تاریخ امروز :مهر 2, 1402

برای از بین بردن پرز روتختی حتما باید این راهکارها را بدانید!
5 (2)

نحوه از بین بردن پرز روتختی

پرز روتختی می تواند آزاردهنده باشد. پارچه ای که زمانی ابریشمی و صاف بود، اکنون بافتی ناهموار و مبهم دارد. پرز می تواند برای بسیاری از انواع روتختی ها بدون توجه به قیمت آن ها اتفاق بیفتد؛ اما سوال اصلی این است که چرا ملحفه ها پس از مدتی پرزدار می شوند و چگونه می توان از شر آن خلاص شد؟
در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که چه چیزی باعث بروز این مشکل آزاردهنده می شود و چگونه می توانید ملحفه های خود را به همان اندازه جدید و باکیفیت مانند روز اول داشته باشید.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

پرز روتختی چگونه ایجاد می شود؟
✔ دلیل ایجاد پرز روی لحاف چیست؟
✔ رفع پرز روتختی
✔ نحوه جلوگیری از ایجاد پرز
✔ کدام روتختی ها پرزدار نمی شوند؟
✔ چه زمانی باید روتختی جدید بخرم؟
✔ کدام سرویس های خواب مناسب است؟
✔ آیا روتختی های بامبو پرزدار می شوند؟
✔ آیا لحاف های میکروفایبر پرز پس می دهند؟
✔ چگونه روتختی هایی را انتخاب کنیم که پرز و کرک ندارند؟
✔ با روتختی های پرزدار خود چه کنم؟

پرز روتختی چگونه ایجاد می شود؟

آن گلوله های ریز روی روتختی شما پرز نام دارند. این مشکل زمانی اتفاق می‌ افتد که الیاف پنبه شکسته و درهم می‌ شوند. پرز معمولاً در نتیجه اصطکاک است، به همین دلیل است که اغلب ملحفه‌ ها را می‌ بینید که در نزدیکی پای تخت جمع می‌ شوند. پاهای شما ممکن است در طول شب به مواد اولیه و پارچه مالیده شود و باعث خراب شدن پارچه شود!
اما این تنها چیزی نیست که می تواند این توپ های پف دار مزاحم را ایجاد کند. مو و ته ریش نیز می توانند روی روتختی ها ساییده شوند و مشکل پرز را ایجاد کنند.
پرز پتو به چه علت ایجاد می شود و چگونه می توان از شر پرز و کرک پتو خلاص شد؟

دلیل ایجاد پرز روی لحاف چیست؟

همه ما از ایجاد پرز و گلوله های ریز روی روتختی متنفریم، اما حتی برخی از گران ترین ملحفه ها نیز می توانند پرزدار شوند. در بیشتر مواقع، پرز زمانی اتفاق می‌ افتد که شرکت‌ ها از پارچه‌ های بی‌ کیفیت با بافت‌ های گشاد استفاده می‌ کنند. مواقع دیگر، روتختی ها پس از قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد، مواد شیمیایی خشن و سایش گوله ای می‌ خورند.
پرزدار شدن روتختی

پرزدار شدن روتختی

رفع پرز روتختی

پرز لزوماً به این معنی نیست که باید عجله کنید و روتختی های جدید بخرید. چندین راه آسان و مقرون به صرفه برای تازه کردن و احیای روتختی دونفره و یک نفره شما وجود دارد.

از تیغ استفاده کنید

یک تیغ ساده می تواند معجزه کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تیغ را روی قسمت های پرز روتختی بکشید. اطمینان حاصل کنید که به صورت قسمتی کار می کنید و تیغ را در جهت پایین بکشید. این کار به بالا کشیدن آن توپ‌ های پرزدار کمک می‌ کند، اما هنوز هم ممکن است تعدادی از آن‌ ها را در پشت سر خود ببینید. می توانید با کمک یک غلتک پرزدار یا چند تکه نوار از شر توپ های گلوله ای سرسخت خلاص شوید.

پرزها را با قیچی قطع کنید

اگر این روش را انتخاب می کنید، احتیاط کنید! آخرین کاری که باید انجام دهید این است که روتختی های خود را با بریدن تصادفی سوراخ در آن ها خراب کنید. برای دریافت بهترین نتیجه، روتختی ها را روی یک سطح منحنی بکشید و از قیچی های کوچک و تیز استفاده کنید.
از بین بردن پرز روتختی

از بین بردن پرز روتختی

از یک ریش تراش استفاده کنید

ریش تراش های پارچه به آرامی گوله های پارچه ای، پرزها و موها را از بین می برند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را روشن کنید و آن را روی روتختی های خود بکشید. این ابزارهای مفید قیمت مناسبی دارند و می توانند ظاهر و احساس پارچه های شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند.

نحوه جلوگیری از ایجاد پرز

خبر خوب این است که اگر روتختی های باکیفیت دارید، می توانید به راحتی از بروز پرز روتختی جلوگیری کنید. در اینجا چند نکته و ترفند ساده وجود دارد تا ملحفه های خود را لوکس و صاف نگه دارید:
 • لحاف خود را با آب سرد یا ولرم بشویید. دمای بالا می تواند باعث شکسته شدن و گره خوردن الیاف شود.
 • ملحفه های خود را با مقدار کمی مواد شوینده ملایم بشویید. استفاده بیش از حد از مواد شوینده می تواند باعث شود ملحفه های شما سفت و ناراحت کننده شوند.
 • از شستن ملحفه های خود با سفید کننده خودداری کنید. این ماده شیمیایی خشن اغلب پارچه ها را فرسایش می دهد و منجر به پر شدن می شود.
 • هنگام خشک کردن ملحفه های خود از گرمای شدید استفاده نکنید. گرمای کم و متوسط ​​بهترین کار را دارد، اما اگر به‌ خصوص در مورد پرزدار شدن نگران هستید، ملحفه‌ های خود را آویزان کنید تا در هوا خشک شوند.
 • ملحفه های خود را دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

کدام روتختی ها پرزدار نمی شوند؟

در حالی که هیچ ماده ای وجود ندارد که کاملاً در برابر پرز روتختی مصون باشد، برخی پارچه ها کمتر احتمال دارد که آن توپ های گلوله ای مزاحم را ایجاد کنند. اگر به دنبال ملحفه‌ هایی هستید که پرز ندارند، چیزی را در نظر بگیرید که با مواد طبیعی مانند ابریشم یا کتان ساخته شده باشد. روتختی های بامبو دارای الیاف بلندتری هستند، بنابراین احتمال پرزدار شدن آن ها نیز کمتر است.
اما اگر واقعاً عاشق ملحفه‌ های نخی هستید، مطمئن شوید که آن‌ ها از پنبه‌ های اصلی بلند هستند. این سبک دارای الیاف طولانی تری است، بنابراین احتمال گره خوردن و پرزدار شدن آن ها کمتر می باشد. روتختی های پرکال نیز انتخاب فوق العاده ای هستند زیرا بافت های محکم تری دارند. به عنوان مثال، دوخت های واضحی دارند و بسیار بادوام هستند!

چه زمانی باید روتختی جدید بخرم؟

گاهی اوقات، تراشیدن یا کوتاه کردن پرزها از روی ملحفه ها ارزش آن را ندارد – به خصوص اگر آن ها در سراسر ملحفه باشند. این بافت خشن می‌ تواند بر تجربه خواب کلی شما تأثیر بگذارد و اغلب، خرید یک سرویس خواب روتختی یک نفره و دونفره آسان‌ تر است. روتختی ها برای همیشه دوام نمی آورند.
پرز پارچه روتختی

پرز پارچه روتختی

کدام سرویس های خواب مناسب است؟

اگر می‌ خواهید در آینده از ایجاد پرز روتختی خودداری کنید، به دنبال ملحفه‌ های ساخته شده از کتانی، ابریشم یا پنبه بلند باشید. لحاف های پرکاله نیز گزینه های بسیار خوبی هستند، به خصوص اگر عاشق آن حس ترد و خنک آن ها هستید.
روتختی های بامبو نرم هستند و به دفع گرمای بدن کمک می‌ کنند و از آنجایی که این مواد دارای الیاف بلند می باشند، احتمالاً پرزدار نمی‌ شوند. فقط مطمئن شوید که آن ها را در آب خنک بشویید و خشک کنید و باید برای مدت طولانی دوام بیاورند.

سوالات متداول

اگر با وجود توضیحات داده شده باز هم برای شما سوالی وجود دارد، در این بخش ما سوالات متداول را برای شما پاسخ داده ایم.

آیا روتختی های بامبو پرزدار می شوند؟

روتختی های بامبو به احتمال زیاد پرزدار نمی شوند، به خصوص اگر به خوبی از آن ها مراقبت شود. برای این که روتختی های بامبو خود را نرم نگه دارید، آن ها را در یک حرارت کم بشویید و خشک کنید و از استفاده از پاک کننده های شیمیایی خشن خودداری کنید.

آیا لحاف های میکروفایبر پرز پس می دهند؟

روتختی های میکروفایبر به راحتی پرزدار نمی شوند و بهتر از همه، معمولاً با قیمت های مقرون به صرفه فروخته می شوند. اگر می خواهید هزینه کمتری پرداخت کنید، پارچه میکروفایبر می تواند گزینه خوبی باشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که میکروفیبر به اندازه بامبو یا کتان قابل تنفس نیست.
از بین بردن پرز پارچه روتختی

از بین بردن پرز پارچه روتختی

چگونه روتختی هایی را انتخاب کنیم که پرز و کرک ندارند؟

اول از همه، به مواد نگاه کنید. بامبو، کتانی، و پنبه اصلی بلند نسبت به پلی استر سنتی کمتر احتمال دارد که پرزدار شوند. با این حال، برای بهترین نتیجه، دستورالعمل های شستشو و خشک کردن را به دقت دنبال کنید.

با روتختی های پرزدار خود چه کنم؟

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید با ملحفه های قدیمی انجام دهید! اگر یک آدم خلاق هستید، می توانید با این ملحفه ها کیف، دستمال، پرده و حتی اسباب بازی های کودک بسازید؛ اما اگر حوصله بیرون آوردن چرخ خیاطی خود را ندارید، می توانید همیشه ملحفه های قدیمی را به پناهگاه ها و فروشگاه های دست دوم هدیه دهید یا آن ها را به نزدیک ترین مرکز بازیافت خود ببرید.
بهترین و گرم ترین پارچه روتختی برای زمستان چیست؟

سخن آخر

در این مقاله در مورد نحوه از بین بردن پرز روتختی به شما اطلاعات کامل و جامعی را ارائه دادیم و همچنین پاسخ هایی را برای سوالات متداول شما ارائه کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و بتوانید به راحتی این مشکل را در کالای خواب خود حل کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما از چه روشی برای از بین بردن پرز روتختی استفاده می کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • یک پینگ

  1. پینگ‌بک: روتختی پنبه ای یک انتخاب فوق العاده برای سرویس خواب شما! | کالازم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --