تاریخ امروز :مهر 1, 1402

روتختی میکروفایبر بخریم یا روتختی پنبه ای؟
5 (1)

مقایسه روتختی میکروفایبر و پنبه ای

ملحفه‌ های نرم، ابریشمی و مجلل دلیلی هستند که شما هرگز نمی‌ خواهید صبح‌ ها تخت خود را ترک کنید و پناهگاه نرمی هستند که هر شب شما را به خواب دعوت می‌ کنند. پس چگونه بین روتختی میکروفایبر در مقابل پنبه تصمیم می گیرید که کدام را انتخاب کنید؟
تفاوت اصلی این دو ماده در منشا آن هاست. میکروفیبر از منسوجات مصنوعی ایجاد می شود در حالی که پنبه از مواد آلی تولید می شود. در حالی که هر دو ماده به طور کلی به دلیل بافت نرم و دوام خود شناخته می شوند، هنگام تصمیم گیری بین روتختی میکروفیبر در مقابل ملحفه های پنبه ای، تفاوت های کوچکی مشاهده می شود.
در این مقاله می خواهیم تفاوت ها و شباهت های روتختی میکروفایبر و پنبه ای را بررسی کنیم و به شما عزیزان بگوییم که این دو روتختی چه ویژگی هایی دارند.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ تفاوت بین میکروفیبر و پنبه چیست؟
✔ میکروفایبر چیست؟
✔ پنبه چیست؟
✔ مقایسه روتختی میکروفایبر و پنبه ای
✔ میکروفیبر یا پنبه کدام بهتر است؟

تفاوت بین میکروفیبر و پنبه چیست؟

تفاوت بین میکروفیبر و پنبه به ماده برمی گردد.
 • پنبه فیبری است که از گیاه پنبه به دست می آید
 • میکروفیبر ترکیبی از مواد مصنوعی مانند پلی استر یا خمیر چوب است که به صورت غیرآلی مهندسی شده است.
هر دو ماده برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از تولید لباس گرفته تا – به ویژه – تولید ملحفه، این دو ماده به طور مشترک بر صنعت نساجی حاکم هستند.

میکروفایبر چیست؟

میکروفیبر یک ماده مصنوعی و مصنوعی است که از طریق یک فرآیند شیمیایی تشکیل شده است. از موادی مانند پلی استر، پلیمرهای نایلون یا خمیر چوب تشکیل شده است. بر خلاف همتایان خود با الیاف طبیعی، مواد ساخته شده با میکروفیبر کمتر مستعد چروک شدن هستند و در عین حال احساس نرم و بادوام خود را حفظ می کنند.
تولید میکروفیبر به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه و با تولید آسان برای الیاف طبیعی آغاز شد. اگرچه میکروفایبر به عنوان جایگزین ارزان‌ تری برای الیاف طبیعی در نظر گرفته شد، اما منسوجات به دلیل نرمی، احساس براق بودن، خواص مقاومت در برابر آب و لکه و مقرون به صرفه بودن به یک ماده بسیار مطلوب تبدیل شده‌ اند.
روتختی میکروفایبر

روتختی میکروفایبر

امروزه انواع مختلفی از میکروفایبرها در صنعت نساجی وجود دارد که از نظر کیفیت و تکنیک های تولید متفاوت است. تفاوت بین مواد میکروفیبر عبارتند از:
 • رتبه بندی GSM – گرم بر متر مربع یا GSM به وزن پارچه میکروفیبر اشاره دارد. هرچه رتبه GSM بالاتر باشد، مواد بهتر است. رتبه‌ بندی GSM بیش از 100 نشان‌ دهنده چگالی نخ بالاتر است – که منجر به میکروفیبر قوی‌ تر و بادوام‌ تر می‌ شود – در حالی که رتبه GSM زیر 90 کیفیت پایین در نظر گرفته می‌ شود.
 • برس – فرآیند برس کشیدن پارچه میکروفیبر شامل برس زدن ملایم هر میکروفیبر برای ایجاد یک بافت بسیار نرم و مخملی است. کیفیت میکروفایبر را می توان با برس زدن پارچه، دوبار برس (زمانی که فرآیند یکسانی در هر دو طرف میکروفایبر اعمال می شود) تعیین کرد.
اگرچه میکروفایبر از ریشه های خاصی گرفته شده است، اما به شایستگی به یک رقیب منصف در برابر الیاف طبیعی فروخته شده در صنعت نساجی تبدیل شده است. احساس نرم و لطیف، قابلیت‌ های جذب رطوبت و بالاتر از هر چیز دیگر، مقرون به صرفه بودن این محصول تضمین می‌ کند که میکروفیبر همیشه ماده‌ ای خواهد بود که مصرف‌ کنندگان آن را دوست دارند.
پتو میکروفایبر و پشمی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

پنبه چیست؟

پنبه یک الیاف طبیعی است که از گیاه پنبه تهیه می شود. قدمت استفاده از پنبه به هزاره پنجم قبل از میلاد برمی‌ گردد، اگرچه در طول تاریخ به‌ عنوان منسوجاتی پرمصرف توجه را به خود جلب کرد، اما ادعای واقعی پنبه برای شهرت با ظهور انقلاب صنعتی به وجود آمد. با ظهور تکنیک های نوآورانه تولید، الیاف نرم، بلند و قوی پنبه تبدیل به یک ستاره اصلی در دنیای منسوجات شد.
به عنوان یک الیاف اصلی – ماده ای متشکل از طول های مختلف و متفاوت – پنبه با چرخاندن الیاف آن به یکدیگر به منظور تشکیل یک نخ طولانی و پیوسته تولید می شود. پنبه که به دلیل نرمی، دوام، قابلیت تنفس و ظرفیت جذب مایع و حفظ رنگ خوب شناخته شده است، ادعای خود را به عنوان یک پارچه بادوام و همه کاره در حوزه مواد نساجی مطرح کرده است.
همانطور که تولید پنبه در طول زمان توسعه یافته است، نوآوری بشر در زمینه الیاف و گیاه نیز توسعه یافته است. امروزه، ژنوم‌ های متفاوتی از پنبه در سرتاسر جهان رشد و تولید می‌ شود – که هر کدام با کیفیت‌ ها و ویژگی‌ های متمایز خود – در دسترس مصرف‌ کنندگان است تا از آن لذت ببرند. چهار ژنوم محبوب عبارتند از:
 • پنبه پیما – پنبه پیما دارای الیاف بلندی است که هم به نرمی و هم دوام آن کمک می کند. این پنبه در نوع خالص خود به دلیل مقاومت در برابر سایش، پارگی، چروک و کدر شدن، اغلب برای روتختی یک نفره و دونفره استفاده می شود.
 • پنبه مصری – این الیاف خاص که از همان جنس پنبه پیما متولد شده است، از گیاهان پنبه ای که به طرز شگفت انگیزی در مصر و آمریکای جنوبی رشد می کنند، برداشت می شود. پنبه مصری به‌ عنوان یک پنبه منسوخ بسیار بلند، به دلیل نرمی و دوام خود شناخته شده است.
 • پنبه اپلند – این نوع پنبه با الیاف کوتاهش مشخص می شود، پنبه آپلند پرتولیدترین پنبه در جهان است. پنبه اپلند گزینه مناسب تری برای پنبه است.
 • پنبه ارگانیک – پنبه ارگانیک به هر ژنوم پنبه ای اطلاق می شود که بدون مواد شیمیایی از گیاهانی که مهندسی ژنتیکی نشده اند رشد می کند. به دلیل طبیعت دوستدار محیط زیست، پارچه های ساخته شده با پنبه 100٪ ارگانیک، مانند روتختی های ساتن نرم و مجلل یا روتختی های پرکاله با قابلیت تنفس پذیری، گزینه ای مطلوب برای خرید پارچه و منسوجات باقی می مانند. تمام ملحفه های پنبه ای فقط با این نوع پنبه ساخته می شوند، اما بسته به سلیقه شما در بافت های مختلف تولید می شوند.
روتختی پنبه ای

روتختی پنبه ای

پس از برداشت گیاه پنبه، الیاف آن با استفاده از تکنیک های خاص نرمی یا دوام مورد نظرشان به موادی بافته می شوند. هنگام جستجوی محصولات پنبه ای، به این عبارات متمایز توجه کنید:
 • ساتین – ساتین به پارچه‌ ای پنبه‌ ای گفته می‌ شود که با بافت ساتن ساخته می‌ شود. این بافت ماده ای با حس نرم و براق تولید می کند.
 • پرکاله – پرکاله پارچه ای بافته شده و ساده است. نرمی، تردی و دوام قوی آن را به انتخاب پارچه ای برای رختخواب تبدیل کرده است.
علاوه بر منشأ و بافت الیاف پنبه ای آن، تعداد نخ پنبه کیفیت پارچه را نیز تعیین می کند. تعداد نخ ها اندازه گیری ظرافت یا درشتی پارچه است. هنگامی که به دنبال بهترین ملحفه های پنبه ای هستید، به دنبال تعداد نخ بین 200 تا 400 باشید. هر تعداد نخ کمتر از 180 دارای بافتی زبر است، در حالی که تعداد نخ حدود 400 به احتمال زیاد یک عدد متورم است که برابر با نرمی نیست.

مقایسه روتختی میکروفایبر و پنبه ای

اکنون که می دانید میکروفیبر و پنبه چیست، بیایید به سؤالی بپردازیم که واقعاً می خواهید پاسخ داده شود – کدام یک برای شما مناسب است؟ هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه خرید ملحفه هایی که برای شما مناسب است، بهتر است روش بررسی هر پارچه را در چند دسته کلیدی تقسیم کنید:
 • هزینه – بسته به منبع و کیفیت، میکروفایبر و پنبه می توانند محدوده ای را بین قیمت مقرون به صرفه و لوکس ایجاد کنند. با این حال، فرآیند درگیر تولید پنبه، به علاوه شهرت آن، عموماً پنبه را گران‌ تر می‌ کند. از طرف دیگر، تولید میکروفیبر بسیار ارزان‌ تر است. این مسئله به طور معمول باعث می شود که میکروفیبر کمی مقرون به صرفه باشد.
 • دوام – هم میکروفیبر و هم پنبه مواد بسیار بادوامی هستند که با مراقبت مناسب، عمر آن ها افزایش می یابد. با این حال، اگر می خواهید گزینه ای انتخاب کنید که احساس راحتی داشته باشد، پنبه بهتر است.
پارچه میکروفایبر روتختی

پارچه میکروفایبر روتختی

 

 • احساس – پنبه به دلیل قابلیت تنفس و احساس فوق العاده نرمش مورد تحسین قرار گرفته است. توانایی تنظیم دما آن را برای افراد گرم و سرد به طور یکسان عالی می کند و ویژگی سبک وزن آن به آن احساس «به سختی وجود دارد» را می دهد. انواع روتختی دونفره و یک نفره میکروفیبر حسی براق و ساتنی را ارائه می دهند که یادآور ابریشم است. توانایی جذب رطوبت و مشخصات نازک آن تضمین می کند که یک عنصر نرم و ابریشمی را برای رختخواب شما فراهم می کند.
 • نگهداری – در حالی که پنبه برای ماندگاری ساخته شده است، ملافه های پنبه ای با مراقبت نادرست مستعد چروک شدن و کوچک شدن هستند. پارچه همچنین به راحتی لکه ها را جذب می کند. بنابراین، پنبه برای حفظ کیفیت خود نیاز به شستشوی مکرر و دقیق دارد. اگرچه روتختی میکروفایبر چروک می‌ شود، اما ویژگی‌ های طبیعی مقاوم در برابر لکه و توانایی مقاومت در برابر شستشوی مکرر باعث می‌ شود تعمیر آن کمی کمتر از همتای پنبه‌ ای آن باشد.
 • آلرژن – هنگام تعیین بهترین ملحفه برای آلرژی، رختخواب پنبه ای ضد حساسیت است. چرا؟ طبیعت خنک و قابل تنفس الیاف پنبه محیطی دشوار برای رشد باکتری‌ ها و کپک‌ ها را نشان می‌ دهد. با این حال، میکروفیبر ضد حساسیت نیست و ممکن است بهترین مناسب برای افراد مبتلا به آلرژی یا حساسیت نباشد.
 • تاثیرات زیست محیطی – الیاف طبیعی مانند پنبه تاثیر محیطی کمتری نسبت به الیاف مصنوعی دارند زیرا به مواد شیمیایی زیادی برای تولید نیاز ندارند. اگر دوستی با محیط زیست در تصمیم گیری میکروفیبر در مقابل پنبه مورد سوال است، ملحفه های پنبه ای قطعا تاثیر سبک تری بر محیط زیست می گذارند.

روتختی میکروفایبر یا پنبه کدام بهتر است؟

در مقایسه بین میکروفایبر در مقابل روتختی های پنبه ای، پاسخ به این که کدام بهتر است به شدت به ترجیحات فردی بستگی دارد. ملحفه‌ های پنبه‌ ای، قابلیت تنفس، تطبیق پذیری و نرمی و لطافت پنبه را تقویت می‌ کنند. سازگاری با محیط زیست آن ها – همراه با ویژگی های تنظیم کننده دما و ضد حساسیت پنبه – ملحفه های پنبه ای را به یک سرمایه گذاری مناسب برای هر فرد تبدیل می کند.
پارچه پنبه ای روتختی

پارچه پنبه ای روتختی

میکروفیبر، اگرچه یک ماده مصنوعی است، در مقایسه با سایر الیاف طبیعی کم رنگ نمی شود. طبیعت ضد رطوبت و مقاوم در برابر لکه آن، همراه با حس ابریشمی-ساتن آن، همچنین روتختی های میکروفیبر را به انتخابی عالی برای خواب هایی تبدیل می کند که مایل به داشتن ملافه های با کیفیت و کم هزینه هستند.
روتختی میکروفایبر چه ویژگی ها، مزایا و معایبی دارد؟

سخن آخر

در این مقاله به مقایسه روتختی میکروفایبر و پنبه ای پرداختیم و  به طور کامل ویژگی ها، شباهت ها و تفاوت های این دو را بررسی کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و بتوانید به راحتی بهترین روتختی را برای خود انتخاب کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
به نظر شما روتختی میکروفایبر بهتر است با روتختی پنبه ای؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --