تاریخ امروز :آذر 10, 1401

چگونه از خمیردندان زغالی استفاده کنیم؟ اثرات عجیب زغال بر روی سفید کردن دندان
0 (0)

آیا می توان از زغال برای سفید کردن دندان استفاده کرد؟

زغال فعال یکی از مواد جدید و به روز استفاده شده در محصولات متنوع از محصولات خوراکی گرفته تا لوازم آرایشی و بهداشتی  که اتفاقاً نقل مجالس هم شده است که در سفید کردن دندان تاثیرگذار می باشد. یکی از محصولات پر طرفدار و البته پر بحث در بین محصولات بهداشتی خمیر دندان زغالی است که تبلیغات گسترده‌ای و زیادی  هم در رسانه‌ های مختلف انجام داده است و به دلیل اینکه به غیر از انواع ماسک‌ ها به‌ صورت خوراکی استفاده می‌ شود، باید از نظر سلامتی کاملاً تضمین شود.
این خمیر دندان زغالی ادعا می‌ کند می‌ تواند تمیزی و سفیدی را به دندان‌ های شما باز گرداند و بوی بد دهان را از بین ببرد. حال باید ببینیم این ادعا از یک سفیدکننده دندان تا چه اندازه حقیقت دارد، و آیا خمیر دندان زغالی میتواند دندان‌ها را سفید کرده و دهان را ضدعفونی کند؟؟
در این مقاله می خواهیم تاثیرات کامل زغال و خمیر دندان هایی را که از این ماده تهیه شده بر سفید کردن دندان بررسی کرده و در مورد فواید ان با یکدیگر گفتگو کنیم.
با کالازم همراه باشید.

زغال فعال چه تاثیری بر سفید کردن دندان دارد؟

مواد زغال فعال که در خمیر دندان زغالی به کار برده شده است، در واقع از تبدیل شدن کربن به پودر به دست می‌ آید. این فرآیند به سادگی حاصل نمی‌ شود، بلکه در شرایط خاص بدون اکسیژن و در دمای بالا است که پودر سیاه‌ رنگ بدون بو و بدون طعم به عمل می‌ آید. از آنجا که پودر به ذرات ریز تقسیم می‌ شوند، بسیار نفوذپذیر است و می‌ تواند درون منافذ ریز هم وارد شده و درمان را انجام دهد.
زغال فعال خاصیت سم‌ زدایی دارد و می‌ تواند با باکتری‌ ها و مواد سمی مبارزه کند. به همین دلیل است که زغال اکتیو در خمیر دندان باکتری و پلاک‌ های ایجاد شده روی سطح دندان‌ ها را پاک می‌ کند.
زغال فعال چه تاثیری بر سفید کردن دندان دارد؟

زغال فعال چه تاثیری بر سفید کردن دندان دارد؟

زغال فعال سالیان طولانی است که برای پیشگیری و درمان بیماری‌ های بدن استفاده می‌ شود. هنوز مطالعات بلند مدت روی استفاده از زغال فعال برای سفید کردن دندان انجام نشده است و آنچه می‌ توان به آن مستند شد، تجربه افراد مختلف در استفاده از زغال برای دندان است. البته در مورد خواص جذب ذرات زغال اکتیو، مطالعاتی صورت گرفته است ولی نمی‌ توان به طور دقیق آن ها را در مورد بیماری و بهداشت دهان و دندان نسبت داد.
آنچه متخصصان را در مورد استفاده از زغال اکتیو درون دهان می گویند، بیشتر به استفاده از پودر زغال خام بر می‌ گردد. خمیر دندان های زغالی بسته به این که در چه کارخانه و محیطی ساخته می‌ شوند، بهداشت شان از نظر وزارت بهداشت و مراجع مربوطه تأیید یا رد می‌ شود.
روش های خانگی آسان برای از بین بردن پلاک یا جرم دندان

مبارزه با بوی بد دهان

یکی از دلایل داشتن تنفس نامطبوع در دهان، سلامت دهان و دندان است. زمانی که بهداشت دهان و استفاده از مسواک و نخ دندان به‌ صورت منظم رعایت نشود، باقی‌ مانده مواد غذایی و خوراکی در بین دندان‌ ها باقی خواهد مانند. باکتری‌ ها این مواد را تجزیه کرده و ترکیباتی تولید می‌ کنند که دارای گوگرد هستند و این ترکیبات موجب بوی بد دهان می‌ شوند. بنابراین شما می توانید با حفظ بهداشت دهان و دندان از این مشکل جلوگیری کنید.
محصولات بهداشت دهان و دندان شامل خمیر دندان و دهان‌ شویه‌ های دارای زغال فعال ادعا دارند که می‌ توانند موجب ضدعفونی کردن و از بین بردن لکه‌ های روی دندان شوند.

توصیه پزشکان را جدی بگیرید

اگر تصمیم دارید برای یک‌ بار هم که شده از خمیر دندان زغالی استفاده کنید و به این که سفید کردن دندان با زغال شاید راحت‌ ترین راه برای داشتن دندان‌ های سفید باشد فکر می‌ کنید، باید بدانید که بسیاری از متخصصان دهان و دندان و دندانپزشکان معتقدند که باید آن را با احتیاط و تنها یک‌ بار در هفته یا حتی یک هفته در میان استفاده کنید.
دندان‌ پزشکان توصیه می‌ کنند اگر بعد از استفاده از خمیر دندان هم حس کردید همه چیز عادی به نظر می‌ رسد، به‌ صورت متوالی و پشت سر هم از این خمیر دندان استفاده نکنید. چنانچه از خمیر دندان زغالی استفاده کردید و علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی لثه یا افزایش حساسیت دندان را مشاهده کردید، بهتر است استفاده از آن را متوقف کنید و مشکل خود را با یک متخصص دندانپزشکی در میان بگذارید.

نکات بیشتر در مورد استفاده از زغال برای سفید کردن دندان

بسیاری از افراد متخصص و پزشکان دهان و دندان در مورد استفاده از خمیر دندان زغالی نگران هستند و می‌ ترسند این ماده باعث خرابی دندان‌ ها شود. برخی از دندانپزشکان معتقد هستند که زغال فعال در خمیر دندان، یک ماده ساینده است و استفاده مداوم از آن موجب از بین بردن مینای دندان می‌ شود و به همین دلیل است که گفته می‌ شود از این ماده با فاصله زمانی استفاده کنید. خصوصاً اگر شما هر روز آدامس می‌ جوید، ریشه‌ های دندان در اثر استفاده از خمیر دندان زغالی حساس‌ تر می‌ شوند.
نکات بیشتر در مورد استفاده از زغال برای سفید کردن دندان

نکات بیشتر در مورد استفاده از زغال برای سفید کردن دندان

استفاده مستقیم از پودر زغال روی دندان که دیگر به شکل محصولات کارخانه‌ ای نیست، این تأثیرات منفی را بیشتر می‌ کند. با این اوصاف سیاه شدن دندان در حین استفاده از پودر زغال، تنها نکته منفی در مورد این ماده فعال نیست بلکه استفاده بیش از حد از آن موجب آسیب رسیدن به دندان می‌ شود.

گول تبلیغات دروغین سفید کردن دندان را نخورید!!

تعداد خمیر دندان‌ های زغالی و البته ماسک‌ های سیاه روز به روز در داروخانه‌ ها بیشتر می‌ شود و در بین بسیاری از افراد مشهور و هم به اندازه‌ ای طرفدار پیدا کرده است که استفاده از آن را به طرفداران خود پیشنهاد می‌ کنند.
یکی از حقه‌ های تبلیغاتی در مورد سفید کردن دندان در سراسر جهان، استفاده از حضور افرادی است که دندان‌ های بسیار سفیدی دارند و توضیح می‌ دهند که استفاده از محصول معرفی شده تا چه اندازه می‌ تواند به سفید کردن دندان و داشتن لبخند زیباتر کمک کند؛ ولی واقعیت این است که داشتن دندان‌ های سفید این افراد تنها به دلیل استفاده از آن محصول نیست! در این آگهی و تبلیغات ممکن است شاهد غیرمعمولی نشان دادن سفیدکنندگی دندان‌ ها باشید.
بسیاری از خمیردندان‌ هایی که ادعای سفید کردن دندان را دارند، به سادگی باقی محصولات لکه‌ها را از روی دندان پاک می‌ کنند و به اندازه‌ ای که تظاهر به سفید نگه داشتن دندان می‌ کنند، قادر به حفظ آن نیستند.
گول تبلیغات دروغین سفید کردن دندان را نخورید!!

گول تبلیغات دروغین سفید کردن دندان را نخورید!!

البته باید اعتراف کنیم که هدف از ارائه اطلاعات گفته شده، این نیست که بگوییم زغال اکتیو در خمیر دندان لزوماً ماده بدی است که باید از آن دوری کنید، ولی این نکته را تأکید می‌ کنیم که نباید از این محصول به‌ صورت مداوم و روزانه استفاده کنید.
نکته بعدی که وجود دارد این است که در مورد انتخاب محصول تولید شده در کارخانه، اطمینان از برند و بهداشت رعایت شده در کنترل کیفیت و پروسه تولیدی آن است. استفاده از زغال فعال پودر و خام توصیه نمی‌ شود، چون به طور مستقیم با دندان‌ ها در تماس بوده و هنوز به صورت کامل تایید سلامت نشده است.
با استفاده از این ترفندها، لب های خوشرنگ و روشنی داشته باشید!

لبخندی زیباتر با بلیچینگ دندان 

یکی از روش های جدیدی که برای سفید کردن دندان توسط دندانپزشکان و متخصصان این حرفه انجام می‌ شود، بلیچینگ دندان است. در این روش رنگدانه و زردی‌ های روی سطح دندان از بین می‌ رود و دندان‌ هایی سفید به شما اهدا می‌ شود. آنچه در این روش به عنوان ماده اصلی استفاده می‌ شود، پراکسید هیدروژن است که به درون مینای دندان رفته و موجی از بین رفتن لکه‌ ها می‌ گردد.
در مورد عوارض بلیچینگ دندان باید گفت به طور معمول اگر این روش به درستی انجام گیرد، عوارضی برای آن مشاهده نمی‌ شود. گاهی ممکن است به دلیل استفاده از ماده مربوطه، حساسیت دندان کمی بالا رود که با استفاده کردن از خمیردندان مخصوص مشکل رفع می‌ شود.
هزینه بلیچینگ دندان با توجه به این که کیت‌ های مخصوص استفاده در خانه را مد نظر دارید یا ترجیح می‌ دهید بلیچینگ در مطب و توسط دندانپزشک و متخصص انجام شود، متغیر خواهد بود.

سفید کردن دندان در خانه

استفاده از هر ماده شیمیایی برای سفید کردن دندان‌ ها می‌ تواند آسیب‌ های مخصوص به خود را داشته باشد.  دلیلی برای رد کردن محصولات معروف یا برندهای جهانی وجود ندارد، ولی اگر علاقه دارید برای سفید کردن دندان‌ ها به دنبال روش‌ های خانگی و ساده‌ تری باشید که هیچ خطری هم به دنبال ندارد، می‌ توانید از خوراکی‌ های مختلف زیر کمک بگیرید:
 1. توت فرنگی: این میوه مقدار زیادی مالیک اسید دارد. مالیک اسید در واقع نوعی اسید میوه است که به‌ صورت طبیعی در برخی محصولات کشاورزی وجود دارد. این ماده جادویی به طرز طبیعی دندان را تمیز کرده و موجب سفید شدن آن می‌ شود. مالیک اسید یک ماده ضدعفونی‌ کننده است و با میکروب‌ های دهان مبارزه می‌ کند.
 2. سیب: مالیک اسید را در سیب هم می‌ توانید پیدا کنید. گاز زدن روزانه سیب، علاوه بر این که سلامت دهان و دندان را حفظ می‌ کند، موجب سفیدی دندان‌ ها نیز می‌ شود. برای سفید کردن دندان این میوه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.
 3. روغن نارگیل: مقداری روغن نارگیل را بین دندان‌ های خود بکشید تا باکتری‌ های دهان و پلاک‌ ها را کاهش دهد و موجب رفع زردی دندان  گردد.
 4. جوش شیرین: این ماده طبیعی لکه‌ های سطحی دندان را به خوبی پاک می‌ کند ولی باید در استفاده کردن از آن احتیاط کنید چرا که می‌ تواند باعث آسیب زدن به مینای دندان شود. در استفاده کردن از این سفید کننده دندان خانگی زیاده‌ روی نکنید!!
 5. پوست پرتقال:  یکی دیگر از روش‌ های خانگی که برای سفيد كردن دندان انجام می‌ شود و نگرانی در مورد تداخل دارویی یا تأثیرات دیگر آن نخواهید داشت، این است که بعد از پوست کندن پرتقال، لایه داخلی پوست را روی دندان‌ های خود بمالید؛ این کار به سفید کردن دندان‌ ها کمک بسیاری خواهد کرد.
 6. پنیر: پنیر می‌ تواند دندان را مانند پاک‌ کننده‌ های طبیعی تمیز کند. این ماده خوراکی به دلیل داشتن سطح بالای کلسیم، موجب استحکام مینای دندان و ساختار آن می‌ شود. این ماده خوراکی نیز یک روش سفید کردن دندان در خانه است!
سفید کردن دندان در خانه

سفید کردن دندان در خانه

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان چه کارهایی انجام دهیم؟

 • هر روز نخ دندان بکشید.
 • دندان های خود را دو بار در روز به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید.
 • سعی کنید از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند، کم کنید. این نوشیدنی ها شامل نوشابه، چای و قهوه می شوند.
 • وقتی این نوشیدنی ها را می نوشید، از نی استفاده کنید. 
 • بعد از نوشیدن یا خوردن چیزی که ممکن است دندان هایتان را لکه دار کند، آب بنوشید یا دهان خود را بشویید.
 • سیگار نکشید.
 • اگر غذاها و نوشیدنی های اسیدی مصرف کرده اید، جویدن آدامس بدون قند می تواند به خنثی کردن اسیدهای موجود در دهان شما کمک کند. غذاهای پر فیبر مانند اسفناج و سبزیجات برگ دار نیز می توانند بزاق بیشتری ایجاد کنند. 
 • هنگام امتحان درمان های خانگی برای لکه ها مراقب باشید. به عنوان مثال، جوش شیرین بسیار ساینده است و پراکسید هیدروژن می تواند دندان های شما را خورده کند. 
پارابن های موجود در مواد آرایشی چه خطراتی دارند؟

سخن آخر 

در این مقاله سعی کردیم تمامی نکاتی را که باید در مورد استفاده از خمیردندان های زغالی برای سفید کردن دندان بدانید بررسی کنیم. همانطور که گفته شد، این خمیردندان ها می توانند بر روی تمیزی دندان های شما اثرات مثبتی داشته باشند اما توجه کنید که استفاده زیاد از آن ها موجب آسیب رسیدن به دندان ها خواهد شد.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
آیا شما تا به حال از خمیردندان های زغالی برای سفید کردن دندان خود استفاده کرده اید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: نحوه حذف پلاک یا جرم دندان با چند روش ساده در خانه به همراه توصیه ها | کالازم

 2. پینگ‌بک: چگونه پلاک و یا جرم دندان را از بین ببریم؟ روش های آسان حذف پلاک دندان در خانه | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --