تاریخ امروز :بهمن 8, 1401

بهترین پارچه برای بخش زیرین لحاف یا آستر چیست؟
0 (0)

پارچه زیرین لحاف

هنگام خرید یک لحاف، یکی از انتخاب هایی که باید انجام شود، نوع پارچه ای است که به عنوان پشتی یا پارچه زیرین لحاف استفاده می شود. این پارچه می‌ تواند با رویه لحاف مطابقت یا تضاد داشته باشد، یکدست یا چاپی باشد، یا از رنگ‌های خنثی مانند سفید، مشکی، بژ، ماتریس، خاکستری یا کرم ساخته شود. اما یکی از تصمیمات اولیه، نوع پارچه مورد استفاده خواهد بود.
اساساً، شما می توانید از هر نوع پارچه ای که می خواهید استفاده کنید، حد آسمان است. اما، استفاده از برخی پارچه‌ ها راحت‌ تر و برای استفاده به عنوان پشتی لحاف نسبت به بقیه مناسب‌ تر است.
در این مقاله می خواهیم به شما عزیزان بگوییم که بهترین پارچه زیرین لحاف از چه جنسی است و شما چگونه می توانید با در نظر گرفتن برخی ویژگی ها یک پارچه مناسب برای لحاف خود انتخاب کنید.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ پارچه پشتی لحاف
✔ آیا فلیس گزینه خوبی برای پارچه زیرین لحاف است؟
✔ منظور از عبارت پارچه 100% پنبه چیست؟
✔ منظور از وزن پارچه چیست؟
✔ بهتر است تعداد نخ های پارچه لحاف چقدر باشد؟
✔ چرا باید پارچه زیرین لحاف بزرگ تر از رویه آن باشد؟
✔ آیا پارچه های لحاف باید از قبل شسته شوند؟
✔ چه چیزی یک پارچه زیرین لحاف خوب می سازد؟

پارچه پشتی لحاف

4 نوع از بهترین پارچه ها برای استفاده به عنوان پشتی لحاف عبارتند از:
 1. پارچه لحافی
 2. پارچه پهن 100% پنبه
 3. فلانل
 4. ملحفه تخت
برای لحاف باید چه پارچه ای بخریم؟

1. پارچه لحافی

بهترین پارچه برای استفاده به عنوان پشتی لحاف، پارچه لحافی است که یک پشتی لحاف بدون درز ایجاد می کند و فوق العاده به نظر می رسد، کار با آن آسان است و لحاف کردن آن نیز ساده می باشد. این پارچه حتی پس از شستن نیز شکل خود را حفظ می کند، در صورت استفاده معمولی کشیده نمی شود و در صورت مراقبت مناسب، لحافی بادوام با پتانسیل دوام چندین ساله ایجاد می کند.
آستر لحاف

آستر لحاف

2. پارچه پهن 100% پنبه

جنسی که عمدتاً برای پشتی لحاف استفاده می شود پارچه پهن 100٪ پنبه ای است که انتخاب خوبی می باشد زیرا در طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی وجود دارد و به جز بزرگ ترین لحاف ها به راحتی تکه تکه می شود. 
قبلا پارچه زیرین لحاف پهن در اصل از پنبه یا پشم ساخته می شد، اما اکنون در بسیاری از ترکیبات موجود است. این پارچه در بین لحاف ها محبوب است، اما عمدتاً در ساخت لباس، به ویژه پیراهن و لباس خواب استفاده می شود. هنگام استفاده در لحاف سازی، بهتر است از پارچه پهن 100٪ پنبه استفاده کنید.

3. فلانل 100% پنبه

فلانل یک انتخاب عالی برای پشتی لحاف است که نه تنها جذاب می باشد، بلکه یک لحاف گرم می سازد که مخصوصاً برای کودکان و هر کسی که در آب و هوای سرد زندگی می کند خوب است. 
با وجود این که پارچه فلانل 100% پنبه ای در لحاف دوزی بسیار محبوب است، یکی از ایرادات استفاده از فلانل ساییدگی آن است، اما با بریدن آن با قیچی صورتی می توان آن را برطرف کرد.

4. پارچه زیرین لحاف و ملحفه تخت

استفاده از روتختی تخت به عنوان پشتی باعث می شود لحافی جذاب باشد زیرا مانند پارچه لحاف در پشت لحاف هیچ درزی وجود نخواهد داشت و ملحفه به راحتی برای لحاف آماده می شود. فقط مطمئن شوید که از ملحفه ای استفاده کنید که از پارچه 100٪ پنبه ساخته شده باشد. ملحفه پنبه ای یکی از مقرون به صرفه ترین گزینه هاست که به راحتی در هر جایی پیدا می شود.
یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از ملحفه تخت به عنوان پشتی لحاف این است که تا زمانی که ملحفه ای دارید که به اندازه کافی بزرگ باشد که کل رویه لحاف را با یک پارچه اضافی در دو طرف بپوشانید.

آیا فلیس گزینه خوبی برای پارچه زیرین لحاف است؟

فلیس به عنوان پشتی لحاف بسیار محبوب است. در واقع، پشم گوسفند می تواند در زمان و پول شما در هنگام ساختن یک لحاف صرفه جویی کند، زیرا پشم گوسفند می تواند به عنوان پشتی لحاف شما و به عنوان چوب پنبه ای باشد.
پارچه لحاف

پارچه لحاف

پشم گوسفند دارای عرض وسیع تری نسبت به اندازه های پارچه استاندارد است، بنابراین اغلب می توان از یک پشتی از پشم گوسفند که بدون درز است استفاده کرد. با این حال، به خاطر داشته باشید که پشم گوسفند پارچه بسیار گرمی است و لحافی را ایجاد می کند که بسیار گرم می باشد. این پارچه می تواند یک گزینه خوب یا یک گزینه بد باشد، بسته به این که برای چه کسی لحاف را درست می کنید.

منظور از عبارت پارچه 100% پنبه چیست؟

بسیاری از پارچه هایی که امروزه ساخته می شوند ترکیبی از دو یا چند نوع مختلف الیاف مانند پلی استر و پنبه، پلی استر و ابریشم مصنوعی یا ترکیب پشم هستند. اما، اصطلاح پارچه 100٪ پنبه فقط به این معنی است که هیچ نوع الیاف دیگری به جز پنبه خالص در پارچه وجود ندارد.
پارچه زیر لحاف

پارچه زیر لحاف

استفاده از پارچه نخی مزایای زیادی دارد که برخی از آن ها این است که این پارچه ها بادوام، قابل تنفس، وزن راحت، ضد حساسیت هستند و در لمس خوشایند هستند.
استفاده از پارچه 100% پنبه برای لحاف کاری به طرق زیر برای پارچه زیرین لحاف مفید است:
 • کار لحاف کاری با آن آسان تر است 
 • به راحتی کشیده نمی شود
 • انقباض کمتری نسبت به سایر پارچه ها خواهد داشت
 • به راحتی ساییده نمی شود 
 • تا حدی اثبات شده است که نسبت به بسیاری از پارچه های دیگر رنگ ثابت دارد

منظور از وزن پارچه چیست؟

وزن پارچه لحاف معمولاً سنگین تر از پارچه ای است که عمدتاً برای استفاده در لباس ساخته می شود زیرا بافت آن متراکم تر و تعداد نخ ها بیشتر است. با این حال، سبک‌ تر از پارچه‌ ای است که برای اثاثه یا لوازم داخلی استفاده می‌ شود و وقتی به دو قسمت دیگر لحاف اضافه می‌ شود، برای لحاف سنگین‌ تر است.

بهتر است تعداد نخ های پارچه لحاف چقدر باشد؟

تعداد نخ های پارچه لحاف از 60 تا 75 نخ در هر سانتی متر مربع برای یک پارچه با کیفیت خوب تا 200 نخ در سانتی متر مربع برای پارچه لحافی با کیفیت بالا متغیر است.
شمار نخ ها معمولاً روی پارچه ها ذکر نمی شود. اما، با بالا بردن پارچه به سمت نور، اگر بتوانید نور را از طریق پارچه ببینید، به احتمال زیاد تعداد نخ کمتری است. پارچه‌ هایی که تعداد نخ‌ های بیشتری دارند بسیار محکم‌ تر بافته می‌ شوند و اجازه نمی‌ دهند نور از آن عبور کند.

چرا باید پارچه زیرین لحاف بزرگ تر از رویه آن باشد؟

دلیل اصلی این که پشت لحاف باید بزرگ تر از رویه لحاف باشد این است که در طول فرآیند لحاف، چه با دست و چه با ماشین، اکثر قاب های لحافی که استفاده می شود مستلزم چسباندن لحاف است. قاب و قسمت پشتی باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا پارچه کافی برای چسباندن به قاب را فراهم کند تا بتوان رویه لحاف را تا لبه های بیرونی لحاف کرد.

آیا پارچه های لحاف باید از قبل شسته شوند؟

این که آیا پارچه ها باید قبل از استفاده شسته شوند یا خیر، یکی از آن موضوعات بسیار مورد بحث در مورد لحاف است. خیلی از افراد این کار را نمی کنند زیرا عقیده دارند که وقتی پارچه ها یا خود لحاف شسته شود دیگر شبیه لحاف جدید نیست.
پارچه سرویس خواب روتختی

پارچه سرویس خواب روتختی

طرف دیگر این بحث به این نکته اشاره می کند که اگر قرار است پارچه چروکیده، کشیده یا رنگ ها پخش شود، بهتر است قبل از استفاده اتفاق بیفتد.

چه چیزی یک پارچه زیرین لحاف خوب می سازد؟

پشتی لحاف که اغلب آستر لحاف نامیده می شود، می تواند از یک تکه پارچه جامد و بدون درز ساخته شود، اما اغلب از دو یا چند قسمت پارچه ساخته می شود. . در اینجا چند چیز وجود دارد که باید در پارچه برای پشتی لحاف خود به دنبال آن باشید:
 • جنس و وزن آن باید به همان اندازه پارچه مورد استفاده برای رویه لحاف باشد. لحاف هایی با پارچه هایی با وزن های مختلف هنگام شستن با سرعت های متفاوتی جمع می شوند یا کشیده می شوند.
 • از هر پارچه ای می توان در ساخت قسمت رویی و پشتی لحاف استفاده کرد، اما پارچه های الیاف طبیعی مانند 100٪ پنبه بسیار بهتر عمل می کنند و بسیار بادوام تر خواهند بود.
 • این پارچه باید یک رنگ ثابت داشته باشد مگر این که به صورت یک تکه موجود باشد زیرا انطباق با بخش های بزرگ پارچه چاپی دشوار است.
 • از پارچه هایی استفاده کنید که رنگ ثابتی دارند و پس از شستن به پارچه های دیگر داخل لحاف نفوذ نمی کنند.
 • نوع پارچه باید از تم لحاف پشتیبانی کند، به این صورت که آیا این لحاف سبک وزن برای استفاده در هوای گرم است یا لحاف سنگین تر برای استفاده در هوای سرد.
 • پارچه‌ هایی که سبک و نازک هستند به اندازه پارچه‌ های نخی محکم‌ تر در لحاف مقاوم نیستند.
 • پشتی نیز باید با رویه لحاف هماهنگ باشد، زیرا در یک لحاف با پارچه سبک‌ تر برای پشتی مناسب‌ تر است یا پارچه‌ ای با وزن بادوام‌ تر برای رویه و پشتی باید روی تخت کودک استفاده شود. 
 • در انتخاب رنگ نخی که در لحاف کاری استفاده می شود باید به رنگ پارچه پشتی توجه شود.
بهترین و باکیفیت ترین الیاف لحاف و روتختی چیست؟

سخن آخر

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداختیم که برای پارچه زیرین لحاف و یا آستر آن بهترین انتخاب چیست. امیدواریم با انتخاب این پارچه ها بتوانید یک لحاف بادوام بخرید یا خودتان در خانه بدوزید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما از کدام پارچه به عنوان آستر لحاف استفاده می کنید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --