تاریخ امروز :اردیبهشت 29, 1401

سقف آکوستیک چیست؟ آشنایی با مزایا، معایب و نصب انواع سقف های کاذب آکوستیک
0 (0)

سقف آکوستیک

 

ثابت شده است که سقف آکوستیک راه حلی مدرن و کاربردی برای اتاق های غیر جذاب و خالی می باشد. این سقف ها در حال حاضر نه تنها در ادارات بلکه در مدارس و خانه ها نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.
در این مقاله  نکاتی را درباره سقف آکوستیک، از جمله انواع مختلف آن و مزایا و معایبی که دارد بررسی می کنیم تا شما تمامی موارد لازم درباره این سقف ها را بدانید و بتوانید از آن ها استفاده کنید.
با کالازم همراه باشید.

عایق صدا در خانه

بسیاری از صاحبان خانه تجربه حضور در اتاقی با آکوستیک ضعیف را دوست ندارند. این امر در اتاقی با کفپوش‌ های سطح سخت مانند بتن یا کاشی و سرامیک بسیار صادق است. سطح سخت باعث می شود که صدا در اتاق از دیوار به دیوار و از سقف به زمین منعکس شود. این مسئله یک صدای پژواک ایجاد می کند که دقیقاً خوشایند نیست.
سر و صدای تولید شده توسط سایر اعضای خانواده یا کسانی که در یک خانه زندگی می کنند نیز می تواند برای برخی از صاحبان خانه بیش از حد خسته کننده باشد. به عنوان مثال، نوجوانی که به موسیقی راک گوش می دهد می تواند باعث حواس پرتی دیگران در خانه شود. کودکی که در حین بازی های ویدیویی فریاد می زند نمونه دیگری است. حتی صدای به هم خوردن وسایل آشپزخانه نیز می تواند آزاردهنده باشد.
در حالی که پوشاندن کف یکی از راه حل های این مشکلات است، یک رویکرد کاربردی تر، نصب استفاده از سقف آکوستیک است.
بهترین سقف فلزی کدام است؟

سقف آکوستیک چیست؟

سقف آکوستیک عبارت است از نوعی سقف با قابلیت عایق صدا که این سقف به عنوان سقف خوابیده نیز شناخته می شود و می تواند سر و صدای محیط را کاهش دهد، مصرف انرژی را کاهش دهد و به ایجاد ظاهری مدرن در اتاق کمک کند.
برای درک بهتر این که سقف های آکوستیک چگونه این مزایا را فراهم می کنند، تعیین نحوه عملکرد آن ها ضروری است. نوارهای فلزی از سقف واقعی یک اتاق قرار داده شده و آویزان می شوند. سپس پانل هایی از مواد جاذب صدا به داخل بخش ها لغزنده می شوند.
سقف آکوستیک چیست؟

سقف آکوستیک چیست؟

سقف های کاذب آکوستیک از مواد مختلفی ساخته می شوند. در بیشتر آن ها از الیاف معدنی، ترکیبی از مواد اعم از خاک رس، پرلیت و کاغذ روزنامه بازیافتی استفاده شده است. این نوع سقف به دلیل قابلیت های برتر کاهش نویز مواد بسیار محبوب است. 
این سقف ها نیز ممکن است از فایبرگلاس ساخته شوند که می‌ تواند در انواع مختلفی مانند فایبرگلاس کیسه‌ای پلی اورتان یا PVC و پارچه بافته شده باشد. همچنین فایبر گلاس رنگ شده با روکش PVC وجود دارد که به گونه ای طراحی شده است که مانند دیوار خشک رنگ شده به نظر برسد.
فلز و چوب دو ماده دیگر هستند که سقف های آکوستیک از آن ها ساخته می شود. با این حال، این دو به دلیل خواص عایق صوتی ضعیفی که دارند کمتر استفاده می شوند.
سقف آکوستیک چیست؟

سقف آکوستیک چیست؟

این مواد صدا را جذب نمی کنند، بلکه آن را منعکس می کنند. سقف های آکوستیک ساخته شده از فلز و چوب معمولا دارای سوراخ یا شکاف هایی هستند که هوا از آن ها عبور می کند. در پشت این سوراخ ها الیاف جاذب صدا برای اهداف صوتی وجود دارد. معمولاً در سقف های آکوستیک تجاری از فلز و چوب استفاده می شود.
سایر مواد ویژه مورد استفاده در سقف های آکوستیک شامل کاشی های گچی تقویت شده، الیاف چوب سیمانی و فوم های آکوستیک می باشد.

انواع سقف های آکوستیک 

سقف‌ های آکوستیک دو سبک اساسی دارند: سقف‌ های کاذب یا کاذب و چسب‌ دار. در این جا می خواهیم هر دو نوع سقف را بیشتر بررسی کنیم.
سقف افتاده یا آکوستیک نوع رایج‌ تری است. معمولاً شامل کاشی‌ هایی می باشد که در یک شبکه فلزی به هم پیوسته افتاده و از سقف آویزان شده‌ اند. کاشی یا پانل بزرگ تر معمولاً برای هر قطعه ارزان تر است. همچنین می تواند سقف را با قطعات کمتری بپوشاند. نصب کاشی یا پانل بزرگ تر نیز معمولاً سریع تر است.
از طرف دیگر سقف های چسب دار کاشی هایی هستند که مستقیماً روی سقف چسبانده می شوند. هر دو نوع سقف آکوستیک قابلیت عایق صدا را ارائه می دهند و آسیب های موجود را می پوشانند. صرف نظر از سبک، احتمالاً خرید آن ها با رنگ استاندارد سفید رو به رو خواهید شد. 
پنل های خورشیدی چه مزایا و معایبی دارند؟

مزایا و معایب

همانطور که قبلا ذکر شد، سقف های آکوستیک در درجه اول برای جذب صدا یا نویز استفاده می شوند. این سقف‌ ها یا کاشی‌ ها کنترل نویز را در مناطق کوچک یا بزرگ مدیریت می‌ کنند و آکوستیک را برای راحتی سرنشینان متعادل نگه می‌ دارند.
این مسئله یکی از دلایلی است که از سقف آکوستیک اغلب در محیط های تجاری مانند دفاتر استفاده می شود. سر و صدای ناخواسته در دفتر اغلب به عنوان یکی از عوامل اصلی در نارضایتی کارکنان ذکر می شود. همچنین می تواند باعث استرس و کاهش بهره وری آن ها در این فرآیند شود.
مزایا و معایب

مزایا و معایب

علاوه بر این، سر و صدای ناخواسته در دفتر اغلب با حریم خصوصی گفتار مرتبط است، که در آن کارمندان تمایل دارند مکالمات ناخواسته و بلند را از افراد دیگر در همان محل کار بشنوند. با سقف های آکوستیک، آن صدا یا صدای ناخواسته افراد دیگر جذب می شود. سقف های آکوستیک از جهش صدا به داخل اتاقک نزدیک جلوگیری می کند.
سقف های آکوستیک چقدر می توانند نویز را جذب یا کاهش دهند؟ سازندگان کاشی های سقف آکوستیک می گویند کاشی های با کارایی بالا می توانند صدای محیط را تا 70 درصد کاهش دهند.
مزیت دیگر سقف آکوستیک این است که نیاز به برخی وسایل مانند لوله یا سیم یا حتی مشکلات طراحی مانند گچ قدیمی و ترک خورده را پنهان می کند. در صورت تعمیر یا بازسازی، تایل های سقفی آکوستیک را می توان به راحتی جدا کرد. 
این سقف ها نیز می توانند در دراز مدت به صرفه جویی در هزینه کمک کنند. سقف های آکوستیک بسیار بازتابنده هستند، به این معنی که اجازه می دهند نور بیشتری به داخل اتاق منعکس شود. این مسئله به این معنی است که اگر سقف آکوستیک دارید، نیازی به روشن کردن تمام چراغ‌ های اتاق نخواهید داشت. نصب سقف های آکوستیک نیز باعث کاهش ارتفاع سقف می شود و این امر عایق اضافی را ایجاد می کند. بنابراین، فضای کمتری برای گرم کردن با کاشی‌ های سقفی آکوستیک خواهید داشت.
سقف های آکوستیک نیز همه کاره و انعطاف پذیر هستند زیرا در اکثر اتاق ها قابل نصب می باشند. تعمیر و نگهداری آن ها نیز آسان است. اگر خاک یا گرد و غبار سطح آن را خراب کند، می توانید به راحتی پانل ها را تمیز کنید. در صورت آسیب، سقف آکوستیک به راحتی در عرض چند دقیقه قابل تعویض است.
همچنین می توانید هنگام نصب سقف های آکوستیک، عایق و مقاومت بیشتری در برابر آتش برای خانه خود داشته باشید. در حالی که عایق ارائه شده توسط این سقف ها چندان قابل توجه نیست، اما همچنان می تواند به خنک کردن اتاق زیر شیروانی کمک کند. علاوه بر این، سقف های آکوستیک دارای درجه حریق هستند و می توانند حدود 20 دقیقه حفاظت در برابر آتش را ارائه دهند.
مزایا و معایب

مزایا و معایب

البته این سقف ها معایب خود را دارند. یک اشکال آن ها این است که سقف آکوستیک ضد آب نیست. نگرانی دیگر این است که سقف های آکوستیک به مرور زمان خراب شده و باعث افتادگی کاشی ها می شوند.
با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، جایگزینی این سقف ها نسبتا آسان است. همچنین می توانید در صورت خراب شدن یا کدر شدن رنگ آن ها را دوباره رنگ کنید.
بازسازی خانه چگونه است؟

قابلیت های کاهش نویز سقف آکوستیک چیست؟

اکنون که دانش پایه ای در مورد کاشی های سقف آکوستیک و مزایای آنها دارید، اجازه دهید نگاهی دقیق تر به قابلیت های کاهش نویز این مواد داشته باشیم. سه راه برای اندازه گیری یا توصیف قابلیت جذب صدا در سقف های کاذب آکوستیک وجود دارد. این راه ها شامل ضریب کاهش نویز (NRC)، کلاس انتقال صدا (STC) و کلاس تضعیف سقف (CAC) هستند.
NRC به سادگی اندازه گیری توانایی یک ماده خاص برای جذب صدا است. در مقیاس 0 تا 1 درجه بندی می شود. هر چه این عدد بیشتر باشد، کیفیت جذب صدا بهتر است. بنابراین، اگر ماده دارای رتبه NRC 0 باشد، نمی تواند صدا را جذب کند. حال، اگر ماده دارای رتبه NRC 1 باشد، به این معنی است که می تواند تمام صدای یک اتاق را جذب کند.
برخی از پرفروش ترین پانل های سقفی آکوستیک دارای امتیاز NRC 0.8 هستند که می تواند به شما ایده ای درباره توانایی آن ها برای جذب امواج صوتی بدهد. در این جا یک نکته جالب وجود دارد و آن این است که اکثر پانل های آکوستیک در یک استودیوی ضبط معمولی دارای امتیاز NRC 0.8 هستند.
مورد بعدی STC است که به عنوان رتبه‌ بندی برای نشان دادن اثربخشی یک ماده در عایق صدا شناخته می شود. درست مانند NRC، رتبه بالاتر STC به این معنی می باشد که یک ماده قادر است از خروج یا عبور صدای بیشتر جلوگیری کند.
قابلیت های کاهش نویز سقف آکوستیک چیست؟

قابلیت های کاهش نویز سقف آکوستیک چیست؟

میانگین رتبه بندی STC دیوارها در خانه های استاندارد 35 است. موادی با رتبه STC 50 شنیدن یک مکالمه عادی را برای شما سخت می کند. تا آنجا که سقف آکوستیک پیش می رود، سقف های خوب دارای رتبه بندی STC از 20 ثانیه متوسط ​​به بالا هستند. این بدان معناست که این سقف‌ ها فقط می‌ توانند بخشی از نویز ناشی از منابع خارجی را مسدود کنند.
در نهایت، CAC توانایی یک سقف برای مسدود کردن صدا و جلوگیری از انتقال آن به فضای بسته دیگر را اندازه گیری می کند. باز هم، هرچه این رتبه بالاتر باشد، مواد یا سقف در مسدود کردن صدا بهتر است.
سقف آکوستیک با درجه CAC 25 یا کمتر برای استفاده در محیط های اداری یا شرکتی ایده آل نیست زیرا می تواند صدای زیادی را منتقل کند. توصیه می شود از سقفی با حداقل 35 درجه CAC استفاده کنید زیرا می تواند نویز از یک اتاق به اتاق دیگر را کاهش دهد.

هزینه و بودجه

همانطور که قبلا ذکر شد، سقف های آکوستیک یک راه حل مقرون به صرفه برای عایق صوتی اتاق شما و پنهان کردن لوله ها یا سیم کشی های نامناسب در سقف هستند. اگر بدانید که سقف های آکوستیک نیز نسبتاً ارزان هستند، شگفت زده خواهید شد. البته قیمت نصب آن ها به اندازه اتاق شما نیز بستگی دارد.

فاکتورهایی که در انتخاب سقف آکوستیک یا کاشی باید در نظر گرفت

به غیر از قیمت، موارد دیگری نیز وجود دارد که هنگام انتخاب سقف آکوستیک یا کاشی باید در نظر بگیرید.
ابتدا باید نوع اتاقی که می خواهید سقف های آکوستیک را در آن نصب کنید در نظر بگیرید. همچنین باید هدف خود را مشخص کنید. آیا می خواهید از انتقال صدا به خارج از اتاق جلوگیری کنید؟ یا می خواهید بازتاب ها را برای آکوستیک بهتر جذب کنید؟ این موارد برخی از سوالاتی است که باید به آن ها پاسخ دهید.
بیایید چند نمونه ذکر کنیم. اگر در اتاق نشیمن خود که سینمای خانگی شما در آن قرار دارد سقف های کاذب آکوستیک نصب می کنید، بهتر است از پنل های سقفی جاذب صدا استفاده کنید. این امر می تواند باعث آکوستیک بهتر در اتاق با نویز کمتر و صدای تمیزتر برای تجربه فیلمی شبیه به تئاتر شود.
اما اگر می‌ خواهید دفتر خانه‌ تان را آرام‌ تر و برای کار راحت‌ تر کنید، می‌ توانید صدایی که از سایر قسمت‌ های خانه‌ تان می‌ آید را مسدود کنید. شاید شما نگران بازی بچه هایتان در اتاق دیگری هستید. اگر چنین است، باید سقف های کاذب آکوستیک با درجه CAC بالا نصب کنید، زیرا این سقف ها می توانند مانع از ورود صدا به دفتر کار شما شوند.
همچنین باید نصب سقف آکوستیک را در نظر بگیرید. یکی از راه های رایج برای نصب آن از طریق یک سقف است که در آن کاشی ها را در یک قاب فلزی آویزان در زیر سقف فعلی خود قرار می دهید. اما برخی از کاشی ها برای نصب نیاز به منگنه یا چسباندن به سقف دارند. ممکن است این روش آسان به نظر برسد، اما متأسفانه، برای تمام کاشی های سقف آکوستیک کار نمی کند. علاوه بر این، این روش نصب می تواند عایق صوتی این سقف ها را کاهش دهد.
پس از تعیین کاشی‌ های سقفی که استفاده می‌ کنید، باید تعداد کاشی‌ هایی را که برای پروژه بهسازی خانه خود نصب می‌ کنید، مشخص کرده باشید. برای این کار باید فضای سقف اتاق خود را اندازه بگیرید. سپس می توانید تعداد مناسب کاشی متناسب با سقف خود را سفارش دهید.
نحوه ساخت خانه ها و ویلاهای بتنی

سخن آخر

به طور خلاصه، سقف آکوستیک می تواند تغییرات زیبایی و آکوستیک قابل توجهی در اتاق شما ایجاد کند. این نوع سقف نه تنها بعد دیگری به ظاهر و احساس منزل شما می بخشد، بلکه سر و صدای شما را کاهش می دهد یا مسدود می کند. این سقف ها که در رنگ ها و طرح های مختلف موجود می باشند و حتی می توانند اتاق شما را جذاب تر کنند. از دیگر مزایای آن ها می توان به کاهش مصرف انرژی و پنهان کردن سیم ها و لوله های نامطلوب اشاره کرد.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
آیا شما اطلاعات دیگری در مورد این سقف ها دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: سقف کاذب چیست؟ معرفی انواع مختلف، مزایا، معایب و بررسی هزینه و بودجه لازم | مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --