تاریخ امروز :بهمن 8, 1401

با رعایت چند نکته ساده و کاربردی به راحتی درمان خشکی مو را در خانه شروع کنید!
5 (1)

درمان خشکی مو

خشکی مو یک مشکل رایج است که به دلایل زیادی ممکن است رخ دهد و این بر نحوه درمان آن تأثیر می گذارد. درمان‌ خشکی مو لزوماً هیدراتاسیون موهای شما را بهبود نمی‌ بخشد، اگر خشکی موی شما نتیجه علت دیگری باشد، بسیار مهم است که درک کنید چه چیزی در وضعیت موهای شما نقش دارد تا آن را اصلاح کنید.
با ارزیابی موهای خود و مراقبت از آن ها، می توانید اطمینان حاصل کنید که همیشه ابریشمی و صاف به نظر می رسد.
در این مقاله می خواهیم به طور کامل درمان های خشکی مو را توضیح دهیم و در مورد علل بروز آن با شما عزیزان گفتگو کنیم.
با کالازم همراه باشید.

علل

دلایل خشکی مو متعدد است و شما ممکن است بیش از یک مورد را تجربه کنید. برخی از مشکلات عمده عبارتند از:
 • آسیب دیدن مو
 • شستن بیش از حد موها
 • ناتوانی در حالت دادن به موهای خود
 • حرارت زیاد
 • استفاده از محصولات مو حاوی الکل
 • کمبود تولید روغن و چربی طبیعی
۴ ماسک مو خانگی با روغنهای ضروری برای موهای خشک و آسیب دیده

آسیب مو

موهای آسیب دیده مستعد خشکی هستند زیرا یکپارچگی ساختاری ضعیف شده و کوتیکول هایی که سطح هر مو را پوشانده اند ناهموار یا کاملاً از بین می روند. آسیب به ساختار مو بر پروتئین و پیوندهای درون مو تأثیر می گذارد و از حفظ رطوبت در نواحی مناسب برای کشسانی بهینه جلوگیری می کند، در حالی که کوتیکول های آسیب دیده از مهر و موم شدن موها به درستی جلوگیری می کند و بافتی زبر به سطح می دهد.
در بیشتر موارد، اگر موهای شما فقط آسیب جزئی دیده باشد، موهای خشک شما نتیجه آسیب کوتیکول است و ساختار آن همچنان دست نخورده باقی خواهد ماند. آسیب متوسط ​​یا شدید تحت تأثیر هر دو قرار می گیرد و این امر درمان خشکی مو را دشوارتر می کند. در هر صورت، هر چه آسیب به کوتیکول شما بیشتر باشد، موهای شما زبرتر، خشک‌ تر و وزتر ظاهر می‌ شوند و همچنین کمتر به درمان‌ ها پاسخ می‌ دهند.
درمان‌ خشکی مو

درمان‌ خشکی مو

برای تعیین این که آیا موهای خشک شما در اثر آسیب ایجاد شده است، باید انواع درمان های شیمیایی را که در گذشته تحت آن قرار داده اید و همچنین نحوه آرایش و مراقبت از آن را در نظر بگیرید. اگر در گذشته موهای خود را دکلره و رنگ کرده کرده اید، به احتمال زیاد این یکی از عواملی است که باعث خشکی موی شما می شود.
موهایی که آسیب دیده اند نیز راحت تر گره می خورند، ممکن است دچار موخوره بیشتر شوند و احساس صافی کمتری داشته باشند. اگر در هنگام خیس شدن به آرامی کشیده شود، این نشانه آسیب شدید ساختاری است. شما می توانید از این تست برای اندازه گیری میزان آسیب بر اساس از دست دادن کشش استفاده کنید.

شامپو زدن بیش از حد موها

هیچ قانون سختی برای دفعات شستن موهایتان وجود ندارد زیرا این امر به عواملی مانند تولید روغن طبیعی، محصولاتی که استفاده می کنید و میزان کثیف شدن آن بستگی دارد. با این حال، شستشوی بیش از حد یکی از دلایل مهم خشکی مو است، و قبل از اینکه بتوانید چیز دیگری را تعیین کنید، باید این موضوع را رد کرد.
مگر اینکه موهای شما به طور طبیعی بسیار چرب باشد، شامپو زدن روزانه بسیار مکرر است. بیشتر مردم از شستن موهای خود هر دو روز به جای آن سود می برند، در حالی که اگر چربی زیادی تولید نمی کنید، ممکن است مجبور شوید آن ها را هر سه روز یک بار بشویید. ابتدا استفاده از شامپوی دیگری را امتحان کنید تا علت آن را رد کنید. یا به مدت یک هفته کمتر شامپو بزنید یا به شامپوی ملایم تری که برای موهای خشک طراحی شده است تغییر دهید.
یکی از بهترین نشانه‌ هایی که نشان می‌ دهد موهایتان را خیلی مکرر می‌ شویید یا شامپوی شما خیلی قوی می باشد این است که موهایتان در روز حمام خشک شده و تا روز بعد شروع به ته‌ نشینی می‌ کنند. این به این دلیل است که روغن‌ ها توانسته‌ اند در این مدت موها را جمع کرده و مرطوب کنند و خشکی مو را کاهش دهند.
درمان‌ خشکی مو

درمان‌ خشکی مو

موهای خود را ارزیابی کنید تا مشخص شود چه چیزی باعث خشکی موی شما می شود. این کار به شما کمک می کند روش درمان خشکی مو را شروع کنید.

کمبود نرم کننده و درمان خشکی مو

موهای شما هر بار که شسته می شوند به حالت دهنده نیاز دارند و اغلب حتی در بین این دوره ها با سایر محصولات حالت دهنده مانند ترمیم کننده ها، اگر موهای شما به طور طبیعی چرب نیستند، به حالت دهنده نیاز دارند. موهای خشک ممکن است در نتیجه استفاده از نرم کننده های خیلی ضعیف، استفاده کم از آن یا عدم استفاده از آن باشد.
روغن نارگیل برای پوست و مو چه خواصی دارد؟

حرارت

حالت دادن به موهایتان با وسایل گرم کننده مانند اتو می تواند آن را عالی جلوه دهد، اما حرارت زیاد موهای شما را نیز خشک می کند. اگر از چنین ابزارهایی استفاده می کنید، با اجتناب از استفاده از آن ها برای مدتی و مشاهده اینکه آیا وضعیت بهبود می یابد، به راحتی می توان تشخیص داد که آیا آنها علت اصلی خشکی هستند یا خیر.
درمان‌ خشکی مو

درمان‌ خشکی مو

محصولات مو

محصولات مو همچنین می توانند عامل خشکی مو باشند، به خصوص اگر حاوی الکل باشند، زیرا این مواد به راحتی از موهای شما تبخیر می شوند و رطوبت را با خود می گیرند. اسپری‌های مو در این مورد بدترین آسیب‌رسان هستند و در صورت استفاده بیش از حد از آن‌ها می‌توانند موهای شما را بسیار خشک کرده و درمان خشکی مو را سخت کنند.
ترکیبات هر یک از محصولات معمولی خود را بررسی کنید و برای رد کردن آنها به عنوان دلایل خشکی، یک دوره آزمایشی را در نظر بگیرید.

تولید روغن و چربی طبیعی

موهای شما به طور طبیعی با یک روغن مومی به نام سبوم مرطوب می شود و تولید آن می تواند بین افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. برای تعیین اینکه آیا موهای شما به طور طبیعی خشک است، موهای خود را با وضعیت پوست و لب های خود ارزیابی کنید.
اگر در این مناطق نیز خشکی را تجربه می کنید، این نشانه قابل اعتمادی است که تولید روغن و چربی علت اصلی است. گاهی اوقات این مئله می تواند نتیجه شرایط پزشکی باشد، اما برای برخی افراد نیز طبیعی است که چربی طبیعی کمتری نسبت به دیگران داشته باشند.
اگر به طور ناگهانی تغییر کرده باشد یا همراه با علائم دیگر رخ دهد، به احتمال زیاد دلیل پزشکی دارد. اگر فکر می‌کنید اینطور است به پزشک مراجعه کنید زیرا می‌تواند نشانه اولیه بیماری‌هایی مانند کم‌کاری تیروئید باشد.
موهای مجعد مانند این به ویژه مستعد خشکی هستند زیرا روغن های طبیعی به طور موثر در موها حرکت نمی کنند. روزانه موها را شانه کنید تا به درستی از آن ها مراقبت کنید.
چگونه موهای آسیب دیده را درمان کنیم؟

درمان خشکی مو

هنگامی که عوامل مؤثر را درک و شناسایی کردید، درمان موهای خشک با محصولات و رژیم مراقبت از مو که با نیازهای شما مطابقت دارد نسبتاً آسان است. در مواردی که خشکی موی شما قابل رفع نیست، همچنان می توان آن را به میزان قابل توجهی به حداقل رساند.

درمان برای هر موقعیتی

حتی اگر نمی دانید چه چیزی باعث خشکی موی شما می شود، این مشکل بزرگی نیست. شما هنوز هم می توانید موهای خشک را اصلاح کنید، اما اگر نتوانید علت اصلی را شناسایی کنید، انجام درمان خشکی مو سخت تر است. چندین روش درمانی وجود دارد که بدون توجه به علت، خشکی موهای شما را کاهش می دهد.
درمان‌ خشکی مو

درمان‌ خشکی مو

نرم کننده مهم ترین عامل است زیرا روغن را پس از شستن به موهای شما باز می گرداند و پایه و اساس درمان های دیگر را ایجاد می کند. در حالت ایده آل، اگر از موهای خشک رنج می برید، باید از یک نرم کننده با کیفیت بالا و سنگین استفاده کنید زیرا این کار بیشترین کمک را به شما می کند. نرم کننده معمولی فقط برای موهای معمولی است و به اندازه کافی اثر قوی نخواهد داشت.
یکی دیگر از محصولاتی که می توان برای رفع خشکی مو استفاده کرد، روغن داغ است. این یک عامل حالت دهنده بسیار قوی است که در صورت استفاده به جای نرم کننده، می تواند موهای شما را به میزان قابل توجهی مرطوب کند، اما حداکثر باید چند بار در هفته این کار را انجام دهید زیرا این محصول می تواند تجمع کرده و باعث شود موهای شما بیش از حد چرب به نظر برسد.
نرم‌کننده‌ها و درمان‌های آب‌بندی از مؤثرترین محصولاتی هستند که برای درمان و پیشگیری از خشکی مو در بین شستشوها استفاده می‌شوند، مانند سرم‌ها و روغن‌های مو. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، از یک سرم باکیفیت بر روی موهای مرطوب و خشک شده با حوله استفاده کنید، سپس قبل از حالت دادن، مجدداً روی موهای کاملاً خشک شده استفاده کنید.
محصولاتی مانند این به مرطوب کردن موهای شما کمک می کنند و بدون توجه به علت آن کار می کنند، اما در صورت امکان باید علت اصلی خشکی را برطرف کنید زیرا انجام این کار بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.

استفاده از شامپو برای درمان خشکی مو

اگر نحوه شستن موهایتان یکی از دلایل اصلی خشکی موهایتان است، می توانید با کاهش دفعات شستن موهایتان، تغییر به شامپوهای ملایم تری که برای موهای خشک طراحی شده است یا هر دو این مشکل را برطرف کنید. همیشه از یک نرم کننده با کیفیت بالا استفاده کنید تا مطمئن شوید که پس از شستن موهای خود رطوبت را به آن ها بازگردانید.
در شرایطی که موهایتان چرب است اما تمایل دارید بلافاصله بعد از شامپو خشک شوید تا زمانی که دوباره آن چربی ها جمع شوند، این روش می تواند باعث شود موهایتان چرب شود، بنابراین بهتر است موهایتان را به طور معمول بشویید و بین شستشوها از نرم کننده استفاده کنید.

عدم حالت دهی و درمان خشکی مو

برای درمان خشکی مو ناشی از حالت دادن به حرارت، نیازی به قطع استفاده از میله فر یا اتو صاف نیست. با این حال، از این به بعد باید از یک محصول محافظ حرارت استفاده کنید. همچنین اضافه کردن یک سرم یا نرم کننده اسپری پس از یک ظاهر طراحی شده را در نظر بگیرید زیرا این کار به بازگرداندن رطوبت از دست رفته ناشی از گرما کمک می کند.
فواید عجیب روغن کرچک برای رشد مو!

محصولات

در صورت امکان از استفاده از محصولات حاوی الکل خودداری کنید زیرا محصولاتی مانند آن ها رطوبت را از بین می برند و حتی خشکی ناشی از عوامل دیگر را تشدید می کنند. محصولاتی که می توانید بدون مشکل استفاده کنید عبارتند از:
 • اکثر محصولات موی بدون الکل
 • سرم های مو
 • روغن های مو
 • عوامل تهویه
درمان‌ خشکی مو

درمان‌ خشکی مو

این نوع محصولات به کاهش خشکی و درمان خشکی مو کمک می کنند و با حفظ تعادل صحیح رطوبت در داخل مو، از بروز مجدد آن جلوگیری می کنند.

درمان خشکی مو آسیب دیده

اگر آسیب ساختاری به موهای خود دارید، باید به عنوان یک اولویت با آن برخورد کنید زیرا تفاوت زیادی در وضعیت موهای شما ایجاد می کند. موهای آسیب دیده را می توان با محصولاتی مانند درمان های پروتئینی، درمان های کراتینه و بازسازی کننده های پیوند ترمیم کرد، اما متأسفانه راهی برای ترمیم کوتیکول های تخریب شده وجود ندارد.
اگر کوتیکول های موی شما به شدت آسیب دیده است، این چیزی است که باید تا زمانی که موهایتان در نهایت رشد کنند، تحمل کنید. با این حال، می توانید مشکل را به صورت علامتی درمان کنید. برای تکرار عملکرد کوتیکول ها، پس از شستن موها و سپس دوباره بعد از حالت دادن به مو، از یک درمان آب بندی یا سرم مو استفاده کنید.
هر دوی این محصولات باعث می شوند تا هیدراتاسیون داخل ساقه مو قفل شده و از فرار و خشکی آن جلوگیری کنند.
چگونه از موهای رنگ شده خود مراقبت کنیم؟

سخن آخر

داشتن موهایی نرم و زیبا احساس بسیار خوبی دارد و نیازی به تحمل خشکی یا بافت خشن در موهای خود ندارید. با ارزیابی وضعیت موهای خود و تنظیم روتین مراقبت از مو برای از بین بردن آن، می توانید درمان خشکی مو را شروع کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه تجربه ای در زمینه درمان خشکی مو دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: چگونه گره مو را از بین ببریم؟ روش های درمان و جلوگیری از گره خوردگی انواع مو | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --