تاریخ امروز :مهر 2, 1402

برای افزایش عمر روتختی نخی از این نکات شستشو استفاده کنید!
5 (1)

نحوه شستن و مراقبت از روتختی نخی

دوباره روز شستن پارچه ها و لباس ها فرار می رسد و در حالی که تمام لباس هایتان را به سمت ماشین لباسشویی می برید، ممکن است چشم تان به تخت و روتختی نخی تان منحرف شود. آخرین باری که ملحفه های خود را شستید کی بود ؟ قصد ما این نیست که فراموش کنیم، اما با همه چیزهای دیگری که باید در یک روز شسته شوند، به راحتی می‌ توان آن‌ ها را پشت سر گذاشت.
حتی زمانی که آن ها را می‌ شوییم، خواه ناخواه خشک می کنیم بدون اینکه به بهترین راه برای انجام کار فکر کنیم. وقت آن است که با بررسی قوانین شستن روتختی نخی، اطلاعاتی را به شما توضیح دهیم.
در این مقاله به بررسی نکات لازم برای شستن روتختی نخی می پردازیم و اطلاعات کامل و کافی را به شما عزیزان ارائه می دهیم.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

اهمیت شستشوی ملحفه ها
✔ چهار نکته برای شستن روتختی نخی
✔ اشتباهات رایج شستشو

اهمیت شستشوی ملحفه ها

وقتی کف آشپزخانه شما کثیف است، برای همه افراد حاضر در اتاق کاملاً واضح است. شما کثیفی را می بینید، آن را زیر پای خود احساس می کنید، و ممکن است با مشکل مورچه یا حشرات دیگر مبارزه کنید. مگر این که چیزی روی ملحفه‌ هایتان ریخته باشید، ممکن است کثیف بودن آن ها چندان واضح نباشد. از این گذشته، شما در رختخواب خود غذا نمی خورید. چه چیزی می تواند روی روتختی نخی شما قرار بگیرد تا آنها را کثیف کند؟ به نظر می رسد، عوامل بیش از آنچه فکر می کنید وجود دارد.
بدون این که خیلی روی این مسئله دقیق شوید، در طول روز چربی ها، کثیفی‌ ها و عرق‌ زیادی روی پوست شما جمع می‌ شوند. به همین دلیل است که شما با لمس اجسام می توانید به مرور زمان باعث کثیف شدن آن ها شوید. وقتی شب ها به خواب می روید، تمام آن آلودگی ها در ملحفه های شما قرار می گیرد. اگر نوزاد کوچک تان با شما  ، به همه چیزهایی که الان در تخت شما هستند فکر کنید.
علاوه بر این که صرفاً ناخوشایند است، تمام این آشغال‌ های موجود در ملحفه‌ های شما می‌ تواند آلرژی و آسم را بدتر کند، کنه‌ های گرد و غبار را جذب کند، اگزما را بدتر کند و خواب را سخت‌ تر کند.
9 اشتباه رایج که در هنگام خرید روتختی و کالای خواب مرتکب می شوید!

چهار نکته برای شستن روتختی نخی

برای شستن روتختی و ملحفه نخی خود باید چند نکته را رعایت کنید. اساساً، آن ها چند مورد هستند که باید “درست” درک کنید تا اطمینان حاصل کنید که به خوبی این کار را انجام می دهید. ما برای شستن ملحفه های نخی شما نیز نکات و موارد ضروری داریم.
شستن روتختی نخی

شستن روتختی نخی

شوینده مناسب

هنگام شستن ملحفه‌ های نخی، همیشه بهتر است با مواد شوینده ملایم‌ تر و مطلقاً بدون سفید کننده بشویید. مواد شیمیایی موجود در شوینده ها و سفید کننده های خشن تر برای روتختی های پنبه ای خالص نیستند. مانند دمای گرم، آن ها می توانند به الیاف آسیب برسانند. علاوه بر این، شوینده‌ های قوی شیمیایی لزوماً در تمیزتر نگه داشتن روتختی نخی شما مؤثرتر نیستند.
در واقع، مواد شیمیایی قوی ممکن است به لکه‌ های خاصی واکنش نشان دهند و به جای تمیز کردن، باعث تغییر رنگ آن‌ ها شوند. هنگام اضافه کردن مواد شوینده به روتختی و ملحفه، باید سعی کنید کمتر از مقدار مواد شوینده توصیه شده برای بار کامل اضافه کنید. افزودن مواد شوینده زیاد ممکن است شستشوی کامل ملحفه ها را سخت تر کند.
روتختی نخی و پنبه ای

روتختی نخی و پنبه ای

این کار یک پوشش روی روتختی های شما ایجاد می‌ کند که چیزهایی را که می‌ خواهید از آن ها بشویید، گرفته و به دام می‌ اندازد. اگر فکر می‌ کنید که این مشکل برای ملحفه‌ های شما خواهد بود، ببینید آیا ماشین لباسشویی شما گزینه روشن کردن چرخه آبکشی اضافی را دارد یا خیر.

چرخه ماشین لباسشویی

قبل از انتخاب چرخه ماشین لباسشویی، همیشه ایده خوبی است که برچسب روی روتختی خود را بخوانید. به طور کلی، متوجه خواهید شد که ملحفه های نخی در چرخه های شستشوی ملایم تر عملکرد بهتری دارند. چرخه های ملایم تر از آسیب دیدن ملحفه های شما در شستشو جلوگیری می کند. از شستن آن ها در چرخه شستشوی سنگین خودداری کنید، مگر این که لکه بدی وجود داشته باشد.

دمای مناسب

وقتی ما یاد گرفته ایم که چگونه ظرف هایمان را بشوییم، به ما گفته اند که همیشه آنها را با آب گرم شستشو دهیم تا همه میکروب ها از بین بروند. اگرچه این روش ممکن است برای ظروف درست باشد، اما شستن ملحفه‌ های پنبه‌ ای خود در آب بسیار داغ برای هر دوره به الیاف پنبه آسیب می‌ رساند و باعث می‌ شود ملحفه‌ ها سریع‌ تر رنگ و رورفته و کوچک شوند، به خصوص اگر ملحفه‌ های تیره رنگ داشته باشید.
این بدان معنا نیست که هرگز نباید روتختی نخی خود را در یک چرخه گرم قرار دهید. زمانی که فصل سرماخوردگی و آنفولانزا فرا می رسد، اکثر مردم یک یا دو چرخه گرم را توصیه می کنند تا از بیمار شدن خود در امان بمانید. اما برای بقیه سال، شما می خواهید به دمای توصیه شده روی برچسب که معمولا آب خنک تر است، پایبند باشید.
برای انتخاب روتختی تخت خواب نباید از این 6 نکته مهم غافل شوید!

شرایط خشک کردن مناسب

آب داغ تنها چیزی نیست که باعث جمع شدن روتختی های شما می شود. چرخه های خشک کردن داغ نیز می تواند باعث جمع شدن روتختی نخی شما شود. سعی کنید ملحفه های خود را روی حرارت کم خشک کنید تا از این امر جلوگیری کنید. حتی در دمای سردتر، چرخه غلتش می‌ تواند پس از مدتی آن را از ملافه های شما خارج کند، بنابراین اگر آن ها هنوز مرطوب هستند، برای چند دقیقه دیگر صبر کنید.
خشک کردن روتختی نخی

خشک کردن روتختی نخی

در عوض، از روش دیگر استفاده کنید و سعی کنید آن ها را آویزان کنید تا خشک شوند. اگر از یکی از رنگ های کاملا سفید استفاده می کنید، می توانید آن ها را مستقیماً زیر نور خورشید خشک کنید تا کمی بهداشت بیشتری داشته باشید.

اشتباهات رایج شستشو

روتختی نخی را زیاد نشویید

همانطور که گفتیم، اکثر ما ملحفه های خود را به اندازه کافی نمی شوییم؛ اما ما نمی‌ خواهیم در این مسئله افراط کنیم و روتختی های خود را بیش از حد بشوییم. بنابراین، چند بار باید ملحفه های خود را بشوییم؟ ما معمولا شستشوی روتختی را به صورت هر دو هفته یک بار توصیه می کنیم.
عواملی وجود دارد که ممکن است باعث شود بخواهید آن ها را بیشتر بشویید. اگر حیوانی با شما می‌ خوابد، اگر در رختخواب غذا می‌ خورید، آلرژی‌ های بدی دارید، زیاد عرق می‌ کنید یا احساس بیماری می‌ کنید، ممکن است بخواهید آن ها را کمی بیشتر بشویید.

شستن ملافه با لباس های دیگر

شستن روتختی یک نفره و دونفره با بقیه لباس های شسته شده می تواند فشار و ساییدگی زیادی روی ملحفه های شما ایجاد کند. اگر به تمام مواد زبر یا ضخیم‌ تر که در سایر چرخه‌ های شستشوی شما سپری می‌ شوند فکر می‌ کنید – جین، حوله، کت و مانند آن – به راحتی می‌ توانید تصور کنید که چگونه این اتفاق می‌ افتد.
سرعت بیش از حد ماشین لباسشویی همچنین باعث می‌ شود که روتختی ها در دستگاه راحت‌ تر در هم بپیچند که این مسئله روتختی ها را بیشتر فرسوده می‌ کند. فراتر از آن، چون مواد دیگر آب را جذب می‌ کنند و با سرعت‌ های متفاوتی نسبت به ملافه ها خشک می‌ شوند، این مسئله می‌ تواند بر میزان بهتر شدن شستشوی ملحفه ها تأثیر بگذارد.

استفاده از ورق خشک کن و نرم کننده پارچه

روتختی نخی؛، نرم کننده و خشک کن پارچه روی ورقه های پنبه ای اثر مشابهی دارند که استفاده بیش از حد از مواد شوینده به آن ها آسیب می زند. آن ها پوششی روی روتختی ها ایجاد می کنند که چربی ها و کثیفی ها را به جای شستشوی آن ها به دام می اندازد و باعث کاهش تنفس می شود.
مراقبت از روتختی نخی

مراقبت از روتختی نخی

همچنین آن ها می توانند پوست شما را تحریک کنند و حتی ملحفه های شما را بیشتر در معرض اشتعال قرار دهند. تکنولوژی ماشین لباسشویی و خشک کن به حدی رسیده است که بافت لباس های ما بدون ورقه های خشک کن و نرم کننده پارچه خوب می شود.
چرا نباید روتختی را در خانه خشک کنیم؟

سخن آخر

در این مقاله به بررسی نحوه مراقبت و شستشوی روتختی نخی پرداختیم و در مورد روش صحیح نگهداری از روتختی دونفره و یک نفره نخی توضیحاتی را ارائه دادیم تا شما بتوانید به آسانی آن ها را بشویید و از آن ها مراقبت کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه نکات دیگری را برای مراقبت از روتختی نخی می دانید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
  • یک پینگ

    1. پینگ‌بک: قبل از شستن بالش در ماشین لباسشویی این چند نکته را بخوانید! | کالازم

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --