تاریخ امروز :تیر 8, 1401

کهیر نوزاد چه علائمی دارد و به چه دلیلی ایجاد می شود؟
0 (0)

کهیر نوزاد

پوست نوزادان عموماً حساس است و نوزادان ممکن است گهگاه دچار برخی مشکلات از جمله برجستگی های قرمز کوچک، بثورات یا کهیر شوند. وقتی کهیر نوزاد را می بینید، ممکن است تعجب کنید که (اگر کاری) برای درمان آن ها باید انجام دهید و چه زمانی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود تماس بگیرید.
در این مقاله می خواهیم به شما اطلاعات کاملی در مورد کهیر نوزاد به شما بدهیم و آن را کاملا بررسی کنیم.
با کالازم همراه باشید.

کهیر نوزاد چیست؟

کهیرها برجستگی های قرمز و متورمی هستند که روی پوست ظاهر می شوند. آن ها می توانند بر هر کسی، از جمله نوزادان، کودکان نوپا، بچه های بزرگتر و بزرگسالان تأثیر بگذارند. در واقع، با پوست حساس، کودک شما به احتمال زیاد در چند ماه و سال اول زندگی خود نوعی بثورات، کهیر یا سوزش پوست را تجربه خواهد کرد.
خوشبختانه، کهیر در نوزادان خود به خود برطرف می شود و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. در زیر می‌ آموزید که کهیر چگونه ظاهر می‌ شود و چه نوع کهیر ممکن است روی کودک شما تأثیر بگذارد.
 • کهیر می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود، از جمله روی صورت، پاها، بازوها، پشت، پایین و شکم نوزاد یا کودک نوپا. آن ها ممکن است مانند برجستگی های ریز، لکه های گسترده یا تاول های بزرگ و برجسته به نظر برسند.
 • کهیر زمانی ظاهر می شود که سلول های موجود در جریان خون بدن هیستامین آزاد می کنند. این ماده شیمیایی باعث می‌ شود رگ‌ های خونی ریز زیر پوست نشت مایعی داشته باشند که سپس جمع می‌ شوند و لکه‌ ها، برآمدگی‌ ها، جوش‌ ها یا لکه‌ ها را تشکیل می‌ دهند.
 • کهیر می تواند حاد یا مزمن باشد:
  • اگر کودک شما کهیر حاد داشته باشد، در عرض چند ساعت یا چند هفته از بین می رود. ممکن است بیایند و بروند اما در مجموع بیش از شش هفته دوام نخواهند آورد.
  • کهیر نوزاد مزمن زمانی است که کودک نوپا شما کهیرهایی را تجربه می کند که بیش از شش هفته طول می کشد.
چه چیزی باعث کهیر در نوزادان می شود؟
چه کودک شما یک ماهه باشد یا یک ساله، ممکن است گهگاهی در بدن یا صورت خود کهیر را تجربه کند. شناسایی عواملی که باعث کهیرهای حاد می شود می تواند مشکل باشد. تقریباً در نیمی از این موارد، نمی توان علت را تعیین کرد. با این حال، بسیاری از اوقات، نوزادان زمانی که دچار عفونت یا واکنش آلرژیک می‌ شوند، یا هنگامی که چیزی را لمس می‌ کنند که پوستشان را تحریک می‌ کند، دچار کهیر می‌ شوند.

عفونت های ویروسی و باکتریایی

یکی از دلایل احتمالی کهیر نوزاد عفونت ویروسی است. اگر کودک شما مبتلا به ویروس شود، ممکن است کهیر در سراسر بدن او ظاهر شود. ممکن است علائم دیگری از ویروس را نیز مشاهده کنید، از جمله تب، سرفه یا اسهال.
کهیر نوزاد

کهیر نوزاد

این کهیرهای ویروسی در کودکان چقدر طول می کشد؟ در اغلب موارد، کهیرهایی که به دلیل ویروس ظاهر می شوند، حاد هستند و فقط چند روز طول می کشند.
کهیر همچنین می‌ تواند با عفونت‌ های باکتریایی خاص، از جمله گلودرد استرپتوکوکی و عفونت‌های مجاری ادراری (UTIs) همراه باشد.

آلرژی دلیل کهیر نوزاد

همچنین ممکن است متوجه کهیر در بدن یا صورت کودک خود شوید، اگر کودک شما آلرژی داشته باشد – وضعیتی که در آن سیستم ایمنی بدن به یک ماده واکنش نشان می دهد که گویی مضر است. نوزادان ممکن است در صورت داشتن واکنش آلرژیک به چیزی خاص، مانند
 • مواد غذایی (بادام زمینی، شیر، صدف و غیره)
 • گرده
 • شوره حیوانات خانگی
 • نیش و نیش حشرات
 • برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها یا ایبوپروفن.
هنگامی که در نتیجه آلرژی ایجاد می شود، کهیر نوزاد حاد معمولاً در عرض چند دقیقه روی کودک شما ظاهر می شود. سعی کنید به یاد داشته باشید که کودک شما قبل از ظهور کهیر چه می‌ خورده یا چه می‌ کرده است تا بتوانید محرک را مشخص کنید و آن را با پزشک کودک خود در میان بگذارید.
اگرچه اکثر موارد خفیف خود به خود از بین می روند، اما اگر کودک شما به دلیل آلرژی غذایی دچار کهیر شد یا کهیر مزمن داشت، مهم است که با پزشک او تماس بگیرید تا علت را تعیین کرده و دوره درمانی صحیح را دریافت کنید. و هنگامی که کودک شما علائم یک واکنش آلرژیک جدی تری را نشان می دهد (مشکل تنفس، غش، تورم، و غیره)، شما می خواهید کودک خود را به اتاق اورژانس ببرید (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می دهیم).
چرا باید نوزاد را قنداق کنیم؟

محرک های خارجی و سایر علل بالقوه

کهیر در نوزادان می تواند ناشی از عوامل دیگری نیز باشد، مانند قرار گرفتن در معرض دمای سرد یا گرم یا نور مستقیم خورشید. هنگامی که کهیر فقط در یک مکان ظاهر می شود و نه در سراسر بدن، یکی از دلایل رایج این جوش ها در نوزادان، تحریک پوستی اولیه ناشی از چیزی است که کودک شما را لمس می کند. از جمله محرک های احتمالی هستند
 • فشار روی پوست (مثلاً از نشستن یا دراز کشیدن در یک وضعیت)
 • لمس یک گیاه یا یک ماده غذایی
 • بزاق حیوان خانگی
کهیر نوزاد

کهیر نوزاد

هنگامی که این نوع تحریک پوست رخ می دهد، کهیر نوزاد به احتمال زیاد با گذشت زمان خود به خود از بین می رود.

علائم کهیر نوزاد

بنابراین، کهیر نوزاد چگونه است؟ کهیر روی نوزادان شبیه کهیر کودکان و بزرگسالان در هر سنی است. آن ها ممکن است ویژگی های زیر را داشته باشند:
 • یک مرکز رنگ پریده
 • ناحیه بیرونی صورتی یا قرمز
 • حلقه های متصل
 • ظاهر خوشه ای
آن ها همچنین ممکن است با موارد زیر همراه باشند:
 • تغییر شکل و اندازه
 • در قسمت های مختلف بدن ظاهر می شود
 • احساس خارش یا سوزش
از آنجایی که این جوش ها می توانند از یک ناحیه از بدن محو شوند و در ناحیه دیگری ظاهر شوند، ممکن است متوجه کهیرهایی در نوزاد یا کودک نوپا شوید که به نظر می رسد می آیند و می روند. زمان شروع و مدت زمان آن ها را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که کهیر نوزاد به دلیل آلرژی در عرض چند دقیقه ظاهر می شود و آن هایی که بیش از شش هفته طول می کشد یک مشکل مزمن است.
به ندرت سایر علائم فیزیکی همزمان با کهیر در نوزادان، نوزادان و کودکان نوپا رخ می دهد. با این حال، اگر کودک شما اخیراً دچار کهیر شده است، اگر او همچنین تهوع، استفراغ یا درد شکم را تجربه کرد، با پزشک خود تماس بگیرید .
کهیر نوزاد

کهیر نوزاد

همانطور که در بالا ذکر شد، نوزادان ممکن است در هنگام تجربه یک واکنش آلرژیک دچار کهیر شوند. هنگامی که نوزادان یا نوزادان در نتیجه یک آلرژی جدی دچار کهیر می شوند، مراقب این علائم فوریت های بسیار جدی باشید که به عنوان شوک آنافیلاکتیک شناخته می شوند:
 • مشکل در تنفس
 • سرگیجه
 • تورم در اطراف چشم ها، لب ها یا اندام تناسلی
 • غش کردن.
اگر هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید، کودک خود را به اورژانس ببرید.
علت عطسه نوزاد چیست؟
درمان ها و درمان های خانگی کهیر در نوزادان
اگر کودک شما در حال طی کردن مراحل درمان کهیر است، ممکن است تعجب کنید که چگونه این نقاط دردسرساز را درمان یا از بین ببرید. خوشبختانه در بسیاری از موارد کهیر در نوزادان بدون نیاز به هیچ مداخله ای خود به خود از بین می رود. با این حال، چند درمان خانگی و درمان های رایج وجود دارد که ارائه دهنده شما ممکن است برای کهیر در نوزادان توصیه کند. آنها شامل موارد زیر است:
 • از محرک ها اجتناب کنید. بخشی از درمان کهیر کودک شما این است که بفهمید چه چیزی باعث ایجاد آن می شود و سپس در صورت امکان از آن محرک اجتناب کنید.
 • برای کمک به خارش و تورم از کمپرس خنک استفاده کنید.
 • در مورد دارو با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود مشورت کنید. اگر کودک بزرگتر شما همچنان از کهیرهای خارش دار یا کهیرهای مزمن آزار می دهد، پزشک ممکن است یک داروی خوراکی آنتی هیستامین یا یک دوره درمانی دیگر را توصیه کند.

چه زمانی در مورد کهیر نوزاد به پزشک مراجعه کنید؟

نوزادان، بچه ها نوپا و کودکان در تمام سنین به احتمال زیاد کهیر را تجربه خواهند کرد و این ها معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند. با این حال، مهم است که هنگامی که کودک شما موارد زیر را تجربه می کند، با پزشک کودک خود تماس بگیرید.
 • کهیر حاد، حالت تهوع، استفراغ و/یا درد شکم
 • کهیرهای مزمن که بیش از شش هفته طول می کشد.
کهیر نوزاد

کهیر نوزاد

پزشک کودک شما می‌ تواند به شما کمک کند تا علت اصلی را پیدا کنید، که به شما این امکان را می‌ دهد تا بهترین گام‌ ها را برای حرکت رو به جلو بردارید.

سوالات متداول

کهیر چقدر طول می کشد؟

دو نوع کهیر وجود دارد که ممکن است کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد: حاد و مزمن. هر دو ممکن است بیایند و بروند یا در بدن حرکت کنند، اما کهیرهای حاد بیش از شش هفته طول نمی کشد، در حالی که کهیرهای مزمن ادامه خواهند داشت.
چگونه می توان اسهال نوزاد را درمان کرد؟

سخن آخر

دیدن کهیر در نوزاد تازه متولد شده، کودک نوپا یا کودک بزرگتر ممکن است در ابتدا شما را نگران کند، اما به خاطر داشته باشید که کهیر شایع است و معمولا خود به خود از بین می رود. کهیر نوزاد می تواند در هر جایی از بدن او ظاهر شود، از جمله صورت، بازوها، پاها، شکم، پایین، پشت، دست ها و پاها.
اگر کودک شما کهیرهای مزمن (آن هایی که می آیند و می روند و/یا بیش از شش هفته طول می کشد) دارد یا اگر کودک شما تهوع، استفراغ و درد معده را نیز تجربه می کند، بهتر است با پزشک کودک خود تماس بگیرید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما در مورد درمان کهیر نوزاد چه اطلاعات دیگری دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: کولیک نوزاد چیست و چه علائمی دارد؟ بررسی روش های درمان قولنج در کودکان | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --