تاریخ امروز :تیر 8, 1401

فیلتر روغن چیست و در چه مدل ها و انواع مختلفی تولید و استفاده می شود؟
5 (1)

فیلتر روغن

با گردش کامل روغن در موتورها، فیلتر روغن برای جلوگیری از آلودگی روغن موتور بدون وقفه در فرآیند روانکاری مشخص می شود. فیلترهای روغن در انواع ماشین آلات هیدرولیک کاربرد دارند.
این دستگاه در موتورهای احتراق داخلی هم در وسایل نقلیه موتوری داخل و هم خارج از جاده استفاده می شود. فیلترهای روغن در موتورهای احتراقی مدرن که اجازه روانکاری درجه یک را برای عملکرد بدون درز می دهند، اهمیت بسیار دارد.
یک فیلتر باکیفیت نقش مهمی در موتور ایفا می کند زیرا از آسیب های ناشی از ذرات کثیفی، دوده یا سوخت نسوخته در روغن جلوگیری می کند. امروز با تعریف، عملکردها، قطعات، انواع، اصل کار، نمودار و علائم خرابی فیلتر آشنا خواهید شد.
در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع فیلتر روغن بپردازیم و توضیحات کامل و جامعی را به شما عزیزان ارائه دهیم.
با کالازم همراه باشید.

تعریف فیلتر روغن

فیلتر وسیله ای مکانیکی است که آلاینده ها، کثیفی ها و سوخت نسوخته را از گردش خارج می کند. این جزء فقط اجازه می دهد تا روغن تازه به داخل موتور گردش کند و کثیفی را حفظ کند. به همین دلیل است که فیلتر باید در مدت زمان معینی تصفیه یا تعویض شود.
فیلتر روغن

فیلتر روغن

یک فیلتر روی سایر سیستم های هیدرولیک خودرو مانند گیربکس اتوماتیک و فرمان برقی مجهز شده است. موتورهای توربین گاز مانند جت نیز از فیلتر استفاده می کنند. به طور خلاصه، فیلتر روی ماشین، کامیون، موتور سیکلت، قایق، هواپیما، تراکتور و غیره استفاده می شود. همه آن ها از جزء برای تصفیه روغن و حذف کثیفی از روغن قبل از گردش استفاده می کنند.

خرید روغن موتور

عملکرد فیلترهای روغن

در زیر عملکردهای فیلتر روغن ارائه می شود:
  • همانطور که قبلا ذکر شد، موتورها ذرات کثیفی و بقایای احتراق مانند گرد و غبار، ضایعات فلزی، کربن روغن یا غیره را فراهم می کنند. فیلترهای روغن این ذرات را قبل از ورود به موتور از روغن جمع می کنند. فیلتر، روغن موتور را تمیز می‌ کند زیرا عملکرد ثابت موتور به روغن تمیز بستگی دارد.
  • دوده وارد روغن، خاک شده و آن را غلیظ می کند. فیلترهای روغن از چندین سوراخ نازک تشکیل شده اند که از ورود روغن غلیظ به پمپ به موتور جلوگیری می کند.
  • تمام قطعات متحرک مانند میله های اتصال، میل بادامک و سوپاپ در صورت عملکرد خوب فیلتر در برابر سایش و آسیب محافظت می شوند.
تعویض روغن موتور چگونه است و باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

قطعات اصلی

اجزای داخل فیلتر روغن در زیر آمده است:

صفحه ضربه زدن

صفحه ضربه زدن یک نقطه ورود و خروج در فیلتر روغن است. این شامل سوراخ های کوچکی در اطراف لبه است که اجازه می دهد تا روغن آزادانه به داخل ظرف فیلتر جریان یابد. سوراخ رزوه شده در مرکز جایی است که روغن از آن خارج می شود و رو به موتور است.

شیر ضد تخلیه

قسمت فیلتر یک سوپاپ لاستیکی با یک فلپ است که از برگشت روغن به داخل فیلتر در زمانی که موتور کار نمی کند جلوگیری می کند. فیلتر به این نیاز داشت زیرا بین وسط یا پایین موتور قرار دارد.

محیط فیلتر

یک محیط فیلتر متخلخل حاوی الیاف سلولز میکروسکوپی و الیاف مصنوعی مانند پلی استر و شیشه است. این ویژگی به افزایش دوام و کارایی فیلتر کمک می کند. همچنین برای ارائه سفتی و استحکام با رزین اشباع شده است. فیلترهای با کارایی بالا با الیاف مصنوعی بیشتری طراحی شده اند.
فیلتر روغن

فیلتر روغن

پلیسه فیلتر روغن

محیط فیلتر تا شده سطح کل بیشتری را ایجاد می کند. خوب، تعداد پلیسه ها با ضخامت محیط تعیین می شود.

لوله فولادی مرکزی

این قسمت فیلتر روغن ساختار فیلتر را فراهم می کند و اجازه می دهد روغن فیلتر شده به موتور بازگردد. تعداد، اندازه و موقعیت سوراخ‌ ها کارایی جریان روغن و محدود نشدن آن را تضمین می‌ کند.

شیر تسکین روغن

از آنجایی که روغن در هنگام استارت سرد ممکن است برای فیلتر کردن خیلی غلیظ باشد، باید از این امر موتور جلوگیری شود. یک فیلتر با یک دریچه تسکین طراحی شده است که زمانی باز می شود که فشار کافی برای فشار دادن فنر کالیبره شده به سمت پایین ایجاد شود. این اجازه می دهد تا روغن فیلتر نشده از طریق بالا وارد لوله مرکزی شود.
بهترین روغن موتور چیست؟

دیسک انتهایی

یک دیسک انتهایی که از فیبر یا فلز ساخته شده است برای جلوگیری از نشت روغن فیلتر نشده به لوله مرکزی استفاده می شود. این دیسک انتهایی به هر انتهای محیط فیلتر متصل می شود.

نگهدارنده

نگهدارنده یک فلز است که به عنوان فنر برگ عمل می کند. محیط فیلتر و دیسک انتهایی را در برابر صفحه ضربه محکم نگه می دارد.
فیلتر روغن

فیلتر روغن

انواع فیلتر روغن

در زیر انواع عمده فیلترهای روغن مورد استفاده در خودروها آورده شده است:

فیلتر تمام جریان

فیلتر روغن تمام جریان رایج ترین نوع مورد استفاده در خودروهایی است که به عنوان فیلترهای روغن اولیه نیز شناخته می شوند. این فیلتر برای تمیز کردن و حذف ناخالصی ها از تمام روغن های استفاده شده توسط موتور طراحی شده است. فیلترهای جریان کامل برای کار در دمای سردتر طراحی شده اند، هوای سرد باعث غلیظ شدن روغن موتور می شود و در هنگام شروع سرد روغن غلیظ می شود.
این نوع فیلتر به روغن اجازه می دهد تا آزادانه تر از انواع دیگر در موتور حرکت کند. اگر فیلتری بیش از حد محدود کننده باشد، ممکن است موتور با روغن داغ شود که ممکن است به قسمت آن آسیب برساند. به همین دلیل است که فیلتر جریان کامل بهتر است زیرا روغن کافی مورد نیاز برای عملکرد کارآمد موتور را فراهم می کند.

فیلتر روغن کارتریج

کارتریج نوعی فیلتر با جریان کامل است که پیچیدگی کمتری دارد و استفاده از آن آسان است. به صورت عمودی نصب شده است که به راحتی برای بازرسی بدون نیاز به برداشتن روغن قابل دسترسی می باشد. این نوع فیلترها هم در فلز و هم از جنس فیبر موجود هستند، اما در بیشتر موارد فیبر هستند که بازیافت آن را آسان‌ تر می‌ کند.
چک کردن روغن موتور ماشین چگونه است؟

نوع چرخشی

فیلتر چرخشی نوع دیگری از فیلتر تمام جریان است که حاوی یک قوطی فولادی با المنت کاغذی می باشد. صاحبان خودرو می توانند به راحتی آن را تعمیر کنند زیرا نصب آن ساده است و به حداقل ابزار نیاز دارد.

فیلتر روغن ثانویه یا بای پس

در برخی خودروها از فیلترهای روغن ثانویه برای پشتیبانی از خودروهای دارای فیلترهای تمام جریان استفاده می شود. برای تصفیه کمتر از 10 درصد روغن موتور طراحی شده است. آلاینده هایی که در آنجا توسط یک فیلتر جریان کامل حذف نشده اند، سپس توسط فیلتر ثانویه پاک می شوند. این نوع فیلترها عمر روغن موتور را افزایش داده و از محافظت بیشتر موتور اطمینان می دهند.

اسپینر

اسپینر نوعی فیلتر ثانویه است که از نیروی گریز از مرکز برای به دام انداختن آلاینده های روغن موتور استفاده می کند. برخی از فیلترها می توانند بیش از 2000 نیرو ایجاد کنند که بیشتر از نیروی گرانش است. این نوع فیلترها امکان حذف ریزترین آلاینده ها را از روغن موتور دارند.

مغناطیسی

درست مانند فیلتر اسپینر، فیلتر مغناطیسی نیز نوعی فیلتر ثانویه است که از نسخه تمام جریان پشتیبانی می کند. این برای حذف موثر آلاینده های فلزی از روغن موتور طراحی شده است، اما گرد و غبار و آلودگی را پاک نمی کند.
فیلتر روغن

فیلتر روغن

فیلترهای مغناطیسی روغن مانند انواع دیگر نیازی به تعویض ندارند. تنها چیزی که به آن نیاز دارد تمیز کردن منظم برای حفظ عملکرد آن است.

اصل کار فیلتر روغن

موتورهای تولید اولیه از فیلتر استفاده نمی کردند و حتی با روغن بی کیفیت نصب می شوند که باعث تعویض مکرر روغن می شود. هنگامی که اختراع اولین سیستم تصفیه روغن با جریان کامل توسعه یافت، مشکل حل شد. به طور معمول، روغن قبل از رسیدن به اجزای متحرک داخل موتور از فیلتر عبور می کند.
کارکرد فیلترهای روغن ساده و قابل درک است زیرا روغن از طریق یک سری سوراخ های کوچک روی فلنج پایه لبه بیرونی وارد دستگاه می شود. روغن برای تمیز کردن از فیلتر عبور می کند و در نهایت از طریق سوراخ مرکزی بزرگتر به موتور باز می گردد.
امروزه اکثر فیلترها با دریچه ضد تخلیه و عمدتاً به صورت غشای لاستیکی طراحی می شوند. این قسمت اغلب در سوراخ های محیطی فلنج پایه قرار دارد. با ورود روغن به محفظه فیلتر تحت فشار، غشاء باز می شود. هنگامی که موتور در حالت استراحت است، این غشاء سوراخ ها را می بندد. سوپاپ‌ های سیستم روغن را در داخل فیلتر حفظ کرده و از خشک شدن موتور جلوگیری می‌ کنند.
موتورهای احتراق داخلی مدرن با یک فیلتر بای پس که به عنوان فیلتر ثانویه شناخته می شود، ترکیب می شوند. آن ها موتور را در برخی شرایط خاص از گرسنگی محافظت می کنند، یعنی در هوای بسیار سرد که باعث غلیظ شدن روغن می شود، فیلتر روغن بای پس اجازه می دهد چنین روغنی به راحتی از آن عبور کند. هنگامی که فیلتر وصل است، روغن می تواند فیلتر را دور بزند. این به این دلیل است که گاهی اوقات روغن فیلتر نمی شود، حتی زمانی که یک فیلتر جریان کامل در موتور موجود باشد.
هنگام خرید روغن موتور خودرو باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

علائم خرابی

عملکرد بد موتور

برخلاف کارکرد موتور زمانی که فیلتر روغن در شرایط خوبی قرار دارد، سطح عملکرد موتور به شدت کاهش می یابد. متوجه خواهید شد که چگونه موتور در شرایط عادی به سختی آنطور که باید سرعت می گیرد. شتاب دهنده طوری عمل می کند که انگار درست کار نمی کند. در صورت بروز هر یک از این علائم و یا در غیر این صورت آسیبی به بخش اساسی خودرو وارد می شود، باید مراقبت جدی صورت گیرد.

کندوپاشی

کندوپاشی در خودرو مربوط به گرفتگی فیلتر است. زمانی اتفاق می‌ افتد که فیلتر نتواند روغن را آنطور که باید آزاد کند و باعث می‌ شود خودرو با سرعتی که شایسته شماست حرکت نکند. کندوپاش نور می تواند منجر به یک مشکل بزرگتر شود.

صداهای متالیک

فیلتر معیوب می تواند باعث گرسنگی روغن در موتور شود و هنگامی که این اتفاق می افتد فلزات روی یکدیگر آسیاب می شوند. بروز صداهای فلزی در هنگام کارکرد موتور نشانه ای از مشکل در جریان روغن است. کاربرانی که چنین صدایی را تجربه می کنند باید در اسرع وقت قبل از وارد شدن آسیب بیشتر به خودرو، آن را تعمیر کنند.
فیلتر روغن

فیلتر روغن

افت فشار

می توان فشار سنج روغن را از روی داشبورد خودرو مطالعه کرد تا از کاهش فشار اطمینان حاصل شود. کشف افت شدید فشار روغن مشکلی است که باید بررسی شود. به طور طبیعی، فشار روغن موتور در هنگام رانندگی بیش از کسری از درصد کاهش نخواهد یافت. بنابراین، تغییر فشار شدید نشانه ای از خطا در جریان روغن است.

اگزوز کثیف

گرفتگی فیلتر روغن باعث خروج اگزوز سیاه یا کثیف از ماشین شما می شود. کاربران اغلب بوی سوختن روغن را هنگام عبور از لوله اگزوز حس می کنند. این نشانه فیلتر بدی است که قبل از آسیب بیشتر نیاز به تعویض در اسرع وقت دارد.
بررسی وظایف و کاربردهای انواع روغن موتور

سخن آخر

در خاتمه متوجه اهمیت فیلتر روغن در موتورها شدیم که یکی از آن ها پاکسازی روغن است. ما همچنین عملکردهای بیشتر و همچنین قطعات و انواعی را که فیلترهای روغن تمام جریان و بای پس را توضیح دادیم و علائم خرابی فیلترها را بررسی کردیم.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد فیلتر روغن دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --