تاریخ امروز :آذر 10, 1401

بین روبالشی ساتن و ابریشم کدام را انتخاب کنیم؟
0 (0)

روبالشی ساتن و ابریشم

این که آیا پرکننده پنبه ای یا پلی استر را ترجیح می دهید، یک گزینه سلیقه ای است. خوابیدن روی نوع مناسب بالش بسیار اهمیت دارد. با این حال یک عنصر وجود دارد که اکثر افراد آن را نادیده می گیرند و آن نحوه انتخاب روبالشی مناسب است. از میان مواد مختلفی که در روبالشی استفاده می شود، روبالشی ساتن و ابریشم از معروف ترین آن ها هستند.
ممکن است این دو پارچه در ظاهر شبیه به هم به نظر برسند، اما بالش را از روی پوشش آن قضاوت نکنید. بنابراین، تفاوت بین روبالشی های ابریشمی و ساتن چیست؟ در زیر، تفاوت بین روبالشی های ابریشمی و ساتن، از نوع پارچه تا قیمت و نحوه ایفای نقش آن ها در مراقبت از مو را مورد بحث قرار خواهیم داد. در حالی که ابریشم و ساتن ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما هیچ چیز به اندازه لمس نرم و صاف ابریشم 100% توت جذاب نیست.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ تفاوت بین روبالشی ساتن و ابریشم چیست؟
✔ ابریشم چیست؟
✔ ساتن چیست؟
✔ روبالشی ساتن یا ابریشم، کدام بهتر است؟
✔ مزایای روبالشی ابریشمی
✔ مزایای روبالشی ساتن
✔ کدام را انتخاب کنیم؟

تفاوت بین روبالشی ساتن و ابریشم چیست؟

روبالشی های ابریشمی از نخ های تولید شده توسط کرم ابریشم ساخته می شوند، در حالی که روبالشی های ساتن از نوعی بافت ساخته می شوند که ظاهری براق دارند و می توانند از چندین پارچه مختلف تولید شوند. برای درک دقیق‌ تر تفاوت‌ های بین این دو نوع روبالشی، اجازه دهید نگاهی به آنچه در واقع ابریشم و ساتن هستند بیندازیم.
روتختی ساتن و ابریشم چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند؟

ابریشم چیست؟

هزاران سال پیش، چین شروع به اهلی کردن کرم‌ های ابریشم برای تولید ابریشم کرد. با بافتن چندین نخ به هم، آن ها می توانند از این ماده برای ساختن همه چیز از لباس گرفته تا صفحه نمایش و بنر استفاده کنند. با گذشت زمان و بهبود تکنیک های ابریشم کاری، راه های تجاری جوانه زد و در سراسر جهان گسترش یافت.
پارچه ابریشم

پارچه ابریشم

مهم نیست که در کجا تولید می شود، ابریشم واقعی هم به دلیل مهارتی که برای کار با آن لازم است و هم به دلیل احساس صاف و غیرقابل مقایسه آن، سطح بالایی در نظر گرفته می شد. در واقع، محصولات “صاف ابریشمی” بسیار مناسب بودند – و با وجود این که دیگر برای رده های بالای جامعه محفوظ نیستند، هنوز هم تولید می شوند.

ساتن چیست؟

بر خلاف ابریشم، ساتن ماده ای نیست که در پارچه بافته شود: این خود بافت است! اگرچه سبک‌ های متعددی وجود دارد، اما می‌ توانید آن را با درخشش یک‌ طرفه‌ اش از دو بافت اصلی نساجی دیگر – ساده و جناغی متمایز کنید.
روبالشی ساتن مدرن، زمانی که منحصراً با ابریشم بافته می شود، تعدادی از مواد را که بیشتر آن ها مصنوعی هستند، مخلوط و منطبق می کند:
 • پنبه
 • ریون
 • پلی استر
 • استات
بدون فرآیند فشرده مورد نیاز برای تولید ابریشم، ساخت و خرید ساتن ارزان‌ تر است. همچنین تقلید از آن راحت تر می باشد، زیرا ساتین (با الیاف کوتاه‌ تر بافته شده) که بخش خود را در صنعت نساجی ایجاد کرده است.

روبالشی ساتن یا ابریشم، کدام بهتر است؟

به جای پاسخ دادن به سوال  “کدام یک بهتر است، روبالشی ابریشمی یا ساتن؟” شاید بهتر باشد این سوال را تغییر دهید – کدام یک برای “شما” بهتر است؟ خواه پاسخ شما روبالشی ساتن یا ابریشمی باشد، هر کدام مزایای خاص خود را دارند.
روبالشی ابریشم و ساتن

روبالشی ابریشم و ساتن

مزایای روبالشی ابریشمی

بیشتر مزایای ابریشم از این واقعیت ناشی می شود که یک ماده طبیعی است. بیایید به چند مورد از مزایای روبالشی ابریشمی نگاهی بیندازیم: 
 • ابریشم قابلیت تنفس قبل از خواب را فراهم می کند – راه های زیادی برای خنک ماندن در شب وجود دارد، اما چرخاندن بارها و بارها بالش می تواند خسته کننده باشد. ابریشم این مشکل را دور می‌ زند و به لطف نخ‌ های آن، گردش خون بهتری ایجاد می‌ کند.
 • حساسیت ایجاد نمی کند – ابریشم ضد حساسیت است، به این معنی که همه چیز از کنه های گرد و غبار گرفته تا کپک نباید مشکلی ایجاد کند. این بدان معنا نیست که باید از مراقبت از روبالشی غافل شوید. ابریشم ممکن است در هنگام شستشو جمع شود، بنابراین تمیز کردن آن با روش های خشک توصیه می شود.
 • محکم و چکش خوار – نخ های ابریشمی بهتر از آنچه فکر می کنید به هم متصل می شوند، با توجه به این که تا چه حد نازک هستند و دقیقاً از قسمت نخ ریسی خارج شده اند. این استحکام به قیمت انعطاف پذیری نیست، بنابراین روبالشی شما باید به خوبی خود را نگه دارد.
 • اصطکاک کمتر، وز کمتر  چون ابریشم بسیار صاف است، اصطکاک زیادی برای تارهای ظریف موهای شما ایجاد نمی کند. فرقی نمی‌ کند نوع موی شما، این می‌ تواند ابزاری حیاتی برای متوقف کردن سر بستر و کمک به جلوگیری از ریزش مو باشد که اغلب با اصطکاک همراه است.
 • خواب زیبایی عمیق پوست – تغییر روبالشی ابریشمی نمی تواند جایگزین روتین پوست شما در شب شود، اما نسبت به مواد دیگر جذب کمتری دارد. این بدان معناست که در طول شب روی روغن های پوست شما باقی نمی ماند. 
 • می‌ تواند ارگانیک باشد – برخی از روبالشی‌ های ابریشمی نیز ارگانیک هستند، به این معنی که بدون آفت‌ کش‌ ها یا سایر مواد شیمیایی مضر برای یک خواب تمیز جیرجیر تولید می‌ شوند. 

مزایای روبالشی ساتن

با این حال، ساتن چندین امتیاز منحصر به فرد دارد:
 • صافی پارچه – از آنجایی که بافت ساتن را می توان با تعدادی منسوجات به دست آورد، راه هایی وجود دارد که می توان آن را حتی از ابریشم نرم تر کرد. با توجه به میراث دومی، این بسیار چشمگیر است.
 • کمک به مو و پوست – هنگام انتخاب بین روبالشی ساتن در مقابل روبالشی ابریشمی برای پوست و مو، در هر صورت برنده خواهید شد، زیرا ساتن همچنین دارای اصطکاک کم است. همچنین دارای قابلیت تنفس ابریشم و طبیعت ضد حساسیت است.
روبالشی ساتن

روبالشی ساتن

 

 • چین و چروک – هر کسی که از روبالشی نخی (یا لباس نخی پوشیده) استفاده کرده باشد، چین و چروک را می شناسد. ساتن می تواند چروک شود، اما نه به این راحتی – به خصوص اگر ضخیم باشد.
 • یک کالای لوکس مقرون به صرفه – ارزش تکرار این نکته را دارد که ساتن ارزان تر از ابریشم است و بسیاری از مزایای مشابه را دارد.
 • تمیز کردن سریع – به همان اندازه که ابریشم استحکام دارد، در شستشو مقاومت نمی کند – اما ساتن این کار را می کند. چرخه ماشین لباسشویی بهترین عملکرد را دارد و می توانید آن را با سایر لباس ها بشویید.
 • رایج بودن نوع روبالشی – کرم‌های ابریشم به همان اندازه که باورنکردنی هستند، برای بلند کردن و تولید هر چیزی که ارزش بافتن داشته باشد، زمان می‌ برد. ساتن مصنوعی کاملا برعکس است، بنابراین محصولات ساتن بسیار رایج تر از همتایان ابریشمی خود هستند.
استفاده از روبالشی ساتن چه مزایایی دارد و برای افزایش دوام آن باید چه کاری انجام داد؟

کدام را انتخاب کنیم؟

هر جا که به بحث بزرگ روبالشی ساتن و ابریشمی بپردازید، یک چیز واضح است: در حالی که هر کدام مزیت هایی دارند، انتخاب شما باید ترجیحات شخصی تان را منعکس کند و شما باید نوع پارچه روبالشی را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید.
پارچه ساتن

پارچه ساتن

سخن آخر

در این مقاله به طور کامل دو نوع روبالشی ساتن و ابریشم را به شما عزیزان معرفی کردیم. همچنین در مورد شباهت ها و تفاوت های آن ها توضیحات کاملی را ارائه دادیم.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
به نظر شما روبالشی ساتن بهتر است یا روبالشی ابریشم؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --