تاریخ امروز :مرداد 23, 1401

روتختی ویسکوز و ریون چه تفاوتی با هم دارند؟
0 (0)

روتختی ویسکوز بهتر است یا ریون؟

آیا به دنبال بهترین مواد برای یک مجموعه جدید از روتختی ها هستید؟ پس احتمالاً به فکر تهیه ویسکوز یا ابریشم مصنوعی افتاده اید. با این حال، تمایز این دو پارچه سخت است. برخی معتقدند که ویسکوز و ریون مانند هم هستند، اما از نظر ساخت و کاربرد متفاوت می باشند.
در این مقاله ما با مقایسه منابع، تولید و مزایای ویسکوز و ریون به شما کمک می‌ کنیم بین این دو انتخاب کنید!
با کالازم همراه باشید.

ویژگی های ویسکوز و ریون

در اینجا یک مقایسه سریع بین ویسکوز و ابریشم مصنوعی وجود دارد.

ویسکوز

 • مواد: الیاف گیاهی که فرآیندی به نام زانتات سلولز را طی می کنند
 • استفاده: لباس
 • ظرفیت جذب: کم
 • بافت: نرم
 • ماندگاری: بالا
روتختی ویسکوز و ریون

روتختی ویسکوز و ریون

ریون

 • جنس: خمیر چوب که از طریق غوطه وری سلولز می گذرد
 • استفاده: مبلمان و روتختی
 • بافت: خنک
 • ظرفیت جذب: بالا
 • ماندگاری: کم

ویسکوز چیست؟

ویسکوز یکی از سه نوع ابریشم مصنوعی است که بافتی پنبه مانند دارد اما ظاهری ابریشمی دارد. این ماده نیمه مصنوعی به خوبی پوشانده می شود، به همین دلیل است که معمولاً برای ساخت لباس های سبک استفاده می شود. این ماده همه کاره در ساخت تشک ها و اثاثه یا لوازم داخلی فوم حافظه نیز استفاده می شود.
این فیبر از بخش مهمی از دیواره سلولی گیاه یعنی سلولز به دست می آید. برخلاف ریون که از سلولز بامبو ساخته شده است، ویسکوز از سلولز ویسکوز (چوب) ساخته شده است. از همین ماده برای ساخت فیلم سلولزی یا سلفون استفاده می شود.
پارچه ویسکوز چه کاربردی دارد؟

مزایا و معایب ویسکوز

بیایید جوانب مثبت و منفی ویسکوز را بسنجیم.

مزایا

 • سبک و مطبوع
 • رنگ را به خوبی حفظ می کند
 • در صورت ترکیب با اسپندکس قابل کشش است
 • ضد حساسیت
 • آزاد مانند ابریشم

معایب

 • لکه های روی ویسکوز به سختی پاک می شوند
 • مستعد کپک زدن
 • با قرار گرفتن در معرض نور خورشید کیفیت آن کاهش می یابد

ریون چیست؟

ریون پارچه ای است که از سلولز نیز تهیه می شود، اما از درختان به دست می آید نه از گیاهان پنبه. بر خلاف ویسکوز، ابریشم مصنوعی یک الیاف ساخته شده است که در گذشته جایگزینی برای ابریشم بود. روبالشی، ملحفه، روکش تشک و سایر ملحفه ها از محصولات اصلی ریون هستند. پارچه ابریشم مصنوعی بسیار متخلخل و قابل تنفس است، بنابراین ضد حساسیت نیز می باشد.
روتختی ویسکوز و ریون

روتختی ویسکوز و ریون

سلولز ابریشم مصنوعی معمولاً از بامبو، یکی از سریع‌ ترین علف‌ های در حال رشد در سطح جهان به دست می‌ آید. فرآیند تولید این پارچه نیاز به عملیات شیمیایی دارد، بنابراین ریون یک الیاف طبیعی محسوب نمی شود.

مزایا و معایب ریون

بیایید مزایا و معایب استفاده از ریون را دریابیم.

مزایا

 • ظاهر و احساس لوکس با قیمتی مقرون به صرفه
 • قابل تنفس
 • می تواند با الیاف دیگر ترکیب شود
 • به راحتی رنگ می شود
 • ضد حساسیت

معایب

 • بادوام نیست
 • برخی از قطعات ابریشم مصنوعی نیاز به خشک شویی دارند زیرا ممکن است هنگام شستشو با ماشین جمع شوند
 • نباید اتو کرد
خرید روتختی پلی استر چه مزایا و معایبی را به همراه دارد؟

تفاوت بین ویسکوز و ریون

ویسکوز و ابریشم مصنوعی نام های محبوبی در دنیای پارچه هستند. بیایید این دو الیاف را از نظر تاریخچه، ساخت و استفاده با هم مقایسه کنیم.

تاریخچه

ریون برای اولین بار بیش از صد سال پیش به دلیل شیوع بیماری در دهه 1860 که کرم‌ های ابریشم را تحت تأثیر قرار داد، تولید شد. این امر صنعت ابریشم فرانسه را در معرض خطر قرار داد، اما بلافاصله توسط لویی پاستور و کنت فرانسوی هیلر دو شاردون حل شد.
مواد ابریشم مصنوعی آن ها در سال 1885 ثبت اختراع شد، اما بعداً ابریشم تقلبی نامیده شد. فقط در سال 1952 اصطلاح ریون توسط کمیسیون تجارت فدرال ابداع شد، یک کلمه کلی برای هر الیاف مصنوعی ساخته شده از سلولز.
ریون و استات دو دسته اصلی زیر ابریشم مصنوعی هستند. سه سال بعد، نوع جدیدی از ریون ساخته شد، ریون با مدول مرطوب بالا یا HWM. این دوام بیشتری دارد و به طور گسترده توسط شرکت های مختلف استفاده می شود.
روتختی ویسکوز و ریون

روتختی ویسکوز و ریون

ویسکوز نیز از ریون می آید. اما سوابق تاریخی نشان می دهد که در اوایل سال 1883 به عنوان جایگزینی ارزان برای ابریشم طبیعی تولید می شد.

ساخت

یک پارچه، پارچه یا منسوجات از طریق رشته های به هم پیوسته از طریق الیاف پرتوی در حال چرخش تولید می شود. این الیاف را می توان به صورت طبیعی یا مصنوعی به دست آورد.
ویسکوز به عنوان یکی از سه نوع ریون، نیمه مصنوعی تا طبیعی در نظر گرفته می شود. خود این کلمه به مایع چسبناک تبدیل شده به الیاف اشاره دارد. سلولز ماده اصلی مورد استفاده برای ایجاد ویسکوز است.
برخی از درختان و گیاهانی که برای ایجاد ویسکوز استفاده می شوند عبارتند از راش، کاج، سویا، شوکران، صنوبر و اکالیپتوس.
الیاف پنبه یا خمیر چوب به صورت مایع در می آید تا غوطه ور شود و خرد شود. پس از پیری، آن را با دی سولفید کربن مخلوط می کنند تا زانتات ایجاد شود. سپس ذوب شده و با مواد شیمیایی دیگر برای ایجاد الیاف درمان می شود.
ویسکوز را می توان با پارچه های مختلف مانند پلی استر و پنبه ترکیب کرد تا فواید آن را افزایش دهد. میزان سود سوزآور مورد استفاده در هنگام تهیه ویسکوز نباید خیلی زیاد باشد. در غیر این صورت، دوام پایینی دارد.
محصول نهایی منسوجاتی است که شبیه ابریشم و حسی شبیه پنبه است. از سوی دیگر، ریون یک ماده مصنوعی است که از سلولز به دست می آید. از طریق فرآیند زانتات سلولز ساخته نمی شود، بلکه از طریق غوطه وری سلولز ساخته می شود. طبیعی در نظر گرفته نمی شود زیرا ریون شکل اصلاح شده ای از پلیمرهای طبیعی است.
تولید ریون نسبت به ویسکوز دوستدار محیط زیست می باشد زیرا انرژی و مواد شیمیایی سمی کمتری مورد نیاز است. چیزی که ریون را از ویسکوز متمایز می کند، مواد استفاده شده است. می توان آن را از ضایعات بامبو یا پنبه به دست آورد.
بهترین پارچه قابل تنفس کدام است؟

موارد استفاده

ویسکوز یک پارچه روتختی محبوب می باشد زیرا سبک، نرم و طبیعی است. از آنجایی که از بامبو طبیعی ساخته شده است، مجموعه های ویسکوز معمولاً به عنوان ضد میکروبی به بازار عرضه می شوند. پرده های پنجره، محافظ تشک و رویه های خنک کننده نیز از ویسکوز ساخته شده اند.
همچنین در صنعت پوشاک برای ساخت ژاکت، کت، لباس، پیراهن و شلوار استفاده می شود. حتی دستمال‌ ها و پارچه‌ های یک بار مصرف برای تمیز کردن گوشی‌ های صفحه لمسی نیز از ویسکوز ساخته شده‌ اند.
در سال 2003، آمازون و سایر فروشگاه های بزرگ ملزم به پرداخت جریمه به دلیل ادعای نادرست ویسکوز به عنوان دوستدار محیط زیست شدند. کمیسیون تجارت فدرال بیان می کند که این ویژگی “ضد میکروبی” بامبو نیز پس از فرآیندهای شیمیایی که منسوجات متحمل شده اند از بین می رود.
روتختی ویسکوز و ریون

روتختی ویسکوز و ریون

در ضمن از پارچه ابریشم مصنوعی در ساخت پتو، ملحفه و پرده استفاده می شود. برخی از روبالشی ها و رویه های تشک نیز از ابریشم مصنوعی برای تقلید از ابریشم طبیعی ساخته شده اند.
بخش پزشکی همچنین از ابریشم مصنوعی برای ماسک‌ های جراحی و بانداژ استفاده می‌ کند، زیرا خون و سایر مایعات را به سرعت جذب می‌ کند.
برخی از لباس ها نیز از ابریشم مصنوعی ساخته می شوند، از جمله ژاکت، بلوز، لباس و لباس ورزشی. از آنجایی که به سرعت رطوبت را جذب می‌ کند و تنفس را افزایش می‌ دهد، بسیاری از محصولات اکتیو لباس از ابریشم مصنوعی ساخته شده‌ اند تا کاربران را در حین تمرین خنک و خشک نگه دارند. در لباس‌ های پارچه‌ ای نیز از ابریشم مصنوعی برای روان به نظر رسیدن استفاده می‌ شود.

مراقبت

برخی از مجموعه‌ ها و لباس‌ های ویسکوز و ابریشم مصنوعی نیاز به خشکشویی دارند، زیرا در صورت ادامه شستن در ماشین ممکن است مواد جمع شوند. خشک شویی شما را از استرس راهنمایی های مراقبت نجات می دهد، اما گران تر است.
اما اگر همچنان می خواهید ویسکوز را بشویید، از آب سرد استفاده کنید و از خونریزی رنگ جلوگیری کنید. یک شوینده ملایم هنگام تمیز کردن پارچه ویسکوز مهم است. هرگز آن را فشار ندهید و برای جلوگیری از کشش آن را فشار ندهید. به سادگی آبکشی کنید، آب را تکان دهید و بگذارید آویزان شود تا هوا خشک شود.
یکی از مشکلات ویسکوز این است که لکه ها به سختی پاک می شوند. تلاش برای لکه‌ درمانی تنها منجر به علائم دائمی، کشش و ضعف می‌ شود.
همین روش برای ریون هنگام شستشوی ماشینی توصیه می شود، اگرچه خشک شویی و شستشوی دستی ارجح تر است. شستن دست تنها زمانی پیشنهاد شد که مودال و لیوسل ایجاد شدند.
اگر می خواهید آن را با ماشین شستشو دهید، چرخه را روی ملایم تنظیم کنید. آن را با دستگاه آبکشی نکنید. ریون را می توان سفید کرد، اگرچه برخی از پارچه های ابریشم مصنوعی نسبت به سایرین نسبت به سفید کننده های کلر حساس تر هستند.
اتو کردن ابریشم مصنوعی ایده خوبی نیست، اما اگر هنوز هم تمایل به انجام این کار دارید، از حرارت متوسط ​​استفاده کنید. سطح داخلی را به سمت بیرون بچرخانید سپس اتو را روی آن بکشید.
پارچه های ساتن چه مشخصاتی دارند؟

بهتر است کدام یک را انتخاب کنیم؟

هیچ پارچه ای بهتر از دیگری نیست، به خصوص زمانی که تفاوت بین ریون و ویسکوز حداقل باشد. در حالی که ویسکوز دوام بیشتری دارد، در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید مستعد ابتلا به کپک و کاهش کیفیت است. از سوی دیگر، ریون ممکن است خنک‌تر و جذب رطوبت باشد، اما دوام کمتری نسبت به ویسکوز دارد.
روتختی ویسکوز و ریون

روتختی ویسکوز و ریون

همین نوع منسوجات مشکلات مشابهی با چروک شدن، گرما و چروک شدن دارند.
در پایان، همه چیز به ترجیح برمی گردد. وقتی می‌ خوابید یا لباس‌ های خاصی می‌ پوشید، به این فکر کنید که آیا می‌ خواهید یک پارچه ابریشم مانند یا پنبه‌ ای داشته باشید. اگر اولی را می خواهید، ابریشم مصنوعی را انتخاب کنید. اما اگر دومی را می خواهید، ویسکوز را انتخاب کنید.

سخن آخر

از آنجا که هیچ پارچه ای بهتر از دیگری نیست، می توانید از ویسکوز و ابریشم مصنوعی به طور متناوب برای ملافه و لباس خود استفاده کنید. هر دو مواد را بخرید و از آن ها لذت ببرید! امیدواریم این مقاله به شما در مقایسه ویژگی ها و کاربردهای ویسکوز و ریون کمک کرده باشد.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعاتی در مورد تفاوت ویسکوز و ریون دارید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: ریون و پنبه چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند و هر کدام در چه صنایعی استفاده می شوند؟ | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --