تاریخ امروز :مهر 2, 1402

چرا نباید روتختی را در خانه خشک کنیم؟
5 (1)

نحوه صحیح خشک کردن روتختی

چه دستگاه خشک کن داشته باشید و چه نداشته باشید، باید بدانید که ملحفه های شما نمی توانند گرمای یک خشک کن را تحمل کنند، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه باید سریعا ملحفه های تخت خود را خشک کنید. چگونه آن ها را بدون استفاده از خشک کن خشک کنید؟ 
در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که خشک کردن روتختی بدون استفاده از دستگاه چگونه است و بعد از شستشوی سرویس خواب روتختی باید چه نکاتی را رعایت کنید.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ خشک کردن روتختی بدون خشک کن
✔ آیا می توانید ملحفه های تخت را بدون استفاده از خشک کن خشک کنید؟
✔ سریع ترین راه برای خشک کردن روتختی بدون خشک کن چیست؟
✔ خشک کردن روتختی چه مدت طول می کشد؟
✔ خشک کردن روتختی در هوای آزاد
✔ آیا باید ملحفه ها را آویزان کنید تا خشک شوند؟
✔ خشک کردن روتختی در خانه
✔ آیا روتختی ها در خشک کن جمع می شوند؟
✔ روتختی ها باید چه مدت در خشک کن باشند؟
✔ ملحفه های تخت را هر چند وقت یک بار باید شست؟
✔ شستن و خشک کردن روتختی
✔ آیا قرار دادن ملحفه های مرطوب روی تخت شما بد است؟
✔ استفاده از اتو برای خشک کردن لحاف

خشک کردن روتختی بدون خشک کن

روش های زیادی برای خشک کردن ملحفه های تخت بدون استفاده از خشک کن وجود دارد. تعدادی از انتخاب های برتر ما عبارتند از:
 • روتختی های خود را در نزدیکی پنکه یا پنجره خشک کنید.
 • ملحفه های خود را زیر یک حوله خشک اتو کنید.
 • از سشوار روی ملحفه های مرطوب خود استفاده کنید.
 • ملحفه های خود را در حوله بغلتانید.
همانطور که شروع می کنیم، نحوه خشک کردن ملافه بدون استفاده از دستگاه را توضیح خواهیم داد. چه بخواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید یا دستگاه نداشته باشید، ما برای شما ایده ای داریم. با این گفته، بیایید مستقیماً در مورد این موضوع صحبت کنیم!

آیا می توانید ملحفه های تخت را بدون استفاده از خشک کن خشک کنید؟

وقتی صحبت از خشک کردن روتختی ها بدون استفاده از خشک کن می شود، این امکان وجود دارد. همانطور که در بالا توضیح دادیم، جایگزین های خوبی برای خشک کردن ماشینی وجود دارد، اما ممکن است لازم به استفاده از برخی نکات و روش ها باشید.
خوشبختانه، این کار به آسانی کشیدن سشوار، استفاده از اتو یا حوله می باشد، بنابراین ممکن است از قبل آماده این کار شده باشید. با این حال، برخی از روش‌ ها سریع‌ تر از روش‌ های دیگر هستند، بنابراین سعی کنید آن را در نظر داشته باشید.

سریع ترین راه برای خشک کردن روتختی بدون خشک کن چیست؟

برای هر کسی که می خواهد این کار را انجام دهید، توصیه می‌ کنیم اگر نمی‌ خواهید ملحفه‌ هایتان را داخل دستگاه بیندازید، اتو بکشید یا با سشوار خشک کنید. به طور کلی، بهتر است ملحفه های خود را در جایی با نور مستقیم خورشید آویزان کنید، اما اگر این امکان وجود ندارد، سشوار این کار را می کند.
خشک کردن روتختی بدون خشک کن

خشک کردن روتختی بدون خشک کن

برای خشک کردن ملحفه ها با سشوار از روش زیر استفاده کنید:
 1. سشوار خود را روی بالاترین درجه حرارت قرار دهید.
 2. با حرکت روی ملحفه ها، سشوار خود را به مدت 15 ثانیه در جای خود نگه دارید.
 3. در حین حرکت ملحفه های خود را بچرخانید و از تماس مستقیم با سشوار خودداری کنید.
 4. این روند را برای حدود 20 دقیقه یا تا زمانی که روتختی های شما در برابر لمس خشک شوند، تکرار کنید.

خشک کردن روتختی چه مدت طول می کشد؟

به طور معمول، در صورت استفاده از سشوار، می‌ توانید انتظار داشته باشید ملحفه‌ ها در عرض 30 تا 45 دقیقه خشک شوند و اگر آن ها را روی بند یا در هوای آزاد خشک کنید، بین دو تا چهار ساعت رطوبت آن ها از بین برود. اگرچه این بازه زمانی متفاوت است، خشک کردن روتختی یک نفره و دونفره شما بدون استفاده از ماشین چند ساعت طول می کشد، بنابراین مطمئن شوید که زمان کافی را در نظر بگیرید.
گفته می شود، اگر جایی با حداقل رطوبت زندگی می کنید یا تصمیم به استفاده از سشوار روی روتختی های خود دارید، ممکن است در عرض یک ساعت بتوانید آن ها را خشک کنید.

خشک کردن روتختی در هوای آزاد

به طور کلی، ما می گوییم خشک کردن روتختی ها در هوای آزاد بهتر است. اگرچه استفاده از خشک کن راحت است، اما می تواند به پارچه آسیب بزند و باعث کم رنگ شدن ملافه شما شود.
علاوه بر این، استفاده از ماشین خشک کن به انرژی زیادی نیاز دارد که برای محیط زیست مناسب نیست. البته، این بدان معنا نیست که خشک کن همیشه ایده بدی است، اما خشک کردن ملحفه های خود در هوای آزاد مطمئناً گزینه بهتری است.

آیا باید ملحفه ها را آویزان کنید تا خشک شوند؟

وقتی نوبت به جایی می‌ رسد که باید ملحفه‌ ها را برای خشک کردن آویزان کنید، یک نقطه روشن و گرم را توصیه می‌ کنیم که نسیم می‌ وزد. حتی اگر لزوماً باد نباشد، مقدار کمی نسیم به خشک شدن سریع‌ تر روتختی های شما کمک می‌ کند.
البته، اگر نمی‌ توانید این نوع مکان را در جایی که هستید پیدا کنید، اجازه دهید روتختی های شما در نزدیکی یک فن یا پنکه خشک شوند. صرف نظر از این، سعی کنید ملحفه های خود را به اندازه کافی بالا در جایی که با زمین تماس ندارند آویزان کنید و مطمئن شوید که آن ها را روی هم قرار نمی دهید.

خشک کردن روتختی در خانه

برای کسانی که می خواهند روتختی های خود را در داخل خانه خشک کنند، این گزینه نیز خوب است. اگرچه خشک کردن ملحفه داخل خانه معمولاً به سرعت خشک کردن در فضای باز نیست.
شستن و خشک کردن روتختی در خانه

شستن و خشک کردن روتختی در خانه

همانطور که گفته شد، سعی کنید ملحفه های خود را در جایی با رطوبت کم آویزان کنید و از حمام یا اتاق لباسشویی اجتناب کنید. یک مکان خوب برای خشک کردن ملحفه ها در اتاق ناهار خوری یا نشیمن است که بیشترین نور خورشید را دریافت می کند.

آیا روتختی ها در خشک کن جمع می شوند؟

به طور کلی، اگر روتختی ها را برای مدت طولانی در خشک کن بگذارید، جمع می شوند. درست مانند لباس، استفاده از حرارت زیاد روی رختخواب شما می تواند باعث چروک شدن الیاف آن و از دست دادن شکل خود شود، پس این را در نظر داشته باشید.
با این اوصاف، اگر از حرارت کم روی ملحفه‌ های خود استفاده می‌ کنید، نباید با چروک شدن مواجه شوید، اما خشک شدن ملافه‌ هایتان بیشتر طول می‌ کشد.
بهترین و گرم ترین پارچه روتختی برای زمستان چیست؟

روتختی ها باید چه مدت در خشک کن باشند؟

در حالت ایده‌ آل، فقط باید ملحفه‌ های خود را به مدت 30 تا 45 دقیقه در خشک‌ کن نگه دارید. اغلب، اگر دمای خشک کن خود را روی دمای متوسط ​​تنظیم کرده اید، روتختی های شما باید به اندازه ای خشک شوند که تا 45 دقیقه بیرون بیایند، اما این مقدار متفاوت است.
ضخامت لحاف نقش مهمی در مدت زمان خشک کردن روتختی دونفره و یک نفره دارد، بنابراین یک بازه زمانی دقیق وجود ندارد. گفته می شود، اگر روتختی های شما بعد از 30 تا 45 دقیقه در خشک کن هنوز مرطوب هستند، ممکن است تنظیم حرارت شما خیلی کم باشد.

ملحفه های تخت را هر چند وقت یک بار باید شست؟

در مورد این که چند بار باید ملحفه های خود را بشویید، توصیه می کنیم این کار را هر یک تا دو هفته یک بار انجام دهید. بسته به این که قبل از خواب دوش می‌ گیرید یا خیر، این مسئله می‌ تواند بر تعداد دفعاتی که ملحفه‌ های تخت شما نیاز به تمیز کردن دارند تأثیر بگذارد.
خشک کردن لحاف

خشک کردن لحاف

معمولاً تا زمانی که با بدن کثیف به رختخواب نروید یا لباس بیرون از منزل خود را برای خوابیدن نپوشید، باید نزدیک به 14 روز بین شستشوها صبر کنید، اما این به شما بستگی دارد. اگر آن را حداقل دو بار در ماه نشویید می تواند شما را در معرض قارچ ها، باکتری ها، گرده ها و شوره حیوانات قرار دهد، بنابراین انجام این کار ضروری است.

شستن و خشک کردن روتختی

برای کسانی که در مورد تمیز کردن روتختی خود و شستشو و خشک کردن آن در تردید هستند باید بگوییم اگرچه نیازی نیست که روکش تخت شما اغلب به داخل ماشین لباسشویی برود، تمیز کردن روکش آن با ملحفه همیشه ایده خوبی است.
روکش تخت شما باید هر هفته شسته شود، اما اگر به طور مداوم از ملحفه رویه استفاده می کنید، باید بتوانید هر دو تا چهار هفته یک بار صبر کنید.

آیا قرار دادن ملحفه های مرطوب روی تخت شما بد است؟

اگرچه این ممکن است عجیب به نظر برسد، اما قرار دادن ملحفه های مرطوب روی تخت شما ایده خوبی است. دلیل این امر این است که قرار دادن ملحفه‌ های شما روی تخت در حالی که آن ها هنوز مرطوب هستند، به خشک شدن روتختی ها بدون چروک شدن کمک می‌ کند
اما به خاطر داشته باشید که شما نمی‌ خواهید رختخواب خود را با ملحفه‌ های خیس مرتب کنید، بنابراین قبل از استفاده از آن‌ ها اجازه دهید کمی خشک شوند

استفاده از اتو برای خشک کردن لحاف

اگر ترجیح می دهید از سشوار استفاده نکنید اما می خواهید زمان خشک شدن ملحفه خود را تسریع کنید، اتو کردن می تواند کارساز باشد. به طور کلی، شما می‌ خواهید ملحفه‌ های خود را هنگامی که روی تخت تان قرار گرفتند، اتو کنید تا از سوختن آن‌ ها/خودتان جلوگیری کنید.
خشک کردن روتختی دونفره سنگین

خشک کردن روتختی دونفره سنگین

گفته می شود، همه تشک ها نمی توانند گرمای زیاد را تحمل کنند، بنابراین قبل از شروع کار، یک حوله را روی آن قرار دهید. هنگامی که این کار را انجام دادید، حدود 10 تا 15 دقیقه اتو را در اطراف رختخواب خود حرکت دهید و باید آماده باشید.
13 رنگ روتختی مناسب تخت کرم برای جلوه ای زیبا در اتاق خواب شما!

سخن آخر

چه بخواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید و چه خشک کن نداشته باشید، فهمیدن این که چگونه روتختی های خود را خشک کنید مهم است. ما متوجه شدیم که راه‌ هایی برای انجام این کار بدون استفاده از دستگاه وجود دارد، از جمله بند رخت، استفاده از سشوار، اتو کردن و حتی استفاده از حوله.
وقتی نوبت به جایی می رسد که باید ملحفه های خود را برای خشک شدن آویزان کنید، مکان روشن و گرمی را توصیه می کنیم که نسیمی نیز وجود داشته باشد. برای کسانی که جایی در فضای باز برای آویزان کردن ملحفه‌ های خود ندارند، فکر می‌ کنیم استفاده از سشوار یا اتو نیز ایده‌ ای عالی برای امتحان کردن است.
صرف نظر از این مسئله، به یاد داشته باشید که ملافه های خود را هر یک تا دو هفته یک بار بشویید و از مرتب کردن رختخواب خود در حالی که ملحفه های شما هنوز مرطوب هستند نترسید تا چروک نشوند.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما از چه روشی برای خشک کردن روتختی استفاده می کنید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --