تاریخ امروز :خرداد 4, 1403

با چند روش عالی و موثر کپک لباس و ماشین لباسشویی را سریعا از بین ببرید!
0 (0)

کپک لباس

آیا اخیرا متوجه شده اید که لباس هایتان بوی کپک می دهد؟ کپک لباس می تواند نشان دهنده مسائل دیگری باشد که برخی از آن ها نگران کننده تر از بقیه هستند.
اگر متوجه بوی کپک که از لباس‌ هایتان بیرون می‌ آید شدید، باید علت اصلی آن را مشخص کنید تا بتوانید از مشکلات بزرگ‌ تری قبل از بدتر شدن مراقبت کنید.
این مقاله به شما کمک می‌ کند تا این کار را انجام دهید و همچنین راه‌هایی برای خلاص شدن از بوی کپک لباس‌ هایتان، در اختیار شما قرار می‌ دهد.
با کالازم همراه باشید.

دلایل کپک لباس

دلایل مختلفی برای بوی کپک لباس شما وجود دارد. این یک اتفاق رایج است و اغلب در حوله ها مشاهده می شود (و به زودی دلیل آن را خواهید فهمید).
بیایید نگاهی بیندازیم تا بدانیم که چگونه لباس‌ های شما بوی کپک می‌ دهد تا بتوانید مشکل را اصلاح کنید.

1- لباس ها کاملا خشک نشدند

یک دلیل معمولی برای لباس‌ هایی که رایحه کپک دارند، انداختن آن‌ ها در یک سبد لباسشویی پس از اینکه آن ها را از خشک‌ کن بیرون آوردید، در حالی که هنوز کاملاً خشک نشده‌ اند، است.
کپک لباس

کپک لباس

اگر اجازه ندهید به لباس‌ هایتان هوای مناسبی برخورد کند و در حالی که مرطوب هستند آن ها را در یک توده قرار دهید، می‌ تواند شرایط عالی برای رشد کپک لباس ایجاد کند. از این گذشته، رطوبت بهترین دوست کپک است.

3- کپک لباس به دلیل رطوبت زیاد خانه

اگر لباس‌ هایتان بوی کپک می‌ دهد، حتی اگر بگذارید کاملاً در خشک‌ کن خشک شوند، ممکن است کمد یا خانه‌ تان به طور کلی رطوبت بیشتری نسبت به حالت عادی داشته باشد. چند دلیل وجود دارد که ممکن است این مورد مشاهده شود و مهم است که فوراً علت آن را کشف کنید.
اگر در سقف خانه خود نشتی دارید که یکی از احتمالات رطوبت بیش از حد در خانه شما است، باید آسیب را در اسرع وقت ترمیم کنید تا با بدتر شدن آسیب، از افزایش هزینه ها جلوگیری کنید. از این گذشته، با نشتی آن، آب همچنان به فرسایش سقف ادامه می دهد.
مهم تر از آن، نه تنها نشت سقف برای خانه شما مضر است، بلکه رشد کپک ناشی از آن می تواند برای سلامتی شما مضر باشد و منجر به مشکلات تنفسی و سایر مشکلات شود.
این بدترین سناریو است، بنابراین قبل از استخدام شخصی برای بازرسی و تعمیر سقف شما باید مطمئن شوید که هیچ دلیل دیگری مقصر نیست. در همین حال، اگر مشکوک هستید که بوی کپک در لباس‌ هایتان به دلیل رطوبت بیش از حد خانه‌ تان است، می‌ توانید یک دستگاه رطوبت‌ گیر را در نزدیکی کمد خود قرار دهید.
با توجه به این نکته، برای خشک‌ تر نگه داشتن لباس‌ هایتان، باید سعی کنید آن‌ ها را آویزان نگه دارید تا اینکه در کشوهای یک کمد تا کنید.
چگونه بوی بد لباس را از بین ببریم؟

3 – پارچه های خیس در سبد

اگر پارچه‌ ها و حوله‌ های خیس و کثیف و همچنین لباس‌ های دیگر را داخل سبد لباس‌ های خود یا انبوهی از لباس‌ های کثیف بیاندازید بدون اینکه آنها را بشویید و اجازه دهید ابتدا خشک شوند، می‌ تواند باعث باقی ماندن بوی کپک در پارچه شود حتی پس از آن. آنها را بشویید و خشک کنید.
کپک لباس

کپک لباس

به همین دلیل برای شما مهم است که لباس‌ های خود را جدا از پارچه‌ های بسیار کثیف، مرطوب و سایر لباس‌ ها نگه دارید. این کار زمان اضافی را برای شستشو و خشک کردن این چیزها قبل از قرار دادن آن ها در سبد لباسشویی یا ماشین لباسشویی در اختیار شما قرار نی دهد..

4- کپک لباس و ماشین لباسشویی

اگر مدتی (یا هرگز) ماشین لباسشویی خود را تمیز نکرده اید، ممکن است دلیل بوی کپک لباس های شما این باشد که در لباسشویی شما کپک رشد کرده است.

شما می توانید در وهله اول با تمیز کردن منظم آن و خشک کردن آن بعد از استفاده از این اتفاق جلوگیری کنید.

کپک لباس

کپک لباس

خبر خوب این است که اگر این مشکل برای شماست، پاک کردن کپک از ماشین لباسشویی یک فرآیند بسیار آسان است. ابتدا مقداری سرکه یا سفید کننده را به عنوان ماده پاک کننده خود بگیرید.

یکی از آن ها را با آب داغ مخلوط کنید و از یک حوله برای پاک کردن کپک با استفاده از محلول تمیز کننده استفاده کنید. ممکن است برای تمیز کردن کامل لازم باشد از مقداری گریس در اینجا نیز استفاده کنید.

در مرحله بعد، یک فنجان از هر ماده ای را که تصمیم گرفتید در ماشین لباسشویی خود قرار دهید، و مطمئن شوید که به همان ماده ای که برای پاک کردن کپک استفاده کردید بچسبانید تا از واکنش شیمیایی مضر جلوگیری شود.

اگر از سرکه استفاده می کنید، می توانید آن را در قسمت مواد شوینده ماشین لباسشویی قرار دهید و سفید کننده باید در محل تعیین شده خود برود. اکنون، ماشین لباسشویی خود را در داغ ترین حالت ممکن اجرا کنید.

پس از اتمام کار، لباسشویی خود را کاملا خشک کنید و درب آن را حداقل برای چند ساعت باز بگذارید. اگر بتوانید زمانی را برای انجام این فرآیند به صورت ماهانه پیدا کنید، تقریباً مطمئناً از رشد کپک در ماشین لباسشویی خود جلوگیری خواهید کرد.

چگونه بلوزهای خود را تا کنیم؟

روش های از بین بردن کپک

این واقعیت که شما در حال خواندن این مقاله هستید نشان می دهد که قبلاً با بوی کپک لباس های خود مشکل دارید. بنابراین، شما به احتمال زیاد نیاز به دانستن موثرترین روش ها برای از بین بردن این بو دارید.
خوشبختانه، چند راه برای انجام این کار وجود دارد، و همه آنها بسیار ساده و موثر هستند. بیایید نگاهی به این تکنیک ها برای از بین بردن بوی کپک از لباس شما بیندازیم.

آب لیمو و نمک

کپک نه تنها بوی نامطلوبی از خود به جا می گذارد، بلکه می تواند لکه ای نیز به جا بگذارد. یکی از راه‌ های از بین رفتن این لکه استفاده از دو چیز است که بیشتر مردم در آشپزخانه خود پیدا می‌کنند: نمک و آب لیمو.
کپک لباس

کپک لباس

به سادگی این دو مورد را از کابینت خود بردارید و آن ها را با هم ترکیب کنید تا یک خمیر ایجاد کنید. سپس خمیر را به قسمت هایی که دارای لکه کپک هستند بمالید و لباس را زیر نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.
اگر بعد از خشک شدن هنوز لکه های کپک را پیدا کردید، سعی کنید تمام مراحل را دوباره انجام دهید تا به موفقیت برسید. این احتمالاً ملایم ترین راه برای از بین بردن کپک از لباس شما است و شامل استفاده از هیچ گونه مواد شیمیایی نیست.

سفید کننده

سفید کننده می تواند در تمیز کردن بسیاری از چیزها بسیار موثر باشد و لباس هایی که کپک زده اند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. می تواند هم بوی کپک و هم لکه ها را از بین ببرد.
با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر این مسیر را دنبال می کنید و پوست حساسی دارید، ممکن است باعث تحریک شود، زیرا سفید کننده یک ماده شیمیایی قوی است. همچنین می تواند در موارد خاص به لباس ها آسیب برساند.
برای استفاده از سفید کننده با ماشین لباسشویی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کمی سفید کننده پودری را روی نواحی آسیب دیده لباس بریزید و سپس آن را با نصف فنجان سفید کننده کلر داخل لباسشویی خود بریزید. برای شستن آن از آب گرم استفاده کنید.
اگر نمی توانید لباس را در ماشین لباسشویی قرار دهید، می توانید به راحتی از سفید کننده برای تمیز کردن کپک لباس استفاده کنید، در واقع می تواند سریع تر باشد زیرا نیازی نیست منتظر بمانید تا ماشین لباسشویی در یک چرخه کار کند. به سادگی لباس خود را در یک وان با یک چهارم فنجان سفید کننده اکسیژن در هر گالن آب گرم قرار دهید.
کپک لباس

کپک لباس

حدود 30 دقیقه طول می کشد تا پارچه تمیز شود. در این مرحله لباس را درآورید و بررسی کنید که آیا ظاهر و بوی آن عاری از کپک است یا خیر.

سرکه برای کپک لباس

این روش دیگری برای خلاص شدن از شر کپک روی لباس است که شامل استفاده از مواد شیمیایی نمی شود. همچنین برای کسانی که پوست حساس یا پارچه های ظریف تری دارند که نیاز به شستن دارند عالی است.
تنها کاری که باید انجام دهید این است که آب را با مقدار مساوی سرکه سفید در یک وان یا سطل ترکیب کنید و لباس های آلوده به کپک را در آن قرار دهید.
برای لکه هایی که پاک کردن آن ها سخت تر است، می توانید به جای سرکه سفید از سرکه معمولی با قدرت کامل استفاده کنید. این کار باید به طور موثر هم لکه ها و هم بوی کپک را که ممکن است در کمین پارچه ها باشد از بین ببرد.
۱۰ راه مؤثر برای خوشبو کردن لباس‌ها بدون شستن آن‌ها

بوراکس

در اینجا راه دیگری برای از بین بردن کپک وجود دارد و شامل استفاده از ماده معدنی به نام بوراکس است که می توان آن را به صورت آنلاین یا در هر فروشگاه بزرگی تهیه کرد. بوراکس ترکیبی از آب، بور، اکسیژن و سدیم است و می تواند در از بین بردن کپک لباس شگفت انگیز باشد.
ابتدا دو فنجان بوراکس را بردارید و آن را با دو لیتر آب مخلوط کنید و مخلوط را روی قسمت های لکه دار لباس خود بمالید. سپس، اجازه دهید لباس برای چند ساعت در محلول بوراکس خیس شود یا تا زمانی که لباس کاملاً عاری از کپک شود. در صورت تمایل می توانید اجازه دهید یک شب بماند.
کپک لباس

کپک لباس

پس از اینکه لباس ها را از محلول بوراکس خارج کردید، مطمئن شوید که آنها را به خوبی آبکشی کرده و بلافاصله بعد از آن خشک کنید.

سخن آخر

واضح است که دلایل متعددی وجود دارد که می‌ توانید روی لباس یا حوله‌ هایتان کپک ایجاد کنید، و همچنین راه‌ حل‌ های زیادی وجود دارد که می‌ توانید برای خلاص شدن از شر کپک لباس انتخاب کنید.
همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، همیشه باید سعی کنید هر مشکلی را که منجر به کپک زدن روی لباس‌ هایتان می‌ شود اصلاح کنید تا مجبور نباشید دائماً لباس‌ ها را تمیز کنید یا با بوی کپک راه بروید. همچنین می تواند نشان دهنده یک مشکل بزرگتر باشد، مانند نشتی در سقف شما، بنابراین مهم است که ریشه مشکل را پیدا کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه روش های دیگری را برای از بین بردن کپک لباس سراغ دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
  • یک پینگ

    1. پینگ‌بک: در چند مرحله آسان بوی بد و کپک حوله را کاملا از بین ببرید! | کالازم

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --