تاریخ امروز :مهر 2, 1402

حساسیت در کودکان چگونه درمان می شود؟
0 (0)

حساسیت در کودکان

اگر حساسیت در كودكان مواردی مانند ریزگردها، گرده گل ها و درختان، حیوانات، لاتكس، گزش و نیش حشرات را شامل می شوند، باید از این مواد حساسیت زا دوری نمایند.
علائم خفیف حساسیت در کودکان شامل جوش، تورم، سوزن سوزن شدن، درد معده، استفراغ، تب و آسم است. همچنین علائم شدیدتر حساسیت در کودکان و آنافیلاکسی شامل تورم دهان، گلو درد، گرفتگی صدا، مشکل تنفس و غش کردن می باشد. بهتر است با پزشک متخصص درباره حساسیت کودکان خود صحبت نمایید.
در این مقاله می خواهیم به طور کامل توضیحاتی درباره حساسیت در کودکان به شما عزیزان ارائه دهیم و در مورد آلرژی های بچه ها با شما صحبت کنیم.
با کالازم همراه باشید.

انواع حساسیت کودکان

بسیاری از کودکان به موارد معمولی مانند گرد و غبار خانه، نیش و گزش حشرات، حیوانات خانگی، گیاهان و علف های هرز و سایر گرده ها حساسیت دارند. برخی از کودکان به موارد کمتر متداولی مانند داروها یا لاتکس نیز حساسیت دارند.
اگر فکر می کنید ممکن است فرزند شما حساسیت داشته باشد، با پزشک او در این باره صحبت کنید. پزشک عمومی ممکن است شما را به یک متخصص آلرژی و ایمونولوژی معرفی کند که می تواند فرزند شما را بهتر ارزیابی نماید.
حساسیت در کودکان

حساسیت در کودکان

کودکان ممکن است نسبت به برخی مواد افزودنی غذایی و مواد شیمیایی که برای تولید محصولات مختلف استفاده می شوند، مانند چسب، رنگ و حلال واکنش نشان دهند. این ها آلرژی نیستند و معمولاً واکنش های شدیدی به همراه ندارند.
رفع بی خوابی نوزاد و کودک و تنظیم ساعت خواب

واکنش آلرژیک خفیف یا متوسط

علائم خفیف یا متوسط حساسیت در کودکان ​​معمولاً شامل یک یا چند مورد زیر است:
 • کهیر یا جوش
 • تورم صورت، چشم ها یا لب ها
 • سوزن سوزن شدن دهان
 • اگزما، تب یا علائم آسم – این علائم ممکن است شدیدتر از حد معمول باشد
 • اسهال، درد معده یا استفراغ
توجه داشته باشید که اگر فرزند شما پس از نیش حشره دچار اسهال، درد معده یا استفراغ شده است، به این معنی می باشد که او واکنش آلرژیک شدیدی نسبت به این موارد دارد.

در مورد واکنش های خفیف تا متوسط حساسیت کودکان ​​چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید حساسیت در کودکان شما مقدار خفیف تا متوسطی دارد، می توانید دوزهایی از آنتی هیستامین به کودک خود بدهید. در حقیقت، داشتن همیشگی آنتی هیستامین در جعبه داروهای شما در خانه فکر خوبی است. بهتر است از آنتی هیستامینی استفاده کنید که باعث خواب آلودگی کودک شما نشود. داروساز یا پزشک شما می تواند در مورد مناسب ترین مارک برای فرزندتان به شما مشاوره دهد.
واکنش های خفیف و متوسط حساسیت در کودکان ​​شایع تر می باشد، اما مرگ ناشی از این نوع واکنش های آلرژیک نادر است و تنها در صورت تأخیر در دادن دارو به شخصی که واکنش آلرژیک نشان می دهد، مرگ ممکن است اتفاق بیفتد.

حساسیت شدید در کودکان

حساسیت شدید در کودکان

واکنش آلرژیک شدید در کودک یا آنافیلاکسی

یک واکنش آلرژیک شدید آنافیلاکسی نامیده می شود. علائم ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشد:
 • تنفس دشوار یا پر سر و صدا
 • تورم یا گرفتگی زبان و گلو
 • مشکل در تکلم یا گرفتگی صدا
 • خس خس سینه یا سرفه مداوم
 • سرگیجه مداوم یا غش کردن
 • رنگ پریدگی و برافروختگی صورت (برای کودکان خردسال)
 • فشار خون پایین
 • اسهال، درد معده یا استفراغ پس از گزش یا نیش حشره
آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی است و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد. اگر واکنش شدید حساسیت در کودک شما اتفاق افتاد ، ابتدا او را دراز کنید یا او را نشسته نگه دارید و به هیچ عنوان اجازه ندهید بایستد یا راه برود. در ادامه از دستگاه انژکتور خودکار آدرنالین مانند اپی نفرین استفاده نمایید و سپس با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.
دلایل رفلاکس نوزاد چیست؟

حساسیت های دارویی کودکان

کودک شما ممکن است هنگام استفاده از داروهای تجویز شده مانند آنتی بیوتیک ها، جوش یا تورم پیدا کند. این مسئله ممکن است به این دلیل باشد که او به دارو حساسیت دارد. همچنین گاهی اوقات ممکن است جوش و تورم، ناشی از عفونت زمینه ای باشد تا آلرژی.
اگر فرزند شما پس از مصرف دارو دچار اسهال یا استفراغ شده باشد، احتمالاً این یک واکنش آلرژیک نیست و به احتمال زیاد به دلیل بیماری یا اثر داروها بر روی معده این مشکل به وجود آمده است.
حساسیت در کودکان

حساسیت در کودکان

علاوه بر این حساسیت در کودکان نسبت به واکسیناسیون در محلی که تزریق انجام می شود امری معمول است و معمولاً شامل درد، قرمزی و تورم می باشد. کودک شما ممکن است تب خفیف نیز داشته باشد ولی واکنش های آلرژیک واقعی به واکسن ها بسیار نادر است. در نهایت اگر کودک شما به دارویی واکنش نشان داد، بهتر است با پزشک در این باره مشورت نمایید.

حساسیت در کودکان به گرد و غبار

ریزگردها تقریباً در هر شهر و خانه ای یافت می شوند. آن ها در مکان های گرم و مرطوب مانند تشک، بالش، اسباب بازی های نرم و همچنین در فرش وجود دارند.
علائم معمول ایجاد حساسیت در کودکان توسط گرد و غبار شامل تب، اگزما و آسم می شود. به علاوه ممکن است بینی کودک شما مسدود شود یا اینکه حنجره او خس خس کند.
همچنین لازم به ذکر است که حساسیت به گرد و غبار موضوعی فصلی نیست و در تمام طول سال اتفاق می افتد.
روزئولا یا بیماری قرمز شدن دست و پا در نوزادان چگونه درمان می شود؟

جلوگیری از حساسیت کودک به گرد و غبار

شما نمی توانید از گرد و غبار موجود در خانه خود خلاص شوید، اما می توانید میزان آن ها را کاهش دهید و از حساسیت های تولید شده توسط آن ها تا حد زیادی رهایی یابید. بهتر است روی تخت و اتاق خواب کودک خود تمرکز کرده و گرد و غبار موجود در این مناطق را با استفاده از موارد زیر کاهش دهید:
 • تختخواب کودک خود را با روکش مناسب بپوشانید که باعث می شود هنگام خواب کودک، ذرات گرد و غبار از او دور نگه داشته شوند
 • شستن هفتگی ملحفه و بالش در آب با دمای 60 درجه سانتیگراد
 • شستشوی پتو هر دو ماه در آب گرم
 • بیرون بردن تمام اسباب بازی های نرم از اتاق خواب یا شستشوی هفتگی آن ها با روغن اوکالیپتوس.
حساسیت در کودکان

حساسیت در کودکان

همچنین سایر کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از:
 • از بین بردن شلوغی و تمیز نگه داشتن خانه تا حد ممکن.
 • فرش ها را مرتباً با استفاده از جاروبرقی با فیلتر مناسب جارو بکشید.
 • پایین نگه داشتن سطح رطوبت در خانه با استفاده از تهویه های خروجی آشپزخانه و حمام و باز نگه داشتن پنجره ها.
 • سعی کنید تا جایی که امکان دارد در خانه خود فرش نداشته باشید.
 • بهتر است مبلمان را با پارچه نپوشانید.
تب آنفولانزا در کودکان چقدر طول می کشد؟ درمان و علائم شایع آنفولانزا

آلرژی حیوانات خانگی

کودکان می توانند به مو، شوره و بزاق حیواناتی مانند گربه، سگ، اسب و خرگوش حساسیت پیدا کنند.
حساسیت در کودکان نسبت به حیوانات معمولاً در اثر تماس مستقیم علائمی را در پوست، بینی یا چشم کودک ایجاد می کند. این حساسیت ها به احتمال زیاد باعث تورم پوست، کهیر، خارش، آبریزش بینی و خارش چشم می شوند. همچنین می توانند آسم فرزند شما را نیز بدتر کنند.

پیشگیری از ایجاد حساسیت کودکان به حیوانات

اگر حیوان خانگی خانواده شما سبب شکل گیری حساسیت در کودکان شما است، بهترین راه برای جلوگیری از تماس کودک، نگه داشتن حیوان در بیرون از منزل می باشد و این که هرگز اجازه ندهید حیوان روی تخت کودک یا اتاق خواب کودک شما بخوابد.
اگر کودک شما نسبت به حیوانات خانگی دیگران نیز واکنش آلرژیک نشان می دهد، می توانید 30 دقیقه قبل از رفتن به منزلی که حیوان خانگی دارند، یک دوز آنتی هیستامین به او بدهید. کودک شما همچنین باید از دست زدن به حیوانی که به او حساسیت دارد خودداری کند. این اقدامات معمولاً برای کنترل علائم کافی خواهد بود. در نهایت تعویض لباس کودک به محض ورود به خانه و دوش گرفتن او ممکن است مانع ورود ماده آلرژی زا به خانه شما شود.
خواص جالب و عجیب آب میوه برای نوزاد و کودک

حساسیت کودک به گیاهان، علف های هرز و گرده گل ها

ایجاد حساسیت در کودکان توسط گیاهان، علف های هرز و گرده گل ها امری معمول است. این حساسیت ها معمولاً علائمی را ایجاد می کنند که می تواند شامل آبریزش، خارش چشم و بینی باشد. علائم آلرژی در ماه های بهار و تابستان که گل ها و گیاهان بیشتری یافت می شوند، بدتر خواهد شد.
حساسیت در کودکان

حساسیت در کودکان

بعضی از کودکان ممکن است پس از لمس چمن، جوش های پوستی در آن ها ایجاد گردد و یا امکان دارد اگزمای آن ها بدتر شود. این مسئله معمولاً به این دلیل است که پوست آن ها در اثر تماس با چمن تحریک می شود و احتمالاً یک واکنش آلرژیک جدی نیست.

جلوگیری از ایجاد حساسیت در کودک توسط گیاهان

بهتر است میزان تماس کودک خود با چمن ها، علف های هرز و گرده ها را کاهش دهید و نسبت به این موارد دقت کافی را داشته باشید:
 • نظارت بر کودک برای روزهایی که تعداد گرده را زیاد تر پیش بینی می کنید
 • بسته نگه داشتن پنجره ها و درها و ماندن در داخل خانه در روزهایی با تعداد ریزگرد زیاد و روزهایی که باد شدیدی می وزد
 • پس از بازی در خانه، کودک خود را به حمام ببرید، به خصوص اگر کودک شما احساس خارش داشته باشد.
بهترین ایده های سالم و مقوی میان وعده کودک

حساسیت کودک به لاتکس

اگر حساسیت در کودکان شما پس از تماس با محصولی که حاوی لاتکس است پدیدار شد و دچار قرمزی، جوش یا تورم گردید، حساسیت به لاتکس می تواند دلیل این مشکل باشد. این مواد می تواند در بادکنک، دستکش لاستیکی، دمپایی و بطری آب کودک باشد.
حساسیت در کودکان نسبت به حشرات و حیوانات

حساسیت در کودکان نسبت به حشرات و حیوانات

اگر کودک شما حساسیت به لاتکس دارد، باید به تمام مراجعات پزشکی، دندانپزشکی و سایر مراقبت های بهداشتی که فرزند شما با آن روبه رو می شود، این مورد را اطلاع دهید. زیرا آن ها باید از استفاده از محصولات لاتکس در اطراف کودک شما خودداری کنند.

حساسیت در کودکان نسبت به حشرات

نیش و گزش حشرات امری معمول است، به خصوص اگر کودک شما زمان زیادی را در خارج از منزل سپری می کند. نیش یا گزش حشره معمولاً فقط باعث درد و قرمزی موقتی اطراف نیش می شود. اگرچه در بعضی از کودکان واکنش می تواند بدتر نیز باشد.
نکات طلایی برای ایجاد عادات غذایی مناسب کودکان
در مناطق طبیعی، احتمال بیشتری وجود دارد که فرزند شما دچار نیش زنبورهای عسل، گزش مورچه ها و گزش کنه شود. نیش پشه ها نیز بسیار رایج است، اما واکنش شدید به این موارد بسیار نادر روی می دهد.
علائم معمول حساسیت در کودکان توسط نیش حشرات درد، سوزش در محل گزش به همراه یک نقطه سفید است که توسط یک ناحیه کوچک، قرمز و متورم احاطه شده است. درد معمولاً طی چند ساعت از بین می رود.

واکنش مناسب به گزش و نیش حشرات

کودکان مختلف پس از گزش حشرات مقادیر متفاوتی از تورم، جوش یا کهیر مشاهده می کنند. تورم گاهی اوقات می تواند برای چند روز افزایش یابد سپس رو به بهبودی می رود و تنها تعداد بسیار کمی از کودکان پس از نیش حشرات واکنش آنافیلاکسی دارند.
حساسیت در کودکان

حساسیت در کودکان

همچنین رفتار مناسب پس از گزیدگی در کودک شامل موارد زیر است:
 • از بین بردن نیش اگر هنوز در پوست است
 • شستن محل نیش یا گزش
 • استفاده از یک بسته حاوی یخ در محل نیش یا گزش
 • اگر خارش در ناحیه گزش بسیار شدید است، به کودک خود دوز آنتی هیستامین بدهید
 • در صورت دردناک بودن ناحیه، در دوزهای توصیه شده به کودک خود پاراستامول یا ایبوپروفن بدهید
اگر کودک شما علائم آنافیلاکسی دارد، طبق دستورالعملی که عنوان کردیم رفتار نمایید. همچنین اگر کودک شما در معرض آنافیلاکسی ناشی از نیش حشرات باشد، ممکن است متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست شما در مورد نحوه درمان آلرژن با شما صحبت نماید. این درمان به طور معمول 3-5 سال طول می کشد اما معمولاً بسیار موثر واقع خواهد شد.
حساسیت کودکان به مواد شیمیایی

حساسیت کودکان به مواد شیمیایی

حساسیت کودکان به مواد شیمیایی

مواد شیمیایی به کار رفته در وسایلی همچون جواهرات فلزی، رنگ لباس، پانسمان و چسب می تواند باعث واکنش های آلرژیک پوست شود. این حساسیت در کودکان را درماتیت تماسی می نامند. کودک شما همچنین ممکن است به کرم ها، پمادها یا ضد آفتاب های استفاده شده روی پوست خود واکنش نشان دهد. این واکنش ها معمولاً خیلی جدی و مرگ آور نیستند.
بهترین غذاها برای والدین شیرده، فواید تغذیه در دوران شیردهی برای مادران و نوزادان
اگر اعضای خانواده شما سابقه داشتن پوستی حساس این چنینی را دارند، می توانید از محصولات ضد آلرژی روی پوست کودک خود استفاده کنید و برای اطمینان بیشتر حتما در ابتدا محصولات را روی سطح کمی از پوست امتحان نمایید.
با به حداقل رساندن استفاده از محصولات تمیز کننده معطر یا خوشبو کننده های هوا، خانه خود را تا حد ممکن “بدون بو” نگه دارید. این موارد می توانند پوست و بینی کودک شما را تحریک کنند.

سخن آخر

در این مقاله تمام نکاتی را که باید در مورد حساسیت در کودکان بدانید بررسی کردیم و به شما اطلاعات جامع و کاملی را ارائه دادیم. توجه داشته باشید که شما باید در صورت بروز هر گونه مشکل به پزشک کودک خود مراجعه کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد علائم و نحوه درمان حساسیت در کودکان دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • یک پینگ

  1. پینگ‌بک: حساسیت فصلی ، 9 روش و دارو طبیعی درمان حساسیت و آلرژی | مجله کالازم

  2. پینگ‌بک: با چند درمان خانگی ساده به آسانی حساسیت فصلی و انواع آلرژی را فورا درمان کنید! | کالازم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --