تاریخ امروز :بهمن 7, 1401

در چند مرحله آسان بوی بد و کپک حوله را کاملا از بین ببرید!
5 (1)

کپک حوله

کپک، موجودات زنده کوچکی هستند که می توانند در هر محیط مرطوبی رشد کنند. در طبیعت، کپک ها بسیار مهم هستند. آن ها مواد طبیعی مرده را جدا کرده و به بازیابی خاک کمک می کنند. با این حال، کپک داخلی به هیچ وجه مطلوب نیست. کپک معمولاً سبز، سیاه یا سفید است و می تواند ضخیم و کرکی به نظر برسد.
در این مقاله می خواهیم به بررسی روش های از بین بردن کپک حوله بپردازیم و اطلاعات کامل و جامعی را در مورد علل آن به شما عزیزان ارائه می دهیم.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ چگونه حوله ها کپک می زنند؟
✔ چگونه کپک حوله را پاک کنیم؟
✔ مراحل حذف کپک از حوله
✔ از بین بردن بوی کپک حوله
✔ چگونه سرکه بوی کپک را از بین می برد؟
✔ چگونه حوله ها را بدون خشک کن نرم کنیم؟

چگونه حوله ها کپک می زنند؟

باکتری ها می توانند آزاردهنده باشند، اما بسیاری از آن ها به نفع سلامتی ما هستند – به عنوان مثال، باکتری های موجود در ماست. با این حال، با باکتری های بد باید فورا برخورد کرد. کپک نتیجه تکامل باکتری های بد است، اما راه هایی برای خلاص شدن از شر آن ها وجود دارد.
برای دور نگه داشتن حوله ها از کپک، فضاهای خیس می تواند آن ها را از کپک زدن نجات دهد و تضمین این که حوله ها کاملاً خشک هستند قبل از کنار گذاشتن حوله ها می تواند به جلوگیری از بو کمک کند. کپک بیشتر ماده آزاردهنده ای است که روی سطوح مرطوب یا مرطوب و فاقد تهویه ایجاد می شود. اما یک شستشوی باکیفیت و پاک کردن با میکروب کش قطعا همه آن را از بین می برد. یک شستشوی کامل و مناسب که هدف آن از بین بردن تمام میکروب‌ های حوله‌ های شماست، باعث می‌ شود حوله‌ هایتان جدید به نظر برسند.

چگونه کپک حوله را پاک کنیم؟

حوله های مرطوب می توانند مکان مناسبی برای کپک باشند، به خصوص در یک محیط که در آن حوله های زیادی برای مراقبت در اختیار دارید. اگر روی حوله خود کپک سیاه می بینید، اولین چیزی که به ذهن شما می رسد ممکن است دور انداختن آن باشد – اما قبل از انجام این کار، متوجه شوید که چند قدم برای مدیریت این وضعیت وجود دارد.
رفع کپک حوله

رفع کپک حوله

مراحل حذف کپک از حوله

در صورت مشاهده هرگونه علائم کپک حوله، مراحل زیر را انجام دهید تا کپک را از حوله خود خارج کنید:
  • هر گونه کپک شل شده را بردارید: حوله کپک زده را کمی در بیرون تکان دهید و به آرامی بخش کپک زده پارچه را برس بزنید. سعی کنید حوله های داخل را تکان ندهید، زیرا هاگ های کپک ممکن است رشد کرده و جایی برای رشد در دیوارها، فرش ها و غیره پیدا کنند.
  • حوله های کپک زده را در ماشین لباسشویی خود بشویید: با استفاده از آب جوش یا دمای پیشنهادی سازنده، حوله های کپک زده را در ماشین لباسشویی خود بشویید. بلانچ، بوراکس و مواد شوینده لباس را به ظروف ماشین لباسشویی خود اضافه کنید. سپس، دستگاه را روی پنبه، استاندارد یا به شدت تنظیم کنید تا چرخه شستشو طولانی‌ تر شود.
  • بسته به این که چه مقدار کپک و باکتری روی حوله شما وجود دارد، دو بار ساده فقط با حوله با مواد شوینده لباس شما ممکن است مشکل شما را حل کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از مقدار مناسب مواد شوینده، دو چرخش را یکی پس از دیگری انجام دهید.
با این حال، به سادگی به یاد داشته باشید که هیچ نرم کننده ای اضافه نکنید، زیرا باعث می شود باقیمانده و تجمع بر روی حوله شما باقی بماند که تنها محل رشد باکتری های بیشتری را می دهد. به دلیل قابلیت جذب حوله ها، می توان لایه هایی از نرم کننده پارچه گذاشت که ماشین لباسشویی قادر به شستشوی مناسب آن نیست. این لایه نرم کننده نه تنها حوله ها را کاملاً شسته نمی شود، بلکه به دلیل خشک نشدن کامل، فضایی را برای تکثیر باکتری ها فراهم می کند.

در صورت نیاز، چرخه شستشو را تکرار کنید

اگر با وجود تمام فرآیندهای روی حوله خود لکه های کپک زده مشاهده کردید، بلافاصله فرآیند شستشو را تکرار کنید. این بار اجازه دهید حوله ها به مدت نیم ساعت تا یک ساعت در آب سفید کننده و مواد شوینده قرار بگیرند. حوله ها را در چرخه های کامل شستشو و چرخش قرار دهید. بلانچ، اگرچه برای از بین بردن کپک و ضدعفونی این حوله‌ ها ایده‌ آل است، می‌ تواند به همین ترتیب هر زمان که مواد گفته شده به اندازه کافی قادر به تحمل آن نباشند، تعدادی بافت و رنگ را از بین ببرد.
شستن حوله

شستن حوله

از بین بردن بوی کپک حوله

روش

  1. حوله های خود را در آب گرم با 1 فنجان سرکه سفید بشویید.
    نکته: اگر ماشین لباسشویی شما یک نرم کننده دارد، باید سرکه را داخل محفظه نرم کننده بریزید تا در چرخه نهایی آبکشی وارد شود. اگر ماشین لباسشویی شما جایی برای مواد شوینده یا نرم کننده ندارد، وقتی ماشین لباسشویی پر از آب شد، فنجان سرکه را در آن بریزید.
  2. چرخه دوم را با مواد شوینده معمولی یا 1/2 فنجان جوش شیرین انجام دهید. بعد از یک بار شستن حوله ها فقط با آب گرم و سرکه، می توانید یک چرخه دیگر را با مقدار کمی مواد شوینده معمولی یا ½ فنجان جوش شیرین انجام دهید. این کار باعث می‌ شود حوله‌ های شما بوی سرکه طولانی نداشته باشند و لطافت بیشتری به حوله‌ های شما می‌ بخشد.
  3. حوله های خود را در خشک کن قرار دهید و کاملا خشک کنید. پس از دو دوره شستشو، حوله ها را به خشک کن منتقل کنید. خشک کن تا حوله ها کاملاً خشک شوند. حوله‌ های شما باید بویی مانند نو داشته باشند – و همچنین کمی نرم‌ تر نیز به نظر برسند.
با چند روش عالی و موثر کپک لباس و ماشین لباسشویی را سریعا از بین ببرید!

چگونه سرکه بوی کپک را از بین می برد؟

سرکه سفید اسیدی است که کپک و سایر باکتری ها را از بین می برد. همچنین هرگونه تجمع باقی مانده روی حوله ها را از صابون ها و استفاده بیش از حد از مواد شوینده پاک می کند. جوش شیرین یک مرحله اضافی برای خنثی کردن بوی باقی مانده از سرکه است. این ماده همچنین به عنوان یک نرم کننده طبیعی پارچه عمل می کند.
از بین بردن کپک پارچه حوله

از بین بردن کپک پارچه حوله

چگونه حوله ها را بدون خشک کن نرم کنیم؟

قبل از اختراع ماشین های لباسشویی و خشک کن، مردم لباس ها را با دست می شستند و برای خشک کردن آویزان می کردند. خشک‌ کن‌ ها مزیت راحتی دارند، به شما این امکان را می‌ دهند که لباس‌ های شسته شده را به سرعت و بدون بند رخت خشک کنید، اما هزینه بسیار زیادی دارند.
کنار گذاشتن خشک کن باعث صرفه جویی در هزینه قبض آب و برق می شود، اما اغلب حوله های خشک شده در هوا زبر و سفت می شوند. اضافه کردن سرکه به ماشین لباسشویی به نرم شدن حوله ها بدون خشک کن کمک می کند.

مرحله 1

وقتی می خواهید حوله‌ ها را بشویید، 1/4 فنجان سرکه سفید را به ماشین لباسشویی خود اضافه کنید تا نرم‌ تر شوند. برای اینکه لباس‌ هایتان رایحه‌ ای با طراوت و طبیعی بدهید، می‌ توانید چند قطره اسانس به سرکه اضافه کنید.

مرحله 2

هنگام شستن و از بین بردن کپک حوله از مواد شوینده کمتری استفاده کنید. استفاده بیش از حد از مواد شوینده اثر خشک کننده دارد.

مرحله 3

یک بند رخت در فضای باز نصب کنید یا اگر فضایی برای بند رخت ندارید، یک قفسه خشک کن کوچک در داخل خانه کنار ماشین لباسشویی قرار دهید.

مرحله 4

به محض توقف ماشین لباسشویی حوله ها را از  دستگاه خارج کنید.
خشک کردن حوله

خشک کردن حوله

مرحله 5

حوله ها را بیرون بیاورید و تکان دهید تا رطوبت باقیمانده از بین برود.

مرحله 6

حوله ها را روی بند رخت یا قفسه خشک کن آویزان کنید. اگر حوله ها را بیرون خشک می کنید، گوشه های آن را با گیره لباس ببندید. اجازه دهید حوله ها کاملا خشک شوند.

مرحله 7

حوله ها را پس از خشک شدن از روی خط بردارید. هر حوله را یک یا دو بار تکان دهید و سپس تا کنید.
برای خرید ست حوله عروس و داماد به این چند نکته توجه کنید!

سخن آخر

در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد نحوه از بین بردن کپک حوله، بوی آن و روش شستشو و خشک کردن حوله ها به شما عزیزان ارائه دادیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد و بتوانید به راحتی حوله های خود را برای همیشه تمیز و خوشبو نگه دارید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما برای از بین بردن کپک حوله از چه روش هایی استفاده می کنید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: 9 ایده جالب و کاربردی برای استفاده از حوله قدیمی و کهنه! | کالازم

  2. پینگ‌بک: در کمترین زمان ممکن پرز حوله را از بین ببرید! | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --