تاریخ امروز :بهمن 7, 1401

سکته مغزی خفیف چه علائم و نشانه هایی دارد و چگونه می توان آن را درمان کرد؟
0 (0)

سکته مغزی خفیف

سکته مغزی خفیف یک انسداد مختصر جریان خون به مغز است. درک اینکه سکته مغزی چیست، علائم و شرایط بهبودی آن چگونه به نظر می رسد می تواند زندگی را نجات دهد.
برای دریافت راهنمای کامل سکته های مغزی خفیف، از جمله اینکه سکته مغزی خفیف برای فاکتورهای خطر سلامت آینده شما چه معنایی دارد، این مطلب را دنبال کنید.
با کالازم همراه باشید.

سکته مغزی خفیف چیست؟

احتمالاً اصطلاحات “سکته مغزی خفیف” را شنیده اید. اما سکته خفیف دقیقاً چیست؟ سکته مغزی به عنوان حمله ایسکمیک گذرا (TIA) نیز شناخته می شود. TIA زمانی است که جریان خون به بخشی از مغز، نخاع یا شبکیه برای مدت کوتاهی متوقف می شود. این می تواند علائم لحظه ای شبیه سکته مغزی ایجاد کند، اما به سلول های مغز آسیب نمی رساند یا باعث ناتوانی دائمی نمی شود.
سکته مغزی زمانی ایجاد می شود که یکی از شریان های خونرسانی به مغز مسدود شود. در یک سکته مغزی، انسداد به سرعت خود را اصلاح می کند.
سکته مغزی خفیف

سکته مغزی خفیف

برخی افراد سکته خفیف را به دلیل نامش خیلی جدی نمی دانند. اما TIA اغلب یک علامت هشدار دهنده اولیه سکته مغزی است. تقریباً از هر سه نفری که TIA دارند، یک نفر دچار سکته مغزی می شود. خطر تجربه سکته مغزی به ویژه در 48 ساعت اول پس از TIA زیاد است.
افرادی که سکته های مغزی شدید دارند معمولاً علائم هشدار دهنده قبلی را مشاهده می کنند. تخمین زده می شود که 7 تا 40 درصد از افرادی که سکته مغزی ایسکمیک (سکته مغزی مرتبط با انسداد) دارند، ابتدا یک سکته مغزی خفیف را گزارش می کنند.
علائم تشنج در نوزادان و بزرگسالان چگونه است؟

علائم

علائم سکته مغزی خفیف مشابه علائم سکته معمولی است که عبارتند از:
 • مشکل در درک گفتار
 • مشکل در صحبت کردن
 • ضعف یا بی حسی عضلانی، اغلب فقط در یک طرف بدن
 • سرگیجه
 • از دست دادن تعادل
 • مشکلات بینایی مانند مشکل در دید یک یا هر دو چشم یا دوبینی
 • سردرد شدید بدون دلیل
معمولاً علائم سکته فقط چند دقیقه طول می کشد، اما مواردی وجود دارد که می تواند تا 24 ساعت طول بکشد. از آنجایی که علائم سکته مغزی و سکته معمولی مشابه هستند، در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. آنچه شما فکر می کنید یک سکته خفیف است ممکن است در واقع یک سکته معمولی باشد که بسیار خطرناک تر است.
علائم سکته خفیف معمولاً به طور ناگهانی شروع می شود. تشخیص این علائم و دریافت مراقبت های پزشکی در اسرع وقت برای بهبودی بهینه سکته مغزی ضروری است.
می توانید از مخفف FAST برای به خاطر سپردن علائم سکته مغزی خفیف استفاده کنید. FAST مخفف:
صورت (face): ممکن است صورت شما از یک طرف آویزان شود، ممکن است لبخند زدن برایتان مشکل باشد و همچنین ممکن است دهان یا چشمان شما افتاده باشند.
بازوها (arms): ممکن است به دلیل بی حسی یا ضعف در یک بازو نتوانید هر دو دست را بلند کنید و بالا نگه دارید.
سکته مغزی خفیف

سکته مغزی خفیف

گفتار (speak): ممکن است گفتار شما نامفهوم باشد، دیگران نتوانند حرف شما را بفهمند، شما اصلا نتوانید صحبت کنید یا در درک آنچه دیگران می گویند مشکل داشته باشید.
زمان (time): وقت آن است که در صورت مشاهده هر یک یا همه این علائم، در اسرع وقت برای کمک پزشکی تماس بگیرید.

علائم سکته مغزی خفیف و سکته مغزی معمولی

علائم سکته مغزی که خفیف باشد مانند یک سکته معمولی (مهم) است. با این حال، علائم سکته مغزی به صورت خفیف ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد. این به این دلیل است که انسداد به سرعت خود را برطرف می کند و جریان خون را به مغز باز می گرداند.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

عوامل زیادی می توانند خطر سکته مغزی خفیف یا معمولی را افزایش دهند. برخی از عوامل خطر احتمالاً قابل درمان عبارتند از:
 • عوامل خطر سبک زندگی مانند چاقی یا اضافه وزن، عدم تحرک بدنی، نوشیدن زیاد الکل، سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض دود سیگار
 • عوامل خطر پزشکی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، بیماری های قلبی عروقی (مانند نقص قلبی، عفونت های قلبی، نارسایی قلبی، یا ریتم غیر طبیعی قلب مانند فیبریلاسیون دهلیزی)، آپنه انسدادی خواب، و سابقه خانوادگی یا شخصی قلب حملات، سکته مغزی یا حملات ایسکمیک گذرا
با نشانه های صرع در کودکان آشنا شوید!

برخی از عوامل دیگر که با خطر بالاتر سکته مغزی مرتبط هستند عبارتند از:

 • سن – افرادی که 55 سال یا بیشتر دارند بیشتر از افراد جوان در معرض خطر هستند.
 • جنسیت – زنان نسبت به مردان در خطر کمتری برای سکته مغزی هستند. با این حال، زنان معمولاً در هنگام سکته مغزی مسن‌ تر هستند، که احتمال مرگ ناشی از سکته مغزی را نسبت به مردان بیشتر می‌ کند.
سکته مغزی خفیف

سکته مغزی خفیف

 

 • هورمون ها – داروها (مانند پیشگیری از بارداری) یا هورمون درمانی که استروژن را افزایش می دهد، خطر ابتلا به سکته را نیز افزایش می دهد.

اگر سکته مغزی خفیف دارید چه کاری باید انجام دهید؟

علائم سکته مغزی معمولی یا خفیف یکسان است، بنابراین دریافت فوری کمک پزشکی ضروری است. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی احتمالاً آزمایش های تشخیصی مختلفی مانند اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی را سفارش می دهد. این اسکن ها می توانند به تعیین علت سکته خفیف کمک کنند.
سکته مغزی خفیف

سکته مغزی خفیف

برخی از افراد ممکن است به آزمایش‌ های اضافی مانند سی‌ تی آنژیوگرافی، آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی یا پایش ریتم قلب برای جستجوی علل احتمالی مرتبط با قلب یا عروق خونی نیاز داشته باشند.
پزشک ممکن است بسته به علت اصلی سکته، داروها یا روش‌ های خاصی را تجویز کند. برای مثال، ممکن است نیاز داشته باشید:
 • دارویی که از لخته شدن خون جلوگیری می کند
 • روشی به نام اندارترکتومی کاروتید برای حذف پلاک (رسوبات چربی) از شریان‌ هایی که خون را به مغز شما می‌ رسانند.

بهبود و درمان

یک سکته مغزی که خفیف است، قبل از حدود 15 درصد از تمام سکته ها رخ می دهد. این بدان معناست که افرادی که سکته مغزی به صورت خفیف را تجربه می کنند در معرض خطر بالای سکته مغزی معمولی هستند.
از هر چهار نفری که این نوع سکته را دارند، یک نفر در عرض یک سال می میرد. اگر سکته مغزی به طور خفیف داشته اید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است داروها و تغییرات سبک زندگی را توصیه کند که می تواند به کاهش شانس سکته معمولی کمک کند. تغییرات کوچک، مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم و یادگیری تکنیک های مدیریت استرس مانند یوگا و مدیتیشن، می تواند به کاهش خطر سکته مغزی در آینده کمک کند.
اگر فردی پس از سکته مغزی خفیف دچار سکته مغزی شود، بهبودی بسیار پیچیده‌ تر می‌ شود. درمان زودهنگام سکته مغزی می تواند شانس بهبودی را افزایش داده و پیش آگهی را بهبود بخشد. هرچه سکته مغزی شدیدتر باشد، بافت مغز بیشتر آسیب می بیند و بهبودی کامل چالش برانگیز می شود.
۳۰ غذای غنی از اکسیژن برای رژیم غذایی شما

زمان بهبودی سکته مغزی خفیف

زمان بهبودی سکته مغزی که به صورت خفیف اتفاق میفتد، بسیار کوتاه است. اکثر افراد بدون درمان دارویی طی چند دقیقه تا 24 ساعت علائم خود را کاهش می دهند. با این حال، افرادی که سکته های مغزی خفیف را تجربه می کنند باید تا 48 ساعت آینده در حالت آماده باش باشند، زیرا احتمال تجربه یک سکته مغزی منظم در این دوره بسیار زیاد است.
سکته مغزی خفیف

سکته مغزی خفیف

حتی پس از 48 ساعت، افرادی که سکته مغزی خفیف داشته اند باید از خطر سکته مغزی بعدی آگاه باشند. مهم است که علائم سکته مغزی را یاد بگیرید، تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید و با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اقدامات پیشگیرانه صحبت کنید.

سخن آخر

سکته های خفیف اغلب یک علامت هشدار دهنده اولیه یک سکته معمولی است. این نوع سکته ها معمولاً سریع هستند و زمانی اتفاق می‌ افتند که جریان خون در مغز انسداد مختصری وجود داشته باشد. علائم خفیف سکته مغزی مشابه علائم سکته معمولی است اما فقط چند دقیقه تا 24 ساعت طول می کشد. افرادی که سکته مغزی خفیف را تجربه می کنند نباید علائم را نادیده بگیرند و نیاز به کمک فوری پزشکی دارند. سکته های خفیف اغلب یک علامت هشدار دهنده از سکته های معمولی در آینده هستند.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد سکته مغزی خفیف دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --