تاریخ امروز :فروردین 27, 1403

پارچه ژرسه یا کشباف چیست و چه کاربردی دارد؟
5 (1)

پارچه ژرسه

اگر به دنبال پارچه‌ ای هستید که شبیه پنبه بوده اما کشش طبیعی آن کمی بیشتر باشد، ممکن است پارچه ژرسه همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید. این پارچه هم در پوشاک و هم در منسوجات خانگی کاربرد دارد، بنابراین می تواند از آن به صورت متنوع استفاده کرد. اما پارچه جرسی دقیقا چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟
جرسی یک پارچه نخی تک بافتنی است که هم کشدار و هم نرم می باشد. کشش این پارچه به دلیل نحوه بافتن آن طبیعی است، بنابراین برای کشش بیشتر نیازی به الیاف کشسان ندارد. متداول ترین روش های استفاده از این پارچه کشباف، تهیه تی شرت و ملحفه است. البته قبل از این که برای اولین بار از پارچه جرسی استفاده کنید، باید همه چیزهایی را که نیاز است در مورد آن بدانید.
در این مقاله می خواهیم به بررسی پارچه ژرسه و کاربردها و موارد استفاده از آن بپردازیم. با دانستن نکات لازم در مورد این پارچه می توانید به راحتی آن را تهیه کرده و استفاده کنید.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ پارچه ژرسه چیست؟
✔ نحوه تهیه و تولید
✔ انواع پارچه جرسی
✔ ویژگی های پارچه ژرسه

پارچه ژرسه چیست؟

پارچه ژرسه ریشه در جزیره جرسی در انگلیس دارد. از این پارچه برای ساخت ژاکت های پیراهنی استفاده می شد. از آنجایی که در آن منطقه هوا سرد و بادی است، این پارچه که از جنس پشم می باشد در آن جا به کار می رود.
در اواسط دهه 1800، پارچه کشباف برای لباس های مردانه، به ویژه لباس های ورزشی، محبوبیت بیشتری پیدا کرد. اما از آن برای ساخت لباس کار و لباس زیر مردانه نیز به کار برده می شد. استفاده کلی از این پارچه محدود بود زیرا بیشتر به عنوان یک پارچه معمولی دیده می شد که به هیچ وجه لوکس نبود.
پارچه کشباف

پارچه کشباف

امروزه استفاده از پارچه ژرسه به دلیل نرمی، قابلیت تنفس و کشش بالا (بدون نیاز به افزودن الیاف اضافی به پارچه)، رواج یافته است. یکی از رایج‌ ترین استفاده‌ ها از پارچه جرسی، تهیه تی شرت می باشد.

نحوه تهیه و تولید

اگرچه پارچه ژرسه به طور سنتی از پشم ساخته می شد، اما امروزه پشم رایج ترین ماده ای نیست که برای ساخت این پارچه استفاده می شود. این مسئله بیشتر به این دلیل است که پارچه محبوبیت بیشتری پیدا کرده و پشم به اندازه کافی در دسترس نبوده و نسبت به گذشته گران‌ تر است و همچنین مراقبت از آن سخت‌ تر از پارچه‌ های دیگر می باشد.
امروزه این پارچه بیشتر از پنبه تهیه می شود. اما می توان آن را از الیاف مصنوعی مانند پلی استر یا ترکیبی از پنبه یا پلی استر نیز تهیه کرد. فرقی نمی کند که پارچه از چه نوع الیافی ساخته شده باشد، فرآیند ساخت پارچه یکسان است.
اگر پارچه از الیاف مصنوعی ساخته شده باشد، ابتدا باید الیاف ایجاد شود. اما، مهم نیست که پارچه از چه نوع الیافی ساخته شده است، الیاف باید جداگانه مرتب شده و تمیز شوند تا از یکنواختی آن ها اطمینان حاصل شود.
پارچه ژرسه یک پارچه کشباف است، بنابراین پس از دسته بندی و تمیز کردن الیاف مصنوعی یا پنبه، آن ها را در دستگاه بافندگی قرار می دهند. پارچه را می توان با دست بافت، اما این یک فرآیند خسته کننده و زمان بر است.
بافتن ساختاری که پارچه را ایجاد می کند برای دستگاه بسیار ساده تر است. این سازه از نخ های عمودی پیچ خورده و نخ های افقی تابیده تشکیل شده است که وقتی از نزدیک به پارچه نگاه می کنید باید بتوانید آن ها را ببینید. پس از اتمام فرآیند بافندگی، پارچه رنگ می شود.
پارچه پلی استر و میکروفایبر چه تفاوتی دارند و هر کدام برای چه کاری استفاده می شوند؟

انواع پارچه جرسی

دو نوع پارچه ژرسه وجود دارد. هر دو پارچه کشباف هستند اما یکی تک بافته و دیگری دو بافت می باشد. پارچه کشباف یکدست، استاندارد است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، اما پارچه کشباف دوگانه دارای ویژگی هایی می باشد که کمی متفاوت است. بیایید تفاوت بین این دو را بررسی کنیم تا بتوانید پارچه مناسب را برای خود انتخاب کنید.
انواع پارچه ژرسه

انواع پارچه ژرسه

پارچه تک بافت

پارچه کشباف تک بافت کمی نازک است. این پارچه در قسمت جلوی خود طرحی V شکل و کمی کشش بیشتری دارد. از آنجایی که نازک‌ تر است، سبک‌ تر بوده و ضخامت بیشتری دارد.
بسته به نوع الیافی که پارچه از آن ساخته شده است، انواع مختلفی از پارچه کشباف تک بافت وجود دارد. به عنوان مثال، پارچه‌ ژرسه ویسکوز، ژرسه پنبه‌ ای، ژرسه پلی‌ استر و پارچه‌ های کشباف تک بافت از الیاف ترکیبی ساخته می‌ شوند.
ویژگی های هر یک از این نوع پارچه های ژرسه تک بافت با یکدیگر کمی متفاوت است. اما در بخش بعدی در مورد آن با جزئیات بیشتر صحبت خواهیم کرد.

بافت دوتایی

پارچه ژرسه کشباف دوتایی در دو طرف پارچه بافته می شود. یعنی بدون توجه به این که به کدام سمت نگاه کنید، همان الگو را خواهید دید. این نوع پارچه معمولاً ضخیم تر و بادوام تر است.

ویژگی های پارچه ژرسه

خواص پارچه ژرسه بر اساس نوع دقیق الیافی که پارچه از آن ساخته شده و این که پارچه تک بافت یا دو بافت می باشد متفاوت است. اما به دلیل این که پارچه کشباف است، به طور کلی معمولاً کشدار، نرم و قابل تنفس می باشد. دوام، قابلیت جذب و تطبیق پذیری این پارچه بسته به نوع الیاف متفاوت است.
پارچه کشباف نخی

پارچه کشباف نخی

کشش

بیشتر پارچه‌ های ژرسه صرف نظر از این که از چه چیزی ساخته شده‌ اند، کشش خوبی دارند. اما پارچه‌ ژرسه تک بافتی که از پنبه و ویسکوز ساخته شده است، کشش بیشتری نسبت به پارچه‌ های پلی استر دارد. پارچه های تک بافت به دلیل نازک تر بودن و انعطاف پذیری پارچه، کشش بیشتری نسبت به پارچه هایی با بافت دوتایی دارند.
پارچه‌ های نخی و ویسکوز تک بافت آنقدر کشش دارند که گاهی اوقات از حالت معمولی خارج می‌ شوند. در نتیجه، گاهی اوقات آن الیاف با درصد کمی از الاستین مخلوط می شوند. الاستین به پارچه ژرسه کمک می کند تا راحت تر به شکل اولیه خود بازگردد.

نرمی پارچه ژرسه

یکی دیگر از ویژگی های مثبت پارچه ژرسه این است که فوق العاده نرم می باشد. اما باز هم، نرمی دقیق بستگی به نوع الیاف مورد استفاده در ساخت آن دارد. الیاف طبیعی مانند پنبه نسبت به الیاف مصنوعی مانند پلی استر نرم تر هستند. با این اوصاف، پارچه های ژرسه پنبه ای و ویسکوز بافت نرم تری نسبت به پارچه های جرسی پلی استر دارند.

قابلیت تنفس

پارچه‌ های ژرسه نیز قابلیت تنفس بسیار بالایی دارند زیرا الگوی بافتنی به آن ها اجازه می‌ دهد تا هوا آزادانه‌ تر در بین الیاف گردش کند. اما الیاف طبیعی نیز نسبت به الیاف مصنوعی قابلیت تنفس بیشتری دارند. با وجود این که پارچه‌ ای از جنس پلی‌ استر بسیار قابل تنفس است، پارچه‌ های پنبه‌ ای حتی قابلیت تنفس بیشتری دارند. قابلیت تنفس پارچه همچنین می تواند به تعیین این که برای چه چیزی استفاده می شود کمک کند.

قابلیت جذب

ساختار بافتنی پارچه ژرسه ارتباط کمی با خاصیت جذب یا رطوبت گیری آن دارد. اگر پارچه‌ ای می‌ خواهید که بیشتر جاذب یا رطوبت‌ گیر باشد، باید مواردی را انتخاب کنید که از نوع خاصی از الیاف ساخته شده باشد.
پنبه جاذب تر است، اما پلی استر رطوبت بیشتری را جذب می کند. اگر پارچه ژرسه را برای دوخت در نظر می گیرید، باید نوع لباسی را که می خواهید تهیه کنید در نظر بگیرید. برای مثال، اگر می‌ خواهید لباس‌ های ورزشی بدوزید، بهتر است لباس‌ ها به‌ جای جاذب بودن، رطوبت‌ گیر باشند، بنابراین پارچه‌ های پلی استر بهتر است.

مقاومت در برابر چین و چروک

پارچه‌ های بافتنی در برابر چروک مقاوم‌ تر هستند، به خصوص اگر پارچه‌ ها بافت دوتایی داشته و ضخیم‌ تر باشند. اما پارچه‌ های نازک‌ تر که از مواد خاصی ساخته شده‌ اند می‌ توانند کمی چروک شوند، به خصوص اگر آن را برای مدت طولانی در خشک‌ کن رها کنید. پنبه و ویسکوز ممکن است بیشتر از پلی استر چروک شوند.
پارچه جرسی

پارچه جرسی

دوام پارچه ژرسه

پارچه های جرسی به طور کلی بسیار بادوام هستند و با مراقبت مناسب عمر طولانی دارند. اما، بسته به نوع الیافی که از آن ساخته شده‌ اند، برخی از انواع پارچه‌ ژرسه می‌ توانند هنگام شستن جمع شده یا از حالت معمولی خارج شوند، به خصوص اگر از پنبه یا ویسکوز ساخته شده باشند. پارچه ژرسه پلی استر دوام بیشتری دارد و لک، جمع یا بدشکل نمی شود.

تطبیق پذیری

آخرین ویژگی که باعث جذابیت پارچه کشباف می شود، تطبیق پذیری آن است. پارچه ژرسه کاربردهای محبوب تری دارد، اما از آن جایی که انواع مختلفی دارد، می توان از آن برای ساختن هر نوع لباسی که فکرش را بکنید استفاده کرد. شما فقط باید یک پارچه با خواص مناسب برای کاری که می خواهید انتخاب کنید.
پارچه ساتن و ابریشم چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند؟

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به بررسی تمام مواردی که باید در مورد پارچه ژرسه بدانید، بررسی کنیم. همچنین ویژگی های این پارچه را به طور کامل توضیح دهیم تا بتوانید به راحتی آن را انتخاب کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم باشید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد پارچه ژرسه دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
  • یک پینگ

    1. پینگ‌بک: پارچه ژاکارد چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ تاریخچه و راهنمای مراقبت از ژاکارد 2022 | کالازم

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --