فیلتر توسط
فیلتر توسط
برند
نوع خودرو
API / سطح کیفیت :
حجم کالا
فیلتر توسط

راهنمای خرید روغن موتور مناسب

همانطور که می دانید، موتور یکی از اصلی ترین اجزای وسایل محرک است. ماشین نیز از این قاعده مستثنی نیست. موتور ماشین یکی از اصلی ترین بخش های خودرو است. پیچیدگی سیستم ساختاری و مونتاژ قطعات کنار یکدیگر باعث می شود که اکثر اجزا به یکدیگر مرتبط باشند؛ در نتیجه، اختلال در روند فعالیت هریک از قطعه ها، مشکالت زیادی را ایجاد کرده و هزینه های هنگفتی را به جا می گذارد.

یکی از راهکارهای جلوگیری از آسیب و مشکالت احتمالی موتور، روغن موتور است. به طور کلی روغن موتور یک محافظ است؛ از روغن موتور به عنوان روان کننده حرکات قطعات و جلوگیری از اصطکاک سطوح فلزی در خودرو استفاده می شود و از طرفی نقش مهمی در تنظیم دمای موتور خودرو دارد. یعنی روغن موتور باعث می شود که هنگام گرم شدن موتور، احتراق اتفاق نیوفتد. زمانی که اصطکاک قطعات در موتور به حداقل برسد و باعث سایش نشود، سرعت ماشین نیز افزایش پیدا می کند. از سوی دیگر، روغن موتور باعث می شود که در دمای بالا در موتور، اکسیداسیون اتفاق نیفتد. این چند دلیل، به اندازه کافی ضروری و مهم هستند که شما اهمیت روغن موتور را درک کنید. وقتی موتور و قطعات مرتبط شروع به فعالیت می کند، اصطکاک و سایش اتفاق میوفتد؛ زمانی که این حرکات به طور متوالی تکرار شد و دمای موتور بسیار باال رفت، کار روغن موتور شروع می شود. پس مهم است که روغن موتور با کیفیت انتخاب کنید تا بتواند در دمای بالا به درستی فعالیت کند و از آسیب های مخرب و هزینه های بالا جلوگیری کند.

انواع روغن موتور

در بازار و باتوجه به فناوری های امروزه، روغن موتورهای مختلفی وجود دارد. برای مثال بعضی از روغن موتورها فقط مختص فصل سرما هستند و در فصول سرد باید از آن ها استفاده کرد؛ بعضی دیگر مناسب فصل گرما هستند و برای دمای بالا تولید شده اند. اما نوع دیگری از روغن موتور وجود دارد که چهار فصل هستند. یعنی شما می توانید در تمام فصل ها و با هر دمایی از آن ها استفاده کنید.

روغن موتورها بر اساس تولید نیز به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. 3 نوع اصلی روغن موتور عبارتند از:

 • روغن موتور تمام سنتتیک
 • روغن موتور نیمه سنتتیک
 • روغن موتور معمولی

روغن موتور تمام سینتتیک

روغن موتورهای تمام سینتتیک در آزمایشگاه ها با مواد شیمیایی تولید می شوند. این نوع روغن موتور سبب می شود موتور با بالاترین توانی که دارد کار کند؛ در نتیجه، راندمان مصرف سوخت را افزایش می دهد. از سوی دیگر، این روغن موتور دیرتر نیاز به تعویض پیدا می کند. یعنی اگر شما به طور معمول هر 5000 کیلومتر روغن موتور ماشین خود را تعویض می کنید، با استفاده از این روغن موتور تا 11000 کیلومتر نیازی به تعویض ندارید.

برای تشخیص روغن موتور تمام سنتتیک باید بر روی بطری روغن موتور عبارت "Synthetic Full "درج شده باشد. اگر موفق نشدید که این کلمه را پیدا کنید، مطابق با جدول زیر نوع روغن موتوری که تهیه کردید را تشخیص دهید.

ویژگیها : تمام سنتتیک

 • 30-0W - صرفه جویی در هزینه سوخت
 • 40-0W - افزایش عملکرد و قدرت موتور
 • 5W-40 - اطمینان محافظت از موتور دربرابر ساییدگی و ایجاد رسوباتراحت روشن کردن ماشین در هوای سرد و گردش سریع در دمای بسیار پایین بهبود سرعت اجزای متحرک موتور

روغن موتور نیمه سنتتیک

همانطور که از نامش می توانید حدس بزنید، روغن موتور نیمه سنتتیک ترکیبی از روغن موتور معمولی و تمام سنتتیک است. به طور کلی این روغن موتور با کیفیت تر از روغن موتورهای مینرال )روغن معدنی( بوده و بدیهی است که تمام ویژگی های روغن موتور تمام سنتتیک را نداشته باشد.

اگر در خودرو خود از روغن موتور نیمه سنتتیک استفاده کردید، حداقل 10 دقیقه بعد از استارت باید صبر کنید تا موتور به خوبی گرم شود. همانند روغن موتور تمام سنتتیک، بر روی بطری های روغن موتور نیمه سنتتیک عبارت "synthetic Semi "یا "blend Synthetic"درج می شود. اگر موفق به پیدا کردن این عبارت نشدید، می توانید از روی جدول موجود در پشت بطری، نوع روغن موتور را تشخیص دهید.

ویژگیها : نیمه سنتتیک

 • 30۵-W - محافظت بهتر از موتور
 • 40۱۰-W - محافظت بهتر در 10 دقیقه اول پس از استارت زدن
 • 40۱۵-W - کاهش ساییدگی و اصطکاک اجزای موتور تا سهبرابر بهتر از روغنهای معمولی فواصل طولانی تر تعویض روغن

روغن موتور معمولی

این روغن موتور، ابتدایی ترین نوع روغن موتور های موجود در بازار است. پایه تولید روغن موتور معمولی نفت خام است. قیمت روغن موتور معمولی ارزان تر از سایر مدل های روغن موتور می باشد اما زمان تعویض آن نیز حداکثر هر 4000 کیلومتر است که به صرفه نیست. روغن موتور معمولی مناسب ماشین هایی است که طراحی موتورهای آن بسیار ساده است و اصطکاک و سایش بالایی ندارند.

ویژگیهای روغن موتور معمولی 

 • 40۱۰-W - محافظت از موتور در حد معمول
 • 40۱۵-W - تعویض زود هنگام

برندهای مختلف روغن موتور

در بازار امروز، روغن موتورهای مختلفی وجود دارند که از نظر قیمت، کیفیت و کارایی متفاوت هستند. اما به طور کلی چند برند مختلف روغن موتور ایرانی و خارجی وجود دارد که از کیفیت بالا و قابل قبولی برخوردار می باشند.

انواع مدل های روغن موتور معروف بازار

خرید اینترنتی انواع روغن موتور

فروشگاه اینترنتی کالازم این امکان را برای شما فراهم کرده است که با توجه به بودجه، نوع روغن موتور و برند مورد نظر خود، اقدام به خرید آنلاین روغن موتور کنید. شما می توانید مرغوب ترین روغن موتور را با ارزان ترین قیمت تهیه کنید و مانع خرابی و آسیب جدی موتور خودرو خود شوید.

ادامه مطلببستن نمایش توضیحات

علاقمندی‌ها

خانه

کالازم

تنظیمات

اشتراک گذاری

منو

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به پنل کالازم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به پنل کالازم