تاریخ امروز :خرداد 4, 1403

10 مورد از بهترین انواع پارچه های قابل تنفس که باید آن ها را بشناسید!
5 (1)

بهترین پارچه قابل تنفس

آیا از احساس گرم و چسبناک لباس های عرق کرده که در تابستان به پوستتان می چسبند خسته شده اید؟ اگر شما یک دونده اید یا کسی هستید که از تعریق شبانه رنج می‌ برید، می‌ دانید که پایان دادن به دویدن با یک پیراهن خیس یا بیدار شدن در روتختی های مرطوب چگونه است. خبر خوب این است که این روزها به راحتی می توانید لباس ها و ملافه های ساخته شده از طیف وسیعی از انواع پارچه قابل تنفس موجود در بازار را پیدا کنید!
پارچه تبخیر رطوبت از پوست به هوای بیرون را تسهیل می کند. ویژگی هایی مانند توانایی جذب رطوبت یا بافت شل برای افزایش جریان هوا، اغلب باعث تنفس بیشتر پارچه می شود. برخی از انواع محبوب پارچه های تنفسی عبارتند از: پنبه، پلی استر، کتان و بامبو.
در این مقاله متوجه خواهید شد که چه چیزی باعث تنفس پارچه می شود. همچنین با ده نوع پارچه که قابلیت تنفس پذیری بالایی دارند آشنا خواهید شد. در نهایت، نکاتی را برای انتخاب راحت‌ ترین روتختی ها و لباس های خود پیدا خواهید کرد!
با کالازم همراه باشید.

پارچه تنفسی چیست؟

پارچه قابل تنفس توانایی بسیار خوبی برای انتقال رطوبت از طریق مواد به هوای بیرون دارد. شما همچنین این ویژگی را خواهید دید که توانایی جذب رطوبت را نیز دارد. اصطلاح فنی مورد استفاده برای اندازه گیری میزان انتقال رطوبت توسط پارچه، نرخ انتقال بخار رطوبت نامیده می شود.
پارچه مرغوب

پارچه مرغوب

تولیدکنندگان می توانند دقیقاً اندازه گیری کنند که یک پارچه خاص چقدر رطوبت را از یک طرف ماده به طرف دیگر منتقل می کند. به عنوان مثال، مواد مخصوص عرق زدایی مانند برخی از انواع نایلون و پلی استر برای ورزشکاران بسیار مناسب است زیرا بافت منحصر به فردی دارند که عرق شما را از پوست شما دور می کنند.
وقتی کلمه “تنفس پذیر” را می بینید، لزوماً معنای تخصصی ندارد. همچنین می تواند هر نوع لباس سبک را توصیف کند. برش و استایل یک تکه لباس نیز تفاوت زیادی در خنک یا گرم بودن آن ایجاد می کند.
هر لباسی که پوست شما را لمس می کند، گرما و عرق کردن بدن شما را راحت‌ تر از لباس‌ های گشاد می کند.
نوع الیاف مورد استفاده در هر نوع ماده نیز نقش مهمی در تنفس پذیری پارچه دارد. برخی از الیاف پارچه، مانند پنبه، دارای توانایی طبیعی برای اجازه جریان هوا هستند. اکثر الیاف مصنوعی، مانند پلی استر و ابریشم مصنوعی، این کار را نمی کنند. پارچه مصنوعی برای ایجاد قابلیت جذب رطوبت و جریان هوا به ساختار بافت بستگی دارد.
به همین دلیل، الیاف طبیعی مانند پنبه، کتان و ابریشم معمولاً در هوای گرم سبک تر و کمتر چسبنده می شوند. گفته می شود، الیاف طبیعی معمولاً به جای انتقال رطوبت به هوای بیرون، رطوبت را به خود جذب می کنند، بنابراین بهترین راه حل را برای لباس های ورزشی ارائه نمی دهند!

10 نوع پارچه قابل تنفس

تنفس‌ پذیرترین مواد می‌ توانند اهداف و کاربردهای مختلفی داشته باشند، از فراهم کردن یک خواب خنک در شب گرفته تا عرق نکردن شما در دویدن صبحگاهی! هر یک از مواد ذکر شده در این جا دارای برخی مزایا و معایب هستند، اما همه آن ها تنفس پذیری عالی را ارائه می دهند.

1- پنبه

پنبه تقریباً همیشه به عنوان تنفس پذیرترین پارچه شناخته شده است. این ماده از شکل الیاف ریز و کاملا طبیعی ناشی می شود که هر نخ پنبه ای را تشکیل می دهد.
هر فیبر شکلی شبیه به یک روبان پیچ خورده دارد. این شکل پیچ خورده از جمع شدن الیاف به هم جلوگیری می کند و اجازه می دهد هوا و رطوبت از پارچه عبور کنند! پنبه همچنین توانایی طبیعی جذب رطوبت را به راحتی دارد اما یکی از معایب آن این است که به راحتی خشک نمی شود زیرا الیاف پنبه به رطوبت چسبیده است.
به همین دلیل، اغلب پنبه را با مواد مصنوعی مانند پلی استر ترکیب می‌ کنید تا موادی که رطوبت را از بین می‌ برند. الیاف مصنوعی به راحتی رطوبت را جذب نمی کنند و این مسئله باعث می شود عرق یا آب به سرعت در هوای بیرون تبخیر شود.
بسیاری از انواع پارچه قابل تنفس حاوی پنبه هستند. این پارچه ها عبارتند از جین، کشباف و پوپلین. پارچه پنبه‌ ای یکی از محبوب‌ ترین مواد برای بسیاری از انواع لباس‌ ها می باشد و به عنوان یک ماده اصلی در لوازم خانگی مانند رختخواب و حوله استفاده می‌ شود.
بهترین پارچه برای بخش زیرین لحاف یا آستر چیست؟

2- پلی استر یکی از پارچه قابل تنفس

در طرف دیگر طیف پارچه، پلی استر شامل 100٪ الیاف مصنوعی است. پلی استر از فرآورده های فرعی نفت ساخته شده است و هر فیبر ریز اساساً پلاستیک جامد می باشد. همانطور که می توانید تصور کنید این جریان آسان هوا را تسهیل نمی کند.
تنفس پذیری پارچه

تنفس پذیری پارچه

بیشتر مواد مصنوعی به طور طبیعی آبگریز هستند، به این معنی که در برابر جذب آب یا عرق مقاومت می کنند. این حرکت سریع رطوبت را از طریق مواد تسهیل می کند و مانند پنبه، رطوبت به داخل مکیده نمی شود و باقی نمی ماند!
تولیدکنندگان پارچه ساختارهای نخی پیشرفته‌ ای را در داخل مواد ایجاد می‌ کنند که رطوبت را به سرعت به سطح بیرونی پارچه هدایت می‌ کند. این مسئله رطوبت را از بین می برد و همچنین اجازه می دهد تا مواد فوق العاده سریع خشک شوند!
اکنون، همه پلی استرها مانند هم نیستند. مواد با تکنولوژی یا عملکرد بالا معمولاً دارای این ساختار نخی خاص هستند، اما بلوز تابستانی شما احتمالاً چنین نیست. اگر پلی استر را به عنوان یک پارچه قابل تنفس می خواهید، باید همه چیز را در مورد بافت آن بدانید.

3- نایلون

پارچه قابل تنفس نایلون توانایی فوق العاده ای در جذب رطوبت دارد. نایلون را اغلب در لباس‌ های ورزشی مانند لباس‌ های فرم، پیراهن‌ های مخصوص دویدن، کت‌ های مخصوص دویدن می‌بینید!
مانند پارچه پلی استر، این ماده 100٪ مصنوعی اجازه جریان هوای زیادی را از طریق الیاف پلاستیکی خود نمی دهد، اما در دور کردن رطوبت از پوست شما بسیار عالی است. نکته ای که در مورد هر ماده مصنوعی باید به خاطر بسپارید این است که بافت های مخصوص ضد رطوبت شما را خنک نگه می دارند، اما بسیاری از بافت های دیگر اینطور نیستند.

4- پارچه های ریون

ریون پارچه ای نیمه مصنوعی است که از خمیر چوب فرآوری شده شیمیایی ساخته می شود. این پارچه قابل تنفس دارای الیاف بسیار نازک است و اغلب سبک وزن می باشد. به علاوه، آب را به خوبی پنبه جذب می کند!
ریون بسیار شبیه ابریشم است، اما به دلیل الیاف فرآوری شده شیمیایی، قیمت بسیار کمتری دارد. رزوه های فوق العاده ظریف آن فضایی را برای عبور هوا از مواد باقی می گذارد.

5- پارچه قابل تنفس کتان

مانند پنبه، کتان نیز از یک منبع کاملاً طبیعی تشکیل می شود. این پارچه دارای بافتی شل و سطحی است که به راحتی چروک می شود. توانایی خنک کنندگی این پارچه در درجه اول از بافت متخلخل و هوایی که می تواند به راحتی از طریق نخ ها عبور کند ناشی می شود. الیاف کتان دارای حفره های توخالی هستند که آن ها را فوق العاده خنک می کنند.
بر خلاف پنبه، کتان در برابر جذب رطوبت مقاومت می کند (البته نه به اندازه پارچه های مصنوعی). این بدان معنی است که کتانی همچنین در از بین بردن رطوبت به خوبی عمل می کند!
متأسفانه، کتان هزینه بالابی دارد و مراقبت از آن سخت است. این مسئله باعث می‌ شود در لباس‌ ها نسبت به پنبه محبوبیت کمتری داشته باشد. با وجود این، در روتختی ها استفاده می شود زیرا توانایی بی نظیری در خنک نگه داشتن شما در هنگام خواب در آب و هوای گرم دارد.

6- اجناس ابریشمی

ابریشم دارای نخ‌ های تقریباً میکروسکوپی است و این نخ‌ های ظریف اجازه می‌ دهند هوا به راحتی از بافت پارچه عبور کند. ابریشم رطوبت را به خوبی جذب نمی کند و توانایی جذب رطوبت بالایی را ارائه نمی دهد. همچنین می تواند لکه های عرق را بد نشان دهد و بوی بدن را حتی پس از شستشو حفظ کند.
از همه اینها که بگذریم، پارچه قابل تنفس ابریشم در صورتی که بتوانید آن را بدوزید، روتختی های خوبی را به شما ارائه می دهد. این روتختی ها به هوای خنک کننده اجازه می دهد تا هنگام خواب روی بدن شما گردش داشته باشند. 

7- پارچه میکرو مودال یک پارچه قابل تنفس

Micromodal نوعی از ابریشم مصنوعی است که از نخ‌ های ریزتر نیز استفاده می‌ کند. این ماده اغلب با اسپندکس ترکیب می‌ شود تا لباس‌ های فوق‌ العاده نرم و ابریشمی مانند لباس زیر و جوراب را تهیه کند، پارچه میکرو مودال به خوبی به رطوبت و هوا اجازه عبور می‌ دهد.
پارچه باکیفیت

پارچه باکیفیت

به علاوه، میکرو مودال اغلب به جای بافت کلاسیک دارای ساختار بافتنی می باشند. Micro modal معمولاً نرم‌ تر از پنبه است و همچنین رطوبت را بهتر جذب می کند.

8- پشم مرینو

شاید باورش برایتان سخت باشد، اما پشم مرینو قابلیت تنفسی عالی نیز دارد! اکثر الیاف پشم دارای چین و چروک طبیعی هستند که به آن ها اجازه می دهد تا در کیسه های هوای عایق نگه داشته شوند. به همین دلیل احتمالاً شما می توانید از پشم به عنوان یک پارچه مناسب در هوای سرد استفاده کنید.
با این حال، رشته های بسیار ظریف و بسیار سبک پشم مرینو ماده ای را می سازد که در تمام طول سال به شما احساس راحتی را منتقل می کند! پشم توانایی نادری در جذب رطوبت و بخار دارد که حتی مواد مصنوعی نیز نمی توانند آن را مدیریت کنند. به همین دلیل تنظیم عالی دمای بدن را فراهم می کند.
در حال حاضر، حتی پارچه قابل تنفس پشم مرینوس نیز بر روی پوست شما سنگین تر از ابریشم یا ابریشم مصنوعی احساس می شود. ممکن است با پوشیدن پارچه سبک تر در دویدن تابستانی خود احساس راحتی بیشتری داشته باشید. اما یک تاپ مرینو را برای یک عصر تابستانی انتخاب فوق العاده ای است!

9- پارچه قابل تنفس ویسکوز

پارچه ویسکوز نوع دیگری از ابریشم مصنوعی است که به خاطر ظرافت و ظاهر درخشانش معروف است. بسیاری از سارافون‌ ها، دامن‌ ها و بلوزهای محبوب تابستانی دارای ویسکوز هستند. احساس خنکی می کند زیرا جریان خنک کننده خوبی از هوا از طریق بافت آن دریافت می کنید.
ویسکوز تمایل دارد رطوبت را به سرعت جذب کند و تقریباً به خوبی پلی استر رطوبت را از بین نمی برد. همچنین در هنگام خیس شدن ضعیف شده و به راحتی آسیب می بیند. ممکن است بخواهید لباس های ظریف و ابریشمی ویسکوز را در گرمای خشک بپوشید!

10- بامبو

پارچه بامبو فرآیندی مشابه تولید ابریشم مصنوعی را طی می کند، اما اغلب از مواد شیمیایی کم خطرتر استفاده می کند. این امر باعث پایداری بیشتر آن نسبت به فرآیند تولیدی می شود که برای ساخت اکثر پارچه های مصنوعی استفاده می شود. علاوه بر این، پارچه قابل تنفس بامبو حتی بهتر از پنبه می تواند رطوبت را جذب کند!
قابلیت تنفس پذیری پارچه

قابلیت تنفس پذیری پارچه

این ماده اخیراً برای پوشاک و محصولات خانگی محبوب شده است، اما قبلاً به دلیل تنظیم دما و توانایی های دفع رطوبت شناخته شده بوده است. همچنین در برابر بوی بد مقاومت می کند و ضد حساسیت است.
پارچه پلی استر و میکروفایبر چه تفاوتی دارند و هر کدام برای چه کاری استفاده می شوند؟

سخن آخر

در این مقاله 10 نوع مختلف از انواع پارچه قابل تنفس را به شما معرفی کردیم. شما با شناخت این مواد و دانستن مزایا و معایب هر کدام می توانید به راحتی هر کدام را برای لباس، روتختی و سایر موارد استفاده کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما کدام پارچه قابل تنفس را ترجیح می دهید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">