تاریخ امروز :بهمن 8, 1401

با چند ترفند فوق العاده از آب رفتن و کوچک شدن پارچه پنبه ای جلوگیری کنید!
5 (1)

آب رفتن و کوچک شدن پارچه پنبه ای

لباس ها از الیاف مصنوعی و طبیعی ساخته می شوند، در حالی که پلی استر، نایلون و اکریلیک از پرمصرف ترین الیاف مصنوعی هستند. بهتر است لباس های نخی داشته باشید زیرا راحت و بادوام هستند اما آیا پارچه پنبه ای جمع می شود؟ دلیل آب رفتن و جمع شدن پارچه پنبه ای چیست؟ پاسخ این است که بله، 100٪ پنبه کوچک می شو، و آن ها تا 5٪ از اندازه اصلی خود کوچک می شوند.
در این مقاله می خواهیم تمام دلایل کوچک شدن پارچه پنبه ای را بررسی کنیم و با ارائه راهکارهای کاربردی به شما عزیزان کمک کنیم که از این اتفاق جلوگیری کنید.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ علت کوچک شدن پارچه پنبه ای چیست؟
✔ پنبه چقدر جمع می شود؟
✔ آیا انداختن لباس های نخی در خشک کن آن ها را کوچک می کند؟
✔ چگونه از چروک و کوچک شدن پارچه پنبه ای جلوگیری کنیم؟
✔ شستن پارچه پنبه ای در آب سرد و آب گرم

علت کوچک شدن پارچه پنبه ای چیست؟

حتما اکثر شما این سوال را دارید. پنبه کوچک می شود؟ دلیل آن در نحوه ساخت پنبه، فرآیند نهفته است. ابتدا پنبه را به صورت نخ می‌ چرخانند و سپس الیاف خام را برای ساختن بافت کشیده می‌ شوند. این فرآیند شامل کشش برای ایجاد پارچه نهایی است و هنگامی که پارچه پنبه ای را می شستید، واکنش گرمازا گرما تولید می کند که کشش را کاهش می دهد و سپس منجر به کوچک شدن پنبه می شود.
آب رفتن پارچه نخی

آب رفتن پارچه نخی

پنبه چقدر جمع می شود؟

پنبه وقتی با یک واکنش گرمازا ترکیب می شود و زمانی که از آب داغ استفاده می کنید جمع می شود. اگر دمای آب بالاتر از 130 فارنهایت باشد، پارچه پنبه ای تا 20 درصد جمع می شود، اما این بستگی به دمای آب دارد. از طرف دیگر، اگر از آب ولرم استفاده می کنید، درصد جمع شدگی به 8-10 درصد کاهش می یابد که نسبت به استفاده از آب داغ یک روش شستشو نسبتاً خوب است. برعکس، بهترین روش برای شستن پنبه، استفاده از آب سرد است که کمترین انقباض را دارد.
شستشو تنها مشکلی نیست که منجر به چروک و کوچک شدن پارچه پنبه ای می شود. اتو کردن همچنین می تواند منجر به کوچک شدن پارچه های نخی شود و به همین دلیل است که بیشتر اتو دارای تنظیمات جداگانه ای برای اتو کردن پارچه های نخی است. این کار به این دلیل انجام می شود که با گرم شدن اتو همراه با زمان، کشش بین بافت کاهش می یابد و پارچه نخی به اندازه کمی کوچک می شود.
اما با تنظیم خاصی از اتو، به خصوص برای پنبه، دما به طور مداوم کنترل می شود و این کار برای اطمینان از گرم نشدن بیش از حد و منجر به اندازه کوچکتر انجام می شود. اما آیا می دانستید شستن لباس های نخی در خشک کن نیز می تواند منجر به چروک شدن پارچه های نخی شود؟
ریون و پنبه چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند و هر کدام در چه صنایعی استفاده می شوند؟

آیا انداختن لباس های نخی در خشک کن آن ها را کوچک می کند؟

معمولا لباس های نخی در خشک کن جمع می شوند و این دلیل علمی دارد. خشک کن ها همیشه در حال چرخش مداوم هستند که به دلیل آن گرما تولید می شود و این گرما باعث کوچک شدن پارچه های پنبه ای شما می شود. سعی کنید از خشک کن استفاده نکنید و به عنوان جایگزین، از راه های دیگری که گرما در خشک کردن لباس های نخی شما دخالت ندارد استفاده کنید.
پارچه جنس پنبه

پارچه جنس پنبه

چگونه از چروک و کوچک شدن پارچه پنبه ای جلوگیری کنیم؟

شما می توانید از چروک شدن پنبه جلوگیری کنید و چند راه برای انجام این کار وجود دارد. اولین و مهمترین نکته این است که دستورالعمل شستشو را بخوانید. بیشتر مردم خواندن برچسب دستورالعمل شستشو را در نظر نمی گیرند و سپس پارچه نخی خود را در آب داغ یا خشک کن می شویید و در نهایت پارچه چروکیده ای از آن ها باقی می ماند. دستورالعمل های خواندن روش گام به گام نحوه شستن پارچه پنبه ای خود را دارد. بیشتر اوقات برای جلوگیری از چروک شدن، پنبه را با پارچه های مصنوعی مخلوط می کنند و دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه شستن این پارچه ها با حداقل جمع شدگی وجود دارد.
معمولاً مراقبت از پارچه های نخی آسان است و هیچ تلاش اضافی برای نگهداری پارچه لازم نیست. به صورت کلی دمای خاصی در دستورالعمل‌های ویژه روی برچسب ذکر شده است که باید حفظ شود. اگر در مورد حفظ دمای ماشین لباسشویی خود مطمئن نیستید یا ماشین لباسشویی شما کنترل خاصی برای دما ندارد، بهترین راه برای شستن پارچه نخی استفاده از شستشوی سنتی با روش های دستی است. این ایمن‌ ترین روش برای شستن پارچه‌ های نخی و پنبه ای است، اما مطمئن شوید که خیلی محکم آن را نشویید، در غیر این صورت نخ‌ ها را از دست خواهید داد.
آب رفتن پارچه پنبه ای

آب رفتن پارچه پنبه ای

کار دیگری که باید انجام دهید این است که هرگز پارچه های نخی خود را کاملا خشک نکنید. خشک کردن کامل پارچه های پنبه ای یکی از بزرگترین اشتباهات است زیرا کشش را کاهش می دهد که به عنوان اتصال بین نخ ها عمل می کند. در عوض، زمانی که خیس هستند آنها را از خشک کن خارج کنید و سپس با هوا خشک کنید تا نخ ها شل نشوند. این بهترین راه برای جلوگیری از چروک شدن پنبه است، اما به یاد داشته باشید که خشک شدن با هوا باعث ایجاد چین و چروک می شود و بعداً پارچه پنبه را منقبض می کند.
قدم بعدی برای جلوگیری یا جلوگیری از چروک شدن پنبه این است که با تنظیمات معمولی اتو نکنید. اتو یکی از مراحل مهم است و اکثر افراد معمولاً اتوکشی را از دست می دهند و فقط روی شستشو تمرکز می کنند. اگر پارچه نخی با تنظیمات منظم اتو شود، 100 درصد احتمال چروک شدن پارچه نخی وجود دارد. این روزها اکثر اتوها پیشرفته هستند، که با تنظیمات مخصوص پارچه عرضه می شود، زیرا اکثر پارچه ها هنگام اتو کشیدن کوچک می شوند. گزینه پارچه نخی را پیدا کنید و پارچه را اتو کنید. اطمینان حاصل کنید که پارچه نخی را به طور مداوم فشار ندهید. قبل از اتو کردن همان مکان کمی زمان بدهید، در غیر این صورت منطقه شل می شود.

شستن پارچه پنبه ای در آب سرد و آب گرم

آب داغ عامل اصلی کاهش سایز و کوچک شدن پارچه پنبه ای است و دلیل آن دما است. آب داغ، معمولاً حدود 130 فارنهایت، پارچه پنبه ای را از دست داده و اندازه آن را کاهش می دهد. پارچه دارای برچسب با دستورالعمل مخصوص و دمای مشخص شده برای شستشوی پارچه نخی می باشد. بنابراین آیا آب سرد برای شستن لباس های نخی مناسب است؟ به طور معمول، بله، آب سرد برای شستن پارچه های نخی بهترین است.
با این حال، پارچه نخی را برای مدت طولانی تری در آب خیس نکنید. خیساندن طولانی مدت پنبه در آب به پارچه آسیب می زند و علاوه بر آن یکی از دلایل بی رنگ شدن پارچه نیز می باشد. با این حال، همیشه نباید از آب داغ اجتناب کرد. اگر پارچه به شدت کثیف است، آن را به سرعت در آب داغ بشویید و در هوا خشک کنید. از خشک کن استفاده نکنید زیرا پارچه در حال حاضر با دمای بالا از آب تصفیه شده است. 
کوچک شدن پارچه نخی

کوچک شدن پارچه نخی

برای تمیز کردن پارچه‌ های نخی از مواد شوینده و شوینده با کیفیت استفاده کنید. فرآیند ساده است:
  • یک وان تمیز بردارید و آب ولرم به آن اضافه کنید.
  • از مقدار مناسب مواد شوینده استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که شوینده ای که استفاده می کنید لباس ها را از بین نمی برد یا رنگ آنها را محو نمی کند. بهترین کار این است که از یک شوینده با کیفیت استفاده کنید و لباس های نخی را جداگانه بشویید.
  • چند دقیقه خیس کنید و لباس را به آرامی هم بزنید. فرآیند را خاموش نکنید و آن را ملایم نگه دارید.
  • پس از اتمام، پارچه نخی را بشویید و در سایه با هوا خشک کنید.
پنبه ارگانیک چیست؟

سخن آخر

پارچه‌های 100% پنبه‌ای منقبض می‌شوند و بسته به ماده مصنوعی اضافه شده یا درجه حرارت، انقباض آن بین 5 تا 20 درصد است. آب داغ انتخاب بدی برای شستن لباس های نخی است. آن ها کشش بین نخ ها را شل می کنند و پارچه های نخی را خیلی سریع تر جمع می کنند. علاوه بر این، پارچه های نخی نیز نباید در خشک کن استفاده شوند، در غیر این صورت پارچه پنبه ای به دلیل دمای ساطع شده توسط چرخش مداوم خشک کن جمع می شود.
بهترین کار این است که از آب ولرم یا دمای مشخص شده توسط شرکت تولیدکننده پارچه استفاده کنید و لباس های خود را با دست بشویید. برای جلوگیری از چروک شدن، می توانید به جای استفاده از خشک کن لباس را با هوا خشک کنید. 
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما از چه روشی برای جلوگیری از کوچک شدن پارچه پنبه ای استفاده می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --