تاریخ امروز :اردیبهشت 29, 1401

روش های شستشوی انواع پتوها با دست و ماشین لباسشویی
0 (0)

نحوه شستشوی پتو پشمی و پتو پنبه ای

پتوهای فانتزی بهترین وسیله برای گرم شدن در یک شب سرد زمستانی است. همچنین در حال تماشای یک فیلم و یا در هنگام خواب ، پتوها ما را گرم نگه می دارند. اما پتوها ، مانند هر چیز دیگری مثل ملافه یا لباس ها، نیاز به شستشوی مرتب دارند. شستشوی پتو در خانه، باید حداقل یکبار در ماه یا چند ماه باشد تا از جمع شدن گرد و خاک و کثیفی ها جلوگیری شود.
شما می توانید بیشتر مواقع پتوها را در ماشین لباسشویی بشویید، اما برخی از پتوها ممکن است آسیب ببینند و نیاز به شستشو با دست داشته باشند. اگر مطمئن نیستید که از کدام نحوه برای شستن پتو میتوانید استفاده کنید. می توانید چند نکته زیر را در مورد نحوه شستشوی انواع پتوهای پشمی، و پتو پنبه ای در خانه را مطالعه کنید.
با کالازم همراه باشید.

نحوه شستشوی پتو در خانه

در نحوه شستشوی انواع پتوهای شما، تا حدی از مواد شوینده بستگی دارد. پتو پشمی و پتو پنبه ی هر کدام به روش خاصی برای شستشو نیاز دارد تا پتوهای شما خراب نشود.

خرید پتو

1. پتو پشمی

پتوهای پشمی یکی از بادوام ترین پتوها در بین پتو ها است. پتو های پشمی بسیار گرم و نرم هستند. این پتو ها  را می توان با استفاده از برس تمیز کنید. همچنین می توانید سالی چند بار پتو های پشمی را بشویید. در زمان شستشو از مواد شوینده خشن روی پتوهای پشمی استفاده نکنید، زیرا این عمل ممکن است به الیاف پشمی که در پتو استفاده می شود آسیب برساند. مواردی که در نحوه شستشوی پتوی پشمی مورد نیاز است شامل موارد زیر می شود:
 • ماشین لباسشویی
 • یک ماده شوینده ملایم
 • یک برس برس نرم
شستشوی پتو

شستشوی پتو

نحوه شستشوی پتو های پشمی

 • از یک برس نرم برای برس کردن پتو استفاده کنید. پتو را روی یک سطح صاف قرار دهید و طول آن را در یک جهت برس بکشید. برس کشیدن پتو باعث می شود که الیاف پشمی در پتو همه در یک راستا تراز شوند و استحکام ساختاری را حفظ می کند.
 • از آنجا که پشم کاملاً متراکم است، هرگونه لکه مایع بلافاصله جذب می شود، مگر این که در چند دقیقه اول سریعا آن را تمیز کنید. برای شستن پتو های پشمی، از مواد شوینده ملایم و آب گرم استفاده کنید.
 • اگر پتوی شما کاملاً آلوده است، می توانید آن را با استفاده از آب گرم و یک ماده پاک کننده مناسب پشم، در ماشین لباسشویی بشویید. ابتدا اجازه دهید  15 دقیقه در این مخلوط درون دستگاه خیس شود و بعد برای شستشو سوئیچ کنید.
 • برای خشک کردن پتوهای پشمی بعد از شستشو از قرار دادن پتو پشمی در خشک کن جدا خودداری کنید، زیرا این عمل می تواند نرمی پتو را از بین ببرد. در عوض شما می توانید پتو خود را در محیط باز آویزان کنید تا خشک شود. اما از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید زیرا این عمل باعث ضعیف شدن الیاف پشمی پتو می شود.
بهترین پارچه برای تهیه یک پتو نرم کدام است؟

2. پتو پشم گوسفند

الیاف پشم گوسفند که در پتو مورد استفاده قرار گرفته است. باید به طور خاص مورد شستشو قرار گیرد تا از آسیب رساندن به الیاف و نرمی پتو جلوگیری شود. شستن پتوی که از پشم گوسفند می باشد، مانند پتو نخی بسیار دقیق است. مواردی که در نحوه شستن پتو پشم گوسفند مورد نیاز است شامل موارد زیر می شود:
 • یک مایع ظرفشویی
 • ماشین لباسشویی
 • مواد شوینده ملایم که دارای سفید کننده است
 • خشک کن
شستشوی پتو

شستشوی پتو

نحوه شستشوی پتوهای پشم گوسفند

 • اگر پتوی شما لکه ای از رنگ شده است، یک قطره مایع ظرفشویی را روی لکه اضافه کرده و ده دقیقه صبر کنید. بگذارید آن قسمت را به آرامی با یک حوله مالش دهید تا لکه را از بین ببرید.
 • پتو پشم گوسفند را می توانید در ماشین لباسشویی بشویید، دستگاه را با چرخه ملایم تنظیم کنید. برای شستشو از آب گرم استفاده کنید. دقت داشته باشید شستشوی شدید باعث گره خوردن الیاف پشم گوسفند پتو می شود. مواد شوینده را اضافه کنید. از نرم کننده های پارچه خودداری کنید زیرا ممکن است به پتو آسیب برساند.
 • در انتها برای خشک کردن پتوی پشم گوسفند، پتو را در یک خشک کن با حرارت کم خشک کنید تا از آسیب دیدن جلوگیری کنید. بلافاصله پتو را تا کنید تا چین و چروک ظاهر نشود. هرگز پتوهای پشم گوسفند را اتو نکنید زیرا گرما می تواند به پتو  صدمه بزند.
شستشوی پتو

شستشوی پتو

3- پتو پنبه ای

برای شستشوی پتوهای پنبه ای در خانه با ماشین لباسشویی بسیار آسان است. اگر پتوی شما کثیف نباشد، فقط می توانید برای مدتی در محیط باز در مقابله تابش آفتاب آویزان کنید تا آن را تازه کند.
 • ماشین لباسشویی
 • یک شوینده و مایع نرم کننده
 • خشک کن
چگونه برای کودکان پتوی مناسبی انتخاب کنیم؟

مراحل تمیز کردن

 • پتو پنبه ای را درون ماشین لباسشویی قرار دهید. همچنین می توانید آن را همراه سایر لباس های که  الیاف پنبه ای هستند بشویید.
 • برای شستن پتو پنبه ای در ماشین لباسشویی مواد شوینده ملایم را اضافه کنید و ماشی لباسشویی  را برای شستشوی چرخه ملایم در آب سرد با آبکشی سرد تنظیم کنید تا از کوچک شدن پتو جلوگیری شود.
 • در انتها برای خشک کردن پتو پنبه ای در خشک کن با تنظیم آن روی حرارت متوسط ​​می توانید پتو پنبه ای را خشک کنید.

نکات مهمی که باید هنگام شستشوی پتو در نظر بگیرید

در اینجا  نکاتی وجود دارد  که باید هنگام شستشوی پتو از جمله پتوهای کرکی در خاطر داشته باشید.
نحوه شستشوی پتو

نحوه شستشوی پتو

 • قبل از شستشو پتوی خود دستورالعمل نحوه شستشو را به درستی روی برگه پتو بخوانید. این کار به شما کمک می کند تا از آسیب غیر ضروری پتو جلوگیری کنید.
 • همیشه قبل از شستن پتو، گرد و غبار را از پتو خارج کنید به خصوص اگر پتو پشمی باشد، زیرا گرد و غبار در آن جمع می شود و شستشو را برای شما سخت خواهد کرد. برای جدا کردن گرد و غبار می توان از جاروبرقی استفاده کرد. همچنین می توانید پتو را تکان دهید.
 • نکته مهمی که باید قبل از شستن پتو در ذهن داشته باشید این است که باید هرگونه لکه مایع را از روی پتو جدا کنید. و به آرامی با یک حوله کاغذی ، آغشته به مایع ظرفشویی یا محلول صابون مایع آغشته کنید. این عمل باعث می شود تا لکه ها به راحتی پاک شود.
بهترین مارک پتو چیست؟

شستن پتوها مطابق برچسب و دستورالعمل

چه پتوی شما از پنبه، میکروفیبر، پشم یا اکریلیک ساخته شده باشد، اکثر آن ها دارای برچسبی با دستورالعمل های شستشو هستند. هر پارچه متفاوت است، بنابراین احتیاط کنید و برچسب را بخوانید. متوجه خواهید شد که می توانید بسیاری از پتوهای برقی، پتوهایی با وزنی خاص و حتی برخی از پتوهای پشمی را بشویید. صرف نظر از سبک و پارچه، نکاتی کلی برای شستشوی ایمن وجود دارد که پتوهای پرتابی را تمیز کنید و بوی خوبی داشته باشید.
روش شستشوی پتو

روش شستشوی پتو

برای صرفه جویی در زمان و انرژی، پتوهایی با پارچه ها و رنگ های مشابه را با هم بشویید. اکثر برچسب ها شستشو را فقط در آب گرم یا سرد توصیه می کنند و نشان می دهند که از ملایم ترین چرخه شستشو استفاده کنید. در بیشتر موارد، مواد شوینده سنتی کار را انجام می دهند. شوینده ای با یکی از رایحه های مورد علاقه خود انتخاب کنید و هر بار که آن را در آغوش می گیرید از عطر تازه شسته شده لذت ببرید. هرگز از مواد شوینده با سفید کننده استفاده نکنید. آن ها می توانند پارچه ها را تغییر رنگ داده و نرمی آن ها را کاهش دهند. همچنین باید از نرم‌ کننده‌ های پارچه خودداری کنید، زیرا ممکن است تجمعی ایجاد کنند که به پتو شما احساس خش یا چسبندگی می‌ دهد.
لیست کامل و راهنمای خرید سیسمونی نوزاد دخترانه و پسرانه ترند 1401

سخن آخر

در این مقاله به بررسی روش های آسان و کاربردی برای شستشوی پتو در خانه پرداختیم تا شما بتوانید به آسانی پتوهای خود را با مواد شوینده مناسب تمیز کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما از چه روشی برای شستشوی پتو استفاده می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری