تاریخ امروز :مهر 2, 1402

برای انتخاب رنگ دیوار این نکات را فراموش نکنید!
5 (1)

رنگ دیوار

قبل از این که دیوارهای خانه خود را رنگ کنید، چند نکته وجود دارد که باید بدانید. رنگ یک اتاق واقعا می تواند حال و هوا و حال و هوای فضا را ایجاد کند. رنگ سفید یک رنگ بسیار رایج برای رنگ آمیزی دیوارهای خانه است، اما حتی سایه های مختلفی از سفید برای انتخاب وجود دارد! رنگ های رنگارنگ می توانند شخصیت بزرگی به اتاق ببخشند، اما باید عاقلانه مبلمان را انتخاب کنید. موارد مختلفی برای رنگ دیوار وجود دارد.
با کالازم همراه باشید.

رنگ دیوار را انتخاب کنید

اولین کاری که باید بعد از این که تصمیم گرفتید دیوارهای خانه خود را رنگ کنید انجام دهید، انتخاب رنگ است. هزاران رنگ برای انتخاب وجود دارد، بنابراین باید برای انتخاب رنگ مناسب وقت بگذارید. اولین قدم این است که یک رنگ اصلی را از طیف رنگ انتخاب کنید. فراتر از آن، می توانید از فروشگاه ها برای کمک به تصمیم گیری، نمونه رنگ بخواهید.
رنگ های سرد مانند آبی، سبز و سفید فضایی آرام را در اتاق ایجاد می کنند. آن ها برای اتاق خواب و اتاق نشیمن عالی هستند. رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد به اتاق انرژی می بخشد. آن ها برای اتاق های غذاخوری و ترویج بحث های پر جنب و جوش و اتاق بچه ها بهترین هستند.

نوع مناسب رنگ را انتخاب کنید

انواع مختلفی از رنگ برای سطوح مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، اگر در حال رنگ آمیزی آشپزخانه یا حمام هستید، باید از رنگی استفاده کنید که در برابر رطوبت و قالب مقاوم باشد. در اینجا انواع اصلی رنگ دیوار داخلی آورده شده است:

رنگ لاتکس

رنگ لاتکس بر پایه آب است. این رنگ رایج ترین نوع رنگ دیوار داخلی می باشد. به راحتی تمیز می شود و به سرعت خشک می شود. در طول زمان عملکرد خوبی دارد و حتی می تواند در برابر کپک مقاومت کند.
انتخاب رنگ دیوار

انتخاب رنگ دیوار

رنگ آکریلیک

رنگ اکریلیک نوعی رنگ است که با رزین اکریلیک ساخته می شود. رنگ اکریلیک بر پایه آب است، اما به سرعت خشک می شود. همچنین دوام بیشتری نسبت به رنگ لاتکس دارد.

رنگ دیوار بر پایه روغن

رنگ روغنی نسبت به رنگ لاتکس دوام بیشتری دارد، اما تمیز کردن آن نیز دشوارتر است. به طور معمول بر اساس رزین آلکیدی است. رزین آلکیدی یک پلیمر مصنوعی است که از پلی استر، اکریلیک یا یورتان ساخته شده است.
رنگ روغن به آرامی خشک می شود، بنابراین باید زمان بیشتری برای خشک شدن بین لایه ها بگذارید.
10 ایده جالب و ارزان برای تزئین دیوار اتاق خواب!

رقیق کننده رنگ

همچنین برای تمیز کردن رنگ روغنی به تینر رنگ نیاز دارید.

رنگ مینا

رنگ مینا بسیار بادوام است و در برابر لکه و خراش مقاوم می باشد.

رنگ های خاص

چند نوع رنگ خاص وجود دارد که برای یک هدف خاص در نظر گرفته شده است.
 • از رنگ تخته گچی می توان برای ایجاد سطح تخته گچی روی دیوار استفاده کرد.
 • می توان از رنگ فلزی برای افزودن جلوه درخشان استفاده کرد.
 • رنگ ضد لک برای مقاومت در برابر لکه طراحی شده است.
 • رنگ ضد کپک برای آشپزخانه ها و حمام ها در آب و هوای مرطوب که دیوارها رطوبت را حفظ می کنند یا خیس می شوند ایده آل است.

رنگ دیوار براق را در نظر بگیرید

درخشش رنگ به پایان رنگ اشاره دارد. متداول ترین براق کننده های رنگ عبارتند از: صاف، پوسته تخم مرغی، ساتنی، نیمه براق و براق.
 • رنگ مسطح یا مات هیچ براقی ندارد و برای پنهان کردن عیوب روی دیوار ایده آل است. نکته منفی این است که این براق به سختی تمیز می شود.
 • رنگ پوسته تخم مرغ درخشندگی کمی دارد و برای دیوارهای اتاق نشیمن بسیار محبوب است زیرا سطح صافی را ارائه می دهد که به راحتی تمیز می شود.
 • رنگ ساتن درخشندگی متوسطی دارد و برای دیوارها نیز محبوب است. می تواند ماندگارتر از رنگ پوسته تخم مرغ باشد و همچنین به راحتی تمیز می شود.
 • رنگ نیمه براق دارای درخشندگی بالایی است و اغلب برای تراش استفاده می شود زیرا از ماندگاری بیشتر و تمیز کردن راحت تر نسبت به سایر رنگ ها استفاده می شود.
 • رنگ های براق بالاترین درخشندگی را دارد و اغلب برای کابینت ها و سایر سطوحی که ساییدگی و پارگی زیادی دارند استفاده می شود.

حلال های رنگ

شاید نام تینر رنگ و الکل معدنی را شنیده باشید. این هر دو حلال هستند که می توانند برای تمیز کردن رنگ استفاده شوند. تینر رنگ یک حلال مبتنی بر نفت است. معمولاً برای تمیز کردن رنگ های روغنی استفاده می شود. رنگ های معدنی نیز حلال های مبتنی بر نفت هستند. آن ها اغلب برای تمیز کردن برس های رنگ و سایر ابزارهای نقاشی استفاده می شوند.
رنگ زدن دیوار

رنگ زدن دیوار

برای تمیز کردن رنگ لاتکس هرگز نباید از تینر رنگ یا مواد معدنی استفاده کنید. این حلال ها به رنگ آسیب می رسانند و اعمال آن را دشوار می کنند.

میزان رنگ دیوار را تعیین کنید

پس از انتخاب رنگ، درخشش رنگ و نوع رنگ، باید میزان رنگ مورد نیاز خود را تعیین کنید. برای انجام این کار، باید متراژ مربع دیوار یا دیوارهایی را که نقاشی می‌ کنید، بدانید.
یک گالن رنگ مساحت زیادی را پوشش می دهد، بنابراین اگر در حال رنگ آمیزی یک منطقه بزرگ هستید، باید رنگ بیشتری بخرید. اگر مطمئن نیستید به چه مقدار رنگ نیاز دارید، همیشه می توانید از فروشگاه لوازم خانگی کمک بخواهید.

سطح دیوار را آماده کنید

قبل از شروع رنگ آمیزی، باید سطح را آماده کنید. قبل از شروع به رنگ آمیزی مطمئن شوید که رنگ یا کاغذ دیواری قدیمی را پاک کنید. اگر سطح ناهموار است، ممکن است لازم باشد قبل از شروع رنگ آمیزی آن را سمباده بزنید. این یعنی تمیز کردن دیوارها!

از نوار نقاش استفاده کرده و پارچه ها را رها کنید

شما می خواهید از سطوحی که نمی خواهید رنگ شوند از رنگ محافظت کنید. نوار نقاش برای مشخص کردن لبه‌های جایی که نقاشی شما باید برود استفاده می‌ شود. نوار نقاش به شما کمک می کند خطوط تمیزی ایجاد کنید و از نفوذ رنگ بر روی سطوح دیگر جلوگیری کنید. همچنین ایده خوبی است که برای محافظت از کف در برابر رنگ، یک پارچه قطره ای روی زمین بگذارید.

براش مناسب رنگ دیوار را انتخاب کنید

قلم موها در اندازه ها و شکل های مختلف وجود دارند. قلمویی را انتخاب کنید که به اندازه منطقه ای که نقاشی می کنید مناسب باشد. غلتک ها نیز یک گزینه هوشمند برای رنگ آمیزی سطوح بزرگ هستند.

لایه اول پرایمر را اضافه کنید

پرایمر یک مانع بین رنگ و دیوار ایجاد می کند و به چسبیدن رنگ به سطح کمک می کند.

دیوارها را رنگ کنید

با رنگ آمیزی لبه های دیوار با قلم مو شروع کنید. سپس از یک غلتک برای رنگ آمیزی بقیه دیوار استفاده کنید. قبل از افزودن لایه دوم، اجازه دهید رنگ کاملا خشک شود.

رنگ را به طور یکنواخت اعمال کنید

از یک قلم مو یا غلتک برای اعمال رنگ به طور یکنواخت در سراسر سطح استفاده کنید. با استفاده از محافظ رنگ از چکه شدن رنگ دیوار جلوگیری کنید.

اجازه دهید رنگ خشک شود

پس از اتمام رنگ آمیزی، اجازه دهید رنگ به مدت 24 ساعت کاملاً خشک شود قبل از این که دوباره چیزی را روی دیوارها قرار دهید.
رنگ کردن دیوار

رنگ کردن دیوار

لایه دوم رنگ دیوار

پس از خشک شدن رنگ، ممکن است بخواهید لایه دوم را اضافه کنید. این کار به دیوار پوشش بیشتری می دهد و رنگ رنگ را زنده تر می کند. قبل از افزودن هرگونه مبلمان یا دکوراسیون به اتاق، اجازه دهید رنگ کاملا خشک شود.
بهترین رنگ دیوار برای اتاق خواب کوچک چیست؟

سخن آخر

در این مقاله به بررسی نحوه انتخاب رنگ دیوار پرداختیم و در مورد روش های رنگ زدن دیوار و نکاتی که باید در این زمینه به کار ببرید به شما توضیحات کامل و جامعی را ارائه دادیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما برای انتخاب رنگ دیوار به چه نکاتی توجه می کنید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --