تاریخ امروز :فروردین 27, 1403

10 مورد از جالب ترین خواص روغن پونه کوهی برای بهبود سلامتی و درمان مشکلات جسمی
0 (0)

خواص روغن پونه کوهی

فواید و کاربردهای گیاه رایج پونه کوهی از مصریان باستان تا زمان بلوغ وجود داشته است. خواص روغن پونه کوهی که به دلیل حضورش در غذاهای ایتالیایی، از جمله سالاد، سوپ و پیتزا، شهرت زیادی دارد، در پزشکی برجسته شده است.
در این مقاله می خواهیم به طور کامل خواص روغن پونه کوهی را بررسی کنیم و در مورد فواید این روغن برای سلامتی توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه دهیم.
با کالازم همراه باشید.

روغن پونه کوهی چیست؟

روغن پونه کوهی، محصول غلظت های بالاتر از گیاه پونه کوهی است. این روغن را می توانید در انواع مختلف آن در فروشگاه های پزشکی و ویتامین پیدا کنید. بر خلاف اسانس پونه کوهی، می توانید این را به صورت خوراکی یا قرص مصرف کنید.

خواص روغن پونه کوهی برای سلامتی

1. فواید ضد التهابی

التهاب پاسخ بدن به یک بیماری است. زخم‌ های بدن اغلب با اثرات نامطلوب سلامتی همراه بوده است. مطالعات نشان داده اند که کارواکرول، یکی از اجزای اصلی روغن پونه کوهی، تورم را کاهش می دهد. پونه کوهی سرشار از آنتی اکسیدان است و می تواند به بدن در خنثی کردن رادیکال های آزاد و کاهش التهاب کمک کند.
خواص روغن پونه کوهی

خواص روغن پونه کوهی

2. در درمان عفونت های قارچی موثر است

اگرچه بی ضرر است، اما رشد شدید مخمر می تواند باعث عفونت و مشکلات روده شود. تحقیقات نشان داده است که خواص روغن پونه کوهی برای مبارزه با عفونت های قارچی از جمله عفونت های دهان و واژن کاملاً مؤثر است. شایع ترین شکل مخمر کاندیدا با بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مرتبط است.

3. خواص آنتی اکسیدانی قوی

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که اکسیداسیون را مهار کرده و با رادیکال های آزاد در بدن مبارزه می کنند. علاوه بر این، درک رادیکال های آزاد در بدن می تواند همزمان با بیماری های مزمن مانند سرطان و سایر مشکلات مربوط به قلب باشد. پونه کوهی یک آنتی اکسیدان طبیعی است که حاوی کارواکرول و تیمول است که از آسیب به سلول ها جلوگیری می کند.
کدام روغن ها برای سلامت و رشد مو مفید هستند؟

4. خواص روغن پونه کوهی باعث تسکین درد می شود

روغن پونه کوهی به دلیل خاصیت تسکین درد، اثراتی مشابه مورفین دارد. مطالعات لوله آزمایش بر روی موش‌ ها با استفاده از عصاره پونه کوهی نتایجی را ارائه کرد که نشان می‌ دهد شبیه‌ سازی وابسته به دوز است. با مصرف بیشتر عصاره پونه کوهی، موش‌ ها کاهش درد را تجربه کردند.

5. با سرطان مبارزه می کند

وجود کارواکرول در روغن پونه کوهی نیز نشان دهنده خاصیت مبارزه با سرطان است. روغن پونه کوهی این قدرت را دارد که سلول های سرطان زا را به صورت جداگانه شناسایی کند و در عین حال سلول های سالم را دست نخورده باقی می گذارد.

6. به کاهش وزن کمک می کند

ثابت شده است که کارواکرول یک ماده فعال برای کاهش وزن است. مطالعه‌ ای روی موش‌ ها نشان داد که با رژیم غذایی پرچرب حاوی کارواکرول، به میزان قابل‌ توجهی افزایش وزن کاهش می‌ یابد. همین دسته از موش ها، زمانی که رژیم غذایی پرچرب داشتند، مقدار قابل توجهی وزن اضافه کردند.
علاوه بر این، کارواکرول می تواند با ترکیب سلول های چربی مقابله کند. همچنین می توانید از روغن پونه کوهی برای برنامه های کاهش وزن خود به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم استفاده کنید.

7. خواص روغن پونه کوهی از عفونت ویروسی جلوگیری می کند

فواید سلامتی روغن پونه کوهی حاوی ترکیبات توصیف شده کارواکرول و آنالوگ آن، تیمول، بسیار زیاد است. مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده از روغن پونه کوهی می تواند به جلوگیری از تکثیر ویروس کمک کند. روغن پونه کوهی از ورود ویروس جلوگیری می کند و در نتیجه پتانسیل ضد ویروسی بدن را تقویت می کند. اگرچه طرفداران پونه کوهی نشان می دهند که واقعاً پیشگیری یا کاهش سینوس قابل قبول است، تحقیقات بیشتری باید انجام شود.
بنابراین، دوز روغن پونه کوهی برای درمان سینوس باید با کمک یک متخصص مراقبت های بهداشتی تعیین شود. علاوه بر این، از آنجایی که روغن پونه کوهی طبیعتاً یک مکمل رژیمی است، هیچ تأییدیه FDA و بنابراین، هیچ مقرراتی در مورد خلوص و دوز وجود ندارد.

8. کاهش سطح کلسترول

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف یک رژیم غذایی پرچرب و روغن پونه کوهی در مقایسه با افرادی که رژیم غذایی پرچرب داشتند، سطح کلسترول را در بدن کاهش داده است. پس از آزمایش های بیشتر، کسانی که از روغن پونه کوهی در رژیم غذایی خود استفاده کردند، سطح کلسترول بد (LDL) کمتر و سطح کلسترول خوب (HDL) بالا داشتند.

9. آنتی بیوتیک

کارواکرول موجود در خواص روغن پونه کوهی آنتی بیوتیک است. تحقیقات زیادی در این زمینه نشان داده است که روغن پونه کوهی می تواند عفونت ها و بیماری های رایج مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت های پوستی و موارد مشابه را از بین ببرد. علاوه بر این، روغن پونه کوهی می تواند عفونت گوش را با کارایی قابل توجهی درمان کند. این آنتی بیوتیک طبیعی اثربخشی مشابه آنتی بیوتیک های دارویی را به تصویر کشیده است.
خواص روغن پونه کوهی

خواص روغن پونه کوهی

10. خواص روغن کوهی، روده شما را تمیز می کند

روغن پونه کوهی می تواند عملکرد روده شما را بهبود بخشد، به خصوص در شرایط شدید مانند داشتن روده نشتی. روده نشتی زمانی اتفاق می افتد که دیواره روده شما ناقص است و باعث می شود باکتری ها و سایر سموم وارد جریان خون شوند. روغن پونه کوهی از دیواره روده شما در برابر آسیب و نشت روده محافظت می کند.

موارد مصرف روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی قرن هاست که برای درمان بیماری ها، ارزش غذایی و تمایل به طعم دادن به غذا استفاده می شود. برخی از این کاربردها عبارتند از:

1. اضافه کردن طعم

روغن پونه کوهی که اغلب با برگ‌ های خشک گیاه مخلوط می‌ شود، چاشنی خاصی برای سس‌ ها و سایر غذاها اضافه می‌ کند. آیا می توانید تصور کنید که پونه کوهی را روی پیتزا نپاشید؟

2. درمان عفونت های قارچی

خواص روغن پونه کوهی به عنوان وسیله ای برای درمان عفونت های قارچی در بدن شما و بهبود کیفیت هوای خانه استفاده شده است.
روغن نارگیل برای پوست و مو چه خواصی دارد؟

3. درمان زخم ها

استفاده از روغن پونه کوهی به شکل رقیق آن به طور مستقیم بر روی قسمت آسیب دیده می تواند از عفونت های باکتریایی جلوگیری کرده و به بهبود سریعتر زخم کمک کند.

4. خواص روغن کوهی برای درمان سرماخوردگی و سرفه استفاده می شود

استفاده از روغن پونه کوهی برای بخارپز کردن خود یا اتاق نیز می تواند به درمان سرماخوردگی و سرفه کمک کند.

5. مسکن

محققان دریافته‌ اند که روغن پونه کوهی می‌ تواند به عنوان یک مکانیسم تسکین درد پس از آزمایش عمل کند، اگرچه دوز آن برای انسان هنوز تایید نشده است.

6. دافع حشرات

مالیدن روغن پونه کوهی روی پوست می تواند حشراتی مانند پشه و مگس را دفع کند.
خواص روغن پونه کوهی

خواص روغن پونه کوهی

7. برای تسکین گلودرد استفاده می شود

مالیدن روغن پونه کوهی یا فقط استنشاق آن می تواند برای گلوی بد شما معجزه کند.

8. خواص روغن پونه کوهی درمان عفونت های باکتریایی

می توانید عفونت های باکتریایی را با خواص روغن پونه کوهی درمان کنید. روغن پونه کوهی همچنین به دلیل خواص آن در درمان موثر عفونت گوش مشهور است.

عوارض جانبی روغن پونه کوهی

مصرف روغن پونه کوهی در صورت مصرف بیش از حد ممکن است ناامن باشد. مثل همیشه، بهتر است قبل از مصرف، نظر تخصصی پزشک خود را در این مورد دریافت کنید. در اینجا چند عارضه جانبی احتمالی وجود دارد که باید نگران آنها باشید:
 • بیماران دیابتی باید مراقب میزان مصرف روغن پونه کوهی باشند زیرا می تواند قند خون آنها را کاهش دهد.
 • اگر از روغن پونه کوهی در دوران بارداری به دلیل افزایش نگرانی در مورد سقط جنین اجتناب کرده باشید، کمک خواهد کرد.
 • روغن پونه کوهی می تواند مضر باشد اگر به گیاهان خانواده Lamiaceae حساسیت دارید.
 • همچنین در صورت داشتن یک اختلال خونریزی از قبل، می تواند خونریزی را تشدید کند.
 • جذب مس، آهن و روی با مصرف روغن پونه کوهی کاهش می یابد.
 • در هر صورت، اگر روغن را بخورید، خطر آسیب رساندن به بافت داخلی شما افزایش می یابد.
 • روغن پونه کوهی آنقدر قوی است که می تواند عوارضی را برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی خاص ایجاد کند.
بررسی فواید شگفت انگیز روغن اسطوخودوس برای سلامت جسمی و پوست!

مقدار و طرز تهیه روغن پونه کوهی

عصاره روغن پونه کوهی به طور گسترده در کپسول ها و قرص ها و حتی به عنوان اسانس موجود است. خواص روغن پونه کوهی برای عفونت ها و اختلالات پوستی وجود دارد که می تواند مشکلات مربوط به پوست را در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف کند. اما باز هم باید آن را تحت نظر یک متخصص مراقبت های بهداشتی مصرف کنید. می توانید روغن پونه کوهی را از نزدیک ترین سوپرمارکت خود خریداری کنید یا آن را به صورت آنلاین سفارش دهید.
به گفته مؤسسه ملی سلامت، قبل از تعیین محدوده دوز ایمن در انسان، تحقیقات گسترده تری در مورد پونه کوهی باید انجام شود. در حال حاضر، دوز خاصی ذکر نشده است، اما اگر قصد استفاده از آن را روی پوست دارید، روغن پونه کوهی باید با روغن حامل مخلوط شود تا محلول کمتر از یک درصد باشد.
اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، توصیه می شود بدون مشورت با پزشک از عصاره روغن پونه کوهی استفاده نکنید. از روغن پونه کوهی برای نوزادان و کودکان نیز استفاده نکنید. علاوه بر این، اگر تحت مصرف دارو هستید، باید قبل از استفاده از روغن پونه کوهی نظر پزشک خود را بگیرید.
خواص روغن پونه کوهی

خواص روغن پونه کوهی

به هر حال، همیشه خوب است به ازای هر سه هفته استفاده از روغن پونه کوهی یک هفته فاصله بیندازید، زیرا این ماده قوی است و همچنین در صورت مصرف طولانی مدت می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد.

آیا می توانیم از روغن پونه کوهی برای پخت و پز استفاده کنیم؟

خیر، نمی توانید از روغن پونه کوهی برای پخت و پز استفاده کنید زیرا حاوی ترکیباتی است که باعث ناراحتی معده می شود، اما می توانید از برگ های گیاه پونه کوهی استفاده کنید.
آیا روغن پونه کوهی برای پخت و پز بی خطر است؟ کارشناسان پزشکی روغن پونه کوهی را برای پخت و پز توصیه نمی کنند، اگرچه آن ها استفاده از گیاهان خشک و تازه را به عنوان بخشی از فرم کامل غذا توصیه می کنند. اما اگر از هر دارویی استفاده می کنید، عاقلانه است که قبل از ادامه کار، تأیید پزشک خود را دریافت کنید.
معمولاً از برگ های پونه کوهی خشک شده برای طعم دادن به پاستا و پیتزا در محصولات پخته شده، ماهی و غذاهای سبزیجات استفاده می شود. خواص روغن پونه کوهی منبع غنی ویتامین ها و مواد معدنی است.
از طرف دیگر، روغن پونه کوهی را می توان برای ماریناد و چاشنی استفاده کرد. برای تعدیل طعم، باید از مقدار کمی استفاده کرده و اضافه کنید زیرا بیش از حد طعم آن را تلخ می کند. همچنین می توانید از پونه کوهی هم به عنوان ادویه و هم به عنوان نگهدارنده استفاده کنید.

تفاوت بین روغن پونه کوهی و اسانس پونه کوهی چیست؟

روغن پونه کوهی از طریق برگ های آن از گیاه پونه کوهی گرفته می شود. روغن پونه کوهی یک گیاه آشپزی آشنا به طبقه بندی گیاهان بوده است. پس از استخراج روغن از گیاه، سازندگان مواد گیاهی را با بخار تقطیر می کنند تا حداکثر خروجی از ترکیب حاصل شود. پونه کوهی از:
 1. کارواکرول – که فعال ترین جزء موجود در روغن پونه کوهی است
 2. تیمول – تیمول ایزومر کارواکل با سموم و عفونت های بدن شما مبارزه می کند.
خواص روغن پونه کوهی

خواص روغن پونه کوهی

از طرف دیگر، اسانس پونه کوهی غلیظ تر است و در رایحه درمانی استفاده می شود. شما نباید اسانس پونه کوهی را به صورت خوراکی مصرف کنید و در عوض باید آن را رقیق کنید. اسانس پونه کوهی زمانی که سینوس ها و سایر مشکلات جزئی سلامتی را تجربه می کنید موثر هستند.
10 نکته درباره استفاده از روغن بادام طبیعی برای داشتن موهای سالم و براق

سخن آخر

اگرچه فواید و کاربردهای خواص روغن پونه کوهی برای سلامتی توسط تحقیقات تایید شده است، هنوز باید یک مطالعه گسترده در مورد عملکرد صحیح اجزای آن انجام شود. حتی اگر از اسانس پونه کوهی استفاده می کنید، مطمئن شوید که در دوزها زیاده روی نکنید. اکثر تولیدکنندگان از محدودیت های متفاوتی برای محصولاتی که می فروشند استفاده می کنند. با این وجود، برای جلوگیری از هر گونه عوارض جانبی، همیشه ایمن تر است که با توصیه پزشک در مورد تجویز مکمل ها و دوز مصرف کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما در مورد سایر خواص روغن پونه کوهی چه اطلاعاتی دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • یک پینگ

  1. پینگ‌بک: غذاهای فوق فرآوری شده چیست و چه جایگزین های سالمی دارند؟ | کالازم

  2. پینگ‌بک: آب چغندر چه فوایدی برای سلامتی دارد و چگونه بدن را از بیماری ها دور می کند؟ | کالازم

  3. پینگ‌بک: توفو چیست و مصرف آن با چه فواید و مزایایی همراه است؟ بررسی خواص و نحوه مصرف | کالازم

  4. پینگ‌بک: نحوه استفاده و فواید شگفت انگیز روغن گل سرخ برای پوست! | کالازم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --