تاریخ امروز :مرداد 23, 1401

پارچه پنبه ای و بامبو چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند؟
5 (1)

ویژگی های پارچه پنبه ای و بامبو

پنبه یک الیاف اصلی است که قرن ها مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که بامبو در صنعت نساجی به سرعت در حال رشد است. این دو پارچه می توانند بسیار شبیه به هم باشند و همچنین ویژگی های مشابهی دارند. اگر برای یک پروژه خیاطی بین این دو پارچه بحث می کنید، ممکن است از خود بپرسید که تفاوت بین پنبه و بامبو چیست؟
بامبو و پنبه هر دو الیاف گیاهی هستند. شباهت ها عبارتند از تنفس، نرم و بادوام بودن، اگرچه هیچ کدام بادوام ترین پارچه نیستند. تفاوت ها در این است که بامبو تنفس پذیرتر، رطوبت گیر و گران تر از پنبه است.
در این مقاله، شباهت ها و تفاوت های پنبه و بامبو را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می دهم. همچنین مزایا و معایب هر کدام را توضیح خواهم داد تا تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهتر است.
با کالازم همراه باشید.

پارچه پنبه ای چیست؟

پنبه به دلیل فراوانی و تطبیق پذیری یکی از پرکاربردترین پارچه ها در سراسر جهان است. همچنین یکی از قدیمی ترین پارچه ها است و تصور می شود که پنبه در اوایل 5000 سال قبل از میلاد در هند مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر ابریشم، پنبه یکی از در دسترس ترین الیافی بود که برای تولید لباس استفاده می شد.
الیاف پنبه به دلیل قابلیت تنفس و احساس سبکی که به لباس می دهند، ارزشمند هستند. با این حال، امروزه از الیاف پنبه برای ساخت انواع مختلف الیاف استفاده می شود. جین، پارچه پهن، مخمل، ساتن، ارگاندی، موسلین و فلانل تنها برخی از پارچه‌ هایی هستند که از پنبه ساخته می‌ شوند. این پارچه ها بافت، وزن و قابلیت تنفس متفاوتی دارند که نشان می دهد پنبه چقدر همه کاره است.
پارچه پنبه ای و بامبو

پارچه پنبه ای و بامبو

پنبه از گیاه پنبه به دست می آید. پنبه نیز انواع مختلفی دارد که از آن جمله می توان به پنبه مصری و پنبه پیما اشاره کرد. تصور می شود که این نوع پنبه نسبت به پنبه معمولی برتر و گران تر است.
برای تهیه پنبه ابتدا بوته ها را با ماشینی برداشت می کنند و دستگاه دیگری به نام پنبه پاک کن دانه ها را جدا می کند. در کارخانه محصول، الیاف پنبه به رشته های بلند تبدیل شده و به نخ ریسیده می شود. نخ پنبه ای رنگ شده و سپس در پارچه های پنبه ای مختلف بافته می شود.
پنبه ارگانیک چیست؟

پارچه بامبو چیست؟

بامبو پارچه جدیدتری است که در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این از گیاه بامبو ساخته شده است. از آنجایی که این گیاه بسیار سریع رشد می کند و می تواند در سراسر جهان رشد کند، بسیاری از مردم بامبو را به دلیل سازگاری با محیط زیست و پایداری بیشتر تحسین می کنند.
با این حال، پنبه برای ساخت پارچه نیازی به مواد شیمیایی ندارد، در حالی که بامبو باید از نظر شیمیایی پردازش شود تا الیاف بافته شده در پارچه ایجاد شود. به همین دلیل، بحث هایی در مورد اینکه بامبو چقدر دوستدار محیط زیست و پایدار است وجود دارد.
برای تهیه بامبو، بوته های بامبو را بریده و سپس ساقه ها و برگ ها را به قطعات کوچک تر خرد می کنند. سپس این قطعات کوچک در محلول شیمیایی خیس می شوند تا به خمیر تبدیل شوند. این خمیر الیاف جداگانه ایجاد می کند. الیاف شسته می شوند، سپس به نخ می چرخند، رنگ می شوند و به پارچه بافته می شوند.

نکات کلیدی

تفاوت بین پنبه و بامبو چیست؟

قابلیت تنفس

پنبه و بامبو هر دو بسیار قابل تنفس هستند. این به این دلیل است که آن ها از الیاف گیاهی ساخته شده اند که به طور طبیعی تنفس بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی دارند که اغلب از پلاستیک ساخته می شوند.
به طور کلی پارچه پنبه ای بسیار قابل تنفس در نظر گرفته می شود. به همین دلیل برای لباس های هوای گرم محبوب است. اما قابلیت تنفس دقیق سایر پارچه هایی که از پنبه تهیه می شوند به بافته یا بافتنی بودن پارچه و همچنین ضخامت پارچه بستگی دارد. به عنوان مثال، لباس‌ هایی که از پارچه‌ های بروکات ساخته شده‌ اند به اندازه لباس‌ های نخی معمولی قابل تنفس نیستند.
بامبو نیز یک پارچه بسیار قابل تنفس در نظر گرفته می شود اما، بامبو حتی از پنبه نیز تنفس بیشتری دارد. این یک انتخاب عالی برای لباس های هوای گرم است. اما، به دلیل این قابلیت تنفس، از بامبو برای لباس های ورزشی استفاده می شود.

دوام

به طور کلی، هر دو پنبه و بامبو پارچه های بسیار بادوامی هستند. با این حال، هیچ کدام به عنوان بادوام ترین پارچه در نظر گرفته نمی شوند. اما پارچه های زیادی وجود دارند که دوام کمتری نسبت به پنبه و بامبو دارند.
پارچه پنبه ای و بامبو

پارچه پنبه ای و بامبو

اگر به درستی از آن ها مراقبت شود، هر دو پارچه می توانند عمر طولانی داشته باشند. اگر در خشک کن روی حرارت زیاد خشک شوند، هر دو می توانند جمع شوند. بامبو بیشتر از پنبه مستعد پرز شدن است، اما به دلیل مواد شیمیایی اضافه شده در هنگام ساخت الیاف، کمی بادوام تر از پنبه است.
روتختی ویسکوز و ریون چه تفاوتی با هم دارند؟

گرما

بامبو و پنبه لزوماً پارچه هایی نیستند که به گرم بودن آن ها فکر کنید. هر دو پارچه از نظر گرمایی که شما را حفظ می کنند متوسط ​​هستند. هر دو توانایی حفظ حرارت متوسطی دارند، بنابراین به گرمی برخی پارچه‌ ها مانند پشم و ترمه نیستند. اما آن ها به اندازه کتانی خنک نخواهند بود.
وقتی صحبت از گرم تر بودن کدام یک از این دو می شود، ساختار طبیعی الیاف بامبو و پارچه، در نتیجه، بامبو را کمی گرم تر از پنبه می کند. بامبو را می توان در تمام طول سال پوشید، اگرچه اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید، ممکن است مناسب نباشد. برای ساخت ژاکت هم مناسب نیست. پنبه برای لباس های بهاری و تابستانی بهترین است، اما در پاییز و زمستان با پوشیدن چند لایه می تواند شما را گرم نگه دارد.

وزن

به طور کلی، پنبه و بامبو به عنوان پارچه های نازک تر و سبک وزن در نظر گرفته می شوند. این دوباره به دلیل ساخته شدن از الیاف گیاهی است که به طور طبیعی سبک تر هستند.
پارچه پنبه ای و بامبو

پارچه پنبه ای و بامبو

با این حال، به دلیل تطبیق پذیری آن، می توان از پنبه برای ساخت پارچه های مختلف استفاده کرد. این بدان معناست که پارچه‌ های نخی نیز می‌ توانند در وزن‌های مختلف تولید شوند. وزن پنبه فقط به پارچه پنبه ای خاص و لباس ساخته شده بستگی دارد. موسلین سبک وزن است، جین متوسط ​​وزن دارد و برادس سنگین وزن است.
بامبو به اندازه پنبه همه کاره نیست و به طور کلی فقط یک پارچه سبک وزن است. ممکن است در چند وزن پارچه متفاوت و کمی متفاوت باشد. اما، بیشتر پارچه های بامبو هنوز سبک وزن هستند، که بخشی از آن چیزی است که باعث تنفس آن می شود.
راهنمای خرید روتختی شیک و لاکچری در برندهای مختلف ایرانی و خارجی 2022-1401

نرمی

شباهت دیگر بامبو و پنبه نرم بودن هر دو آن هاست. بافت نرم دوباره به دلیل گیاهی بودن آن است. اما، بسته به نحوه بافته شدن پارچه، به خصوص در مورد پارچه نخی، نرمی متفاوتی می تواند وجود داشته باشد.
پارچه ها چیزی به نام تعداد نخ دارند که می تواند در نرمی آن ها نقش داشته باشد. پنبه در تعدادی نخ از 100 تا 2000 در برخی موارد وجود دارد. معمولاً برای لباس های پنبه ای استاندارد، تعداد نخ ها حدود 100-200 است. بامبو معمولاً در تعداد نخ های 300 تا 600 وجود دارد. هر چه تعداد نخ ها بیشتر باشد، پارچه نرم تر است.
با این اوصاف، پارچه بامبو نسبت به پنبه نرم‌تر است. بسته به نوع پارچه نخی که انتخاب می کنید و نحوه مراقبت از آن، پنبه می تواند هر چه بیشتر شسته شود نرم و لطیف تر شود.

حذف رطوبت

از آنجایی که پنبه و بامبو هر دو قابلیت تنفس دارند، هر دو حداقل تا حدودی رطوبت گیر هستند. در برخی موارد، پنبه بیشتر رطوبت را جذب می کند تا این که آن را از بین ببرد. خشک شدن پنبه ممکن است بیشتر طول بکشد، به خصوص بسته به نوع پارچه پنبه ای که انتخاب می کنید.
بامبو بیشتر از پنبه رطوبت گیر است. این به دلیل قابلیت تنفس بیشتر از پنبه و ساختار الیاف بامبو است. بامبو ممکن است مقداری آب جذب کند، اما خیلی سریعتر از پنبه خشک می شود. این دلیل دیگری است که چرا بامبو معمولاً برای لباس های ورزشی به خصوص برای تی شرت ها استفاده می شود.

سهولت مراقبت

مراقبت از پنبه و بامبو معمولاً آسان است، مشروط بر اینکه بدانید در حال انجام چه کاری هستید و هنگام شستن آنها احتیاط کنید. هر دو آن ها را می توان در ماشین شستشو داد. اما، هنگام مراقبت از هر دو این پارچه ها باید مراقب باشید زیرا می توانند به راحتی جمع شوند.
بامبو نسبت به پنبه به مراقبت بیشتری نیاز دارد زیرا مستعد پر شدن است و در برابر سایش مقاوم نیست. توصیه می شود آن را در یک چرخه ملایم بشویید، اما لازم نیست از هیچ نوع شوینده خاصی با بامبو استفاده کنید. تا زمانی که از تنظیمات مناسب استفاده کنید، پنبه را می توان در چرخه معمولی شست.
برای شستن هر دو این پارچه ها باید از آب خنک یا سرد استفاده کنید. می توانید آنها را در خشک کن قرار دهید، اما برای جلوگیری از جمع شدن باید آنها را روی حرارت کم خشک کنید. تا آنجا که به مراقبت مربوط می شود، پنبه راحت تر چروک می شود و بامبو در برابر چین و چروک مقاوم تر است.
آشنایی با ویژگی های کلیدی 4 نوع از بهترین انواع پارچه لحاف برای کودکان و بزرگسالان

پایداری

در دنیای امروز، بسیاری از مردم در تلاش هستند تا انتخاب‌ های آگاهانه‌ تری از محیط زیست داشته باشند، از جمله در لباس‌ هایی که می‌ پوشند. تا آنجا که به پایداری مربوط می شود، اینکه آیا پنبه یا بامبو پایدارتر است بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید.
پارچه پنبه ای و بامبو

پارچه پنبه ای و بامبو

توافق عمومی این است که بامبو پایدارتر است زیرا گیاه بامبو فراوان است و بسیار سریعتر از پنبه رشد می کند. بامبو را می توان بدون آفت کش و کود نیز پرورش داد. این خوب است زیرا این مواد شیمیایی می توانند به آلودگی خاک و آب کمک کنند.
با این حال، فرآیند ساخت بامبو به اندازه پنبه پایدار نیست زیرا از مواد شیمیایی برای ایجاد الیاف بامبو استفاده می شود. اگر این مواد شیمیایی به درستی دفع نشوند، این می تواند به آلودگی خاک و آب نیز کمک کند.
اما رشد و فرآوری پنبه به دلیل تمام ماشین آلات سنگینی که استفاده می شود به انتشار کربن نیز کمک می کند. بنابراین به طور کلی، بامبو پایدارتر از پنبه است. اما پنبه ارگانیک بهتر از بامبو و پنبه معمولی است زیرا در آن از کود و آفت کش استفاده نمی شود و از هیچ گونه مواد شیمیایی برای فرآوری آن استفاده نمی شود.

مزایا و معایب پنبه

حالا که تمام خصوصیات پارچه نخی را دیدید، به طور خلاصه مزایا و معایب آن را مرور می کنیم. خوبی پنبه این است که در بیشتر موارد نسبت به بامبو مقرون به صرفه تر است. همچنین متنوع‌ تر است و در پارچه‌ های خاص مختلف با وزن‌ ها و بافت‌ های مختلف عرضه می‌ شود. همچنین بسیار نرم است و پنبه ارگانیک از بامبو پایدارتر است.
در مقایسه با بامبو، پنبه به طور کلی تنفس پذیر نیست. این امر به ویژه در مورد نسخه های ضخیم تر پارچه پنبه ای صادق است. همچنین پنبه نسبت به بامبو رطوبت گیر کمتری دارد. وقتی در معرض گرما قرار می گیرد مستعد جمع شدن است، اما این در مورد بامبو صدق می کند.

مزایا و معایب بامبو

در مقایسه با پنبه، بامبو چند مزیت دارد. برای شروع، نرم تر و تنفس پذیرتر از پنبه است. همچنین نسبت به پنبه رطوبت گیرتر است و این باعث می شود که برای لباس های ورزشی بهتر از پنبه باشد. بسیاری از مردم نیز بامبو را پایدارتر از پنبه می دانند.
با این حال، بامبو گران تر از پنبه است، زیرا به اندازه پنبه ساخته نمی شود. همچنین به اندازه پنبه همه کاره نیست، بنابراین کاربردهای زیادی ندارد. بامبو همچنین مستعد چروک شدن و همچنین پر شدن است. به همین دلیل، نسبت به پنبه به مراقبت بیشتری نیاز دارد. اگرچه، هنوز باید مراقب نحوه مراقبت از هر دو آن ها باشید.
پارچه ژاکارد چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پنبه بامبو چیست؟

اگر پارچه ای با برچسب پنبه بامبو دیدید، به این معنی است که ترکیبی از بامبو و الیاف پنبه است. پارچه‌ های پنبه‌ ای بامبو دارای ویژگی‌ های بامبو و پنبه هستند که در یک پارچه ترکیب شده‌ اند.
پارچه پنبه ای و بامبو

پارچه پنبه ای و بامبو

پنبه بامبو به دلیل داشتن الیاف بامبو نسبت به پنبه 100% معمولی نرم تر، تنفس پذیرتر و رطوبت گیرتر است. اما، پنبه بامبو نیز به دلیل داشتن الیاف پنبه، دوام بیشتری نسبت به 100٪ بامبو دارد. اگر پارچه ای می خواهید که بهترین خواص هر پارچه را در یک پارچه ترکیب کرده باشد، این پارچه می تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.

سخن آخر

این که بامبو بهتر از پنبه است یا نه بستگی به ویژگی هایی دارد که شما در یک پارچه به دنبال آن هستید. بامبو مزایای خود را دارد، از جمله نرم تر و قابلیت تنفس بیشتر و رطوبت گیر. همچنین اگر به دنبال پارچه ای سازگار با محیط زیست هستید، پایدارتر در نظر گرفته می شود.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
به نظر شما پارچه بامبو بهتر است یا پنبه؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --