تاریخ امروز :خرداد 9, 1402

کدام پارچه ها بافت ساده ای دارند؟
5 (1)

انواع پارچه ساده

تمام انواع پارچه‌ ساده بافته شده با استفاده از دستگاه بافندگی با استفاده از بافتن تعدادی از نخ‌ های منفرد (نخ‌ های تار عمودی و تارهای پود افقی) ساخته می‌ شوند. نحوه بافته شدن این نخ ها به یکدیگر ساختار و دوام پارچه را تعیین می کند. ساده ترین و رایج ترین نوع بافت به عنوان “بافت ساده” شناخته می شود.
در این مقاله می خواهیم انواع مختلفی از پارچه ساده را به شما عزیزان معرفی کنیم. شناخت این پارچه ها و نوع بافت و کاربرد هر کدام به شما کمک می کند تا انتخاب و خرید راحت تری داشته باشید.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ پارچه بافت ساده چیست؟
✔ 3 نوع اصلی بافت
✔ انواع رایج پارچه ساده
✔ ویژگی های پارچه ساده
✔ پارچه ساده بافت چگونه ساخته می شود؟
✔ کاربرد انواع پارچه های ساده

پارچه بافت ساده چیست؟

بافت ساده که به نام‌ های کالیکو، بافت زبانه‌ ای یا بافت پایه نیز شناخته می‌ شود، پارچه‌ ساده ای است که در آن تارها به صورت عمودی و معمولی بافته می‌ شوند. هنگامی که به ساختار بافت نگاه می کنید، پارچه بافته شده ساده مانند یک الگوی شطرنجی از نخ های در هم آمیخته مستقیم به نظر می رسد که در زوایای قائم زیر و روی یکدیگر قرار می گیرند (شبیه به یک سبد بافته شده).
پارچه بافت ساده

پارچه بافت ساده

نمونه‌ هایی از پارچه‌ های ساده بافت عبارتند از: فلانل، پارچه ابریشمی، ارگاندی و سرشاک. پارچه با بافت ساده یک پارچه بسیار محکم و قابل اعتماد برای همه چیز است؛ از لباس گرفته تا اثاثه یا لوازم داخلی می توان به راحتی از آن استفاده کرد. اصلاحات جزئی پارچه شامل بافت سبد مانند و بافت دندانه است.

3 نوع اصلی بافت

هر نوع پارچه ساده بافته شده با استفاده از یکی از سه بافت نساجی زیر ساخته می شود:
 1. بافت ساده: تارهای این نوع پارچه بافته شده همگی به صورت عمود بافی ساده که شبیه یک طرح شطرنجی ساده است اجرا می شود. نوعی پارچه ابریشمی و ارگانزا از انواع پارچه های ساده بافت هستند.
 2. بافت پارچه جناغی: نخ‌ های بافت جناغی به صورت مورب آجدار کشیده می‌ شوند. هنگام بافتن گره، نخ پود (نخ افقی) روی یک یا چند نخ تار (نخ عمودی که روی ماشین بافندگی نگه داشته می‌ شود) و سپس زیر یک یا چند نخ تار بافته می‌ شود. پارچه‌ های کشباف، شورون، گاباردین و زیگزاگ‌ بافی نمونه‌ های محبوب پارچه‌ های جناغی هستند.
 3. بافت ساتن: بافت ساتن دارای چهار یا چند نخ تار است که روی یک نخ تار می‌ روند و یا برعکس چهار یا چند نخ تار که روی یک نخ تار قرار می گیرند. این نوع پارچه ساده دارای چهار نخ پود یا بیشتر است که روی نخ تار شناور می باشد. پارچه ابریشمی و ساتن دوشس نمونه هایی از این نوع بافت هستند.

انواع رایج پارچه ساده

1- فلانل 

این پارچه گشاد بافته شده را می توان با استفاده از بافت های ساده یا پارچه جناغی درست کرد. فلانل اغلب از یک طرف یا هر دو طرف تولید می شود تا الیاف ریز ایجاد شده و پارچه ساده فلانل نرم تر شود.

2- پارچه ساده ابریشمی

نوعی پارچه ابریشمی ساده است که نازک، با قابلیت تنفس و شفاف است. پارچه شفاف را می توان از انواع منسوجات مصنوعی و طبیعی، مانند ابریشم، نایلون، ابریشم مصنوعی یا پلی استر بافت.
پارچه پلی استر و میکروفایبر چه تفاوتی دارند و هر کدام برای چه کاری استفاده می شوند؟

3- پارچه ارگاندی 

ارگاندی یک پارچه ساده و ظریف است که از پنبه بافته می شود. مواد ترد و سبک وزن موجود در پارچه های ارگاندی، باعث شده اند که این پارچه اغلب برای پوشش لباس عروس، لباس شب، پرده ها و پیش بند استفاده شود.

4- پارچه ساده موسلین 

موسلین پارچه‌ ای پنبه‌ ای با بافت آزاد است. این پارچه  با استفاده از تکنیک بافت ساده ساخته شده است، به این معنی که یک نخ منفرد رو و زیر یک نخ تار متناوب می شود. موسلین به عنوان ماده ای شناخته می شود که در نمونه های اولیه مد برای آزمایش الگوها قبل از برش و دوخت محصول نهایی استفاده می شود.

5- پارچه های آهاردار

 پارچه آهاردار یک پارچه ساده بافته است که می توان آن را به صورت آزاد یا محکم بافت. مواد سفت و درشتی که در پارچه های آهاردار وجود دارند باعث شده اند که این پارچه بیشتر در داخل کلاه های بیسبال استفاده می شود.

6- پارچه توری

پارچه تور یک پارچه با بافت ساده است که سرآشپزها به عنوان یک ابزار در ساخت پنیر استفاده است. بافت شل پارچه ساده توری به شما اجازه می دهد تا مایع به راحتی از آن عبور کند.

7- پارچه ساده پوپلین

پارچه پوپلین یک پارچه‌ ساده با نخ‌ های تار بسیار ظریف و نخ‌ های پود درشت‌ تر است. این پارچه همچنین بسیار سبک وزن بوده و دارای روکشی سبک و مناسب می باشد.
پارچه مدل ساده

پارچه مدل ساده

8- چمبری

چمبری یک پارچه با بافت ساده است که در آن نخ های تار معمولاً نیلی رنگ می شود در حالی که پود بدون رنگ باقی می ماند و ظاهری آبی شبیه به جین به آن می دهد.

9- مخمل

پارچه ساده مخمل بر روی دستگاه بافندگی مخصوص به نام پارچه دوتایی ساخته می شود که به طور همزمان دو تکه مخمل تولید می شود. این پارچه مجلل را می توان در هر ساختار بافتی (ساده، ساتن یا جناغی) با مجموعه ای از نخ های تار که برای ایجاد حس نرمی بریده می شوند، استفاده کرد

10- پارچه ساده تافته

تافته با استفاده از تکنیک بافت ساده تهیه می‌ شود که یک نخ پود از روی یک نخ تار می‌ رود و یک طرح شطرنجی ایجاد می‌ کند. در تهیه پارچه تافته، نخ ها در حین بافته شدن به هم می پیچند که باعث ایجاد سفتی و ساختار پارچه می شود.

11- پارچه ارگانزا

ارگانزا یک پارچه سبک، ساده و شفاف می باشد که در اصل از ابریشم ساخته شده است. این ماده می تواند از الیاف مصنوعی، در درجه اول پلی استر و نایلون نیز ساخته شود.

12- کرپ

این پارچه را می‌ توان از هر بافتی (ساتن یا جناغی) تهیه کرد. پارچه کرپ بافتی ناهموار و نامنظم (به دلیل نخ های پیچ خورده یا چین دار) دارد. مواد مورد استفاده در ساخت کرپ و روشی که برای دستیابی به بافت استفاده می شود، انواع مختلف کرپ را مشخص می کند
پارچه طرح ساده

پارچه طرح ساده

13- ژرژت 

ژرژت معمولاً یک پارچه با بافت ساده است که با استفاده از نخ‌ های swist و z-twist به صورت محکم بافته می‌ شود. این دو نخ در جهت مخالف تابیده می‌ شوند. این پیچ و تاب ها باعث ایجاد انقباضات جزئی روی سطح پارچه می شود که به ژرژت روکش چروک آن را می بخشد.

14- پارچه کامبریک

کامبریک یک پارچه ساده بافت می باشد که به صورت ریز بافته شده است و در دماهای بالا برای ایجاد یک روکش صاف استفاده می‌ شود.

ویژگی های پارچه ساده

به طور کلی ویژگی پارچه هایی با بافت ساده عبارت است از:
 • دوام بالا: یک پارچه با بافت ساده بسیار بادوام است و پس از شستشوی زیاد شکل خود را حفظ کرده و در برابر پرز دادن مقاومت می کند.
 • ساختار پارچه ساده: این پارچه ها معمولاً ساختار زیادی دارند و شکل خود را حفظ می کنند. همچنین خیلی کشی نیستند و اگر آن ها را بکشید، به صورت سفت باقی می مانند.
 • چین و چروک: پارچه ساده بافت به دلیل ساختاری که دارد چروک ها و چین ها را به راحتی حفظ می کند، بنابراین برای صاف به نظر رسیدن به اتوی مکرر نیاز دارد.
 • دوخت آسان: از آنجایی که این پارچه معمولاً کشش زیادی ندارد، دوختن آن آسان است و شما می توانید بدون این که پارچه جمع شود به راحتی آن را بدوزید.
 • بافت درشت: پارچه‌ های ساده اغلب با رشته‌ هایی ساخته می‌ شوند که به نرمی بافتنی نیستند و در نتیجه یک پارچه‌ با بافت کمی درشت ایجاد می‌ شود.
 • از هر دو طرف یکسان هستند: در پارچه‌ های بافتنی یا انواع دیگر بافت‌ ها، یک طرف آن سمت راست است که به الگو یا بافتی اشاره دارد که برای دیده شدن طراحی شده است. طرف دیگر، سمت “اشتباه” آن است و به پشت پارچه که برای پنهان شدن طراحی شده است اشاره دارد. با این حال، از آنجایی که پارچه ای با بافت ساده یک الگوی متقاطع ساده است، از هر دو طرف یکسان به نظر می رسند و منجر به عدم وجود یک سمت “اشتباهی” می شوند (مگر این که پارچه در یک طرف چاپ شده باشد).
پارچه سبک ساده

پارچه سبک ساده

پارچه ساده بافت چگونه ساخته می شود؟

تولیدکنندگان پارچه ها، ساده بافی را با استفاده از فرآیند بافندگی بر روی ماشین چه بافندگی صنعتی و چه بافندگی دستی می‌ سازند. برای ساخت پارچه هایی با بافت ساده باید مراحل زیر را طی کنید:
 • نخ های تار روی دستگاه بافندگی کشیده می شوند.: نخ های تار رشته های عمودی در بافندگی هستند که از بالای بافندگی به پایین کشیده می شوند (جایی که اگر فرآیند ساخت پارچه دستباف باشد، بافنده درآن جا می نشیند).
 • نخ های پود از طریق تار بافته می شوند: نخ‌ های پود (که نخ‌ های پرکننده نیز نامیده می‌ شوند) نخ‌ های افقی هستند که از طریق نخ‌ های تار چسبیده بالا و پایین آورده شده و در پایین دستگاه دسته‌ بندی می‌ شوند. با هر نخ پودی که در تار بافته می شود، پارچه فقط کمی بلندتر می شود.

کاربرد انواع پارچه های ساده

پارچه ساده اغلب برای اقلامی استفاده می شود که نیاز به ظاهری ساختار یافته یا سنگین دارند، از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. لباس: لباس های نازک معمولا از پارچه هایی با بافت ساده ساخته شده اند که نرمی و لطافت را برای پوست شما به ارمغان می آورند.
 2. کت و شلوار: کت و شلوارها نیز اغلب از پارچه ساده تهیه می شوند، زیرا به ساختار بیشتری نسبت به بافتنی نیاز دارند و نیازی به نرمی مانند تی شرت یا سایر لباس ها روی پوست ندارند.
 3. لوازم و وسایل خانه: بسیاری از مبلمان ها، صندلی‌ ها و نیمکت‌ ها، با پارچه‌ ساده روکش شده‌ اند، زیرا بادوام و ساختار بیشتری دوخته می شوند و همچنین از پارچه‌ های سنگین‌ تری مانند ژاکارد ارزان‌ تر هستند .
پارچه ساتن و ابریشم چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند؟

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم انواع مختلفی از پارچه ساده را به همراه کاربرد آن ها به شما معرفی کنیم. همانطور که گفته شد دوختن این پارچه بسیار آسان است و شما به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما استفاده از کدام پارچه ساده را ترجیح می دهید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --