزوا طلب و گوشه گیر می شوند.
کلفت کردن صدا

کلفت کردن صدا

همین امر باعث می شود که موقع صحبت، ترس در سراسر لحن و صدای آن ها موج بزند. تمرین روی افزایش روحیه ی اجتماعی و شکستن فوبیا صحبت در اجتماع نقش موثر و به سزایی در کلفت کردن صدا دارد.
یک شخص با صدای نازک و کودکانه می بایست بر این باور برسد که صدای او به گونه ای نیست که خود را از صحبت و مکالمه ی با اجتماع منع کند.
7 مورد از عناصر مهم در آموزش مهارت های زندگی به کودکان

برای کلفت کردن صدا، تنفس خود را کنترل کنید

صدا نمی تواند با پتانسیل کامل خود کار کند مگر اینکه انرژی خام آن نفس باشد. صدای آواز شما در هوا پخش می شود و به همین دلیل است که باید یاد بگیرید که با تنفس صحیح صدای خود را پشتیبانی کنید. یکی از دلایلی که خوانندگان بی اعتنا هستند این است که صدا به اندازه کافی پشتیبانی نمی شود. تنفس شکمی یا تنفس دیافراگمی برای اعمال مقدار مناسب حمایت ضروری است. شاید موارد زیر به شما در درک بهتر این موضوع کمک کند.
وقتی آواسازی را شروع می‌کنید (صحبت کردن/آواز خواندن)، هوا باعث ایجاد ارتعاش در تارهای صوتی می‌شود و صدا تولید می‌کند و تا زمانی که هوا تمام شود ادامه می‌یابد. اگر در حال حاضر فقط با استفاده از قسمت بالایی ریه ها (فقط قفسه سینه) در هوا تنفس می کنید (استنشاق می کنید)، نه تنها خیلی زود هوا تمام می شود، بلکه ممکن است متوجه شوید که صدای شما ضعیف و نفس گیر است. یادگیری نحوه استنشاق با باد کردن دور کمر به تمرین و تمرین زیاد نیاز دارد. ناامید نشوید و تسلیم نشوید.
کلفت کردن صدا

کلفت کردن صدا

شما باید از این روش تنفس برای تقویت صدای فعلی خود، گسترش دامنه صوتی خود، آواز خواندن با ویبراتو و پخش صدای خود استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله به شما یاد دادیم که چگونه می توانید باعث کلفت کردن صدا خود شوید. امید است که با روحیه ای پر صلابت و انجام متمادی تمارین ذکر شده، صدایی بم و پرصلابت داشته باشید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه تمرین هایی برای کلفت کردن صدا سراغ دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4.2]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: خروپف ، راه و روش سریع درمان و رهایی از این صدای مزاحم | مجله کالازم

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --