تاریخ امروز :بهمن 7, 1401

با شناخت انواع مختلف سردرد کودکان ، به راحتی این مشکل را در فرزند خود درمان کنید!
0 (0)

سردرد کودکان

اگرچه سردرد کودکان به ندرت جدی است، اما ممکن است برای کودک شما سخت باشد. کمک به کودک شما برای تسکین با تعیین نوع سردردی که باعث درد می شود آغاز می شود. سردردهای رایج دوران کودکی در دسته‌ های مشابه سردردهای بزرگسالان قرار می‌ گیرند، اما علائم کودکان گاهی با نسخه‌ های بزرگسالان متفاوت است.
اکثریت قریب به اتفاق سردردهای بچه ها کاملاً خوش خیم است. آن ها همچنین کاملاً قابل درمان هستند. مطالعات نشان می دهد که تا سن 15 سالگی بیش از 80 درصد از بچه ها می گویند که سردرد داشته اند. سر درد ممکن است پس از یک آسیب جزئی سر یا بخشی از یک بیماری مانند ویروس، گلودرد استرپتوکوکی یا عفونت سینوسی ایجاد شود. کودکان همچنین میگرن، تنش و سایر سردردهای بزرگ سال را تجربه می کنند.
در این مقاله می خواهیم انواع مختلفی از سردرد کودکان را بررسی کنیم و توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه دهیم.
با کالازم همراه باشید.
سردردهای میگرنی
میگرن یک بیماری ارثی عصبی است. اگر یکی از والدین حملات میگرنی داشته باشد، احتمال قوی وجود دارد که فرزند شما نیز دچار حملات میگرنی شود. میگرن تا حد زیادی شایع‌ ترین بیماری مرتبط با سردرد است که من در تمرین خود می‌ بینم.
سردرد کودکان

سردرد کودکان

کودکان گاهی اوقات علائم سردرد میگرنی کلاسیک را دارند – درد شدید در یک طرف سر، تغییرات بینایی، حالت تهوع و غیره. اما کودکان مبتلا به میگرن می توانند علائم بسیار مبهمی نیز داشته باشند، به عنوان مثال، حملات مکرر حالت تهوع که والدین را به فکر وادار می کند. آن ها به آنفولانزا مبتلا می شوند. معمولا وقتی بچه ها سردرد دارند و پزشک می پرسد کجا درد می‌ کند، حدود 90 درصد مستقیماً به پیشانی‌ شان اشاره می‌ کنند.»
از آنجایی که علائم سردرد کودکان می‌ تواند متفاوت باشد، میگرن اغلب تا زمانی که کودک نوجوان یا بالغ شود، تشخیص داده نمی‌ شود. اما درمان‌ های بسیار خاص و مؤثری برای میگرن دوران کودکی وجود دارد و تشخیص زودهنگام می‌ تواند فواید زیادی برای کودک شما داشته باشد.
مانند بزرگسالان، کودک مبتلا به حمله میگرن ممکن است علائم دیگری از جمله حساسیت به حرکت، نور، صداها و بوها را داشته باشد. کمتر رایج است، کودکان ممکن است هاله ها را ببینند – لکه ها، هاله ها یا سایر انحرافات بصری.
معرفی 5 روغن برای سردرد و درمان سریع، آسان و فوری دردهای شدید میگرنی!

سردردهای تنشی

بزرگسالان تنها کسانی نیستند که احساس استرس می کنند. تنش – فیزیکی و عاطفی – همچنین باعث سردرد کودکان می شود. سردردهای تنشی معمولاً تا سنین نوجوانی ایجاد نمی‌ شوند. «وقتی کودک کوچک‌ تری را می‌ بینم که به نظر می‌ رسد سردرد تنشی دارد، اغلب معلوم می‌ شود که میگرن است. اما استرس های ناشی از نوجوانی، همراه با کمبود خواب که به نظر می رسد بسیار رایج است، می تواند سردرد تنشی ایجاد کند.
سردرد کودکان

سردرد کودکان

نوجوانان مبتلا به سردرد تنشی اغلب احساس می کنند که یک نوار فشار در اطراف سر یا فشار ثابتی در یک یا هر دو طرف سر دارند. درد به جای تیز یا ضربان دار شدن، خفیف یا دردناک است. سردردهای تنشی معمولاً به آرامی بروز می کنند و اغلب در اواسط روز شروع می شوند. علت این مشکل می تواند به سادگی نخوابیدن یا حذف وعده های غذایی باشد. اما نوجوانان همچنین ممکن است با فشارهای پیچیده ای مانند مورد آزار و اذیت قرار گرفتن یا انجام کارهای بیش از حد دست و پنجه نرم کنند. افسردگی در کودکان نیز می تواند از طریق سردردهای تنشی مکرر ظاهر شود.

سردرد کودکان ناشی از ورزش

به ندرت، کودکان دچار سردردهای کوتاه مدت می شوند که ناشی از ورزش یا سرفه است.
برای مثال، یک پسر نوجوان ممکن است شروع به وزنه زدن کند و تقریباً بلافاصله دچار سردرد شود. سردرد معمولاً به سرعت از بین می‌ رود، اما می‌ تواند برای چند ساعت باقی بماند. اگرچه معمولاً جای نگرانی نیست، اما این یکی از آن مواقعی است که آزمایشاتی را برای رد هر گونه شرایط زمینه ای انجام می دهیم.

سردردهای مرتبط با ضربه مغزی

تمام ورزش‌ های تماسی – فوتبال، چوگان و سایر ورزش‌ ها- کودکان را در معرض خطر ضربه مغزی قرار می‌ دهند.
تحقیقات از این مشاهدات حمایت می کند. بر اساس یک مطالعه در سال 2015 در مورد فوتبال دبیرستانی، به ازای هر 10000 بازی یا تمرین فوتبال، دختران 4.5 ضربه مغزی را متحمل می شوند در حالی که این آمار در پسران 2.8 است. تئوری هایی در مورد چرایی شامل تفاوت در استحکام گردن می شود. همچنین یک پزشک می گوید من گمان می‌ کنم که هدبندهای محافظی که برخی دختران می‌ بندند، به آن‌ ها احساس محافظت کاذب می‌ دهد، به طوری که ممکن است با شدت بیشتری بازی کنند.
والدین، مراقبان و نوجوانان باید علائم را بدانند و در صورت مشکوک شدن به ضربه مغزی با پزشک تماس بگیرند. بسیار مهم است که خونریزی داخلی را رد کنند. پزشک شما ممکن است بسته به سن، آسیب و سایر متغیرهای کودک، استراتژی‌ های درمانی یا داروهای مختلفی را پیشنهاد دهد.
کودکان و نوجوانان با سابقه میگرن یا سردردهای دیگر، به ویژه، باید ورزش خود را هوشمندانه انتخاب کنند. ضربه مغزی معمولاً وضعیت سردرد موجود را بدتر می‌ کند. ورزش‌ های زیادی برای انتخاب وجود دارد، و گرفتن ضربه مغزی از ورزش‌ هایی مانند شنا یا پیست بسیار سخت است.»
با این ۱۲ ماده غذایی به طور طبیعی از شر سردرد یا میگرن خلاص می شوید

سردرد کودکان به صورت مزمن و روزانه

به خصوص در نوجوانان، سردردهای مزمن روزانه یک واقعیت ناامید کننده زندگی برای بسیاری است. تشخیص CDH هر کسی را که 15 روز در ماه یا بیشتر سردرد داشته باشد را پوشش می دهد، بنابراین قسمت “روزانه” لزوما نباید به معنای واقعی کلمه گرفته شود. CDH در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارد – برخی سردردهای تنشی هستند که هر روز بروز می کنند، برخی دیگر میگرن را با علائم سردرد تنشی ترکیب می کنند، برخی از بین می روند و دوباره ظاهر می شوند.
علل نیز متفاوت است. CDH گاهی اوقات پس از عفونت، ضربه جزئی سر، یا جراحی در قسمت دیگری از بدن شروع می شود. اختلالات خواب می تواند باعث CDH شود. استرس شدید ناشی از رویدادهای زندگی یا فشار برای رسیدن به موفقیت نیز می تواند باعث سردردهای مزمن شود، همانطور که افسردگی و اختلالات اضطرابی نیز ممکن است منجر شود.
سردرد بر هر کاری که کودک انجام می دهد، از یادگیری گرفته تا ایجاد پیوندهای عاطفی، تأثیر می گذارد، بنابراین تأثیرات آن می تواند گسترده باشد. اما درمان های خوبی وجود دارد که می تواند زندگی کودک را تغییر دهد.

مصرف بیش از حد دارو

داروهایی برای درمان سردرد کودکان گاهی اوقات یک پیامد غیرمنتظره دارند – سردرد بیشتر. هر دارویی که به طور مکرر مصرف شود می تواند باعث سردردهای برگشتی شود، به خصوص آن هایی که حاوی کافئین هستند. به ویژه نوجوانان ممکن است به دلایل مختلف عادت کنند هر روز چند ایبوپروفن یا استامینوفن مصرف کنند.
سردرد کودکان

سردرد کودکان

برخی از داروها را می توان بلافاصله قطع کرد، اما برخی دیگر نیاز به قطع تدریجی از شیر دارند. با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین راه را برای کمک به کودکتان در قطع دارویی که مشکوک به ایجاد سردردهای برگشتی است، تعیین کند.
دلایل خطرناک بروز خروپف کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟
تشخیص و درمان سردرد کودکان
اگر کودک شما سردردهای مکرر یا شدید دارد، با پزشک اطفال صحبت کنید یا یک متخصص مغز و اعصاب کودکان را پیدا کنید که در درمان سردرد کودکان تخصص دارد. اگرچه درمان‌ های اثبات‌ شده‌ ای برای همه انواع سردرد وجود دارد، اما شناسایی دلایل سردرد در کودکان همیشه آسان نیست و از آنجایی که درمان یک نوع سردرد ممکن است برای دیگری مؤثر نباشد، تشخیص صحیح اولین قدم مهم است.
به عنوان یک والدین، مهم است که بدانید ابزارهای تشخیصی به ندرت در تشخیص سردردهای مکرر مفید هستند. اکثریت قریب به اتفاق سردردهای کودکان، سردردهای میگرنی و تنشی است که در سی تی اسکن یا ام آر آی دیده نمی شود. الکتروانسفالوگرام‌ هایی که فعالیت امواج مغزی، آزمایش‌ های خون و سایر آزمایش‌ های آزمایشگاهی را اندازه‌ گیری می‌ کنند، همچنین دلیل سردرد کودک را نشان نمی‌ دهند.
سردرد کودکان

سردرد کودکان

چند مورد وجود دارد که پزشکان کودکان را برای آزمایش های تشخیصی ارجاع می دهند، اما آن ها آزمایش را برای جلوگیری از استرس غیرضروری و خطرات احتمالی مرتبط با برخی آزمایش ها محدود می کنند. به عنوان مثال، سی تی اسکن، کودکان را در معرض تشعشع قرار می دهد که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در آینده در کودک افزایش دهد. اگرچه ماشین‌ های سی‌ تی‌ سی امروزی از تابش بسیار کمتری نسبت به مدل‌ های قبلی استفاده می‌ کنند و دستورالعمل‌ هایی برای دوزهای پایین‌ تر برای کودکان تنظیم شده است.
پزشکانی که در درمان سردرد تخصص دارند، می توانند بیشتر سردردها را با انجام یک معاینه پزشکی و پرسیدن سوالاتی که به آن ها در درک درد، الگوها و تاریخچه سردرد کودک شما کمک می کند، تشخیص دهند. شما می توانید با داشتن یک دفترچه یادداشت ساده سردرد به پزشک خود کمک کنید تا مشخص کند چه چیزی باعث سردرد می شود. در روزهایی که کودک شما سردرد می‌ گیرد، برخی از اطلاعات اولیه را یادداشت کنید، از جمله:
  • مقدار و کیفیت خواب
  • چه زمانی و چه چیزی خوردند (با توجه به وعده‌ های غذایی حذف شده یا دیرهنگام)
  • این که آیا آن ها مایعات کافی برای هیدراته ماندن داشتند (ادغام ادرار شفاف یا زرد روشن است)
  • عوامل استرس زای خاص (امتحانات، سخنرانی در جمع، و غیره)
  • حالت عاطفی عمومی
  • زمان بندی سیکل قاعدگی برای دختران
سردرد کودکان

سردرد کودکان

این ممکن است به معنای بازگشت به 24 ساعت گذشته و افزودن هر جزئیاتی باشد که می توانید به خاطر بیاورید. تعدادی برنامه برای نوشتن وضعیت سردرد کودکان به طور روزانه وجود دارد یا می توانید فقط از قلم و کاغذ استفاده کنید. این ورزش می‌ تواند الگوها و محرک‌ ها را نشان دهد و همچنین به پزشک کمک می‌ کند نوع سردرد و درمان‌ هایی که احتمالاً مؤثر هستند را تعیین کند.
مننژیت در کودکان چیست و چگونه می توان آن را به طور کامل و برای همیشه درمان کرد؟
سخن آخر
مراقبت از سردرد کودکان مشارکتی بین پزشک، بیمار و خانواده است. هیچ درمانی وجود ندارد که برای هر کودک یا نوجوانی بهترین کار را انجام دهد. اما با نگاه کردن به مشکل با هم و صحبت کردن در مورد مسائل، می‌ توانیم یک استراتژی مراقبتی پیدا کنیم که به فرزند شما اجازه می‌ دهد از زندگی کامل‌ تر و شادتر لذت ببرد.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما در مورد سردرد کودکان چه اطلاعات دیگری دارید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: بررسی خطرناک ترین علائم اوتیسم (ASD) در نوزادان و کودکان نوپا و خردسال | کالازم

  2. پینگ‌بک: 12 ماده غذایی که می توانند به طور کامل سردرد یا میگرن را درمان کنند! | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --