تاریخ امروز :مرداد 23, 1401

اگر کودک شما دارای این چند علائم است، به سیاه سرفه مبتلاست! راه های درمان
0 (0)

سیاه سرفه در کودکان: علل، علائم، درمان و پیشگیری

سیاه سرفه یک عفونت بسیار مسری دستگاه تنفسی فوقانی است که توسط باکتری Bordetella pertussis ایجاد می شود. از طریق قطرات موجود در هوا از فرد آلوده به دیگران سرایت می کند. به طور کلی، افراد در سنین مختلف ممکن است به سیاه سرفه مبتلا شوند، اما در نوزادان و کودکان خردسال شایع‌تر است.
این بیماری اغلب با علائمی شبیه سرماخوردگی شروع می شود که به تدریج پیشرفت می کند و باعث بروز حملات سرفه شدید (پاروکسیسم) می شود و تنفس را دشوار می کند. از این رو، تشخیص و درمان به موقع سیاه سرفه در کودکان برای جلوگیری از عوارض جدی ضروری است. واکسیناسیون بهترین راه برای افراد در هر سنی برای محافظت در برابر این بیماری است.
این مقاله را بخوانید تا در مورد علائم و نشانه ها، تشخیص، درمان و پیشگیری سیاه سرفه در کودکان بدانید.
با کالازم همراه باشید.

نگاهی اجمالی به بیماری سیاه سرفه

علائم سیاه سرفه معمولاً در عرض پنج تا ده روز پس از عفونت ایجاد می شود. با این حال، در برخی موارد علائم ممکن است تا سه هفته ظاهر نشود. به گفته سازمان بهداشت جهانی، هر زمان که علائم ایجاد شوند، در سه مرحله پیش می روند.
نگاهی اجمالی به بیماری سیاه سرفه

نگاهی اجمالی به بیماری سیاه سرفه

مرحله 1 (مرحله کاتارال): این مرحله اولیه سیاه سرفه است که ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد. در این دوره، کودک مبتلا، به شدت مسری است و ممکن است علائمی شبیه سرماخوردگی داشته باشد.
این علائم عبارتند از:
 • آبریزش بینی
 • تب با درجه پایین
 • سرفه خفیف 
 • قطع تنفس 
از آنجایی که علائم در این مرحله خاص نیستند، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی معمولاً به سیاه سرفه به عنوان علت مشکوک نمی شود.
مرحله 2 (مرحله پراکسیسمال): پس از یک تا دو هفته، علائم معمول سیاه سرفه ممکن است ظاهر شود و شامل موارد زیر است:
طلسم سرفه: در طول این مرحله، کودک دچار سرفه‌های شدید می‌شود (اما همیشگی نیست) که کودک مجبور است با دم عمیق نفس بکشد و باعث می‌شود صدایی همانند زوزه تولید کند.
استفراغ: سیاه سرفه باعث سرفه‌های شدید همراه با مخاط غلیظ می‌شود که می‌تواند باعث خلط کودک شود. کودک ممکن است در طول یک دوره سرفه شدید یا پس از آن استفراغ کند.
خستگی: سرفه و استفراغ شدید باعث می شود کودک احساس خستگی کند. با پیشرفت بیماری، سرفه شدید می شود و در طول شب بیشتر اتفاق بیوفتد.
این مرحله معمولاً دو تا شش هفته طول می کشد و ممکن است تا ده هفته نیز ادامه یابد.
مرحله 3 (مرحله نقاهت): همچنین به عنوان مرحله بهبودی شناخته می شود که دفعات و شدت سرفه کودک کاهش می یابد. این مرحله حدود دو تا سه هفته طول می کشد. با این حال، حملات سرفه ممکن است با سایر عفونت‌های تنفسی ماه‌ها پس از اولین وقوع عفونت بازگردد.
توجه: افراد واکسینه شده علائم خفیفی دارند و در هنگام سرفه صداهای خس خس را تجربه نمی کنند.

علل سیاه سرفه در کودکان

سیاه سرفه یک عفونت باکتریایی است که توسط باکتری Bordetella pertussis ایجاد می شود. فقط در انسان رخ می دهد و از طریق یک فرد آلوده به دیگران منتقل می شود.
علل سیاه سرفه در کودکان

علل سیاه سرفه در کودکان

علل های دیگر انتقال این بیماری عبارتند از:
سرفه و عطسه (قطرات معلق در هوا) بدون پوشاندن دهان و بینی
به اشتراک گذاشتن فضاهای تنفسی مشترک برای مدت طولانی
کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و کسانی که واکسن سیاه سرفه را دریافت نکرده‌اند، در معرض خطر بیشتری برای عفونت هستند

تشخیص این بیماری در کودکان

تشخیص سیاه سرفه به علائم و معاینه فیزیکی کودک بستگی دارد. اگر پزشک مشکوک به این بیماری باشد، احتمالاً آزمایشات زیر را تجویز می کند.
تشخیص بیماری سیاه سرفه در کودکان

تشخیص بیماری سیاه سرفه در کودکان

کشت : پزشک از ناحیه بین بینی و گلوی کودک سواب می گیرد یا ترشحات بینی و گلو (مخاط) را برای کشت جمع آوری می کند. کشت سواب را برای وجود باکتری Bordetella pertussis بررسی می کند.
آزمایش خون: پس از کشت، پزشک ممکن است از کودک نیز نمونه خون بگیرد. این یک آزمایش عمومی است که برای بررسی تعداد گلبول های سفید خون (WBC) انجام می شود. WBC زمانی افزایش می یابد که بدن با عفونت یا التهاب مبارزه می کند.
اشعه ایکس قفسه سینه: این یک آزمایش احتیاطی است که ممکن است پزشک برای بررسی احتباس مایعات یا التهاب در ریه ها تجویز کند. اگر کودک دارای مایع در ریه باشد، نشان دهنده ذات الریه است که می تواند سیاه سرفه را بدتر کند.
به محض رسیدن نتایج و تایید یافته های پیشنهادی، درمان شروع می شود.

درمان سیاه سرفه در کودکان

درمان دقیق سیاه سرفه به سن، شدت علائم و سلامت کلی کودک بستگی دارد. با این حال، در اغلب موارد، دوره درمان شامل آنتی بیوتیک درمانی و مراقبت در منزل است.
درمان سیاه سرفه در کودکان

درمان سیاه سرفه در کودکان

1. آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها به مبارزه با عفونت کمک می کنند و زمانی که در مراحل اولیه عفونت تجویز شوند بهترین عملکرد را دارند. آنها همچنین ممکن است به شخصی که از کودک مراقبت می کند حتی اگر واکسینه شده باشد، داده شود. کودک مبتلا باید به مدت پنج روز پس از شروع آنتی بیوتیک از سایر اعضای خانواده دور نگه داشته شود.

2. مراقبت در منزل

هنگامی که به موقع تشخیص داده شود، اکثر کودکان می توانند با آنتی بیوتیک ها و مراقبت های خانگی مناسب درمان شوند. در اینجا چند نکته ساده برای مراقبت از کودک در خانه آورده شده است.
 • کودک خود را در اتاقی با تهویه مناسب که به راحتی گرم است نگهداری کنید.
 • داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها را طبق تجویز پزشک به آنها بدهید. هیچ دارویی برای سرفه ندهید مگر اینکه پزشکتان دستور دهد.
 • خانه خود را بدون تحریک نگه دارید تا مطمئن شوید که سرفه بدتر نمی شود. برخی از محرک‌های رایجی که می‌توانند سرفه را تشدید کنند، دود، گرد و غبار و دودهای شیمیایی هستند.
 • احتقان را با استفاده از بخارساز خنک کننده برطرف کنید. قبل و بعد از استفاده حتما دستگاه بخور را کاملا تمیز کنید.
 • با شستن مکرر دست ها با آب و صابون و پوشاندن دستمال کاغذی دهان خود در حین سرفه و عطسه، کودک خود را تشویق کنید که بهداشت را رعایت کند.
 • مقدار زیادی میوه و مایعات تازه و آبرسان مانند آب، سوپ و آب میوه های تازه، صاف نشده و شیرین نشده به آنها بدهید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.
 • برای جلوگیری از استفراغ، کودک خود را به خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر (مانند هر چند ساعت یکبار) تشویق کنید.
مراقبت مناسب و پیروی از دوره دارویی به اکثر کودکان کمک می کند تا با سهولت نسبی از سیاه سرفه بهبود یابند. با این حال، سیاه سرفه در برخی موارد که نیاز به بستری شدن دارد، می‌تواند جدی شود. در چنین مواردی، اگر کودک به درستی نفس نمی‌کشد، ممکن است به حمایت تنفسی نیاز داشته باشد. همچنین، اگر دچار کم آبی بدن هستند یا به درستی غذا نمی خورند، تا زمان شروع بهبودی به مایعات IV (داخل وریدی) نیاز دارند.

عوارض این بیماری باکتریایی در کودکان

اگر درمان به تاخیر بیفتد، علائم سیاه سرفه ممکن است بدتر شود و عوارضی ایجاد کند؛ این عوارض شامل:
 • پنومونی باکتریایی
 • آپنه
 • تشنج و تشنج ناشی از التهاب مغزی
با این حال، بیشتر این عوارض در نوزادان بیشتر از کودکان رخ می دهد. دلیل همین امر نیز سیستم ایمنی نابالغ آنهاست. از این رو، پیشگیری با واکسیناسیون مهم است.

پیشگیری از سیاه سرفه در کودکان

واکسیناسیون علیه سیاه سرفه بهترین راه برای پیشگیری از بروز آن است. به طور کلی، واکسن سیاه سرفه به طور معمول در 12 ماه اول زندگی به کودکان داده می شود. با این حال، واکسن‌ها 100 درصد مؤثر نیستند و نوزادان ممکن است همچنان به عفونت مبتلا شوند، اگرچه تأثیر آن کمتر خواهد بود.
پیشگیری از سیاه سرفه در کودکان

پیشگیری از سیاه سرفه در کودکان

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) دو واکسن وابسته به سن – DTaP و Tdap را برای جلوگیری از این بیماری توصیه می کند. DTap برای کودکان زیر هفت سال و Tdap برای همه افراد بالای هفت سال تجویز می شود. این واکسن ها همچنین در برابر دو بیماری مسری دیگر – کزاز و دیفتری محافظت می کنند.
به طور کلی، کودکان پنج واکسن DTaP دریافت می کنند که در آن سه واکسن اول به ترتیب در سنین دو ماهگی، چهار ماهگی و شش ماهگی انجام می شود. واکسن چهارم بین 15 تا 18 ماهگی و پنجمین واکسن بین 4 تا 6 سال انجام می شود. سپس در سن 11 یا 12 سالگی، کودکان دوز تقویت کننده Tdap دریافت می کنند. پس از این، کودک باید هر ده سال یک دوز تقویت کننده دریافت کند. این ضروری است زیرا واکسن فقط برای حدود 10 تا 20 سال محافظت می کند.

کلام پایانی

سیاه سرفه یک عفونت باکتریایی بسیار مسری است که با واکسن قابل پیشگیری است. بنابراین، مطمئن شوید که برنامه واکسیناسیون کودک خود را با جدیت دنبال می کنید و استانداردهای بهداشتی بهینه را رعایت می کنید. اگر کودک همچنان آلوده شود، کلید بهبود ایمن تشخیص به موقع و شروع درمان است.
ممنون که تا پایان مقاله با کالازم همراه بودید.
شما تجربه ای درباره سیاه سرفه دارید؟ نظرات و تجربه های خود را با کالازم و کاربران آن به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --