تاریخ امروز :تیر 8, 1401

7 درمان خانگی برای از بین بردن پوست مرده پا
4 (1)

درمان پوست مرده پا

پوست سخت، خشک و ترک خورده و پوست مرده پا شما یک مشکل رایج در بین بسیاری است. پاهای شما غدد چربی کمتری نسبت به سایر نواحی بدن شما دارند. از این رو ساییدگی و پارگی روزانه را تجربه می کنند که منجر به پوست مرده می شود.
پوست مرده زیر پا نیز ممکن است خجالت آور شود. اما نگران نباشید روش‌ های درمانی مناسب می‌ توانند به حذف پوست مرده و بازگرداندن بافت صاف‌ تر پاهای شما کمک کنند.
با کالازم همراه باشید.

انواع پوست مرده پا

انواع مختلفی از پوست های سخت به دلیل فشار و اصطکاک مداوم زیر پای شما ایجاد می شوند. در زیر به این موارد پرداخته می شود:
 • میخچه ها
میخچه ها تجمعات گرد و کوچکی از نواحی پوست ضخیم هستند که معمولاً در نواحی یا کناره های انگشتان پا دیده می شوند. انواع مختلفی از ذرت وجود دارد که در زیر ذکر شده است:
 • پوست های سخت
آن ها نواحی پوستی کوچک و سخت/ متراکم هستند که معمولاً در ناحیه بزرگتری از پوست ضخیم و در بالای انگشتان پا یا نواحی با فشار حاد استخوان بر روی پوست تشکیل می شوند.
 • میخچه های نرم
میخچه های نرم معمولاً سفید یا خاکستری هستند و بافت نرم تر و لاستیکی دارند. این میخچه ها بیشتر بین انگشتان پا ظاهر می شوند.
درمان پوست مرده پا

درمان پوست مرده پا

 • میخچه های کوچک
این میخچه ها بسیار کوچکتر هستند و معمولاً در پایین پا تشکیل می شوند.
 • پینه ها
بر خلاف میخچه ها، پینه ها تکه های سخت و ضخیم پوست هستند. پینه نوعی پوست مرده پا است که از میخچه ها بزرگ تر است و شکلی نامنظم یا پهن دارد. آن ها را می توان بیشتر در پایین پای شما، روی نواحی استخوانی که وزن شما را تحمل می کنند (مانند شست پا، پاشنه، توپی پا، یا در امتداد کناره پا) مشاهده کرد.
پینه روی دست ها نیز دیده می شود، به خصوص در جاهایی که اصطکاک یا مالش مکرر وجود دارد. وزنه برداران، صنعتگران، یا نوازندگان گیتار (یا هر آلت موسیقی دیگری با زه) شاهد ایجاد پینه روی دست/انگشتان خود هستند.
بهترین راه برای تشخیص میخچه یا پینه این است که از علائم آن ها آگاه باشید. در بخش زیر به همین موضوع پرداخته ایم.
چگونه اسکراب پا خانگی درست کنیم؟

علائم و نشانه های میخچه و پینه

علائم و نشانه های اصلی میخچه و پینه عبارتند از:
 • مناطق خشک، پوسته پوسته و ضخیم پوست مرده پا
 • ساختارهای گرد یا مخروطی شکل سخت روی پوست پا
 • درد پا که ممکن است با راه رفتن یا هر فعالیت بدنی دیگری تداخل داشته باشد
درمان پوست مرده پا

درمان پوست مرده پا

این علائم می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا ممکن است پینه یا میخچه داشته باشید. اما در وهله اول چه چیزی باعث آن ها می شود؟ درک دلایل خشکی و ترک پا/پاشنه می تواند به شما در انتخاب روش درمانی مناسب کمک کند.

چه عواملی باعث خشکی، ترک و پوست مرده پا می شود؟

1. کمبود رطوبت

پوست سفت، خشک، ترک خورده و پوسته پوسته شده بیشتر در پاشنه ها و کف پا دیده می شود، زیرا آن ها کمترین غدد چربی را دارند. این مناطق رطوبت کافی دریافت نمی کنند.

2. گرما و رطوبت

پوشیدن مکرر کفش های بسته، مانند چکمه و کفش ورزشی، می تواند محیطی مرطوب در اطراف پاهای شما ایجاد کند. قرار گرفتن پا در معرض چنین گرما و رطوبتی ممکن است رطوبت پوست را از بین ببرد و باعث ضخیم شدن، خشک شدن، ترک خوردن و پوست مرده پا شود.
آبرسانی پوست باید چگونه باشد؟

3. تحریک و ایجاد پوست مرده پا

پوشیدن کفش های نامناسب برای ساعت های طولانی یا ایستادن بیش از حد طولانی نیز می تواند به طور مداوم به پاهای شما فشار وارد کند. همچنین باعث اصطکاک بیش از حد روی پوست می شود و می تواند آن را خشک، سفت یا پینه دار کند.

4. پیری

با افزایش سن، پوست ما توانایی حفظ آب را از دست می‌ دهد و نازک‌ تر و چاق‌ تر می‌ شود. این یکی از دلایلی است که افراد مسن‌ تری که روند طبیعی پیری را طی می‌ کنند، بیشتر پوست خشک و سفت را تجربه می‌ کنند.
پوست مرده پا

پوست مرده پا

5. چاقی

چاقی یکی دیگر از دلایل خشکی و ایجاد پوست مرده پا است، زیرا پاها وزن بیشتری نسبت به معمول دارند. این وزن اضافه ممکن است گردش خون را مختل کرده و باعث سفت شدن پاها شود.

6. شرایط پزشکی خاص برای ایجاد پوست مرده پا

برخی شرایط پزشکی مانند پسوریازیس، پای ورزشکاران، اگزما و سرطان نیز ممکن است باعث زبری، پوسته پوسته شدن و خشک شدن پوست زیر پا شوند. شرایط پزشکی سیستمیک مانند دیابت و کم کاری تیروئید نیز ممکن است مشکل را تشدید کند.

7. استفاده بیش از حد از صابون

استفاده بیش از حد از صابون ها و شوینده های بدن حاوی مواد شیمیایی خشن یا محرک ممکن است رطوبت پوست را بمکد و باعث خشک و سفت شدن آن شود. حتی عدم شستن صابون اضافی از روی پا ممکن است منجر به خشکی شود.
سختی و خشکی پاها می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. اما همانطور که گفتیم، روش های درمانی مناسب می تواند کمک کننده باشد.
6 روش آسان برای رفع سریع ترک شکم در بارداری و پیشگیری از شکاف پوست در حاملگی

روش های درمانی که می توانید برای از بین بردن پوست مرده پا امتحان کنید

1. پاهای خود را لایه برداری کنید

لایه برداری تکنیکی است که شامل برداشتن پوست مرده از سطح پا با لایه بردار فیزیکی یا شیمیایی می شود.
لایه بردارهای فیزیکی عبارتند از:
 • اسکراب پا (می توانید آن ها را بخرید یا در خانه با مخلوط کردن میوه ها، عسل، شکر و آب گرم درست کنید)
 • پینه پاک کن الکترونیکی
 • برس های بدن
لایه بردارهای شیمیایی شامل لوسیون ها یا مایعات رقیق هستند. آن ها به طور کلی حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی (مانند اسید گلیکولیک) می باشند که سلول های مرده روی سطح پوست را حل می کنند. لایه برداری پا از دیگر لایه بردارهای شیمیایی است که می توانید امتحان کنید.
احتیاط: فهرست مواد را به طور کامل بررسی کنید زیرا برخی از لایه بردارهای پا حاوی عطرهای مصنوعی و الکل هستند که ممکن است پوست حساس را تحریک کنند.

2. پاهای خود را به طور مرتب مرطوب کنید

مرطوب کردن منظم پاها می تواند به کاهش پوست خشک و درمان پوست مرده پا کمک کند و از تجمع پوست خشک جدید در زیر سطح پا جلوگیری کند. پس از استفاده از لایه بردار حتما پاهای خود را مرطوب کنید. همچنین می‌ توانید از سنگ پا برای کمک به پوست در حفظ رطوبت استفاده کنید.
هنگام انتخاب محصولات مرطوب کننده، به دنبال محصولاتی باشید که حاوی موارد زیر باشند:
 • نرم کننده ها که شامل کره ها و روغن های گیاهی است
 • مرطوب کننده ها مانند آلوئه، اوره و اسید هیالورونیک
 • انسدادها مانند لانولین، پترولاتوم و روغن نارگیل
احتیاط: از مرطوب‌ کننده‌ ها، کرم‌ ها و لوسیون‌ های حاوی الکل، رنگ‌ های مصنوعی و رایحه‌ های اضافه شده خودداری کنید. آن ها می توانند خشکی پوست را بدتر کنند.
چگونه صورت خود را بشوییم و پوستی شفاف داشته باشیم؟

3. برای درمان پوست مرده پا از سنگ پا استفاده کنید

سنگ پا یا سوهان فلزی پا به از بین بردن پوست خشک و سخت و پینه پا کمک می کند. سنگ پا یک سنگ گدازه طبیعی است که می تواند به شما کمک کند پوست مرده و پینه پا را از بین ببرید. به این صورت می توانید از یکی استفاده کنید:
 • پاها را مدتی در آب گرم خیس کنید تا پوست مرده پا نرم شود.
 • یک سنگ پا یا سوهان پا بردارید و آن را با آب گرم خیس کنید.
 • آن را به آرامی روی پوست مرده یا پینه با حرکات دایره ای بمالید.
 • پوست مرده پا را بشویید و در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.
 • پاها را خشک کرده و با یک لوسیون، کرم یا روغن باکیفیت مرطوب کنید.
احتیاط: از سنگ پا در نواحی آسیب دیده یا دردناک استفاده نکنید زیرا می تواند خشکی پوست را تشدید کند و حتی باعث آسیب شود.

4. پاها را در آب گرم خیس کنید

خیساندن پاها در آب گرم به تسکین و شل شدن پوست سخت و پینه‌ دار کمک می‌ کند. همچنین گردش خون در پاها را بهبود می بخشد و ممکن است از خشک شدن مجدد پوست جلوگیری کند.
مقدار کمی سرکه به کف پا اضافه کنید. سرکه ممکن است به ضد عفونی کردن پاها و از بین بردن بوی بد پا کمک کند. همچنین می توانید یکی از مواد زیر را در خیس کردن پای خود قرار دهید:
 • آب لیمو

اعتقاد بر این است که اسید سیتریک موجود در لیمو، پوست مرده پا و پینه را از بین می برد. با این حال، تحقیقات در این زمینه محدود است. لیمو ممکن است به صاف شدن پوست کمک کند.
دو قسمت آب لیمو را با یک قسمت شکر مخلوط کنید. مخلوط را به آرامی روی نواحی ناهموار بمالید، بگذارید 5 تا 7 دقیقه بماند و با آب گرم بشویید.
احتیاط: در صورت داشتن هر گونه جراحت، ترک یا زخم باز از استفاده از لیمو بر روی پوست پا خودداری کنید. اسیدهای طبیعی موجود در لیمو می تواند باعث احساس سوزش شود.
 • نمک اپسوم

این نمک اساساً شکل کریستالی از یک ترکیب معدنی به نام سولفات منیزیم است. نمک اپسوم را در آب حل کنید و پاهای خود را به مدت 20 دقیقه در آن خیس کنید. از یک برس پا یا سنگ پا برای لایه برداری پاهای خشک و ترک خورده خود استفاده کنید. این ممکن است به حذف پوست مرده پا کمک کند و همچنین هیدراتاسیون پوست را افزایش دهد.
 • اسکراب بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر و گلاب را به مقدار مساوی مصرف کنید. این اسکراب را مخلوط کرده و به آرامی روی پاهای خود بمالید. بگذارید 20 تا 30 دقیقه بماند، از یک برس پا برای لایه برداری پاها استفاده کنید، با آب سرد بشویید و بگذارید پاهایتان خشک شود.
11 ماده طبیعی برای درمان سریع و آسان کک و مک پوستی!

5. از موم پارافین استفاده کنید

موم پارافین یک موم نرم است که در دمای متوسط ​​125 درجه فارنهایت (51 درجه سانتیگراد) ذوب می شود. ممکن است به برداشتن پوست مرده از پای شما کمک کند و پوست را نرم تر کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک بیشتر این ویژگی موم پارافین ضروری است.
از بین بردن پوست مرده پا

از بین بردن پوست مرده پا

می‌ توانید با استفاده از حمام پارافین واکس در خانه، پارافین‌ تراپی واکس را در خانه انجام دهید یا در سالنی که درمان پدیکور با موم پارافین را ارائه می‌ دهد، انجام دهید.
احتیاط: از درمان پارافین واکس در موارد زیر استفاده نکنید:
 • شما یک زخم باز یا بثورات روی پاهای خود دارید
 • گردش خون ضعیفی دارید
 • حس پاهایتان را از دست داده اید

6. برای درمان پوست مرده پا از آسپرین استفاده کنید

4 تا 6 قرص آسپرین را به شکل پودر خرد کنید. پودر را با یک قاشق چایخوری آب لیمو و چند قطره آب مخلوط کنید. خمیر را به آرامی روی نواحی آسیب دیده پخش کنید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند. محل را با آب گرم بشویید. اگرچه این روش هیچ پشتوانه علمی ندارد، اما کاملاً پذیرفته شده است.

7. هنگام خواب جوراب مرطوب کننده بپوشید

برای اطمینان از آبرسانی بیشتر به پاهای خود، از جوراب های مرطوب کننده با پوشش ژل با کیفیت خوب استفاده کنید. این جوراب ها حاوی روغن ها و ویتامین های طبیعی هستند که به آبرسانی و ترمیم پوست مرده پا شما کمک می کنند. می توانید نتایج مشابهی را با یک جفت جوراب نخی خوب و یک مرطوب کننده به دست آورید.
مقدار زیادی مرطوب کننده به پاهای خود بزنید و یک جفت جوراب نخی خوب بپوشید. صبح روز بعد جوراب ها را بردارید و پاهای خود را کاملا بشویید.
۴ ماسک مو خانگی با روغنهای ضروری برای موهای خشک و آسیب دیده

سخن آخر

صرف زمان زیاد برای ایستادن یا پوشیدن کفش‌ های تنگ برای ساعت‌ های طولانی می‌ تواند منجر به خشکی، سفت و خارش پاها با پوسته پوسته‌ شده یا مرده شود. عدم درمان مناسب می تواند باعث ضخیم شدن بیشتر این پوست خشک شود و آن را مستعد ترک و آسیب پذیری پاها در برابر عفونت کند.
به طور منظم از نکات و درمان های ذکر شده در این پست پیروی کنید تا به زودی پای شما از شما تشکر کند. اما اگر علائم شما ادامه پیدا کرد، برای جستجوی سایر گزینه های درمانی احتمالی به متخصص پا مراجعه کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما از چه روشی برای درمان پوست مرده پا استفاده می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --