تاریخ امروز :تیر 8, 1401

کولیک نوزاد چیست و چه علائمی دارد؟
0 (0)

کولیک نوزاد

تقریباً هر نوزادی که دو هفته از زندگی خود را می گذراند، بدون هیچ دلیلی در طول روز دوره‌ ای ناراحت می‌ شود. با این حال، گاهی اوقات عصبانیت طبیعی نوزاد به دوره های طولانی گریه تبدیل می شود که مدام ادامه می یابد و نمی توان آن را آرام کرد. این گریه های اعصاب خردکن می تواند نشان دهنده ابتلای نوزاد به قولنج یا کولیک نوزاد باشد.
در این مقاله می خواهیم بگوییم که قولنج چیست، چه چیزی ممکن است باعث آن شود، چگونه می‌ توانید سعی کنید کوچولوی خود را در صورت ابتلا به قولنج آرام کنید، چگونه می‌توانید با استرس ناشی از گریه‌ های کولیکی کنار بیایید، و چه زمانی کودک خود را نزد پزشک او ببرید.
با کالازم همراه باشید.

تفاوت بین گریه عادی و کولیکی چیست؟

گاهی اوقات کودک شما به دلیل گرسنگی یا خستگی یا به دلیل اینکه پوشک خیس دارد گریه می کند. اما وقتی او را تغذیه کنند، در آغوش بگیرند یا پوشک او را عوض کنند، گریه اش را متوقف می کند.
با این حال، اگر به نظر می رسد که او بدون دلیل گریه می کند و حتی زمانی که پوشک او را چک کردید، به او غذا دادید و به او دلداری دادید، به گریه ادامه می داد، ممکن است کولیک نوزاد داشته باشد.
کولیک نوزاد

کولیک نوزاد

این همان چیزی است که گریه عادی را از گریه کولیکی متمایز می کند. با گریه معمولی، کودک شما به اقدامات راحتی پاسخ می دهد و در نهایت گریه اش را متوقف می کند. با کولیک، کودک شما مدام گریه می‌ کند و به نظر نمی‌رسد که او را تسکین دهد.

تعریف کولیک نوزاد چیست؟

کولیک نوزاد کلمه ای است برای توصیف وضعیتی استفاده می شود که در آن یک نوزاد سالم بیش از سه ساعت در روز، بیش از سه روز در هفته، سه هفته یا بیشتر گریه می کند و به سختی می توان آن را تسلی داد.
در نوزاد مبتلا به کولیک، حملات گریه معمولاً شدت یافته و با گذشت روز ادامه می‌ یابد و می‌ تواند در عصر، معمولاً بین ساعت 6 بعد از ظهر تا نیمه‌ شب تشدید شود.
کهیر نوزاد چه علائمی دارد و به چه دلیلی ایجاد می شود؟

علائم و نشانه های قولنج چیست؟

اگر شک دارید که فرزندتان کولیک نوزاد دارد، به علائم و نشانه های احتمالی زیر توجه کنید:
 • گریه تسلی ناپذیر
 • جیغ زدن
 • دراز کردن یا کشیدن پاهایش به سمت شکم
 • عبور گاز
 • معده بزرگ یا متسع شده
 • پشت قوس دار
 • مشت های گره کرده
 • صورت قرمز شده پس از یک دوره طولانی گریه.

چگونه کولیک نوزاد را تسکین داده و درمان کنیم؟

بسیاری از والدین احساس درماندگی و سردرگمی می کنند که چه کاری برای کمک به تسکین کودک کولیک خود انجام دهند. در اینجا چند راه حل وجود دارد که می توانید برای کمک به محدود کردن یا جلوگیری از قولنج در نوزادتان، گاهی حتی قبل از شروع گریه، استفاده کنید:
 • بیش از حد به کودک خود غذا ندهید. این کار می تواند او را ناراحت کند. شاید بهتر باشد بین دو تا دو ساعت و نیم صبر کنید. اگر مطمئن نیستید که به اندازه کافی به کودک خود غذا می دهید یا خیر، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود برای مشاوره شخصی بخواهید.
 • مراقب آنچه می خورید باشید. اگر شیر می دهید، سعی کنید کافئین، پیاز، کلم و سایر غذاهای بالقوه تحریک کننده را از رژیم غذایی خود حذف کنید. درباره کافئین و شیردهی بیشتر بخوانید.
 • تغییر فرمول ها. اگر به نوزادتان شیرخشک می‌ دهید، با ارائه‌ دهنده مراقبت‌ های بهداشتی او درباره امتحان شیر خشک هیدرولیز شده (کم‌ حساسیت‌ زا) مشورت کنید، در صورتی که کولیک نوزاد ممکن است در نتیجه حساسیت به چیزی در شیرخشک باشد.
 • او را تکان دهید، راه بروید و نگه دارید. کودک خود را در آغوش خود یا روی صندلی گهواره ای تکان دهید. او را در یک تاب قرار دهید. با کودک خود در کالسکه راه بروید. او را رو به سینه خود نگه دارید. او را به ماشین سواری ببرید. این حرکات و تماس نزدیک می تواند برای کوچولوی شما آرامش بخش باشد.
 • سعی کنید کودکتان را بیشتر آروغ بزنید. برای آروغ زدن نوزاد تا پایان شیر منتظر نمانید. در عوض در طول شیر خوردن این کار را انجام دهید، حتی اگر فکر می کنید ممکن است کودک شما نیازی به آروغ زدن نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر به کودک خود شیر می دهید، ممکن است بخواهید هر 55 تا 85 گرم شیر به او آروغ بزنید و اگر به نوزاد خود شیر می دهید، ممکن است بخواهید هنگام تغییر از یک سینه به سینه دیگر آروغ بزنید.
کولیک نوزاد

کولیک نوزاد

 

 • به کودک خود یک پستانک بدهید. مکیدن پستانک ممکن است به آرامش او کمک کند. به خاطر داشته باشید که هرگز نباید پستانکی را که پر یا آغشته به عسل است به کودک خود بدهید. این تا حدی به این دلیل است که قند موجود در عسل برای سلامت کودک شما بهترین نیست، بلکه به این دلیل است که برای نوزادان زیر 12 ماه سالم نیست.
 • او را به آرامی ماساژ دهید. برای رفع کولیک نوزاد، کودک خود را روی پاهای خود قرار دهید، شکم او را پایین بیاورید و پشت او را بمالید.
 • نوزاد را به حمام آب گرم ببرید. اگر کودک شما احساس می کند که قرار گرفتن در آب آرامش بخش است، می توانید زمانی که او احساس ناراحتی می کند، او را در یک حمام آب گرم دوست داشتنی بگذرانید. فقط مطمئن شوید که هرگز کودک خود را در نزدیکی آب بدون مراقبت رها نکنید.
 • موسیقی ملایم پخش کنید، آواز بخوانید یا با او صحبت کنید. آرام کردن کودک به این روش ممکن است به آرام شدن کودک شما کمک کند.
 • او را محکم در یک پتوی بزرگ و نازک بپیچید. حتی ممکن است دوست داشته باشید نوزاد خود را قنداق کنید که شامل پیچاندن او در یک پتوی قنداقی است.
متاسفانه هیچ درمانی برای قولنج یا کولیک نوزاد وجود ندارد. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات کودک شما هر کاری انجام می دهید گریه می کند. هر تعداد از این رویکردهای مختلف را امتحان کنید. اگر یکی از روش ها در عرض یک هفته جواب نمی دهد، چیز دیگری را در لیست دنبال کنید.
ممکن است متوجه شوید که تا زمانی که بیشتر این مراحل را امتحان کنید، کودک شما از این مرحله کولیکی بیشتر شده است.
چگونه از نوزاد چهار ماهه خود مراقبت کنیم؟

چه چیزی باعث قولنج می شود؟

متخصصان پزشکی کاملاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث می شود یک نوزاد سالم اینقدر گریه کند. این عارضه می‌ تواند ناشی از عوامل مؤثر متعدد باشد و گاهی اوقات ممکن است چندین محرک وجود داشته باشد.
تئوری ها در مورد علل بالقوه کولیک نوزاد عبارتند از:
 • نفخ- بسیاری از نوزادان مبتلا به کولیک نوزاد گاز دارند، اما گاز می‌ تواند در نتیجه گریه باشد – وقتی کودک گریه می‌ کند یا شیر می‌ خورد هوا بلعیده می‌ شود و تمام هوای محبوس شده می‌ تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی در کودک شود.
 • مسائل گوارشی- این می تواند شامل اگر سیستم گوارش کودک شما هنوز توسعه نیافته است یا عدم تعادل باکتری های سالم در سیستم گوارشی وجود دارد.
 • خلق و خوی نوزادان با ویژگی‌ های شخصیتی خاصی به دنیا می‌ آیند و برخی از نوزادان ممکن است حساس‌ تر باشند یا به راحتی تحریک شوند.
 • حساسیت به تحریک- اگر سیستم عصبی کودک شما نابالغ است، ممکن است کودک شما نسبت به تحریک حساسیت بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال، همه علائم و صداهای جدیدی که کودک شما در معرض آن قرار می گیرد ممکن است طاقت فرسا باشد و چون کودک شما هنوز نمی تواند به طور موثر خود را آرام کند، ممکن است شروع به گریه کند.
 • رفلاکس اسید یا بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)- از آنجایی که اسفنکتر کودک شما (عضله ای که معده را از مری می بندد) هنوز در حال بلوغ است، مایع موجود در شکم کودک شما ممکن است به سمت گلو برگردد. ناراحتی ناشی از این ممکن است باعث گریه شود. اگرچه تقریباً همه نوزادان گهگاهی دچار رفلاکس می شوند، اما اگر این عارضه مزمن شود (یعنی اغلب اتفاق می افتد)، به آن GERD می گویند. علائم رفلاکس اسید یا ریفلاکس می تواند شامل قوس کمر، آروغ خیس، تحریک پذیری و امتناع از خوردن یا فقط کمی غذا خوردن باشد.
کولیک نوزاد

کولیک نوزاد

 

 • تغذیه بیش از حد یا کم تغذیه- گرسنگی و همچنین احساس سیری بیش از حد می تواند باعث شود کودک شما احساس ناراحتی کند و کودک شما ممکن است این ناراحتی را با گریه ابراز کند.
 • آروغ زدن کافی نیست- آروغ زدن نوزاد کمک می کند تا مقداری از هوای محبوس شده را که در حین شیر خوردن یا گریه می بلعد از بین ببرد. اگر در حین شیر خوردن به اندازه کافی آروغ نزنید، هوای محبوس شده می تواند باعث ایجاد گاز در کودک شود و این ناراحتی می تواند منجر به گریه شود.
 • آلرژی غذایی یا عدم تحمل شیر- اگر به کودک خود شیر می دهید، ممکن است کودک شما به چیزی در رژیم غذایی شما حساس باشد. اگر کودک شما شیر خشک مصرف می کند ، ممکن است به یکی از اجزای شیر خشک حساس باشد.
 • قرار گرفتن در معرض دود تنباکو- سیگار کشیدن در دوران بارداری یا قرار دادن کودک در معرض دود سیگار در خانه ممکن است بر میزان فعال و بهینه عملکرد دستگاه گوارش کودک شما تأثیر بگذارد و این به نوبه خود ممکن است خطر ابتلا به کولیک نوزاد را افزایش دهد. عاری از دود نگه داشتن خانه و محیط کودک شما نیز برای محافظت از کودک شما در برابر SIDS و بیماری های تنفسی بسیار مهم است.
 • استرس یا تنش خانوادگی
 • مسائل بهداشتی زمینه ای- در برخی موارد نادر ممکن است کودک شما به دلیل یک مشکل پزشکی مانند فتق یا عفونت، گریه های کولیکی داشته باشد.

کولیک نوزاد به طور معمول چه زمانی شروع می شود؟

گریه معمولی معمولاً زمانی شروع می شود که کوچولوی شما حدوداً 2 هفته دارد. زمانی که نوزادان به قولنج مبتلا می شوند، معمولاً بین 2 تا 4 هفتگی است. از هر 5 نوزاد، 1 نوزاد به قولنج مبتلا می شود.
علت عطسه نوزاد چیست؟

به طور معمول قولنج چقدر طول می کشد؟

اپیزودهای کولیک می توانند حدود 3 ساعت در روز ادامه داشته باشند تا زمانی که کودک شما حدوداً 6 هفته سن داشته باشد. سپس، این دوره‌ ها ممکن است کوتاه‌ تر شوند و حدود 1 یا 2 ساعت در روز طول بکشند تا زمانی که کودک شما حدوداً 3 یا 4 ماهه شود.
به طور کلی، گریه کولیکی زمانی که کودک شما حدوداً 4 ماهه است متوقف می شود، اما گاهی اوقات ممکن است تا حدود 6 ماهگی ادامه یابد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر گریه کودک شما ادامه پیدا کرد و به نظر می رسد هیچ چیز کمکی نمی کند، زمان آن رسیده است که به پزشک کودک خود مراجعه کنید. او قادر خواهد بود تشخیص دهد که آیا کوچولوی شما کولیک نوزاد دارد یا وضعیت پزشکی دیگری را مشخص کند.
کولیک نوزاد

کولیک نوزاد

همچنین، اگر کودک شما پس از گذشت بیش از نیم سال هنوز علائم کولیک نوزاد را نشان می‌ دهد، با پزشک کودک خود صحبت کنید تا دریابید که آیا علت زمینه‌ ای وجود دارد یا خیر.
اگر کودک شما علائم زیر را داشت فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:
 • تب با دمای 100.4 درجه فارنهایت یا بالاتر دارد
 • هر بار بیش از دو ساعت گریه می کند
 • خوب غذا نمی خورد
 • استفراغ یا اسهال دارد
 • برای نوزاد خواب‌ آلودتر از حد معمول است
6 درمان خانگی موثر برای خشکی پوست نوزاد

والدین برای کولیک نوزاد باید چه کاری انجام دهند؟

هنگامی که کودک شما قولنج دارد، مهم است که به وضعیت عاطفی خود توجه کنید. مراقبت از نوزاد کولیکی می تواند سخت باشد و باعث شود که بسیاری از والدین احساس اضطراب و ناکافی کنند.
مهم نیست چقدر احساس ناامیدی می کنید، هرگز کودک خود را تکان ندهید. تکان دادن نوزاد می تواند باعث خونریزی در مغز شود که منجر به آسیب دائمی و حتی مرگ شود.
اگر احساس می‌ کنید کنترلی ندارید و نمی‌ توانید با گریه کودکتان کنار بیایید، یکی از مراحل زیر را امتحان کنید:
 • نفس عمیق بکشید و تا 10 بشمارید
 • کودک خود را در گهواره یا جای امن دیگری بگذارید و اتاق را ترک کنید تا استراحت کنید
 • برای حمایت عاطفی با یکی از دوستان یا اعضای خانواده تماس بگیرید
کولیک نوزاد

کولیک نوزاد

 

 • با پزشک کودک خود تماس بگیرید و برای رد یک بیماری غیرمرتبط با کولیک، برای معاینه نوزادتان وقت بگذارید.
 • از خانواده و دوستانی که می توانند برای مدت کوتاهی از کودک شما مراقبت کنند، کمک بخواهید و بپذیرید و به شما استراحت بسیار لازم را بدهد.

سخن آخر

مهم نیست که وقتی کودکتان گریه می‌کند چقدر ناراحت یا ناامید می‌شوید، به یاد داشته باشید که به‌عنوان یک والدین کار بسیار خوبی انجام می‌دهید. به زودی کولیک نوزاد بهبود می یابد و شما می توانید از آن عبور کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما در مورد نحوه درمان کولیک نوزاد چه اطلاعاتی دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: بثورات نوزاد چه انواع مختلفی دارد و به چه علت ایجاد می شود؟ 11 نوع راش پوستی | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --