تاریخ امروز :مهر 2, 1402

9 راهکار آسان و موثر برای تمیز کردن سینک آشپزخانه در کوتاه ترین زمان ممکن!
0 (0)

تمیز کردن سینک

در بیشتر موارد، تمیز کردن سینک خانه شما در از بین بردن بوی زباله های مواد غذایی بسیار کارآمد خواهد بود. تنها شرطی که باید رعایت کنید این است که سینک را تمیز نگه دارید تا از پوسیدگی غذا، رشد کپک و ظاهر و بوی بد جلوگیری کنید. بنابراین، پیشگیری و نگهداری منظم برای عملکرد صحیح کل سینک بسیار مهم است.
در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که چگونه می توان با استفاده از روش های آسان و رعایت برخی نکات اقداماتی برای تمیز کردن سینک انجام داد.
با کالازم همراه باشید. 

تمیز نگه داشتن سینک

همیشه به خاطر داشته باشید که سینک آشپزخانه شما سطل زباله نیست. این مکان برای دفع زباله های مواد غذایی زیست تخریب پذیر است. سعی کنید از دستگاه خود به درستی استفاده کنید و مراقب نوع زباله های داخل آن باشید.
به این ترتیب از کثیف شدن بیش از حد آن و بروز بوی بد آن جلوگیری می کنید. به علاوه، در زمان و تلاش زیادی که برای چربی زدایی این واحد لازم است صرفه جویی خواهید کرد. چند ماده غذایی وجود دارد که شما به هیچ عنوان نباید آن ها را در سینک بریزید. این مواد شامل موارد زیر هستند:
بازسازی خانه چگونه است؟

تفاله های قهوه و چای

هرگز تفاله قهوه و چای را در سینک نریزید. زیرا به تمایل به سفت شدن و چسبیدن به دیواره های زهکشی شما تمیز کردن سینک را سخت تر می کنند و برای از بین بردن آن از داخل سینک باید از پاک کننده های تخلیه با کارایی بالا استفاده کنید.
تمیز کردن سینک

تمیز کردن سینک

اما توجه داشته باشید که تفاله های قهوه یک کود عالی است که محیط های اسیدی را برای رشد سرسبز گل ها و سبزیجات ایجاد می کند.

پوسته تخم مرغ و تمیز کردن سینک

همیشه به خاطر داشته باشید که پوسته‌ های تخم‌ مرغ به سرعت به کناره‌ های لوله‌ ها می‌ چسبند، زیرا حاوی باقی‌ مانده زرده‌ های داخل آن‌ ها هستند. در نتیجه با مشکل گرفتگی و زهکشی مواجه خواهید شد. به علاوه، با گذشت زمان بوی وحشتناکی از تخم مرغ فاسد را احساس خواهید کرد.
بهتر است از این واقعیت استفاده کنید که آن ها حاوی سطح بالایی از کلسیم هستند که پوسته های تخم مرغ را به یک کود عالی برای باغ شما تبدیل می کند. پوسته تخم مرغ همچنین تعادل اسیدیته خاک را بهبود می بخشد.
از طرف دیگر، می توانید گاهی اوقات مقداری پوسته تخم مرغ خشک را به زباله دان اضافه کنید. آسیاب کردن آن ها به همراه مواد نرم می تواند به میزان قابل توجهی باعث افزایش کارآمد ضایعات مواد غذایی گیر کرده شود.

پوست سیب زمینی و موز

از آنجایی که صافی ظرفشویی نمی تواند هم پوست سیب زمینی و هم پوست موز را از بین ببرد، می تواند مشکلات زیادی را در عملکرد منظم سیستم شما و کل زهکشی ایجاد کند. در نتیجه، هنگام تمیز کردن سینک شاهد گرفتگی ناخوشایند و بوی بدی خواهید بود.
چرا حتما باید از دستکش های فر استفاده کنیم؟

عدم استفاده از روغن برای تمیز کردن سینک

کارآمدترین راه برای جلوگیری از گرفتگی و بوی بد ناشی از دفع زباله، پرهیز از افزودن گریس، روغن یا چربی به سیستم است.
تمیز کردن ظرفشویی

تمیز کردن ظرفشویی

آن ها به مرور زمان در لوله‌ ها جمع شده و باعث کندی کار موتور و خرد کردن ضعیف مواد پرتاب شده می‌ شوند. اگر می خواهید از چنین مشکلی جلوگیری کنید، کافی است قبل از آبکشی، چربی تابه ها را با دستمال کاغذی پاک کنید.

تکه های بزرگ غذا

همیشه مواد غذایی بزرگ تر را قبل از اضافه کردن آن ها به سطل زباله به قطعات کوچکتر برش دهید. برای مثال هنگام انداختن مواد غذایی جامد مانند سیب، پوست هندوانه یا به، بسیار مهم است که این نکته را رعایت کنید. به این ترتیب از گیر کردن آن ها در فاضلاب جلوگیری می کنید.

مواد فیبری

اگر مواد الیافی مانند ساقه کرفس، پوست پیاز، کنگر فرنگی یا پوسته ذرت دارید، باید قبل از ریختن آن ها به زباله های خود، این مواد را به قطعات ریز برش دهید. در غیر این صورت ممکن است در زیر سینک گره بخورند و به سیستم فاضلاب آسیب برسانند.
10 راهکار عالی برای از بین بردن بوی بد یخچال در کمتر از 5 دقیقه !

بهترین روش ها برای تمیز کردن سینک

1. اشیاء گیر کرده را به صورت دستی بردارید

لوازم مورد نیاز: انبر و دستکش
اگر متوجه شدید یک شی بزرگتر در سطل زباله گیر کرده است، باید قبل از شروع تمیز کردن سینک آن را بردارید. همیشه ابتدا فیوز را خاموش کنید تا در زمانی که دستتان در داخل فاضلاب است روشن نشود. جسم گیر افتاده را با انبردست بردارید، اما سعی کنید به آسیاب آسیب نرسانید.
روش های پاکسازی سینک

روش های پاکسازی سینک

2. زباله ها را با یک برس اسکراب بشویید

لوازم مورد نیاز: برس اسکراب یا مسواک قدیمی، آب، دستکش لاستیکی
از یک برس اسکراب مناسب یا یک مسواک قدیمی برای تمیز کردن سینک به صورت دستی استفاده کنید. پس از شستشوی زباله های باقی مانده، باید سیستم را با آب سرد بشویید. به این ترتیب برای مدت طولانی تمیز می ماند.

3. برای تمیز کردن سینک زهکشی ها را با آب بشویید

لوازم مورد نیاز: آب و مایع ظرفشویی
بهترین گزینه این است که اجازه دهید سینک حداقل چند ثانیه پس از قطع صدای ساییدن کار کند و پس از هر بار استفاده آن را با آب سرد تمیز کنید. بعد از حدود 30 ثانیه شستشو را تکرار کنید. به این ترتیب، تمام ذرات کوچک را از داخل آن حذف خواهید کرد.
با این حال، شستن صافی و سینک با آب سرد تمام کاری است که در بیشتر موارد نیاز دارید، حتی زمانی که فراموش می کنید هر بار آن را تمیز کنید. در واقع، اگر فشار آب به اندازه کافی قوی باشد، می توانید از شر اکثر زباله های گیر کرده در زهکشی یا چسبیده به دیوارها خلاص شوید.
اگر سیستم سینک و فاضلاب بیش از حد کثیف است، باید سینک را با آب داغ تا سطح تقریباً 5 تا 10 سانتی متر پر کرده و مایع ظرفشویی را در آن اضافه کنید. سپس آب را ببندید، صافی را باز کنید و اجازه دهید محلول از آن عبور کند. آب گرم همیشه گزینه بهتری در چنین شرایطی است زیرا می تواند چربی را حل و به حذف کثیفی پوسیده از زهکشی کمک کند.
استفاده از ظروف استیل چه فوایدی دارد؟

4. زباله ها را با اسفنج آشپزخانه پاک کنید

لوازم مورد نیاز: یک اسفنج آشپزخانه، مایع ظرفشویی، دستکش لاستیکی، سرکه سفید و جوش شیرین (اختیاری)
راه های تمیز کردن سینک آشپزخانه

راه های تمیز کردن سینک آشپزخانه

پس از استفاده از سینک، باید از یک اسفنج (بخش ساینده) استفاده کنید. مایع ظرفشویی را در آن سمت اسفنج بمالید و شروع به تمیز کردن سینک کنید.
اسفنج خود را به طور مکرر در طول تمیز کردن بشویید تا همه زباله ها از تمام سطوح پاک شوند. اساساً، این همه کاری است که برای تمیز کردن زباله ها باید انجام دهید، اما برای نتیجه بهتر می توانید کارهای بیشتری انجام دهید.
پس از تمیز کردن زباله ها و شستشوی سیستم با آب سرد، می توانید علاوه بر این، فاضلاب را با مقدار مساوی سرکه سفید و جوش شیرین تمیز کنید. به این ترتیب زباله های خود را تازه و خوشبو خواهید کرد.

5. تمیز کردن سینک با تکه های یخ و سرکه سفید یا سنگ نمک

لوازم مورد نیاز: تکه های یخ، نمک درشت یا سرکه سفید
ریختن مخلوط تکه های یخ و نمک درشت در زباله های خود هر از گاهی یک روش عالی برای از بین بردن زباله های سخت شده چسبیده به فاضلاب است. دو فنجان یخ و یک فنجان سنگ نمک را به سینک اضافه کنید و سپس آب سرد بریزید تا مخلوط شسته شود.
به عنوان جایگزین، می توانید آب و سرکه سفید را منجمد کرده و آن ها را در داخل سینک خرد کنید. به این ترتیب، شما زهکشی تمیز، بوی بهتر و تیغه های تیز را همزمان خواهید داشت.

6. آشغال خردکن را تمیز کنید

حلقه خردکن بخشی از زباله است که مسئول خرد کردن آَشغال ها می باشد. اگر فراموش کنید که این حلقه را به درستی نگهداری کنید، پاکسازی موثر زباله ها متوقف می شود. 
به عنوان مثال، افزودن تکه های یخ به سیستم از تجمع چربی چسبنده و جمع شدن آن بر روی دیواره های زهکشی جلوگیری می کند. برای دریافت نتیجه بهتر، باید تکه های یخ را با نصف فنجان نمک مخلوط کنید تا سطح آب شدن یخ در طول فرآیند کاهش یابد.
بعد از نیم ساعت، آب را باز کرده و تمام چربی‌ های سفت شده را از زهکش‌ ها پاک کنید. در پایان مراحل تمیز کردن سینک را بشویید و در صورت تمایل آن را خوشبو کنید.

7. ظرفشویی را پس از تمیز کردن سینک خوشبو کنید

پس از تمیز کردن کامل کل سیستم، می توانید با چند محصولی که قبلا در آشپزخانه خود داشته اید، آن را خوشبو کرده و از بروز بوی بد جلوگیری کنید.

8. محلول سفید کننده رقیق شده

یک پیمانه سفید کننده را در دو پیمانه آب گرم حل کنید و مخلوط را در آبکش بریزید. بعد از یک دقیقه سینک را با آب خالص بشویید.
نحوه انتخاب کابینت آشپزخانه

9. پوست مرکبات

آن ها مواد بسیار خوبی برای تازه کردن زباله های بدبو هستند اما به خاطر داشته باشید که نمی توانند فاضلاب شما را تمیز کنند.
نحوه تمیز کردن سینک

نحوه تمیز کردن سینک

تکه های کوچک پوست مرکبات را آسیاب کرده و داخل آبکش بریزید. شما همچنین می توانید چندین تکه یخ را برای ترکیب تمیز کردن و خوشبو کردن سیستم اضافه کنید. بعد از مدتی آن ها را با آب سرد بشویید.

سخن آخر

متأسفانه، هنگامی که به طور منظم از سینک آشپزخانه خود استفاده می کنید، ممکن است با گرفتگی آن مواجه شوید. یکی از بهترین راه‌ ها برای جلوگیری از این مشکل این است که هر بار که از ظرفشویی استفاده می‌ کنید مقدار زیادی آب بریزید. اگر این کار را قبل، حین و بعد از ریختن ضایعات غذا در آن انجام دهید، امکان استفاده طولانی مدت از سینک بدون بروز مشکل وجود دارد.
تمیز نگه داشتن سینک فقط به نگهداری دوره ای و استفاده مناسب نیاز دارد. با این حال، اگر مشکلی رخ داد، وحشت نکنید. خوشبختانه، شما تمام این روش‌ های موثر را برای حل مشکل گرفتگی فراگرفته اید و در صورت نیاز، سینک آشپزخانه را با خیال راحت تمیز کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما از چه روشی برای تمیز کردن سینک استفاده می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --