تاریخ امروز :تیر 8, 1401

12 دلیل رایج گریه نوزاد و 16 راه برای آرام کردن گریه کودکان
5 (1)

گریه نوزاد

گریه نوزاد راهی است که کودک شما به شما اطلاع می دهد که گرسنه است، احساس ناراحتی می کند، احساس عدم اطمینان می کند یا حتی کمی نفخ کرده است! اگرچه ممکن است اغلب بتوانید گریه‌های کودکتان را تفسیر کنید، اما گاهی اوقات تشخیص اینکه چرا او گریه می‌کند و چگونه به او آرامش دهید، دشوار است.
در این مقاله می خواهیم به شما چند نکته بگوییم تا بدانید چرا کودک شما گریه می کند و چند تکنیک تسکین دهنده را یاد بگیرید که ممکن است به آرام کردن کودک بداخلاق شما کمک کند.
با کالازم همراه باشید.

کودک شما چگونه ارتباط برقرار می کند؟

از آنجایی که کودک شما نمی تواند نیازهای خود را به صورت شفاهی بیان کند، تقریباً تنها راهی که می تواند با او ارتباط برقرار کند گریه کردن می باشد و طبیعی است که نوزاد تازه متولد شده هر روز یک تا چهار ساعت گریه کند. به عنوان یک والدین، این شما هستید که سعی کنید علت گریه نوزاد را بفهمید. این مسئله می تواند کار سختی باشد، اما شما فردی هستید که می توانید آن را انجام دهید – به توانایی های خود اعتماد کنید!
گریه نوزاد

گریه نوزاد

پس از مدتی ممکن است شروع به تشخیص گریه های مختلف کودک خود کنید. به عنوان مثال، گریه گرسنه کوچولوی شما ممکن است کاملاً متفاوت از گریه ای باشد که نشان می دهد او احساس ناراحتی می کند. در نهایت در دریافت سیگنال های کودک (گریه) بهتر خواهید شد و خواهید دانست که چگونه با پاسخ دادن به نشانه های کودک، گریه او را متوقف کنید.
علت عطسه نوزاد چیست؟

12 دلیل گریه نوزاد

در اینجا برخی از دلایل اصلی گریه نوزاد شما آورده شده است:
1. ممکن است زمان تغذیه فرا رسیده باشد. به علائم گرسنگی توجه کنید؛ برای مثال، کودک شما ممکن است لب هایش را بکوبد یا دست هایش را به سمت دهانش حرکت دهد.
2. ممکن است خیلی سرد یا خیلی گرم باشد. ممکن است کودک شما گریه کند زیرا به طرز ناراحت کننده ای بیش از حد لباس پوشیده یا کم لباس است. یک قانون سرانگشتی خوب این است که به همان تعداد لایه هایی که در آن هستید لباس بپوشید.
3. ممکن است زمان تعویض پوشک فرا رسیده باشد. به عنوان یک نوزاد، کودک شما اغلب ادرار می کند و مدفوع می کند و ممکن است گریه کند زیرا از خیس شدن یا کثیف بودن ناراحت است. تعویض مکرر پوشک می تواند به راحتی او کمک کند و همچنین خطر بثورات پوشک را کاهش دهد. چند روش برای بررسی اینکه آیا پوشک کودک شما نیاز به تعویض دارد یا خیر عبارتند از:
 • به نشانگر رطوبت نگاه کنید
 • بو دادن سریع به آن
 • دست زدن به داخل برای خیس شدن
 • متوجه افتادگی یا سنگین بودن آن.
4. ممکن است زیاد غذا خورده باشد یا رفلاکس داشته باشد. سعی کنید حداقل دو تا دو ساعت و نیم قبل از شروع تغذیه دیگر صبر کنید زیرا تغذیه بیش از حد ممکن است منجر به ناراحتی شود. اگر کودک شما بعد از شیر خوردن مرتباً تف می دهد یا استفراغ می کند، ممکن است به بیماری ریفلاکس معده (GERD) مبتلا باشد. در صورت مشاهده علائم زیر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی او تماس بگیرید:
 • تف کردن مکرر یا استفراغ
 • گیجی بعد از تغذیه
 • کاهش وزن یا عدم افزایش وزن.
گریه نوزاد

گریه نوزاد

5. ممکن است آلرژی یا عدم تحمل غذایی داشته باشد. ممکن است کودک شما به سویا حساسیت داشته باشد یا نسبت به لاکتوز حساسیت داشته باشد که هر کدام می تواند باعث ناراحتی کودک شما شود. اگر مشکوک هستید که کودک شما ممکن است آلرژی غذایی یا عدم تحمل داشته باشد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اگر شیر می‌دهید، ممکن است ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی توصیه کند که غذاهایی مانند لبنیات، کافئین و غذاهای تند یا گازدار را از رژیم غذایی خود حذف کنید، زیرا این مواد محرک رایج هستند. برای مثال، اگر شما با شیر خشک تغذیه می‌کنید و کودکتان به سویا یا شیر حساسیت دارد، ممکن است ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی تغییر به شیرخشک دیگری مانند شیرخشک ضد حساسیت را توصیه کند.
6. ممکن است در حال دندان درآوردن باشد. زمان رویش دندان‌ها بسیار متفاوت است، اما زمانی که کودک شما حدوداً 3 یا 4 ماهه شود، ممکن است دندان‌های او شروع به رویش کند و با درد دندان درآوردن همراه شود. برای کاهش ناراحتی کودک، سعی کنید لثه های دردناک او را با انگشت خود ماساژ دهید یا یک حلقه دندان درآوردن لاستیکی سفت به او بدهید تا بجود.
7. ممکن است تب داشته باشد. اگر مشکوک هستید که کودک شما ممکن است درجه حرارت بالا داشته باشد، آن را با دماسنج بررسی کنید تا تایید شود. خوانش مقعدی 100.4 درجه فارنهایت یا بالاتر تب در نظر گرفته می شود. در این صورت فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود تماس بگیرید.
 • کودک شما 2 ماهه یا کوچکتر است و تب 100.4 درجه فارنهایت یا بالاتر دارد.
 • کودک شما بین 3 تا 6 ماهه است و تب 101 درجه فارنهایت یا بالاتر دارد.
 • کودک شما بیش از 6 ماه سن دارد و تب 103 درجه فارنهایت یا بالاتر دارد.
8. او ممکن است بیش از حد تحریک شود. امکان دارد گریه نوزاد به دلیل فعالیت زیاد، مانند زمانی که به تعطیلات می روید یا مهمان خانه هستید، باشد. شما ممکن است در نظر داشته باشید که او را از تمام فعالیت‌ ها حذف کنید تا زمانی که به نتیجه برسد.
9. ممکن است حوصله اش سر رفته باشد. اگر او به دلیل بی حوصلگی گریه می کند، آواز خواندن یا زمزمه کردن برای او ممکن است کمک کند. تغییر منظره، مانند بردن او برای قدم زدن نیز می تواند کمک کننده باشد.
10. او ممکن است خسته باشد. برخی از نوزادان باید قبل از خواب شبانه کمی گریه کنند. او را در گهواره اش روی پشتش قرار دهید و بگذارید بماند. اگر خسته است، دیری نمی‌گذرد که گریه‌اش قطع می‌شود و به خواب می‌رود.
11. او ممکن است استرس داشته باشد یا نیاز به رهاسازی انرژی فروخورده داشته باشد. کودک شما ممکن است در طول روز استرس هایی داشته باشد که بدون دلیل ظاهری گریه کند. گریه کردن می تواند راهی برای او باشد تا تنش را با مسدود کردن جهان یا صرف مقداری از آن انرژی اضافی کاهش دهد. اغلب، پس از یکی از این طلسم های گریه، ممکن است آرام تر به نظر برسد و بعداً در روز یا شب ممکن است چرت بزند یا راحت بخوابد.
گریه نوزاد

گریه نوزاد

12. ممکن است کولیک داشته باشد. این نوع گریه مکرر و تسلی‌ناپذیر اغلب در زمانی اتفاق می‌افتد که کودک شما 4 هفتگی دارد و ممکن است تا 3 یا 4 ماهگی ادامه یابد. اگر کولیک باشد، ممکن است کودک شما با پاهای کشیده گریه کند و ممکن است از این همه گریه قرمز شود. اگرچه کارشناسان کاملاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث گریه های کولیکی می شود، برخی از تکنیک های تسکین دهنده در اینجا ممکن است به محدود کردن یا جلوگیری از این نوع گریه کمک کند.
چگونه می توان اسهال نوزاد را درمان کرد؟

16 روش برای آرام کردن گریه نوزاد

در ماه های اول، بهتر است هر چه زودتر به گریه های کودک خود پاسخ دهید. این به او اطمینان می دهد که شما آنجا هستید و به نیازهای او پاسخ می دهید. فکر نکنید که این باعث لوس کردن فرزندتان می شود. اینطور نیست. پاسخ سریع به گریه نوزاد می تواند باعث شود که گریه او متوقف شود و در درازمدت به او کمک کند کمتر گریه کند.
اگر می‌ دانید که چرا کودکتان گریه می‌ کند – برای مثال، او به شیر یا پوشک خشک نیاز دارد – بهتر است گریه را برطرف کنید، اما گاهی اوقات ممکن است مجبور شوید چند گزینه مختلف را برای آرام کردن و تسلی کودک خود بررسی کنید. گریه را متوقف نمی کند با کمی آزمون و خطا، ممکن است شروع کنید به اینکه ببینید چه چیزی برای کودک شما خوب است.
این روش های تسکین دهنده را امتحان کنید تا یاد بگیرید کدامیک برای کمک به ترک گریه کودک شما بهتر عمل می کنند:

1. نوزادتان را قنداق کنید

پیچیدن او در یک پتوی قنداقی می تواند به او احساس امنیت بدهد. هنگامی که نشانه هایی از تلاش نوزادتان برای غلتیدن را مشاهده کردید که ممکن است در حدود 2 ماهگی او رخ دهد، بهتر است از قنداق کردن نوزاد خودداری کنید.

2. کودک خود را به یک اتاق تاریک ببرید

به عنوان مثال، اگر کودک شما بیش از حد از فعالیت بیش از حد تحریک شده باشد، ممکن است خوب عمل کند. کودک خود را در گهواره اش روی پشتش قرار دهید تا اتاق تاریک یا تاریک باشد. اگر کودک شما زیر 2 ماه سن دارد، ممکن است دوست داشته باشید ابتدا او را قنداق کنید.
گریه نوزاد

گریه نوزاد

3. به نوزادتان حمام آرامش بخش بدهید

آب گرم ممکن است به آرامش کودک شما کمک کند و گریه نوزاد را سریع تر از روش های دیگر کاهش دهد.

4. کودک خود را بلند کنید و سر او را نوازش کنید یا به آرامی به سینه یا پشت او بزنید

5. آرام شدن گریه نوزاد با آروغ زدن

اگر شک دارید که نوزادتان بعد از شیر خوردن دچار نفخ شده است، به او کمک کنید تا بعد از غذا آروغ بزند. یکی از این حالت ها را برای آروغ زدن کودک خود امتحان کنید:
 • کودک را در حالی که چانه او را روی شانه خود قرار داده اید، روی سینه خود نگه دارید. در همین حال، در حالی که با دست دیگرتان به آرامی به پشت او می زنید، با یک دست او را حمایت کنید. ابتدا یک پارچه آروغ بر روی شانه خود قرار دهید تا از آشفتگی جلوگیری شود.
 • برای آرام شدن گریه نوزاد و آروغ زدن او، کودک را روی پاهای خود قرار دهید و صاف بنشینید. با یک دست از سر و سینه او حمایت کنید در حالی که با دست دیگر به آرامی به پشت او ضربه بزنید.
 • کودک خود را در حالی که شکمش رو به پایین است روی پاهایتان بخوابانید. در عین حال سر او را طوری نگه دارید که در سطحی بالاتر از سینه قرار گیرد و به آرامی به پشت او ضربه بزنید.
6 درمان خانگی موثر برای خشکی پوست نوزاد

6. کودک را روی سینه خود قرار دهید

در حالی که او را نزدیک خود گرفته اید، نفس عمیق بکشید. تماس پوست به پوست می تواند آرامش خوبی برای کودک شما باشد و گریه نوزاد را کاهش دهد.

7. صداهای آرام بخش برای گریه نوزاد

به عنوان مثال می توانید از یک دستگاه نویز سفید یا یک فن استفاده کنید. این نوع صداها و ارتعاشات ممکن است به کودک شما احساس امنیت بدهد.

8. موسیقی ملایم پخش کنید

به عنوان مثال، گریه نوزاد شما ممکن است با صدای موسیقی کلاسیک آرامش بخش آرام شود.

9. با کودک خود آواز بخوانید یا صحبت کنید

صدای شما می تواند برای کوچولویتان آرامش بخش باشد و حتی اگر بهترین صدای آواز را ندارید، می توانید آواز خواندن یا زمزمه لالایی را امتحان کنید.

10. سعی کنید کودک خود را تکان دهید تا گریه نوزاد آرام شود

حرکت تکان خوردن نشستن بر روی صندلی گهواره ای یا گلایدر ممکن است حرکتی را که در داخل رحم احساس می کرد به نوزاد یادآوری کند. همچنین می توانید به سادگی کودک خود را در آغوش خود بچرخانید تا این حرکت را تکرار کنید.
گریه نوزاد

گریه نوزاد

11. کودک خود را در یک تاب قرار دهید

این نوع حرکت می تواند اثر آرام بخش داشته باشد.

12. با کودک خود به قدم زدن بروید

او را در کالسکه اش قرار دهید و به قدم زدن در اطراف یا پارکی نزدیک بروید.

13. ماشین سواری برای آرام شدن گریه نوزاد

کودک خود را در صندلی ماشین نوزادش بگذارید و در اطراف محله رانندگی کنید. لرزش های ماشین ممکن است به آرامش او کمک کند.

14. استفاده از کریر

کودک خود را در کریر قرار دهید و در حین انجام کارهای خانه در خانه قدم بزنید یا بیرون بروید. حرکت و نزدیکی به شما ممکن است به کودک شما کمک کند احساس امنیت کند.
چگونه نوزاد را ماساژ دهیم؟

15. برای آرام شدن گریه نوزاد از او بخواهید انگشت شست یا پستانک خود را بمکد

برخی از نوزادان حرکت مکیدن را تسکین دهنده می دانند. به عنوان مثال، دادن پستانک به کودکتان می‌تواند به آرامش کودک شما در زمانی که هنوز زمان شیردهی نرسیده است کمک کند. فقط به خاطر داشته باشید که اگر به نوزاد خود شیر می دهید، قبل از دادن پستانک باید صبر کنید تا حداقل یک ماهه به نوزادتان برسد. اگر نوزاد پستانک را دوست ندارد یا نمی خواهد، به زور پستانک را فشار ندهید.

16. در گهواره اش به او زمان استراحت بدهید

او را به پشت در گهواره خود قرار دهید و اجازه دهید گریه کند. او ممکن است خسته باشد. در واقع، برخی از نوزادان نمی توانند بدون گریه به خواب بروند. حتی ممکن است متوجه شوید که کودک شما در شب با فریاد زدن سریعتر به خواب می رود.

توصیه به والدین برای آرام کردن گریه نوزاد

گاهی اوقات شنیدن گریه کودکتان واقعا ناراحت کننده است، به خصوص زمانی که به نظر می رسد هیچ کاری او را دلداری نمی دهد یا اگر مطمئن نیستید که چرا گریه می کند. حتی ممکن است راه های مختلفی را برای آرام کردن او امتحان کرده باشید، اما هنوز نمی توانید او را آرام کنید.
در این مواقع مهم است که گریه های کودک خود را شخصی نگیرید. شما هیچ کار اشتباهی انجام نداده اید و پدر و مادر بدی نیستید. به یاد داشته باشید، برای نوزادان عادی است که به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با نیازهای خود و حتی برای بیرون ریختن بخار، گریه کنند.

6 راهکار مقابله ای برای والدین

در اینجا چند روش مقابله ای وجود دارد که به شما کمک می کند هنگام گریه نوزاد آرام بمانید:
 1. سعی کنید نفس عمیق بکشید و تا 10 بشمارید
 2. اجازه دهید کودک به مدت 10 تا 15 دقیقه گریه کند
 3. سعی کنید به موسیقی آرام گوش دهید
 4. برای حمایت عاطفی با یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده تماس تلفنی بگیرید. حتی می توانید برای چند ساعت به کودک خود کمک بخواهید تا بتوانید استراحت کنید
 5. کارهایی را در اطراف خانه انجام دهید تا حواس تان پرت شود، مانند شستن ظرف ها یا جاروبرقی – حتی ممکن است متوجه شوید که صدای جاروبرقی کودک شما را آرام می کند!
 6. کودک خود را با خیال راحت در گهواره خود بگذارید، در را ببندید و دوباره به مدت 10 دقیقه در اتاق دیگری جمع شوید. ناامید شدن کاملا طبیعی است، اما نمی توانید اجازه دهید که بر نحوه واکنش شما تأثیر بگذارد. تکان دادن، ضربه زدن یا تکان دادن نوزاد هیچ گاه ایمن نیست زیرا می تواند باعث آسیب مغزی شود و زندگی او را به خطر بیندازد! در عوض، مدتی را در اتاق دیگری بگذارید و زمانی که احساس آرامش و آمادگی کردید، دوباره به داخل اتاق بازگردید.
گریه نوزاد

گریه نوزاد

هر کاری که انجام می‌دهید، مطمئن شوید که کودکتان در گهواره به سلامت است یا در حالی که شما کمی بیرون می‌روید توسط شریک زندگی‌تان یا بزرگسال دیگری تحت نظر است.
اگر به نظر می رسد هیچ چیز مؤثر نیست یا اگر مشکوک به کولیک هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی او تماس بگیرید. ممکن است کودک شما به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد.

سخن آخر

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید کودکتان را در مواقعی که مضطرب است آرام کنید، اما ممکن است کمی آزمایش و خطا طول بکشد تا ببینید کدام یک برای کودک شما بهتر است. دفعه بعد که کودک شما گریه کرد و این به خاطر گرسنه بودن یا نیاز به تعویض پوشک نیست – یکی از روش های تسکین دهنده در این مقاله را امتحان کنید تا ببینید کدام یک جواب می دهد. اگرچه شنیدن صدای گریه نوزاد شما می تواند دلخراش باشد، اما در مدت کوتاهی از بین می رود.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد گریه نوزاد دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: کولیک نوزاد چیست و چه علائمی دارد؟ بررسی روش های درمان قولنج در کودکان | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --