تاریخ امروز :اردیبهشت 29, 1401

آبکاری رادیوم چیست؟ بررسی مزایا، معایب و تمامی نکات لازم درباره روکش رودیوم
0 (0)

روکش و آبکاری رادیوم

آبکاری رادیوم یک لایه بسیار نازک از رادیوم را به فلز گرانبها اضافه می کند و رنگ فوق العاده سفید بسیار براقی ایجاد می کند و دوام، نور و درخشندگی را افزایش می دهد.
شما لایق بهترین هستید! و این به معنای استفاده از جواهراتی است که با رنگ روشن و زنده می درخشند. یکی از راه‌ های رسیدن به آن، استفاده از هر نوع جواهرات با فرآیندی به نام آبکاری رادیوم است. 
در این مقاله می خواهیم چند نکته اساسی و اصلی را در زمینه روکش و آبکاری رادیوم را بررسی کنیم و تمامی مواردی را که باید در مورد آن بدانید توضیح دهیم.
با کالازم همراه باشید.

1. رودیوم چیست؟

اگر تا به حال یک فیلم علمی تخیلی جذاب دیده باشید و سفینه‌ های فضایی و لباس‌ هایی که دیگران می‌ پوشند همگی نقره‌ ای فوق‌ العاده براق هستند، دقیقاً همان چیزی است که رودیوم به نظر می‌ رسد. این یک دینام آینده نگر از یک عنصر است و به صورت تکه های کوچک با اندازه های مختلف از زمین خارج می شود که به همان اندازه که براق اما سخت و محکم هستند.
عنصر رودیوم نه تنها به شدت نور را بازتاب می‌ کند، بلکه در برابر خوردگی مقاومت می‌ کند و این یکی از دلایل وجود روکش و آبکاری رادیوم در وهله اول است. برای این که متوجه شوید رادیوم چقدر قدرتمند است، باید بدانید که از آن در موتورهای هواپیما استفاده می شود! جواهرات با روکش رودیوم به اندازه موتور هواپیما غیرقابل تخریب هستند، با این حال این درخشش است که دیگران در زیورآلات شما متوجه آن خواهند شد.
چگونه بهترین اندازه گردنبند و زنجیر را انتخاب کنیم؟

2. فرآیند آبکاری رادیوم چیست؟

آبکاری رادیوم به معنای قرار دادن یک روکش نازک از رودیوم روی هر قطعه جواهر (حلقه، گوشواره، آویز یا دستبند) با استفاده از فرآیند آبکاری الکتریکی است. آبکاری رودیوم (همچنین به آن فلاشینگ رادیوم یا رودیوم دیپ نیز گفته می شود) اغلب در جواهرات طلای سفید (حلقه های طلای سفید) استفاده می شود.
فرآیند آبکاری رادیوم چیست؟

فرآیند آبکاری رادیوم چیست؟

در این جا به نحوه آبکاری طلا می پردازیم. اول از همه، جواهرات باید یک مرحله تمیز کردن اساسی را پشت سر بگذارند که بسیار مهم است. بنابراین، در محلول گرم و رودیوم (همچنین محلول رادیوم مذاب نامیده می شود) فرو می رود. سپس، آبکاری پایین می‌ رود – این فقط به این معنی است که الکتریسیته آبکاری رادیوم را در جای خود می‌ چرخاند و آن را در جایی که باید باشد نگه می‌ دارد.

3. ضخامت روکش رودیوم چقدر باید باشد؟

روکش رودیوم تقریباً یک میکرون ضخامت دارد، اگرچه در برخی موارد می‌ تواند تا حدود 0.8 میکرون نازک باشد. احتمالاً می دانید که یک میکرون اندازه کوچکی است – در نظر بگیرید که قطر موی انسان 70 میکرون است. می دانم که می خواهید ارزش پول خود را بدست آورید، اما آبکاری روی جواهرات نمی تواند مانند رنگ ضخیم و خمیری باشد.
برای آشنایی با نقره استرلینگ کلیک کنید

4. چرا باید جواهراتم را آبکاری رادیوم کنم؟

اساساً وقتی حلقه‌ های نقره یا طلا یا سایر جواهرات رنگ خود را از دست می دهند، روکش رودیوم براق واقعاً درخشش آن ها را باز می‌ گرداند. در واقع می‌ توانید حلقه‌ های رودیوم یا سایر جواهرات را در مراحل جدیدترشان، فقط برای براق‌تر کردن آن‌ ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید، رودیوم فوق العاده بازتابنده است و این به معنای درخشش در جواهرات می باشد.
چرا باید جواهراتم را آبکاری رادیوم کنم؟

چرا باید جواهراتم را آبکاری رادیوم کنم؟

اما نکته دیگری در مورد مزایای جواهرات با آبکاری رادیوم وجود دارد و این دوام انگشتر خواهد بود. حلقه ای که روکش رودیوم شده باشد کدر نمی شود. چرا؟ زیرا رودیوم کدر نمی شود. همچنین به دلیل دوام کلی، روکش زیبای رودیوم از جواهرات شما محافظت کرده و به عمر آن می افزاید.

5. آیا می توانم یک قطعه طلای زرد یا طلای سفید را با رودیوم روکش کنم؟

طلای زرد جذاب است. در حالی که به طور طبیعی یافت می شود اما طلای زرد مورد استفاده در جواهرات واقعی به طور کلی 100٪ خالص نیست. با این حال، خالص تر از طلاهای رنگی دیگر است که آلیاژ محسوب می شوند. به همین دلیل، ممکن است در برابر خراشیدگی یا آسیب دیدگی آسیب پذیر باشد.
به همین دلیل است که طلای زرد کاندیدای مناسبی برای روکش رودیوم است. این نوع محافظ می تواند آلیاژ را به دلیل نرمی آن از آسیب محافظت کند. البته به خاطر داشته باشید که کمی محو شدن جواهرات با آبکاری رادیوم باعث ایجاد مشکل می شود: رنگ زرد با کوچک ترین از بین رفتگی رنگ ظاهر می شود. بنابراین، هنگامی که طلای زرد (یا طلای سفید را در آن مورد استفاده می کنید)، در حال به روز رسانی منظم آن هستید.

6. آیا باید روی جواهرات نقره استرلینگ از رادیوم استفاده کنیم؟

اولویت اصلی در اینجا سطح بلینگ مورد نظر شما است. نقره استرلینگ، به خصوص زمانی که کاملاً نو باشد، مانند اکثر فلزات سفید، درخشندگی مناسبی دارد. هنگامی که نقره استرلینگ را با رودیوم بپوشانید، درخشش سفید جذابی را به دست می آورید که در غیر این صورت نمی توانید آن را دریافت کنید.
علاوه بر این، پس از آبکاری رادیوم، مانند هر فلز دیگری (مثلاً طلای سفید) دوام بیشتری خواهید داشت. این یکی از مزایای اصلی آبکاری است. اشکالات زیادی نیز وجود ندارد. از آنجایی که برخی از روکش های رودیوم از بین می روند، مانند طلایی با مشکلات رنگی مواجه نخواهید شد. در عوض، قسمت‌ های در معرض دید فقط کمی کدر می‌ شوند. این ایده آل نیست، اما رفع این مشکل در خانه با محصولات فروشگاهی آسان است. 
با استفاده از این ترفندها نقره های اصل و تقلبی را به آسانی تشخیص دهید!

8. آیا آبکاری رادیوم بر سنگ های قیمتی تأثیر می گذارد؟

جواهرات رسانای الکتریسیته نیستند، بنابراین جریان الکتریکی که آبکاری را روی قطعه قرار می دهد، هیچ آسیبی نخواهد داشت. به غیر از این، همه چیز تماماً طلا و جناس است. آبکاری در واقع از فلز محافظت می کند، بنابراین اصلاً نگران آن نباشید.
آیا آبکاری رادیوم بر سنگ های قیمتی تأثیر می گذارد؟

آیا آبکاری رادیوم بر سنگ های قیمتی تأثیر می گذارد؟

9. آیا استفاده از جواهرات با روکش رودیوم ایمن است؟

این روکش ضد حساسیت می باشد و این بدان معنی است که به پوست شما به هیچ وجه آسیب نمی زند.

10. آبکاری رادیوم چقدر دوام دارد؟

جواهرات رودیوم، بسته به این که چگونه از آن ها استفاده می کنید، مدت بسیار زیادی دوام می آورند. اگر هنگام شستن دست ها یا در زمان انجام فعالیت های ورزشی یا بدنی از آن ها استفاده نکنید، می توانید آبکاری را بادوام تر کنید و عمر آن می تواند تقریباً دو سال طول بکشد، اگرچه ممکن است بعد از یک یا دو سال کمی رنگ خود را از دست بدهد.

خرید زیورآلات نقره

سوالات متداول در مورد روکش رودیوم

آیا جواهرات با روکش رودیوم خوب هستند؟

جواهرات و زیورآلات باکیفیت اگر با رودیوم روکش شده باشد، درخشندگی خوبی داشته و بادوام خواهند بود.
با به کارگیری روش های آسان خانگی جواهرات نقره خود را برق بیندازید!

آبکاری رادیوم چقدر دوام می آورد؟

آبکاری رادیوم حدود دو سال دوام می آورد. پس از آن به یک روکش یا حداقل یک آبکاری مجدد جزئی نیاز دارد. قبل از آن زمان ممکن است کمی از دست دادن رنگ در آن مشاهده شود. هر چه رنگ اصلی از آبکاری دورتر باشد، بیشتر نمایان می شود.
آبکاری رادیوم چقدر دوام می آورد؟

آبکاری رادیوم چقدر دوام می آورد؟

اگر می خواهید ماندگاری بیشتری در جواهرات خود داشته باشید، مطمئن شوید که جواهرات را در معرض مواد شیمیایی قوی قرار نمی ندهید. همچنین مراقب جواهرات باشید و روزی چهار یا پنج بار دست خود را با انگشتر نشویید.

روکش رودیوم بهتر است یا نقره استرلینگ؟

جواهرات نقره با اندود رودیوم در مجموع بهتر هستند. این مسئله به این دلیل است که افزایش دوام را با خود به همراه دارد. از نظر ظاهری، اگر حداکثر درخشندگی را می خواهید، باید از روکش رودیوم استفاده کنید. اگر آبکاری جسمی براق را روی چیزی قرار دهید، آن را براق می کند. به همین سادگی است. با این حال، برخی از افراد ظاهر عجیب‌ تری را در جواهرات نقره خود ترجیح می‌ دهند و این از استرلینگ است.

آیا آبکاری رادیوم از بین می رود؟

یکی از قسمت های انتخاب فرآیند آبکاری رادیوم دائمی نبودن آن است. بر خلاف ورمیل طلایی، آبکاری رودیوم در نهایت از بین می رود. تقریباً پس از یک سال، مقداری سایش وجود خواهد داشت. اگر یک جواهر نقره ای داشته باشید، استفاده از آن سخت خواهد بود. اما اگر طلایی باشد، رنگ اصلی زیر آن را کمی بیشتر خواهید دید.
آیا آبکاری رادیوم از بین می رود؟

آیا آبکاری رادیوم از بین می رود؟

آیا می توانید با روکش رودیوم به حمام بروید؟

ممکن است آنقدرها ایده خوبی نباشد. این رودیوم خالص نیست! آب بلافاصله آبکاری را از بین نمی برد، اما به مرور زمان آن را فرسوده می کند. اما به خاطر داشته باشید که اگر آبکاری جواهرات شما در معرض شامپو و افتر شیو و محصولات مشابه باشد، خیلی سریع تر از بین می رود.
آشنایی با خواص عجیب جواهرات نقره برای سلامتی و درمان بیماری ها!

چرا رودیوم اینقدر گران است؟

رودیوم یک فلز گرانبها است و آنقدر فراوان نیست که واقعاً ارزان باشد، علاوه بر این استخراج آن به کار زیادی نیاز دارد. همچنین، صنعت خودروسازی در حال حاضر آن را بسیار طلب می کند (درست مانند ریزتراشه ها) و این کمکی نمی کند.
چرا رودیوم اینقدر گران است؟

چرا رودیوم اینقدر گران است؟

سخن آخر

در این مقاله به طور کامل هر آنچه را که باید در مورد آبکاری رادیوم و روکش فلزات با این فلز گرانبها بدانید، بررسی کردیم تا به بتوانید به راحتی در مورد خرید جواهراتی با این روکش تصمیم گیری کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه تجربه ای در زمینه آبکاری رادیوم دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با نیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --