تاریخ امروز :تیر 8, 1401

پارچه ژاکارد چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
5 (1)

پارچه ژاکارد

یکی از پارچه هایی که مطمئناً در هنگام خرید توجه اکثریت را جلب می کند یک پارچه ژاکارد است. با رقص نور در سطح، الگوی روی مواد می درخشد. پارچه های ژاکارد بسیار شیک و پیچیده به نظر می رسند. اما ژاکارد چیست؟
پارچه ژاکارد یک ماده بافت دار با الگوی بافته شده متمایز است. منسوجاتی که به عنوان ژاکارد طبقه بندی می شوند. این پارچه را می توان از ابریشم، پنبه و الیاف مصنوعی تهیه کرد و کاربردهای زیادی دارد. ژاکاردهای سنگین تر برای اثاثه یا لوازم داخلی محبوب هستند و گزینه های سبک وزن برای لباس های رسمی و ملافه استفاده می شود.
در این مقاله به بررسی تاریخچه پارچه ژاکارد می پردازیم. از آغاز اولیه آن ها در قرون وسطی تا استفاده امروزی برای این که شما دریابید که چگونه یک ژاکارد را شناسایی کرده و برای چه کاری از آن استفاده کنید.
با کالازم همراه باشید.

ژاکارد چیست؟

پارچه ژاکارد نوعی پارچه بافته شده یا بافتنی با طرح سرتاسر است. این الگو از نخ های رنگی مختلف یا با تغییر نوع دوخت ساخته شده است. در واقع در مواد بافته شده و بخشی از سطح پارچه می شود.
برای طبقه بندی این پارچه به عنوان ژاکارد، این ماده باید روی دستگاه بافندگی ژاکارد بافته شود. بخش‌ های برجسته زمانی تشکیل می‌ شوند که دستگاه بافندگی کنترل‌ شده توسط رایانه، الگوی بخیه‌ هایی را انتخاب می‌ کند که سپس در پارچه بافته می‌ شوند. هر پارچه ای با طرح چاپ شده یا مهر شده، ژاکارد نیست.
الگوهای روی پارچه های ژاکارد کمی برجسته شده اند. آن ها در برابر بقیه پارچه ها می درخشند و به طرح های برجسته معروف هستند. اگر انگشتان خود را روی سطح پارچه بکشید، عناصر برجسته را در حین حرکت روی پارچه احساس خواهید کرد. این قسمت های برجسته یک شناسه کلیدی برای پارچه های ژاکارد هستند.
بسیاری از مواد ژاکارد دارای رشته های بلند نخی هستند که به آن شناور می گویند. به روشی مشابه بافندگی، این ها با تغییر الگو به رنگ دیگری ایجاد می‌ شوند و سپس رنگ اصلی را بعداً در طرح می‌ گیرند.
پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد

همچنین می‌ توانید چند پارچه از نوع ژاکارد را با الگوی معکوس در پشت پارچه تهیه کنید. این یک تصویر منفی را نشان می دهد. این طرح به جای برافراشته شدن، به صورت فرورفتگی در امتداد پشت مواد نشان داده می شود.
به دلیل ماهیت بافت، برخی از پارچه های ژاکارد می توانند برگشت پذیر باشند. با نمایان شدن طرح در دو طرف پارچه، فرقی نمی کند که از کدام طرف استفاده کنید. نسخه‌ های بافتنی ژاکارد اغلب در دو طرف درست و نادرست یکسان هستند و انتخاب را کاملاً به عهده شما می‌ گذارد. با گذشت زمان پارچه ژاکارد به اصطلاح عمومی برای هر پارچه برجسته تبدیل شده است، خواه از پنبه، ابریشم یا پلی استر ساخته شده باشد.
آشنایی با انواع پارچه ژرسه و کشباف و بررسی کامل تمام ویژگی ها و خصوصیات

تاریخچه پارچه ژاکارد

تاریخچه پارچه ژاکارد از قرون وسطی آغاز می شود. در آن زمان به عنوان کلم بروکات شناخته می شد. به عنوان پارچه ای با طراحی پیچیده که از پشم، کتان و بعداً ابریشم ساخته شده بود، براد نمادی از ثروت و جایگاه اجتماعی بود.
تولید پارچه‌ های براده‌ ای بسیار سخت بود و مواد نهایی را بسیار گران می‌ کرد. پارچه‌ های براده‌ ای که فقط توسط خانواده‌ های سلطنتی یا افراد بسیار ثروتمند مقرون به صرفه بود، مترادف با ثروت شد.
دلیل اصلی گرانی پارچه، مدت زمان بافت آن بود. برواد روی یک ماشین بافندگی ساخته شد که برای کار به دو نفر نیاز داشت. این وظیفه بافنده بود که دستورالعمل هایی را در مورد نخ هایی که بعدا باید بافته شود فراخوانی کند. همچنین می گفتند از هر نخ چند عدد باید استفاده شود.
بر اساس دستور بافنده، یک نفر نخ ها را روی ماشین بافندگی حرکت می داد. بالا رفتن از آن و کشیدن نخ ها در پشت آن ها. با دنبال کردن ترتیب رنگ دقیقاً همانطور که بافنده به آن ها گفته بود، رنگ ها و نخ ها را در یک پارچه ژاکارد می بافتند.
همانطور که می توانید تصور کنید، این روند کند و زمان بر بود. همچنین برای فردی که به بافنده کمک می کرد فوق العاده خطرناک بود. نه تنها این کار کمرشکن بود، بلکه پیش از معرفی دستگاه‌ های ایمنی مدرن که باعث ایجاد جراحات جانی و حتی مرگ‌ و میر می‌ شد، ظاهر می‌ شد.
مسائل ارتباطی را به شرایط کاری خطرناک اضافه کنید و جای تعجب نیست که ساخت پارچه گل ابریشم کند و پر زحمت بود. برای درست کردن کمی از پارچه ابریشمی، زمان بسیاری لازم است.
اگرچه بافندگی در قرن هجدهم با معرفی ماشین‌ های بافندگی برقی متحول شد، اما آن ها فقط می‌ توانستند پارچه‌ های ساده یا طرح‌ های ساده ببافند. بروکد هنوز برای یک دستگاه پیچیده بود.
در سال 1804، ژوزف ماری ژاکارد دستگاهی را معرفی کرد که به عنوان ماشین بافندگی ژاکارد شناخته می شود. این نام کمی گمراه کننده است زیرا ژاکارد ماشین بافندگی را دوباره اختراع نکرده است. اساساً او یک دستگاه الحاقی برای ماشین های بافندگی موجود ابداع کرد.
سیستم ژاکارد از کارت‌ های پانچ برای برنامه‌ ریزی دستگاه‌ های بافندگی استفاده می‌ کرد. الگوها روی کارت‌ های کاغذی پانچ می‌ شوند و سپس در کارتخوان پانچ ژاکارد بارگذاری می‌ شوند. سوراخ‌ هایی که روی کارت‌ ها ایجاد می‌ شد، مشخص می‌ کرد که کدام نخ در کجا بافته شود.
پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد

یک ایده بسیار ساده که منجر به معرفی اولین ماشین قابل برنامه ریزی در جهان شد. هنوز هم می‌ توانید با استفاده از سیستم کارت پانچ ابزارهایی را پیدا کنید. به ماشین‌ های بافندگی خانگی از دهه 1970 یا برخی جعبه‌ های موسیقی فکر کنید.
معرفی سیستم کارت پانچ به قدری موثر بود که زمان تولید پارچه های پیچیده مانند بروکات را کاهش داد. تقریباً یک شبه، هزینه کلم بروکات به میزان قابل توجهی کاهش یافت. برای اولین بار، این پارچه های بادوام با طرح های تزیینی فانتزی در دسترس همه بود، نه فقط ثروتمندان.
ایده ژاکارد آنقدر انقلابی بود که منجر به ساخت دستگاه دیگری شد. چیزی که نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارد. چارلز بابیج از دستگاه ژاکارد به عنوان پایه ای برای پیشرفت خود در علم مدرن استفاده کرد. او از سیستم کارت پانچ برای طراحی اولین کامپیوتر جهان استفاده کرد.
این روزها، ژاکارد بافندگی از کارت های پانچ شده حرکت کرده است. در واقع، می توان گفت که آن ها به دور کامل رسیده اند. آن ها اکنون از برنامه های کامپیوتری برای کنترل بافت الگوها استفاده می کنند. بدون ماشین بافندگی ژاکارد، ما هرگز کامپیوتر نداشتیم. اگر بابیج کامپیوتر را اختراع نمی کرد، شاید هرگز برنامه های کامپیوتری نداشتیم.
پارچه ویسکوز چه کاربردی دارد؟

نحوه ساخت

پارچه ژاکارد را می توان از طیف وسیعی از الیاف از جمله پنبه، ابریشم، اکریلیک و پلی استر تهیه کرد. آن ها را می توان روی دستگاه های بافندگی ژاکارد بافت یا بافتنی های ژاکاردی را که روی ماشین های بافندگی ساخته شده اند تهیه کرد. در هر دو گزینه، یک برنامه کامپیوتری الگوی تعبیه شده در پارچه را کنترل می کند.
اولین مرحله در فرآیند تولید، انتخاب محتوای فیبر برای مواد است. پارچه های ژاکارد می توانند 100% طبیعی یا 100% مصنوعی باشند. آن ها حتی می توانند ترکیبی از بیش از یک نوع مانند پلی کاتن باشند.
پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد

نخ های انتخابی را یا بر روی ماشین بافندگی قرار می دهند تا بافته شوند یا روی ماشین بافندگی برای بافندگی. سپس، تولید کنندگان الگوی مورد نظر خود را روی پارچه انتخاب می کنند. آن ها الگو را از هزاران طرح موجود برای ماشین بافندگی ژاکارد گرفته اند. طراحان نساجی حتی می توانند در صورتی که مورد علاقه خود را نبینند، موارد جدیدی ایجاد کنند.
بعد ماشین بافندگی روشن می شود و طبق برنامه الگو شروع به بافتن نخ ها می کند. پس از تکمیل پارچه، آن را از دستگاه بافندگی خارج می کنند. گاهی اوقات تولید کنندگان پوشش های خاصی را به مواد اضافه می کنند. به عنوان مثال مواردی مانند مقاومت در برابر آتش یا محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش. نوع پرداختی که آنها اضافه می کنند با استفاده مورد انتظار از مواد تعیین می شود.

پارچه ژاکارد برای چه مواردی استفاده می شود؟

پارچه های ژاکارد را می توان برای انواع پروژه ها استفاده کرد. از اثاثه یا لوازم داخلی گرفته تا مد لباس، ژاکاردی وجود دارد که با این کار مطابقت دارد.
از رومیزی گرفته تا روتختی یا اثاثه یا لوازم داخلی تا لباس های رسمی، طرح های پیچیده روی پارچه ژاکارد آن را به گزینه ای عالی برای اقلامی تبدیل می کند که نیاز به درجه بالایی دارند. فقط سفره ای را در مراسم عروسی با کتانی گلدار تصور کنید. این پیچیدگی و ظرافت خالص را فریاد خواهد زد.
با وجود بسیاری از پارچه های ژاکارد برای انتخاب، خرید مناسب می تواند دشوار باشد. نکته اصلی این است که مطمئن شوید که به ضخامت پارچه توجه کرده اید.
پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد

برخی از پارچه های ژاکارد برای اثاثه یا لوازم داخلی بهتر از پوشاک مناسب هستند، زیرا ممکن است کمی سفت باشند. به همین ترتیب، ژاکاردهای سبک‌ تر که از ابریشم طبیعی یا ابریشم مصنوعی ساخته شده‌ اند، می‌ توانند پارچه مناسبی برای یک لباس مجلسی جذاب باشد.
پارچه جیر چگونه ساخته می شود؟

نحوه مراقبت

مراقبت از پارچه ژاکارد به محتوای الیاف و نوع پارچه ای که با آن سر و کار دارید بستگی دارد. به طور کلی، همیشه باید برچسب مراقبت روی آن را قبل از اقدام به تمیز کردن آن بررسی کنید.
اگر ژاکارد شما به ویژه آراسته باشد، مراقبت از آن مهم است. طرح‌ های پیچیده و الیاف ظریف دلیل اصلی بسیاری از تولیدکنندگان پارچه‌ های ژاکارد خود را فقط به عنوان تمیز کردن خشک می‌ دانند.
اما اگر دیگر برچسب مراقبت را نداشته باشید چه اتفاقی می افتد؟ برخی از نکات تمیز کردن عمومی وجود دارد که می توانید برای اکثر ژاکاردها استفاده کنید. با این حال، تشخیص اینکه ژاکارد از چه چیزی ساخته شده است، همیشه آسان نیست.
افزودن پارچه غیرقابل شستشو به ماشین لباسشویی می تواند به فاجعه منجر شود. اگر در مورد ژاکارد خود شک دارید، ممکن است آن را خشکشویی کنید. این امر نه تنها تضمین می کند که الگوهای ظریف در اثر آب یا گرما آسیب نمی بینند، بلکه آن ها را از اشیایی که ممکن است باعث گیر کردن آن ها شوند نیز دور نگه می دارد. برای مثال چیزهایی مانند زیپ روی لباس های دیگر.
اگر خشک شویی گزینه مناسبی نیست یا احساس می کنید ژاکارد شما به اندازه کافی محکم است، می توانید تا زمانی که مراقبت کنید آن را بشویید. برای بهترین نتایج و برای محدود کردن آسیب احتمالی، همیشه از تنظیمات سرد در ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. یا بهتر است پارچه ژاکارد را با دست بشویید. به این ترتیب، ماشین لباسشویی نمی تواند پارچه را گیر کند و باعث کشیدگی نخ ها شود.
پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد

هرگز ژاکارد خود را صرف نظر از نوع آن چروک نکنید. ژاکارد ممکن است بادوام باشد، اما بسته به محتوای فیبر، می تواند ظریف نیز باشد. ژاکارد بر پایه ابریشم یا ابریشم مصنوعی به سختی له می شود.
در صورت امکان از اتو کردن ژاکارد باید اجتناب شود. با این حال، در صورت لزوم، می توانید پارچه ژاکارد خود را از طرف اشتباه اتو کنید. این کار از آسیب دیدن قسمت های برجسته الگو جلوگیری می کند. فشار دادن روی سمت راست می تواند مواد را صاف کند و درخشندگی را از بین ببرد.
پارچه پشمی و بررسی تمام جزئیاتی که باید قبل از استفاده بدانید!

سخن آخر

پارچه ژاکارد پارچه ای با طرح برجسته است. این الگو در پارچه بافته می شود، نه چاپ یا مهر. پارچه های ژاکارد به عنوان مجلل و شیک شناخته می شوند. آن‌ ها می‌ توانند به هر اتاق یا لباسی اشاره‌ ای از پیچیدگی اضافه کنند.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
آیا تا به حال از پارچه ژاکارد استفاده کرده اید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: همه چیز درباره روتختی های لاویتا و ساخت آنها ، با برند Lavita آشناشوید | مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --