تاریخ امروز :مرداد 23, 1401

پارچه ساتن و ابریشم چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند؟
5 (1)

ویژگی های پارچه ساتن و ابریشم

پارچه ساتن ابریشم هر دو نرم و براق هستند و عنصری از تجمل را به تصویر می کشند. انتخاب بین این دو می تواند مشکل باشد. وقتی صحبت از ساتن در مقابل ابریشم می شود، تفاوت چیست؟ کدام بهتر است؟
تفاوت اصلی این است که ابریشم یک الیاف است و ساتن یک بافت است. در اصل ابریشم یک ماده طبیعی بادوام است. این ماده از پیله کرم ابریشم ساخته شده است و به خاطر تجملاتش معروف است. بافت ساتن معمولاً از الیاف مصنوعی ساخته می شود. بر خلاف ابریشم، ساتن فقط در یک طرف براق است.
اگرچه می توان از ساتن و ابریشم برای یک چیز استفاده کرد، اما خواص متفاوتی دارند. بیایید تفاوت های بین ساتن و ابریشم را با هم مقایسه کنیم. برای کشف اینکه کدام یک برای پروژه شما بهتر است، ادامه مقاله را بخوانید.
با کالازم همراه باشید.

نکات کلیدی

ابریشم و ساتن اشتراکات زیادی دارند. در واقع، می توان به راحتی به این اصطلاحات فکر کرد که قابل تعویض هستند. حقیقت این است که این دو اصطلاح به چیزهای کاملاً متفاوتی اشاره دارند. ابریشم یک الیاف طبیعی است که از کرم ابریشم به دست می آید و ساتن نام یک بافت خاص است.
شباهت بین این دو احتمالاً به پیوندهای تاریخی نزدیک است. به طور سنتی، ساتن از الیاف ابریشم ساخته می شد. بنابراین به راحتی می توان فهمید که چرا این دو اصطلاح ممکن است گیج کننده شوند.
این روزها بیشتر احتمال دارد که بافت ساتن یا نایلون یا پلی استر باشد. هر دو از ابریشم های مصنوعی ساخته شده اند. از آنجایی که هر دو ظاهر و احساس تقریباً مشابه ابریشم دارند، تشخیص بافت ساتن از پارچه ابریشم خالص می تواند دشوار باشد.
بیایید نگاهی به برخی از ویژگی های الیاف ابریشم و بافت ساتن بیندازیم.
چگونه روتختی ساتن بادوامی داشته باشیم؟

ابریشم چیست؟

ابریشم یک الیاف طبیعی است که از پیله کرم ابریشم تولید می شود. نه تنها یکی از قدیمی ترین الیاف جهان است، بلکه یکی از قوی ترین ها نیز می باشد. الیاف را می توان برای اقلام متنوعی مانند لباس زیر زنانه و چتر نجات استفاده کرد.
ابریشم که اصالتاً از چین است، نزدیک به 12000 سال است که تولید می شود. با گذشت زمان، در سراسر جهان محبوب شد. از طریق آسیا از طریق جاده بدنام ابریشم که یکی از معروف ترین مسیرهای تجاری جهان است به اروپا صادر می شد.
ابریشم که به طور باورنکردنی در میان خاندان سلطنتی و اشراف محبوبیت داشت، به دلیل احساس مجلل و ظاهر مجلل، پارچه منتخب شد. مترادف با ثروت شد زیرا فقط ثروتمندان می توانستند آن را بخرند.
اگرچه چین همچنان بزرگترین تولید کننده ابریشم در جهان است، ابریشم در هند، تایلند و ازبکستان نیز تولید می شود. محبوب ترین شکل ابریشم ابریشم توت است.
حدود 95 درصد ابریشم جهان را توت تشکیل می دهد زیرا ارزان ترین و آسان ترین تولید آن است. در لاتین، کرم ابریشم به عنوان Bombyx Mori شناخته می شود که به “کرم ابریشم درخت توت” ترجمه می شود.
تولید ابریشم به دلیل اینکه یک الیاف طبیعی است پایدار در نظر گرفته می‌ شود، اما جنبه منفی دارد. برای ایجاد رشته های پیوسته ای که الیاف ابریشم را می سازند، پیله های ابریشم باید باز شوند. از آنجایی که پروانه در حال ظهور پیله را از بین می برد، کرم ابریشم اجازه ندارد به مرحله پروانه برسد.
برداشت ابریشم در بیشتر موارد شفیره در حال رشد را از بین می برد و ابریشم را به یکی از کمترین الیاف طبیعی موجود برای حیوانات تبدیل می کند.
یک استثنا در آن تولید ابریشم اری است که به عنوان ابریشم صلح یا ابریشم کاستور نیز شناخته می شود. این ابریشم به جای رشته‌ های پیوسته، الیاف اصلی را تشکیل می‌ دهد، بنابراین نیازی نیست پیله‌ ها به همان روش باز شوند. با این حال، پارچه‌ ای که به دست می‌ آید صاف است، بنابراین مقدار کمی ابریشم اری در سراسر جهان تولید می‌ شود.

مزایا

 • بسیار نرم و مجلل است
 • درخشش جذاب با رنگ ظریف رنگین کمان
 • قابل تنفس
 • احتمال کمتری برای ایجاد پف وجود دارد
 • قوی و بادوام
پارچه ساتن و ابریشم

پارچه ساتن و ابریشم

معایب

 • گران
 • در بیشتر موارد کرم ابریشم را می کشد
 • وقتی خیس می شود به راحتی آسیب می بیند

ابریشم چگونه ساخته می شود؟

فرآیند ساخت ابریشم به نام کشاورزی ابریشم شناخته می‌ شود. تمام مراحل زندگی کرم ابریشم از تخم تا پروانه بالغ را پوشش می دهد.
یک کرم ابریشم می تواند حدود 500 تخم بگذارد که به اندازه یک دانه خشخاش است. تخم ها در دمای تقریبی 25 درجه سانتیگراد به مدت 12 روز انکوبه می شوند. لاروهای کرم ابریشم پس از بیرون آمدن از تخم، شبیه کاترپیلارهای کوچک سیاه هستند. هنگامی که پوشش بیرونی مودار خود را می ریزند، سفید می شوند.
کرم‌ های ابریشم از طریق رژیم غذایی از برگ‌ های تازه درختان توت در طول مرحله رشد، راه خود را می‌ جوشند. با رشد کرم ابریشم، پوست خود را می ریزد. تولیدکنندگان ابریشم می‌ دانند که کرم‌ های ابریشم قبل از اینکه آماده رفتن به فاز پیله شوند، چهار بار پوست‌ اندازی می‌ کنند.
پارچه های ساتن چه مشخصاتی دارند؟

ساتن چیست؟

معمولاً نامی که برای پارچه می گذاریم به نوع الیاف آن اشاره دارد. در مورد ساتن این طور نیست. این بار نام ساتن از نوع بافت است.
یک بافت ساتن پارچه ای به نسبت 4:1 ایجاد می کند. این بدان معنی است که نخ تار یا نخ عمودی برجسته ترین است. ساتن دارای الگوی یک بر چهار زیر است. چهار نخ پود زیر یک نخ تار قرار می‌ گیرند و سطح بالایی براق و زیر آن کدرتر می‌ شوند.
پارچه ساتن و ابریشم

پارچه ساتن و ابریشم

بافت ساتن که در چین توسعه یافت، در قرن دوازدهم در سراسر اروپا رایج شد. به دلیل شهرت آن که منحط و گران است، محبوبیت ثابتی برای خانواده های سلطنتی داشت. ظاهر آن به فیبر موجود در آن بود. به طور سنتی، ساتن از ابریشم ساخته می شد.
با توجه به هزینه ابریشم، ساتن امروزی معمولا از الیاف مصنوعی ساخته می شود. هر دو نایلون و پلی استر را می توان در بافت ساتن بافته کرد و جایگزین ابریشم ارزان تری را ایجاد کرد. به همین دلیل، امروزه بیشتر مردم ساتن را یک پارچه دست ساز می دانند.
اتکای ساتن به پلی استر و نایلون خواص بافت را اندکی تغییر داده است. اگرچه ساتن بر پایه ابریشم دارای قابلیت تنفس و احساس نرم و گرم است، ساتن مصنوعی بسیار متفاوت است. ماهیت الیاف مصنوعی به ساتن احساس خنک‌ تر، صاف‌ تر و مصنوعی‌ تر می‌ دهد.

مزایا

 • بافت مجلل
 • مقاوم در برابر کپک و کنه های گرد و غبار
 • کمتر مستعد اصطکاک است
 • ارزان تر از ابریشم

معایب

 • به راحتی آسیب می بیند
 • اگر از الیاف مصنوعی ساخته شده باشد قابل تنفس نیست
 • می تواند احساس سردی و مصنوعی داشته باشد

ساتن چگونه ساخته می شود؟

به عنوان بافت، ساتن را می توان از ابریشم یا الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون تهیه کرد. تولید ساتن های بر پایه ابریشم با توسعه کرم ابریشم از تخم تا فاز پیله شروع می شود.
پارچه ساتن و ابریشم

پارچه ساتن و ابریشم

ساتن مصنوعی با ساخت الیاف مصنوعی شروع می شود. این الیاف به الیاف رشته ای معروف هستند. این بدان معنی است که آن ها از قبل دارای طول نامحدود هستند و برای طولانی تر کردن آن ها نیازی به چرخش ندارند.
ساتن یک بافت با نسبت 4:1 شبیه به جناغ است. معمولاً این بافت 4 نخ زیر 1 نخ تار است. ترکیب نخ های تار و پود در بافت همان چیزی است که ظاهر صاف ابریشمی پارچه ساتن را ایجاد می کند.
تغییرات در نسبت بافت ظاهر و احساس ماده حاصل را تغییر می دهد. همچنین تراکم یا تعداد نخ پارچه و ضخامت آن را تغییر می دهد.
با چند روش ساده به آسانی روبالشی ابریشمی را بشویید و لکه ها را سریعا پاک کنید!

ساتن در مقابل ابریشم

پرسیدن این که بین ساتن و ابریشم کدام بهتر است کمی شبیه مقایسه سیب با پرتقال است. اگرچه آن ها در توصیف پارچه یکسان هستند، اما کمی متفاوت می باشند. ساتن بافتی از پارچه است. ابریشم الیافی است که می توان از آن برای ساختن بافت ساتن استفاده کرد. کاری که ما باید انجام دهیم این است که در مورد سوال تجدید نظر کنیم.
به طور معمول، ویژگی های هر بافت خاص نتیجه الیاف موجود در آن است. بافت پارچه بسته به ضخامت و نوع بافت می تواند این خواص را افزایش دهد. اما یک بافت به خودی خود نمی تواند خواص یک الیاف خاص را ایجاد کند.
به عنوان مثال، ابریشم یک فیبر طبیعی است و قابل تنفس است. پلی استر یک الیاف مصنوعی است، بنابراین نمی تواند نفس بکشد. بافت ساتن ساخته شده از پلی استر رفتار متفاوتی با بافت ابریشم خواهد داشت. بنابراین، سوالی که باید بپرسیم این است که آیا ابریشم بهتر از ساتن مصنوعی است؟
امروزه بافت ساتن یا پلی استر یا نایلون است. بر این اساس، پارچه ابریشم طبیعی را در برابر یک ساتن دست ساز قرار می دهیم تا ببینیم کدام نمایشگاه در ویژگی های زیر بهتر است.

دوام

اگرچه ابریشم پارچه ای شکننده است، الیافی که از آن ساخته شده است فوق العاده قوی و بادوام است. از ابریشم می توان برای ساخت چندین بافت مختلف استفاده کرد. اینها می توانند از ظریف و سبک وزن تا متراکم بافته شده و سبک باشند. هرچه بافت ضخیم تر باشد، پارچه بادوام تر است.
ساتن نه تنها یک ماده نگهداری بالاست، بلکه از دوام خاصی نیز برخوردار نیست. کوچک ترین ضربه به یک سطح ناهموار می تواند باعث آسیب شود. از بین این دو، ابریشم گزینه بهتری برای زمانی است که به یک پارچه شناور و دوام نیاز دارید.

قابلیت تنفس

الیاف مصنوعی قادر به تنفس نیستند. از آنجایی که آن ها بر پایه نفت هستند، می توانند حسی مصنوعی و پلاستیک مانند داشته باشند که نمی توانند واکنش نشان دهند و با شرایط آب و هوایی سازگار شوند. ساتن بافته شده از الیاف دست ساز نمی تواند رطوبت را از بین ببرد یا شما را خنک نگه دارد.
پارچه ساتن و ابریشم

پارچه ساتن و ابریشم

از طرف دیگر ابریشم از کرم ابریشم گرفته شده و کاملا طبیعی است. با قابلیت تنظیم دمای بدن و از بین بردن رطوبت، احساس شادابی و خنکی را در شما حفظ می کند. این یک برد برای ابریشم است.

آلرژی

ابریشم با ماده طبیعی به نام سریسین پوشیده شده است. سریسین برای محافظت از کرم ابریشم در حالی که داخل پیله است طراحی شده است. همین ویژگی ها همچنین از ما در برابر قارچ ها، کنه های گرد و غبار و کپک محافظت می کند. ابریشم یکی از مقاوم ترین الیاف طبیعی روی کره زمین در برابر حساسیت است.
ساتن، خواه از ابریشم یا الیاف مصنوعی ساخته شده باشد، در برابر کپک، گرد و غبار مقاوم است. پارچه های مصنوعی ساخته دست بشر هستند و به اندازه ای مستعد حمله آلرژن ها نیستند. از آنجایی که اساساً پلاستیک است، جایی برای نفوذ گرد و غبار یا قالب به پارچه وجود ندارد.
انتخاب بین ساتن یا ابریشم برای این دسته کم است. هر دو ابریشم و ساتن فوق العاده ضد حساسیت هستند. این منطقه ای است که هر دوی آن ها امتیاز بالایی برای آن کسب می کنند.
پارچه ابریشم چه ویژگی هایی دارد؟

مراقبت و نگهداری

ساتن می تواند یک پارچه سخت برای مراقبت باشد. می تواند به راحتی گیر کند و قرص بخورد و به یک دست ظریف نیاز دارد. به راحتی پاره می شود و دوختن با آن بسیار دشوار است. به دلیل ماهیت ظریف آن، پارچه تقریباً همیشه فقط خشک تمیز می شود. این پارچه نگهداری بالایی دارد.
ابریشم پارچه‌ای ظریف است اما مدیریت آن آسان‌تر است. قابل شستشوی خشک است و بسته به نوع بافت، با احتیاط قابل شستشو است. اگرچه برخی از پارچه های ابریشمی ممکن است در اثر شستن آسیب ببینند، شستن ملایم دستی با یک خط خشک می تواند به کاهش احتمال کشیدگی، جمع شدن یا پارگی کمک کند. کلید با ابریشم لمس ظریف و حرارت کم یا بدون حرارت است.
پارچه ساتن و ابریشم

پارچه ساتن و ابریشم

با توجه به این که هر دو پارچه نیاز به یک لمس سبک دارند، در هنگام مراقبت تقریباً به یک اندازه با هم مطابقت دارند. با این حال، به دلیل این که برخی از انواع قابل شستشو هستند، تعادل کمی به سمت ابریشم تغییر می کند.
پارچه پنبه ای و بامبو چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند؟

سخن آخر

تفاوت بین ساتن و ابریشم در چیستی آنهاست. ساتن یک بافت و ابریشم یک الیاف است. با این همه شباهت، هیچ کدام بهتر از دیگری نیست. اینکه کدام یک را انتخاب می کنید به شما و پروژه ای که در ذهن دارید بستگی دارد.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما ترجیح می دهید از پارچه ساتن استفاده کنید یا ابریشم؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: پارچه پلی استر و ساتن چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند و بهتر است کدام را انتخاب کنیم؟ | کالازم

 2. پینگ‌بک: بهتر است روتختی ابریشم را انتخاب کنیم و یا روتختی ساتن؟ ویژگی ملحفه ساتن و ابریشمی | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --