تاریخ امروز :تیر 8, 1401

بثورات نوزاد چه انواع مختلفی دارد و به چه علت ایجاد می شود؟
5 (1)

انواع بثورات نوزاد

هر از گاهی ممکن است بثورات پوستی روی پوست ظریف کودکتان ایجاد شود. دریابید که برخی از رایج ترین بثورات نوزاد چیست و بیاموزید که برای درمان آنها چه کاری می توانید انجام دهید.
در این مقاله می خواهیم در مورد انواع بثورات نوزاد با شما گفتگو کنیم و بگوییم که چگونه می توانید این مشکل را در کودکان خود درمان کنید.
با کالازم همراه باشید.

بثورات چیست؟

راش پوستی تورم یا تحریک پوست است که باعث می‌شود پوست قرمز، برآمده، برآمده یا پوسته‌دار به نظر برسد. بثورات ممکن است خارش دار باشد و گاهی اوقات با تب همراه است. به خاطر داشته باشید که بثورات پوستی همچنین می تواند نشانه یک واکنش آلرژیک باشد که ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد.

چه چیزی می تواند باعث بثورات نوزاد شود؟

بثورات می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:
 • حشرات و نیش حشرات
 • آلرژی
 • باکتری ها
 • قارچ
 • ویروس ها
 • حرارت
 • رطوبت
 • تحریک
 • اصطکاک
 • بزاق.
کولیک نوزاد چیست و چه علائمی دارد؟

شایع ترین بثورات در نوزادان چیست؟

در این بخش، برخی از شایع‌ترین بثورات و بیماری‌های پوستی را که شامل بثورات نوزاد می‌شوند، شرح می‌دهیم:

راش پوشک

بثورات پوشک چه شکلی است؟ راش پوشک یک راش قرمز است که گاهی اوقات با برآمدگی هایی همراه است که می تواند در ناحیه پوشک کودک شما ایجاد شود. نواحی آسیب دیده می تواند شامل قسمت تحتانی شکم، پایین، اندام تناسلی و چین های ران باشد.
چه چیزی باعث بثورات نوزاد به خاطر پوشک می شود؟ بثورات پوشک می تواند با ماندن پوشک خیس یا کثیف برای مدت طولانی یا پوشیدن پوشک خیلی کوچک ایجاد شود. بثورات پوشک ممکن است واکنشی به چیزی در محصول جدیدی باشد که شروع به استفاده از آن کرده‌اید، مانند یک شوینده جدید برای شستن پوشک‌های پارچه‌ای کودک یا برند جدیدی از پوشک یا دستمال مرطوب. معرفی غذاهای جدید به رژیم غذایی کودک یکی دیگر از دلایل بالقوه بثورات پوشک است، زیرا آنچه در مدفوع کودک شما وجود دارد و افزایش دفعات اجابت مزاج (که اغلب هنگام معرفی غذاهای جدید رخ می دهد) می تواند تحریک کننده باشد. عفونت های باکتریایی و قارچی نیز می توانند منجر به راش پوشک شوند.
بثورات نوزاد

بثورات نوزاد

درمان: بثورات ناشی از پوشک معمولاً در عرض سه تا چهار روز از بین می‌رود. برای جلوگیری یا کمک به رفع بثورات نوزاد، پوشک خیس یا کثیف را در اسرع وقت عوض کنید. ناحیه پوشک کودک را با دستمال مرطوب یا دستمال شستشو و آب تمیز کنید و تا حد امکان کف کودک را در معرض هوا قرار دهید. همچنین می توانید از کرم مخصوص برای ایجاد مانع در برابر رطوبت استفاده کنید. اگر بثورات با تب همراه است یا بثورات پس از چند روز تلاش از روش‌های درمانی ذکر شده در بالا بهتر نشد، یا اگر بثورات بخصوص بدی به نظر می‌رسند، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگزما

اگزما چه شکلی است؟ هنگامی که کودک شما اگزما دارد به آن درماتیت آتوپیک نیز می گویند، ممکن است متوجه پوست خشک و پوسته پوسته شده با لکه های قرمز روی صورت، داخل آرنج ها یا پشت زانو شوید. این وضعیت ممکن است گاهی بعد از اولین ماه تولد کودک شما ظاهر شود. در نوزادان، اگزما بیشتر در بدن ظاهر می شود تا صورت. لکه های بثورات نوزاد می تواند خفیف تا بسیار خارش دار باشد و این می تواند برای کودک شما تحریک کننده باشد.
چه چیزی باعث اگزما می شود؟ عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز اگزما نقش دارند. به عنوان مثال، برخی از کودکان پوست خشک و حساس را از یکی از والدین خود به ارث می برند. آلرژی های پوستی ممکن است یک عامل موثر باشد. اگزما همچنین می‌تواند با نحوه واکنش سیستم ایمنی کودک شما به برخی محرک‌های محیطی مانند گرده گل مرتبط باشد.
درمان: اگر به اگزما مشکوک هستید که کودکتان به اگزما مبتلا شده است، به پزشک او مراجعه کنید، او ممکن است پماد یا کرم بدون نسخه را تجویز کند. برای کمک به درمان اگزما یا جلوگیری از عود مجدد آن، حتما از صابون‌های ملایم و بدون عطر و شوینده‌های لباسشویی استفاده کنید، لباس‌های نرم بپوشانید و او را بیش از سه بار در هفته حمام کنید.
چگونه از نوزاد چهار ماهه خود مراقبت کنیم؟

بثورات نوزاد به علت آب دهان

راش آب دهان چگونه است؟ بثورات آب دهان که درماتیت تماسی لب لیس نیز نامیده می شود، نوعی اگزما است که در آن بزاق کودک شما می تواند پوست و لب های او را تحریک کرده و در اطراف دهان او راش ایجاد کند.
چه چیزی باعث راش آب دهان می شود؟ بزاق ناشی از ترشح بیش از حد آب دهان می تواند باعث ایجاد این بثورات شود. این نوع بثورات نوزاد ممکن است زمانی رخ دهد که کودک شما به دلیل دندان درآوردن زیاد آب دهان می‌ ریزد. به همین دلیل است که گاهی اوقات آن را بثورات دندان درآوردن می نامند.
بثورات نوزاد

بثورات نوزاد

درمان: اگر نوزادتان زیاد آب دهان می‌ریزد، اغلب صورت او را پاک کنید. ممکن است بخواهید از یک پیشانی جاذب استفاده کنید که مرتباً تغییر می کند تا به تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه کمک کند. استفاده از یک پماد مانع مانند ژل نفتی نیز می تواند کمک کند. اگر بثورات برای کودک شما ناراحت کننده است، یک کمپرس سرد ممکن است به کاهش حساسیت کمک کند. اگر بثورات آب دهان شدید است، اگر ترشح می کند، یا اگر از بین نمی رود، برای توصیه با پزشک خود مشورت کنید.

راش آلرژی غذایی

بثورات نوزاد به علت آلرژی غذایی چگونه به نظر می رسد؟ بثورات پوستی، مانند کهیر، همراه با استفراغ و اسهال، از علائم بالقوه آلرژی غذایی هستند.
چه چیزی باعث ایجاد بثورات آلرژی غذایی می شود؟ همانطور که از نام آن پیداست، اگر کودک شما به غذای خاصی حساسیت داشته باشد، بثورات ممکن است ایجاد شود.
درمان: اگر متوجه هر یک از علائم بالا هستید، غذایی را که فکر می کنید باعث واکنش آلرژیک شده است حذف کنید و در ویزیت بعدی خود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود مشورت کنید. هنگامی که کودک خود را با مواد جامد شروع می کنید، بهتر است هر بار یک غذا را به مدت سه تا پنج روز امتحان کنید تا از هرگونه حساسیت غذایی جلوگیری شود.

اریتم سمی

اریتم سمی چگونه است؟ با این بثورات نوزاد رایج که اغلب E tox نامیده می شود، نوزاد شما ممکن است لکه های قرمز متعددی با برجستگی های زرد مایل به سفید داشته باشد. این نوع بثورات در چند روز اول پس از تولد نوزاد ظاهر می شود.
چه چیزی باعث اریتم سمی می شود؟ علت دقیق این بثورات ناشناخته است.
درمان: بثورات در عرض یک هفته به خودی خود از بین می‌رود، اگرچه ممکن است متوجه شوید که برای مدت کوتاهی از بین می‌رود و سپس قبل از از بین رفتن برای همیشه دوباره شعله‌ور می‌شود.
علت عطسه نوزاد چیست؟

آکنه و بثورات نوزاد

آکنه نوزاد چگونه است؟ برجستگی های کوچک قرمز یا سفید ممکن است روی صورت نوزاد شما ایجاد شود، معمولاً روی گونه ها، بینی و پیشانی. همچنین می تواند در پشت و سینه کودک شما ظاهر شود. ممکن است بین دو تا چهار هفته پس از تولد ظاهر شود.
بثورات نوزاد

بثورات نوزاد

چه چیزی باعث آکنه نوزاد می شود؟ علت آکنه نوزاد ناشناخته است.
درمان: آکنه نوزاد قابل پیشگیری نیست، اما در نهایت به خودی خود و بدون بر جای گذاشتن جای زخم از بین می رود. کاری که می توانید در این مدت انجام دهید این است که از استفاده از لوسیون ها و روغن ها روی پوست کودک خودداری کنید و به آرامی پوست نوزاد خود را با آب و صابون ملایم کودک تمیز کنید.

گال

گال چه شکلی است؟ هم نوزادان و هم نوزادان بزرگتر ممکن است به گال مبتلا شوند، اما ظاهر آن متفاوت است. در نوزادان، برجستگی‌های پر از مایع نادر و اغلب محدود به کف دست‌ها و کف پا هستند. در نوزادان بزرگ‌تر، ممکن است برجستگی‌هایی را در کنار لکه‌های مایل به قرمز مشاهده کنید.
چه چیزی باعث گال می شود؟ بثورات نوزاد و گال توسط کنه های میکروسکوپی ایجاد می شود که در پوست فرو می روند و تخم های خود را می گذارند. بثورات معمولاً در حدود دو تا چهار هفته پس از تخم گذاری کنه های کوچک ایجاد می شود.
درمان:اگر فکر می‌کنید کودک شما ممکن است گال داشته باشد، او را نزد پزشک معالجش ببرید، او ممکن است به آرامی پوست او را بتراشد تا نمونه‌ای برای آزمایش بگیرد. اگر تست پوست مثبت باشد، پزشک دارویی را تجویز می‌کند، معمولاً به شکل لوسیون که باید روی کل بدن مالیده شود. از آنجایی که گال به راحتی پخش می شود، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما درمان کل خانواده را توصیه کند.

کهیرها

کهیرها چه شکلی هستند؟ این بثورات نوزاد خارش دار می تواند قرمز و برآمده باشد یا به صورت جوش هایی با مرکز رنگ پریده ظاهر شود. راش حتی ممکن است شبیه نیش حشرات باشد. کهیر می تواند فقط در یک ناحیه یا در سراسر بدن کودک شما ظاهر شود و حتی ممکن است از یک ساعت به ساعت دیگر مکان خود را تغییر دهد.
چه چیزی باعث کهیر می شود؟ کهیر نوزاد می تواند به دلیل موارد زیر به وجود بیاید:
 • یک ویروس
 • آلرژی غذایی، به عنوان مثال به عنوان یک واکنش آلرژیک به بادام زمینی، آجیل درختی، تخم مرغ، لبنیات، یا صدف
 • یک واکنش آلرژیک به یک داروی بدون نسخه
 • یک واکنش آلرژیک به چیزی که کودک شما لمس کرده است، مانند صابون یا گیاهان
 • نیش حشره یا نیش زنبور
بثورات نوزاد

بثورات نوزاد

درمان: یک کمپرس خنک نیز ممکن است به آرامش ناحیه آسیب دیده کمک کند. اگر کودک شما در بلع مشکل دارد یا خس خس سینه می کند، فوراً به دنبال مراقبت های اضطراری باشید، زیرا ممکن است واکنش آنافیلاکتیک داشته باشد.
کهیر نوزاد چه علائمی دارد و به چه دلیلی ایجاد می شود؟

بثورات نوزاد و زرد زخم

زرد زخم به چه صورت است؟ بثورات قرمز گرد همراه با این عفونت مسری معمولاً روی بینی، دهان و گوش ظاهر می شود. زائده تا زمانی که راش وجود داشته باشد مسری است که گاهی اوقات تاول ایجاد می کند و در نهایت پوسته پوسته می شود. در طول این مدت، کودک شما باید از تماس با کودکان دیگر خودداری کند و برای کمک به جلوگیری از گسترش عفونت، باید از دست زدن به جوش ها خودداری کنید.
چه چیزی باعث ایجاد زردی می شود؟ این می تواند توسط باکتری های استافیلوکوک یا استرپتوکوک ایجاد شود. باکتری می تواند از طریق بریدگی یا نیش حشره وارد پوست شود، اما گاهی اوقات عفونت می تواند روی پوست سالم ایجاد شود.
درمان: کودک شما برای درمان عفونت به آنتی بیوتیک نیاز دارد و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما آزمایشی را برای تشخیص اینکه کدام باکتری باعث عفونت شده است برای تصمیم گیری در مورد درمان مناسب تجویز می کند.

درماتوفیتوز

کرم حلقوی چه شکلی است؟ بثورات شامل لکه های قرمز فلس مانند بیضی یا گرد است. اگر بثورات روی پوست سر کودک شما ظاهر شود، ممکن است به طور موقت موهای آن ناحیه را از دست بدهد. کرم حلقوی گاهی با شوره سر یا کلاهک گهواره اشتباه گرفته می شود. اگر کودک شما بیش از 12 ماه سن دارد و پوست سرش راش پوسته پوسته شده است، به احتمال زیاد ناشی از کرم حلقوی است تا کلاهک گهواره. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما می تواند تشخیص دقیقی بدهد.
بثورات نوزاد

بثورات نوزاد

چه چیزی باعث ایجاد کرم حلقوی می شود؟ اگرچه نام نشان می دهد کرم ها باعث این عفونت می شوند، اما این کار را نمی کنند. در واقع، یک قارچ باعث می شود که کرم حلقوی ظاهر شود، چه روی پوست سر کودک شما یا در جای دیگری از بدن او. عفونت می تواند از فردی به فرد دیگر یا حتی از حیوان به انسان سرایت کند. مطمئن شوید که شانه‌ها، برس‌ها، گیره‌های مو یا کلاه‌های کودکتان با دیگران در خانه به اشتراک گذاشته نمی‌شود، اگر کودک شما به کرم حلقوی مبتلا است.
درمان: اگر مشکوک هستید که کودکتان به کرم حلقوی مبتلا شده است، او را نزد پزشک معالجش ببرید، او کرم تجویز می کند یا کرم بدون نسخه را توصیه می کند. با پیروی از دستورالعمل های ارائه دهنده خود، کرم حلقوی باید در عرض یک هفته شروع به از بین رفتن کند.
چگونه می توان اسهال نوزاد را درمان کرد؟

روزئولا

روزئولا چه شکلی است؟ علائم روزئولا، یک عفونت ویروسی مسری، شامل بثورات نوزاد صورتی است که ممکن است روی تنه کودک و گاهی اوقات روی بازوها و گردن او ظاهر شود. بثورات به دنبال تب و علائمی شبیه سرماخوردگی/آنفولانزا ایجاد می شود. روزئولا بیشتر در کودکان زیر 2 سال دیده می شود. حدود 10 روز طول می کشد تا علائم اولیه پس از نقطه عفونت ظاهر شوند.
چه چیزی باعث بروز روزئولا می شود؟ روزئولا توسط یک ویروس ایجاد می شود.
بثورات نوزاد

بثورات نوزاد

درمان: اگر کودک شما تب دارد در دمای 102 درجه فارنهایت یا بالاتر که به مدت 24 ساعت طول می کشد، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا در مورد چگونگی پایین آوردن تب راهنمایی کنید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کودک شما نیز ممکن است آزمایش‌هایی مانند شمارش خون یا آزمایش ادرار را برای کمک به تشخیص توصیه کند. هنگامی که کودک شما تب دارد، بهتر است او را از سایر کودکان دور نگه دارید تا از گسترش عفونت جلوگیری کنید.

سخن آخر

دیدن بثورات نوزاد روی پوست او می تواند نگران کننده باشد، به خصوص اگر با علائم دیگری همراه باشد. فهمیدن اینکه چه چیزی ممکن است باعث ایجاد بثورات شده باشد همیشه چندان ساده نیست. به همین دلیل، ایده خوبی است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود مشورت کنید که می تواند بثورات را تشخیص دهد و موثرترین درمان را پیشنهاد کند. به زودی پوست کوچولوی شما صاف و قابل بوسیدن می شود.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد بثورات نوزاد دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: کهیر نوزاد چه علائمی دارد و به چه دلیلی ایجاد می شود؟ نحوه درمان کهیر در کودکان | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --