تاریخ امروز :اردیبهشت 30, 1401

آموزش ساخت عطر اختصاصی خودتان! به راحتی عطر مورد علاقه‌تان را بسازید
0 (0)

چگونه عطر درست کنیم

آیا می خواهید رایحه خاص خود را بسازید؟ یا شاید شما به دنبال یک ایده منحصر به فرد برای هدیه خانگی هستید. شما می توانید عطرهای هیجان انگیز خود را با مواد موجود در فروشگاه مواد غذایی بسازید.
همراه کالازم باشید.

شناخت علم عطر

شناخت علم عطر

شناخت علم عطر

برای ساخت عطر نت های مختلف را بشناسید

عطرها ترکیبی از سطوح مختلف رایحه هستند که “نت” نیز نامیده می شود. هنگامی که عطری را روی پوست خود اسپری می کنید، به ترتیب زیر از میان این نت ها حرکت می کند:
نت های ابتدایی همان چیزی است که در ابتدا بو می کنید. آنها همچنین اولین چیزی هستند که معمولاً در عرض 10 تا 15 دقیقه ناپدید می شوند.
برای ساخت عطر نت های مختلف را بشناسید

برای ساخت عطر نت های مختلف را بشناسید

نت های میانی با از بین رفتن نت های بالایی ظاهر می شوند. اینها هسته عطر هستند و تعیین می کنند که عطر به کدام خانواده تعلق دارد – به عنوان مثال، عطر شرقی، چوبی، تازه یا گلی.
نت های پایه نت های میانی عطر را برجسته و تثبیت می کنند که به عنوان تم آن نیز شناخته می شود. آنها پایه عطر را تشکیل می دهند و باعث می شوند رایحه تا 4 یا 5 ساعت روی پوست شما ماندگار شود.

با نت های بالایی محبوب آشنا شوید

نت های بالایی محبوب عبارتند از ریحان، ترنج، گریپ فروت، اسطوخودوس، لیمو، لیمو ترش، نعناع، ​​نرولی، رزماری و پرتقال شیرین.

با نت های میانی محبوب آشنا شوید

اینها عبارتند از فلفل سیاه، هل، بابونه، دارچین، میخک، سوزن صنوبر، یاس، درخت عرعر، علف لیمو، نرولی، جوز هندی، گل رز، چوب رز، و یلانگ یلانگ.

با نت های پایه محبوب آشنا شوید

اینها عبارتند از چوب سدر، سرو، زنجبیل، نعناع هندی، کاج، چوب صندل، وانیل و وتیور.

برای ساخت عطر نسبت ها را بشناسید

هنگام مخلوط کردن و ساخت عطر ، ابتدا نت های پایه، سپس نت های میانی و سپس نت های اولیه را اضافه کنید. نسبت ایده آل برای ترکیب نت ها 30 درصد نت های ابتدایی، 50 درصد نت های میانی و 20 درصد نت های پایه است.
برای ساخت عطر نسبت ها را بشناسید

برای ساخت عطر نسبت ها را بشناسید

برخی از عطرسازان ترکیب حداکثر 3 تا 4 نت غالب را توصیه می کنند.

دستور اولیه را بدانید

برای ساخت عطر به چیزی بیشتر از نت های بالایی، میانی و پایه نیاز دارید: همچنین به چیزی نیاز دارید که آنها را به آن اضافه کنید.
فرآیند شما با روغن حامل آغاز می شود. انتخاب های محبوب شامل جوجوبا، بادام شیرین و روغن هسته انگور است.
سپس به آرامی قطره هایی از نت های پایه، میانی و بالایی خود را به روغن حامل اضافه می کنید.
در نهایت، چیزی برای کمک به ادغام مواددر ساخت عطر با هم اضافه می کنید. الکل یک انتخاب محبوب است زیرا به سرعت تبخیر می شود و به پخش نت های عطر کمک می کند. یک انتخاب رایج در میان عطرسازان خانگی ، الکل با کیفیت بالا و 80 تا 100 ضد عطر است.
اگر به دنبال ساخت عطر جامد هستید، به جای الکل یا آب از موم زنبور عسل آب شده برای فیکساتور استفاده کنید.

در ساخت عطر دریابید که عطرهای مورد علاقه شما حاوی چه نت هایی هستند

اگر در ساخت عطر درباره نحوه ساختار عطر مطمئن نیستید، به مواد تشکیل دهنده رایحه های تجاری مورد علاقه خود نگاهی بیندازید.
در ساخت عطر دریابید که عطرهای مورد علاقه شما حاوی چه نت هایی هستند

در ساخت عطر دریابید که عطرهای مورد علاقه شما حاوی چه نت هایی هستند

دانستن اینکه به چه موادی نیاز دارید

برای ساخت عطر ظروف شیشه ای تیره بخرید

بسیاری از افراد استفاده از ظروف شیشه ای تیره را توصیه می کنند زیرا شیشه تیره به محافظت از عطر شما در برابر نور کمک می کند که می تواند طول عمر آن را کاهش دهد.
همچنین در ساخت عطر باید مطمئن شوید که ظروف شیشه‌ای شما قبلاً حاوی مواد غذایی نبوده‌اند، زیرا هر گونه رایحه باقی مانده به عطر شما منتقل می‌شود.
استثنا در این مورد این است که واقعاً بخواهید از بوی چیزی که قبلاً در ظرف شیشه ای بود استفاده کنید. (هشدار: عطر بادام زمینی، کره بادام زمینی، موز و شکلاتی ممکن است طعم بهتری نسبت به بوی آن داشته باشد!)

برای ساخت عطر روغن حامل بخرید

روغن حامل چیزی است که رایحه را در یک عطر خاص به پوست شما منتقل می کند. اینها معمولاً بدون عطر هستند و برای رقیق کردن روغن های غلیظ و مواد معطر استفاده می شوند که در غیر این صورت می توانند پوست شما را تحریک کنند.
در ساخت عطر روغن حامل شما واقعاً می تواند هر چیزی باشد. حتی می توانید از روغن زیتون استفاده کنید اگر از رایحه آن ناراحت نیستید.
برای ساخت عطر روغن حامل بخرید

برای ساخت عطر روغن حامل بخرید

یک عطرساز محبوب، گلبرگ های گل رز را در روغن زیتون بکر می جوشاند، سپس همه آن را با روغن ویتامین E ترکیب می کند تا آن را تثبیت کند.

قوی ترین الکلی را که می توانید پیدا کنید بخرید

همانطور که پیش تر گفتیم، در ساخت عطر یک انتخاب رایج در میان بسیاری از عطرسازان خانگی، الکلی با کیفیت بالا و مقاوم در برابر 80 تا 100 (40% تا 50% alc/vol) است. سایر عطرسازان خانگی از الکل 190 (80% alc/vol) استفاده می کنند.

در ساخت عطر رایحه های خود را انتخاب کنید

در ساخت عطر ، عطر شما می تواند از ترکیبات متنوعی ساخته شود. معطرهای رایج برای عطرها عبارتند از اسانس، گلبرگ گل، برگ و گیاهان.
در ساخت عطر رایحه های خود را انتخاب کنید

در ساخت عطر رایحه های خود را انتخاب کنید

در مورد یک روش تصمیم بگیرید

روش ساخت عطر بسته به مواد شما کمی متفاوت خواهد بود. دو ماده معطر رایج که برای عطر استفاده می شود، مواد گیاهی (گل، برگ و گیاهان) و اسانس ها هستند. روش ها برای هر یک از اینها متفاوت است.

استفاده از گل، برگ یا گیاهان تازه در ساخت عطر

استفاده از گل، برگ یا گیاهان تازه در ساخت عطر

استفاده از گل، برگ یا گیاهان تازه در ساخت عطر

یک ظرف شیشه ای تمیز تهیه کنید

نوع ظرف به اندازه مواد مهم نیست: فقط مطمئن شوید که الف) تمیز و ب) شیشه است. ظرف همچنین باید درب محکمی داشته باشد. اما داشتن ظروف تیره نیز به نگهداری کمک می کند.
عطرسازان به طور کلی استفاده از شیشه تیره را برای ساخت عطر توصیه می کنند که می تواند با محافظت از عطر در برابر نور، عمر عطر را طولانی تر کند.
از استفاده از شیشه هایی که قبلاً حاوی مواد غذایی بوده اند خودداری کنید، حتی اگر آنها شسته شده باشند، زیرا ممکن است شیشه عطر را پخش کند.
یک روغن بی بو تهیه کنید. انتخاب های محبوب برای استفاده در عطرها عبارتند از روغن جوجوبا، روغن بادام و روغن هسته انگور.

گل ها، برگ ها یا گیاهانی را که رایحه آنها برای شما جذاب است جمع آوری کنید

برای ساخت عطر مواد گیاهی را زمانی که بو قوی و برگها خشک شده اند، جمع آوری کنید. اجازه دادن به آنها در هوا می تواند آنها را سست و با رایحه ای کمتر موثر کند.
ممکن است بخواهید بیشتر از آنچه نیاز دارید گیاهان جمع آوری و خشک کنید، فقط در صورتی که بخواهید بعداً برای تقویت بوی روغن بیشتر به آن اضافه کنید.

هر گونه مواد گیاهی ناخواسته را برای ساخت عطر حذف کنید

اگر از گل استفاده می کنید، فقط از گلبرگ استفاده کنید. اگر از برگ ها یا گیاهان استفاده می کنید، هر شاخه یا تکه های دیگری را که ممکن است با عطر تداخل داشته باشد را بردارید.
هر گونه مواد گیاهی ناخواسته را برای ساخت عطر حذف کنید

هر گونه مواد گیاهی ناخواسته را برای ساخت عطر حذف کنید

مواد گیاهی را به آرامی ضربه بزنید

این مرحله اختیاری است، اما ممکن است به برجسته‌تر کردن عطر کمک کند. شما فقط می خواهید با قاشق چوبی به آرامی روی مواد گیاهی فشار دهید.
داخل ظرف شیشه ای مقداری روغن بریزید. فقط باید مقدار کمی باشد – فقط به اندازه ای که گلبرگ ها / برگ ها / گیاهان شما را به درستی بپوشاند و بپوشاند.
مواد گیاهی را به روغن اضافه کنید و درب آن را ببندید. مطمئن شوید که درب آن محکم بسته شده باشد.
بگذارید شیشه در جای خنک و تاریک به مدت یک تا دو هفته بماند.
پس از اتمام این مرحله ساخت عطر آنرا باز کنید، صاف کنید و تکرار کنید
اگر بعد از یک تا دو هفته روغن آنقدر که می‌خواهید بوی آن قوی نیست، می‌توانید مواد گیاهی قدیمی را صاف کرده و مواد جدید را به روغن معطر اضافه کنید، سپس آن را یک بار دیگر ذخیره کنید.
می توانید این روند را برای چندین هفته یا حتی ماه ها تکرار کنید تا روغن به قدرت مطلوب برسد.
روغن را حتما نگه دارید! این مواد گیاهی قدیمی است که می خواهید دور بریزید.

روغن معطر خود را حفظ کنید

هنگامی که از روغن راضی شدید، می توانید 1 یا 2 قطره از یک نگهدارنده طبیعی مانند ویتامین E یا عصاره دانه گریپ فروت را به روغن معطر خود اضافه کنید تا به افزایش عمر آن کمک کند.اگر می خواهید روغن را به مومیایی تبدیل کنید، می توانید مقداری موم نیز به آن اضافه کنید: مقداری موم زنبور عسل را در مایکروویو ذوب کنید، آن را با عطر ترکیب کنید، سپس کل مخلوط را در ظرفی بریزید تا خنک و جامد شود.

سخن پایانی

حال می توانید به راحتی اقدام به ساخت عطر با هر بویی که دوست دارید کنید. یادتان باشد که هر موادی که استفاده می کنید را تست کنید تا به آن حساسیت نداشته باشید.
از اینکه تا پایان مقاله همراه کالازم بودید، از شما سپاس گزاریم.
شما اطلاعات دیگری درباره ساخت عطر دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کالازم و کاربران آن به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: برای افزایش ماندگاری عطر چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ روش های تشخیص خرابی ادکلن | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --