تاریخ امروز :بهمن 8, 1401

با روتختی ژاکارد فضای مجلل و زیبایی در اتاق خواب خود داشته باشید!
5 (2)

روتختی ژاکارد

روتختی ژاکارد با بافتن طرح در پارچه مشخص می شود و یک الگوی برجسته با بافتی باورنکردنی ایجاد می کند. بافندگی های مخصوص ژاکارد طوری برنامه ریزی شده اند که الیافی مانند پنبه، ابریشم و پلی استر (یا ترکیبی از دو یا بیشتر) را به طرح های پیچیده ببافند و پارچه ای با کیفیت و وزن سنگین با ظاهری مجلل و زیبا ایجاد کنند.
وقتی صحبت از پارچه های ظریف می شود، ژاکارد همیشه یکی از بهترین ها در جهان محسوب می شود. پادشاهان و ملکه ها این پارچه را به دلیل تجمل و گرانی آن می پوشند. اما چرا؟ پارچه ژاکارد چیست؟
در این مقاله می خواهیم در مورد هر نکته ای که باید در مورد روتختی ژاکارد بدانید بررسی کنیم و ویژگی های آن را برای شما توضیح دهیم.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ تاریخچه ملافه ژاکارد
✔ ظرافت و زیبایی
✔ بافت پارچه ژاکارد
✔ تولید پارچه
✔ روتختی ژاکارد
✔ طرح های متداول روتختی ژاکارد
✔ انواع ست روتختی ژاکارد
✔ موارد استفاده از پارچه
✔ تناژ رنگ
✔ نگهداری و مراقبت از پارچه روتختی ژاکارد
✔ ملافه ژاکارد

تاریخچه ملافه ژاکارد

کلمه ژاکارد از نام مردی می آید که اولین ماشین بافندگی ژاکارد قابل برنامه ریزی را اختراع کرد. جوزف ماری ژاکارد مجموعه‌ ای از کارت‌ های پانچ ابداع کرد که بافندگی را برای ایجاد طرح‌ هایی در داخل پارچه در طول فرآیند بافت برنامه‌ ریزی می‌ کرد. قبل از این، ایجاد طرح‌ ها در پارچه یک کار دستی بود و کارگران باید دائماً بافندگی را تنظیم و مانور دهند. ماشین بافندگی ژاکارد جوزف ماری ژاکارد به عنوان تاثیرگذار بر ظهور محاسبات مدرن شناخته شده است و بسیار جلوتر از زمان خود بود.
از لحاظ تاریخی، ملافه های ژاکارد برای بسیاری غیرقابل قیمت بوده است، زیرا کیفیت بسیار بالاتری نسبت به پارچه های بافته شده سنتی دارند. با این حال، امروزه، با پیشرفت در فناوری بافندگی، بخش عمده و مقرون به صرفه ای از اکثر مجموعه های خرده فروشان را تشکیل می دهد. از روتختی دونفره و یک نفره گرفته تا روبالشی و ملافه ژاکارد نقش مهمی در بازار کالای خواب دارد.

ظرافت و زیبایی

پارچه ژاکارد دارای نقوش ظریف و بافته شده ای است. این طرح روی پارچه مهر نمی شود و آنطور که تصور می شود در پارچه بافته نمی شود. طرح های روی آن می تواند هر چیزی شبیه هنر سنتی، حیوانی یا هر چیز دیگری باشد. این چک ها و مربع های معمولی نیست که با الگوهای بافته شده مرتبط می کنید.
این پارچه در سبک ها و رنگ های مختلف موجود است و یکی از با کیفیت ترین پارچه های مورد استفاده به حساب می آید. برای ساخت ژاکارد به ماشین بافندگی خاصی نیاز است و همین ماشین بافندگی می‌تواند پارچه‌ های ظریف دیگری را تولید کند.
پارچه ژاکارد چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بافت پارچه ژاکارد

هنگام پاسخ به این سوال که پارچه ژاکارد چیست، باید به خاطر داشت که ماشین بافندگی ژاکارد با سرعت بیشتری می بافد و نقش ها را نیز تولید می کند. اختراع این ماشین بافندگی این پارچه نفیس را برای مصرف کننده ارزان تر و مقرون به صرفه تر کرد.
پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد

راز بافندگی این است که از کارت های پانچ رمزگذاری شده استفاده می کرد که روند بافت را تنظیم می کرد و آن را راحت تر می کرد و هر چند وقت یکبار می ساخت. همانطور که گفته شد، ماشین بافندگی ژاکارد در سال 1801 توسط ژوزف ماری ژاکارد اختراع شد و ماشین بافندگی او به نام او به عنوان پارچه تولید شده نامگذاری شد.

تولید پارچه

  • یکی از انواع پارچه های ژاکارد داماس است که معمولاً از ابریشم، کتان یا پنبه ساخته می شود و دارای طرح های پیچیده و رنگین کمانی است. پارچه بروکات یکی دیگر از انواع ژاکارد است که وزن آن از داماسک بیشتر است.
  • این پارچه‌ های ظریف زمانی در لباس‌ های مجلسی خانواده سلطنتی استفاده می‌ شد، اما با گذشت زمان، مواد سنگین از بین رفت. امروزه در روکش مبلمان، روتختی ژاکارد، پرده ها و دیگر اشیاء زینتی می توانید پیدا کنید.

روتختی ژاکارد

روتختی ژاکارد مانند روبالشی، ملحفه و روتشکی، با پارچه‌ای بافته شده با طرح‌ های پیچیده ساخته می‌ شود. الگوهای رایج عبارتند از فلور-دلیس، طرح گل ها و برگ ها و الگوهای پیسلی. پارچه مورد استفاده در ساخت مواد رختخواب ژاکارد بر روی دستگاه بافندگی مخصوص ژاکارد ایجاد می شود. پارچه ژاکارد بر خلاف سایر انواع روتختی با طرح یا نقش برجسته ساخته می شود که به جای چاپ یا گلدوزی روی پارچه، مستقیماً روی پارچه بافته می شود.
قیمت خرید روتختی ژاکارد

قیمت خرید روتختی ژاکارد

طرح های متداول روتختی ژاکارد

همانطور که گفته شد، معمولاً انواع طرح‌ هایی که در ملافه‌ های ژاکارد بافته می‌ شوند عبارتند از: پیسلی و شکل‌ هایی از برگ‌ ها و گل‌ ها. به دلیل ماهیت قوی تر پارچه ژاکارد، اغلب می توان آن را با ویژگی های طراحی اضافی مانند حاشیه و گلدوزی تزئین کرد. اخیراً، ملافه‌ های ژاکارد شامل الیاف بافته شده‌ اند که به ظاهر مجلل پارچه می‌ افزایند زیرا در زیر نور می‌ درخشند.

انواع ست روتختی ژاکارد

ست های ملافه ژاکارد را می توان با چندین سبک و نوع پارچه مختلف ساخت. این ها عبارتند از ژاکارد پنبه ای، ژاکارد داماسک، ژاکارد ابریشم و ژاکارد مصنوعی ابریشم. برخی از سبک‌ های پارچه‌ های ژاکارد با ابریشم و پنبه تن به تن ساخته می‌ شوند، در حالی که برخی دیگر تنها با یک پارچه ساخته می‌ شوند. طرح‌ های پارچه‌ ای که برای سرویس‌ های روتختی ژاکارد استفاده می‌ شود ممکن است شامل ساتن، ماتلاس و بروکات باشد.

موارد استفاده از پارچه

جزئیات پیچیده پارچه ژاکارد جلوه های تزیینی را برای قسمت های مختلف سرویس خواب ها از جمله روتختی یا ملحفه، روبالشی و دامن تخت ایجاد می کند. روتختی که با پارچه ژاکارد تهیه می شود، نخی سبک تر دارد. سرویس خواب ژاکارد می تواند اتاق خواب های اصلی، اتاق خواب مهمان یا هر اتاق خواب دیگری را با تم شیک و لوکس تزئین کند.
روتختی ژاکارد ترک و ایرانی

روتختی ژاکارد ترک و ایرانی

تناژ رنگ

مجموعه های ملافه ژاکارد را می توان با تناژهای نخ طلایی یا نقره ای، حاشیه و گلدوزی تکمیل کرد تا طرحی مفصل و مجلل ایجاد کند. برخی از سرویس‌ های روتختی ژاکارد را می‌ توان با بالش‌ های مناسب تزئین کرد.

نگهداری و مراقبت از پارچه روتختی ژاکارد

هنگام انتخاب مجموعه های روتختی ژاکارد، به دستورالعمل های شستشو توجه کنید تا بتوانید سرویس خواب خود را برای سال ها تمیز و مانند روز اول نگه دارید. برخی از سرویس خواب های ژاکارد قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند. ترکیب ابریشم و پنبه پارچه ژاکارد می تواند لکه ها را نسبتاً به راحتی جذب کند و سایر انواع آن باید خشک شوند یا با دست در آب سرد شسته شوند.

ملافه ژاکارد

با میراث غنی، محبوبیت مداوم و کیفیت غیرقابل انکار، به نظر می‌ رسد که ملافه‌ های ژاکارد تا مدتی دیگر همچنان بخش عمده‌ ای از عرضه‌ های ملافه‌ های خرده‌ فروشان خواهد بود. ظاهر مجلل و زیبای آن به مشتریان این فرصت را می دهد که به راحتی یک اتاق خواب عالی و زیبا ایجاد کند.
روتختی ژاکارد مخمل و ابریشمی

روتختی ژاکارد مخمل و ابریشمی

با بیش از 200 سال وجود و با تکنیک‌ های جدید و هیجان‌ انگیز ژاکارد که هنوز هم امروزه در حال ظهور هستند، به نظر می‌ رسد که ملافه‌ های ژاکارد امتحان خود را پس داده و در انتخاب رختخواب محبوبیت ثابتی دارند.
6 برند ایرانی و خارجی تولیدکننده بهترین روتختی با قیمت مناسب 1401

سخن آخر

خانواده های طبقه بالا و سلطنتی پارچه ژاکارد را دوست داشتند. این پارچه در دهه 1800 بسیار معروف بود. استفاده از آن به عموم مردم ثروت و شکوه صاحب آن را نشان داد و آن را برای دیدن جهانیان اعلام کرد. در آن زمان، بیشتر مردم معمولی از پارچه های خانگی یا دیگر انواع ارزان تر در لباس های خود استفاده می کردند.
عصر صنعتی و مکانیزاسیون امروز ارزش این پارچه ظریف را کاهش داده است زیرا اکنون می توانیم آن را سریع تر، ارزان تر و کم کارتر کنیم. مردم طبقه متوسط ​​رو به بالا اکنون می‌ توانستند این مواد منحصر به فرد را برای خانواده سلطنتی بخرند.
امروزه اگر به دنبال ظاهری منحصر به فرد و کلاسیک هستید، این نوع پارچه را در هر چیزی از روکش مبلمان گرفته تا روتختی یک نفره و دونفره ژاکارد و حتی برخی از لباس ها استفاده کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه ویژگی های دیگری را در مورد روتختی ژاکارد می شناسید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --