تاریخ امروز :بهمن 8, 1401

5 تاثیر روتختی بر پوست انسان که سلامت را به خطر می اندازند!
5 (1)

تاثیر روتختی بر پوست انسان

پوست انسان مانند یک گل ظریف است و با لمس یا دست زدن به آن ممکن است ساییده شود. فقط زمانی که به درستی از آن مراقبت شده و روزانه هیدراته شود، شکوفا می شود و می درخشد. با این وجود، حفظ سلامت پوست تنها با حمام کردن کامل، هیدراته ماندن، خوردن مقدار زیادی سبزیجات و استفاده از محصولات پوستی طبیعی نیست، بلکه شامل تمیز نگه داشتن ملحفه‌ و روتختی هایی که روی آن می‌ خوابیم می شود. با این کار پوست مان تنفس می کند.
بسیاری از مواقع، افراد می‌ خوابند و از خواب بیدار می‌ شوند و با خارش‌ های پوستی و گاهی اوقات تغییر رنگ قرمز مانند، حتی پس از استفاده از محصولات خوب و رعایت نکات بهداشتی پوست، آن ها را متعجب می‌کند. محققان کشف کرده اند که بیشتر این تحریکات پوستی در نتیجه ارگانیسم های میکروسکوپی است که در ملحفه ها، روتختی ها و بالش زندگی می کنند.
در این مقاله می خواهیم در مورد تاثیر روتختی بر پوست انسان برای شما نکاتی را توضیح دهیم و در این باره به طور کامل توضیح دهیم.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ اگر روتختی کثیف خود را عوض نکنید چه اتفاقی می افتد؟
✔ تاثیر روتختی بر پوست
✔ پیشگیری از تاثیرات مخرب روتختی بر پوست

اگر روتختی کثیف خود را عوض نکنید چه اتفاقی می افتد؟

1. جوش و آکنه

وقتی شب‌ ها سر خود را روی ملحفه‌ های کثیف می‌ گذارید، صورت خود را به کثیفی و باکتری روی روبالشی خود فشار می‌ دهید. این کار می تواند منافذ را مسدود کند و منجر به ایجاد جوش شود و همچنین می تواند علائم آکنه را بدتر کند.

2. آسم

از جمله مواردی که در لیست تاثیر روتختی بر پوست انسان قرار می گیرد، آسم می باشد. آسم یک بیماری شایع ریوی است که باعث باریک شدن راه های هوایی و در نتیجه خس خس سینه و مشکل در تنفس می شود. هنگامی که عرق توسط ملحفه های تخت ما جذب می شود، آن ها مرطوب می شوند و مکان ایده آلی برای رشد کپک ها و قارچ ها فراهم می کنند.
سرویس خواب روتختی ضدحساسیت

سرویس خواب روتختی ضدحساسیت

این امر به ویژه برای افراد مبتلا به آسم مضر است، زیرا آن ها آلرژن های رایجی هستند که باعث ایجاد علائم می شوند. افراد مبتلا به آلرژی به کنه گرد و غبار اغلب علائم آسم بدتری را از ملحفه‌ های کثیف تجربه می‌ کنند.

3. اگزما و آلرژی

تحریک پوست از طریق ملحفه‌ ها شکایت رایج افراد مبتلا به اگزما است، وضعیتی که باعث خشکی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست می‌ شود. درماتیت آتوپیک شایع ترین شکل اگزما است که در آن هنگام تماس پوست با یک آلرژن تحریک پوست ایجاد می شود.
اگر رختخواب تمیز نباشد، علائم درماتیت آتوپیک اغلب می‌ تواند در شب بدتر شود، زیرا ملحفه‌ های کثیف حاوی مواد حساسیت‌ زا مانند گرده، موهای حیوانات خانگی و یکی از رایج‌ ترین محرک‌ ها، کنه‌ های گرد و غبار هستند. همانطور که کنه‌ های گرد و غبار در سلول‌ های مرده پوست شما نفوذ می‌ کنند، مواد مدفوعی را از خود به جای می‌ گذارند که حاوی آنزیم‌ هایی هستند که مسئول ایجاد آلرژی می باشند.
کنه‌ های گرد و غبار در محیط‌ های گرم و مرطوب رشد می‌ کنند، بنابراین اگر ملحفه‌ های خود را مرتب نمی‌ شویید. در این صورت به احتمال زیاد به زنده ماندن این کنه‌ های مزاحم کمک می‌ کنید.
اگر احساس می‌ کنید به ملحفه‌ های تخت آلرژی دارید، به احتمال زیاد به مایت‌ های گرد و غبار یا کپک واکنش آلرژیک دارید. استنشاق مایت گرد و غبار یا کپک‌ ها می‌ تواند منجر به التهاب بینی، عطسه، گرفتگی بینی و علائم آسم شود.
چرا باید بهترین کالای خواب ارگانیک و روتختی با الیاف طبیعی را انتخاب کنیم؟

4. عفونت های باکتریایی و قارچی

کپک ها، قارچ ها و باکتری ها نه تنها برای افراد مبتلا به آلرژی یا مشکلات پوستی مضر هستند، بلکه می توانند منجر به تعدادی از عفونت های باکتریایی یا قارچی شوند. قارچ رایجی که در رختخواب یافت می شود، آسپرژیلوس فومیگاتوس است که می تواند باعث عفونت در ریه ها و سایر اندام ها شود.
پارچه لطیف روتختی

پارچه لطیف روتختی

نوعی باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس معمولاً در ملحفه‌ های کثیف یافت می‌ شود و باعث عفونت‌ های پوستی و سایر مشکلات سلامتی مانند ذات‌ الریه می‌ شود.

5. ساس و آنفولانزا 

برخی از میکروب ها باعث بیماری می شوند و می توانند برای مدتی در ملحفه های شما زندگی کنند. اگر شما یا هر کسی که با آن در رختخواب خود شریک هستید بیمار بوده است، همیشه ملحفه ها و روتختی دونفره تخت خود را در اسرع وقت بشویید. ویروس های آنفولانزا به مدت 15 دقیقه روی سطوح نرم زنده می مانند و حشرات معده می توانند تا 4 ساعت زنده بمانند.

تاثیر روتختی بر پوست

سلول های مرده پوست

از بدن انسان روزانه بیش از 500 میلیون سلول پوست می ریزد و بسیاری از آن ها وقتی در رختخواب غلت می زنیم می ریزند. هر یک از این سلول‌ های مرده پوست در صفحات روی هم انباشته می‌ شوند و به عنوان خوراک برای کنه‌ های ریز گرد و غبار موجود در هوا که روی سطوح می‌ نشینند، عمل می‌ کنند.
روتختی ضدحساسیت

روتختی ضدحساسیت

این مسئله باعث رشد و تکثیر کنه های ریز گرد و غبار می شود که می تواند منجر به آسم، آلرژی و اگزمای خارشی پوست شود. کنه های گرد و غبار همچنین می توانند باعث شعله ور شدن بثورات روی پوست شوند.

عرق بدن

پوست انسان به طور طبیعی سالانه 26 گالن عرق در رختخواب دفع می کند. رطوبت بالا یک محیط ایده آل کشت قارچ است. منافذ پوست ما قارچ‌ هایی دارند و زمانی که هوای گرم جو باعث می‌ شود پوست ما عرق کند که روی ملحفه‌ ها، روتختی ها و روبالشی‌ هایی که روی آن می‌ خوابیم می‌ ریزد، چربی اضافی دفع می‌ کند. وقتی این اتفاق می‌ افتد، باکتری‌ ها با موجوداتی که در داخل روتختی زندگی می‌ کنند مخلوط می‌ شوند و به عنوان تقویت‌ کننده رشد و تکثیر آن ها عمل می‌ کنند.
علاوه بر این، فضولات عرق کالای خواب ما را مرطوب می‌ کند و فضایی را برای مایت‌ های گرد و غبار و موجوداتی که در داخل ملافه های ما زندگی می‌ کنند جدا کرده و منافذ پوست را مسدود می‌ کند. همچنین منافذ را می بندد و چربی اضافی دفع می‌ کند که در نهایت برای پوست ناسالم است.

بزاق

بزاق انسان از باکتری های خاصی تشکیل شده است که در داخل سیستم بدن خوب عمل می کنند زیرا به هضم غذا کمک می کنند اما در خارج از بدن به این صورت نیست. آن ها وقتی در ملحفه های ما یافت می شوند برای پوست ما مضر هستند.
گاهی اوقات در هنگام خواب عمیق تمایل داریم که به طور ناخودآگاه آب دهانمان را بیرون بیاوریم. بزاق روی ملحفه ها می نشیند و با سایر موجوداتی که از سلول های مرده پوست تغذیه می کنند مخلوط می شود. این مسئله باعث می‌ شود که ملحفه‌ ها برای پوست کاملاً آزاردهنده باشند و پس از مدتی به پوست آسیب می رسانند.
از علل ناپاک بودن ملافه ها نمی توان جلوگیری کرد، اما می توان با پیروی از روش های زیر از آسیب و تاثیر روتختی بر پوست انسان جلوگیری کرد.

پیشگیری از تاثیرات مخرب روتختی بر پوست

شستن ملحفه ها در آب گرم

شستن روتختی یک نفره و دونفره و ملافه در آب سرد یا ولرم کارساز نیست زیرا فقط رشد و فعالیت باکتری ها و کنه های گرد و غبار را برای مدتی کاهش می دهد و محدود می کند. آب داغ آن ها را از بین می برد. این مسئله به این دلیل است که همه عوامل و اشکال باکتری‌ ها نمی‌ توانند در دمای بالای 140 درجه فارنهایت زنده بمانند. بنابراین، بهتر است ملحفه‌ ها و روبالشی‌ ها را در آب داغ بشویید.

شستشو یک بار در هفته

ملحفه ها را عوض کنید ملحفه ها نباید بیش از هفت روز روی تخت دوام بیاورند زیرا فضایی را برای رشد باکتری ها فراهم می کند. فقط یک سلول مرده پوست برای تغذیه و تکثیر هزاران کنه گرد و غبار در روز لازم است و بدن انسان بیش از 500 میلیون سلول مرده پوست را در روز از بین می برد. حالا تصور کنید که در طول هفت روز چند مایت گرد و غبار می تواند در صفحات تولید شود، قطعا میلیون ها.
بهترین روتختی برای پوست

بهترین روتختی برای پوست

در صورت اشغال تخت توسط یک فرد بیمار، توصیه می شود هفته ای سه بار ملحفه را عوض کرده و بلافاصله این کار را انجام دهید.

خشک کردن روتختی و ملحفه

بعد از هر شبی که در رختخواب سپری می کنید، ملحفه ها را زیر نور خورشید خشک کنید. گرمای خورشید هر شکلی از باکتری‌ ها و کنه‌ های گرد و غباری را که می‌ توانند در روتختی ها رشد کنند، از بین می‌ برد. آفتاب همچنین بوی عرق بدن و بزاق را از بین می برد و ملحفه ها را تمیز و تازه می کند.
همچنین، ملحفه ها را می توان تنها با تکان دادن و گذاشتن آن روی تخت زیر فن یا کولر هوادهی کرد. این کار همچنین باعث می شود تا روتختی ها عاری از کنه های گرد و غبار باشند. تمیز نگه داشتن ملحفه ها به پوست شما کمک می کند تا احساس بهتر، سالم و درخشانی داشته باشد.
برای افزایش عمر روتختی نخی از این نکات شستشو استفاده کنید!

سخن آخر

در این مقاله به بررسی نحوه تاثیر روتختی بر پوست انسان پرداختیم. همچنین در مورد روش های پیشگیری از بروز آن را بررسی کردیم. با دانستن این روش های پیشگیری و عللی که باعث بروز اثرات منفی روی پوست می شود، شما می توانید به راحتی از ایجاد شدن این نیئه جلوگیری کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما در مورد تاثیر روتختی بر پوست انسان چه نکات دیگری را می دانید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --