تاریخ امروز :فروردین 27, 1403

پارچه کتان چه ویژگی هایی دارد؟
0 (0)

پارچه کتان

پارچه کتان یکی از پر استفاده ترین نوع پارچه در جهان است. این پارچه از نظر پلاستیک و مواد شیمیایی 0 بوده و هیچ گونه مواد غیر طبیعی ندارد. کتان از الیاف اطراف دانه های گیاه پنبه حاصل می شود که پس از بالغ شدن بذرها، به شکل گرد و کرکی شکل می‌ شوند.
در این مقاله می خواهیم به طور کلی پارچه کتان را به شما معرفی کنیم و در مورد ویژگی ها، تاریخچه و روش تهیه این پارچه توضیح دهیم.
با کالازم همراه باشید.

تاریخچه پارچه کتان

اولین شواهد در مورد استفاده از پارچه کتان در منسوجات در هند بوده است که تقریباً به 5000 سال قبل از میلاد مسیح می رسد. تمدن دره Indus که از شبه قاره هند از 3300 تا 1300 سال قبل از میلاد مسیح بود، به دلیل کشت پنبه توانستند در تولید کتان شکوفا شوند و همین امر منابع مورد نیاز لباس و سایر منسوجات را برای مردم این فرهنگ فراهم کرد.
این امکان وجود دارد که مردم قاره آمریکا تا سال 5500 پیش از میلاد از نخ پشم گوسفند برای پارچه استفاده کنند ، اما مشخص است که کشت پنبه از حداقل 4200 سال قبل از میلاد در سراسر Mesoamerica رواج داشته است.
تاریخچه پارچه کتان

تاریخچه پارچه کتان

در حالی که چینی های باستان برای تولید منسوجات بیشتر به ابریشم و پارچه ساتن تکیه می کردند، تولید پنبه در دوره سلسله هان که از 206 سال قبل از میلاد تا 220 میلادی ادامه داشت در چین محبوبیت داشته است.
در حالی که کشت پنبه هم در عربستان سعودی و هم در ایران گسترده بود، این گیاه نساجی تا اواخر قرون وسطی راه خود را با تمام توان راهی اروپا نکرد. قبل از این نکته، اروپایی ها معتقد بودند که پنبه روی درختان اسرارآمیز در هند رشد می کند و برخی از محققان در این دوره حتی اظهار داشتند که این نساجی نوعی پشم است که توسط گوسفندهای عجیبی تولید می شود.
با این حال شبه جزیره ایبری ، اروپایی ها را با تولید پنبه آشنا کرد و کشورهای اروپایی به سرعت یکی از تولید کنندگان و صادرکنندگان پنبه در کنار مصر و هند شدند.
از ابتدای اولین روزهای کشت پنبه، این پارچه به دلیل تنفس و سبک بودن طرفداران زیادی را به خود اختصاص داد. پارچه کتان بسیار نرم است و دارای ویژگی هایی مانند حفظ گرما می‌ باشد که آن را به چیزی شبیه به ترکیب ابریشم و پشم تبدیل می کند.
در حالی که پنبه نسبت به ابریشم دوام بیشتری دارد، اما نسبت به پشم از دوام کمتری برخوردار است و این پارچه نسبتاً کم مستعد ابتلا به پرز و تغییر ابعاد در شستشو می باشد. با این وجود ، پنبه یکی از محبوب ترین و تولید بالا پارچه در جهان است. این پارچه از استحکام کششی نسبتاً بالایی برخوردار است و رنگ طبیعی آن به رنگ سفید یا کمی مایل به زرد رنگ می‌ باشد.
پنبه جذب کننده قدرتمند آب می باشد و به سرعت نیز خشک می شود و همین امر باعث شده است که رطوبت را به خود جذب کند. در زمان شستشو می‌ توانید با آب گرم دمای بالا شستشو دهید بدون اینکه تغییری کند.
اما پارچه نخی نسبتاً مستعد چین و چروک است و هنگام شستشو امکان کوچکتر شدن آن بالاست، مگر اینکه در زمان شستشو خیلی دقیق و بر روی آموزش عمل کنید!
بهترین پارچه قابل تنفس کدام است؟

پارچه کتان چگونه ساخته و تولید می شود؟

1.از بین بردن برگ
در این مرحله برگ های گیاه از پنبه جدا شده
2.ماشین برداشت
وظیفه این ماشین این است که مواد آلوده را از کتان جدا کند و آنها را به شکل توپ در بیاورد
3.جداسازی
در این مرحله دانه‌های پنبه جداسازی می‌شوند
4.ارسال
در این مرحله پنبه خام به کارخانه نساجی پارچه ارسال می‌شود
5.رشته سازی
در این مرحله پنبه خام به رشته‌های نخ تبدیل می‌شوند
6.چرخاندن رشته
در این مرحله رشته‌ها به هم پیچ می‌خورند تا به نخ تبدیل شوند و مقاوت بالاتری پیداکنند.
7.رنگ‌رزی
در این مرحله با استفاده از رنگ‌های شیمیایی ویا طبیعی، نخ خام رنگ می‌شود و برای دوخت آماده سازی می‌شود
8.دوخت
در این مرحله نخ رنگ شده با روش‌های مختلف دوخت می‌شود و پارچه‌های مختلف کتان تولید می‌شوند.
پارچه کتان چگونه ساخته و تولید می شود؟

پارچه کتان چگونه ساخته و تولید می شود؟

تولید کنندگان پارچه کتان الیاف این پارچه را از پوشش محافظ شده در اطراف دانه های پنبه  که به آن شکوفه نیز گفته می شود جدا می کنند. در حالی که خود دانه های پنبه بسیار کوچک هستند ، اما شکوفه هایی که آنها را پوشانده اند می توانند از انتهای انگشت شست شما بزرگتر باشند.
برای تهیه پارچه کتان پنبه، ابتدا تولید کنندگان باید بذر پنبه را جدا کنند. در گذشته این مرحله دستی انجام می شد ، اما در سال 1794، الی ویتنی کارآفرین آمریکایی دستگاهی اختراع کرد که یک وسیله مکانیکی بود که روند جداسازی پنبه را بسیار تسریع میکرد.
امروزه دستگاه های خودکار جین پنبه وجود دارد که این روند را برای کارگران انسانی آسانتر می کند. دستگاه ها می توانند مزارع پنبه ای را مانند دیگر محصولات کشاورزی برداشت کنند و با دیگر دستگاه ها می توانند بذرها را جدا سازی کنند.
تولید پنبه در بهار با کاشت بذر پنبه آغاز می شود. در اکثر موارد ماشین آلات خودکار بذر پنبه را در 10 ردیف یا بیشتر به طور همزمان کاشت می کنند. جوانه ها در طی حدود هفت روز سر از خاک درمی ‌آورند و گل پنبه بالغ در طی 55 تا 80 روز ظاهر می شوند.
قبل از برداشت با ماشین پ، به طور کلی کارگران انسانی مورد نیاز هستند که برای فرایند جداسازی برگها از گیاهان مورد نیاز می‌ باشند. در مرحله بعد یک دستگاه واحد مقدار پنبه ای را که 50 نفر می توانند برداشت کنند را برداشت می کند و همین دستگاه آشغال های بزرگی را از الیاف پنبه جدا می کند و آن را به صورت پنبه خالص آماده می‌کند.
دستگاه های پنبه ای خودکار با راندمان بالا می توانند حداکثر پنبه خام با وزن 226 کیلوگرم را در یک ساعت پردازش کنند. این الیاف دانه ها را از گل های پنبه جداسازی می کند و همچنین هر گونه خاک یا زباله را از پنبه جدا می کنند.
پس از تمیز کردن پنبه به حدی که الیاف پنبه خالص و بدون دانه یا زباله شده باشد به یک مرکز نساجی منتقل می شود. در این مرکز  پنبه خام بسته بندی شده وارد و روند تشکیل الیاف پنبه به رشته های طولانی شروع میشود و در مرحله بعد این رشته ها برای ایجاد نخ چرخانده و مقاوم سازی می شوند.
در این مرحله مواد اولیه مورد استفاده در پارچه های کتان کامل شده است. این نخ پنبه ممکن است در خط تولید انواع مختلفی از شرکت ها قرار بگیرد و رنگ شود. در مرحله بعد ، آن را به نوع خاصی از مواد نساجی مانند روتختی، تی شرت و یا شلوار تولید می شود.
آشنایی با انواع پارچه ژرسه و کشباف و بررسی کامل تمام ویژگی ها و خصوصیات

میزان استفاده از این نوع پارچه

تقریبا %75 پوشاک در جهان از جنس کتان بوده و یا حداقل مقداری از پنبه (کتان) در آن ها استفاده شده است.  پنبه پرکاربردترین الیاف نساجی در جهان است و تولید کنندگان می توانند از این پارچه تعدادی بیشمار محصول با انواع کاربرد ها تولید کنند.
به عنوان مثال، بیشترین تی شرت ها حاوی مقداری پنبه هستند ویا شلوار جین آبی واقعی از %100 پنبه میباشد. از این پارچه برای لوازمی مانند انواع حوله حمام و یا دست، روتختی کتان و حتی ممکن است تولید کنندگان از پنبه برای ساخت پرده، دیوارپوش و انواع دیگر دکوراسیون منزل استفاده کنند.
پارچه کتان

پارچه کتان

از آنجایی که پنبه بسیار تنفس پذیر و دارای جذب بالایی است، معمولاً در ساخت لباس های هوای گرم استفاده می شود. نرمی آن باعث شده است که گزینه مناسبی برای پوشیدن لباس رسمی نیز باشد و توانایی های چشمگیر آن باعث شده تا پارچه ای ایده آل برای لباس باشد.
تولید کنندگان از پنبه حتی برای تهیه لوازم پزشکی استفاده می کنند و از این پارچه برای ساخت نخ های صنعتی نیز استفاده می شود. در کل از پنبه می توان در ساختن هر نوع نساجی مصرفی یا صنعتی استفاده نمود.

پنبه و نخ یا پارچه کتان بیشتر در کدام کشور ها تولید می شود؟

1.هند
2.چین
3. آمریکا
4.برزیل
5.پاکستان
6. ایران
هند و چین غالباً به عنوان بزرگترین تولید کننده پنبه در جهان شناخته می‌شوند. طبق آمار هند با تولید 6،205،000 تن پنبه از رقیب خود در آسیای شرقی پیشی گرفت. برای مقایسه، چین در همین مدت 5،987،000 تن الیاف پنبه تولید کرده است.
پنبه و نخ یا پارچه کتان بیشتر در کدام کشور ها تولید می شود؟

پنبه و نخ یا پارچه کتان بیشتر در کدام کشور ها تولید می شود؟

آمریكا نیز با 4،555،000 تن یکی از بزرگترین تولید كننده پنبه می باشد. در حالی که این سه کشور اکثریت پنبه جهان را تولید می کنند، کشور های دیگر مانند برزیل، پاکستان و استرالیا و ایران بطور مداوم سالانه بیش از 1 میلیون تن از این الیاف تولید می کنند.
پارچه ساده چیست؟

نکاتی در مورد نحوه شستن کتان

قبل از اینکه شما شروع کنید توجه داشته باشید:
قبل از شستن پارچه کتان همیشه کتانی های تیره و رنگی را از کتانی های سفید یا سفید جدا کنید.
شما می توانید قبل از شستشو از لکه بر روی لکه ها استفاده کنید، اما از سفید کننده استفاده نکنید زیرا الیاف را ضعیف می کند و ممکن است بر رنگ کتانی های رنگ شده تأثیر بگذارد.
از مواد شوینده ملایم استفاده کنید – ذرات سفید کننده در پودر و مایع لباسشویی معمولی می توانند رنگ های کتانی طبیعی را محو کنند.
نکاتی در مورد نحوه شستن کتان

نکاتی در مورد نحوه شستن کتان

سعی کنید هر لکه را فوراً، زمانی که تازه است، بشویید یا خیس کنید و در صورت نیاز از صابون های لکه بری طبیعی استفاده کنید. لکه های شراب قرمز را فوراً با شکر یا نمک بپوشانید تا از لکه دار شدن دائمی جلوگیری کنید. این باعث جذب رطوبت از نشت می شود. بلافاصله شکر را از روی سفره یا لباس پاک کنید و باید بدترین
لکه آبمیوه را ببرد. جوش شیرین و سرکه سفید نیز درمان های مفیدی برای لکه ها هستند.
لباس‌های کتانی، ملحفه‌های رومیزی و روتختی معمولاً نیازی به خیساندن ندارند . با این حال، اگر برای اولین بار است که یک پارچه کتان را می شویید، می توانید برای جلوگیری از چروک شدن، آن را برای مدت کوتاهی در آب ولرم قبل از شستشو خیس کنید.

شستشوی ماشینی در مقابل شستشوی دستی

اکثر ملحفه ها را می توان در ماشین لباسشویی معمولی شست، مگر اینکه فقط برای شستشوی دستی یا خشکشویی علامت گذاری شده باشد. کتانی های قدیمی یا با گلدوزی های سنگین باید با دست در آب سرد با مواد شوینده ملایم مناسب برای اقلام ظریف شسته شوند.
اقلام ریز دوخته شده با دست، نیاز به مراقبت بیشتری دارند. اگر در ماشین لباسشویی شسته می شود، توصیه می کنیم از درجه حرارت پایین و تنظیم چرخش کم استفاده کنید.
خشک شویی می تواند ایده خوبی برای منسوجات ظریف باشد.
اقلام کتانی خالص سفید بدون روکش های خاص، مانند لبه های دوخته شده، را می توان در آب گرم تا دمای 95 درجه سانتی گراد شست. ما معمولاً توصیه می‌کنیم از دمای 60 درجه سانتی‌گراد استفاده کنید، زیرا دمای بالاتر باعث می‌شود کتانی سریع‌تر از بین برود.
شستشوی-ماشینی-در-مقابل-شستشوی-دستی-پارچه-کتان

شستشوی-ماشینی-در-مقابل-شستشوی-دستی-پارچه-کتان

برای کتانی های رنگی، از آب ولرم و یک شوینده ملایم استفاده کنید. اگر شک دارید، از چرخه ملایم در دستگاه خود استفاده کنید.
کتانی‌ها را جدا از سایر مواد بشویید، به‌ویژه در طول اولین شستشو، زیرا الیاف طبیعی تمایل به از دست دادن پرز (یا «چرت») دارند، که نمی‌خواهید در نهایت به سایر اقلامتان ختم شود.
برای کاهش چروک شدن، ماشین لباسشویی خود را فقط تا نصف ظرفیت شارژ کنید. این همچنین باعث می شود که ملحفه ها هنگام شستشو آب زیادی دریافت کنند.

خشک کردن پارچه کتان

از آنجایی که کتانی خیلی سریع خشک می شود، معمولاً نیازی به خشک کردن نیست. به سادگی کالا را صاف کنید و در هوای بیرون یا داخل یک قفسه خشک کن برای کتانی های نرم و لطیف خشک کنید. خشکشویی می تواند چروک های دائمی ایجاد کند و طول عمر لباس شما را کوتاه کند. همچنین انقباض را از حدود 4 تا 5 درصد در
صورت خشک کردن طبیعی به 10 تا 15 درصد در صورت چرخاندن در خشک کن داغ افزایش می دهد.
هرگز کتانی های ریز دوخت را خشک نکنید.
خشک کردن پارچه کتان

خشک کردن پارچه کتان

نور کامل خورشید به درخشان نگه داشتن سفیدی ها کمک می کند، اما رنگ های تیره تر را محو می کند.
در حالی که ما عاشق اتوی بدون چروک طبیعی کتانی هستیم، در حالی که کتانی ها هنوز کمی مرطوب هستند، اگر می خواهید کتانی های خود را فشار دهید.
کتانی دارای تردی متمایزی است که می توانید با اتوی داغ به آن دست یابید – بدون نیاز به استفاده از نشاسته. با این حال، اگر واقعاً می‌خواهید سفتی بیشتری داشته باشید، ملحفه‌های رومیزی را می‌توان پس از شست‌وشو نشاسته کرد تا شفافیت بیشتری به دست آورد.
به یاد داشته باشید!
همیشه دستورالعمل‌های مراقبتی سازنده روی برچسب چسبیده به کتانی را دنبال کنید. آنها به دلیلی آنجا هستند!

سخن آخر

در این مقاله به بررسی ویژگی های پارچه کتان و نحوه تهیه آن پرداختیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده و از آن اطلاعات کافی کسب کرده باشید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعاتی در مورد پارچه کتان دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • یک پینگ

  1. پینگ‌بک: پارچه ساتن ، آشنایی و آنچه که باید درباره انواع پارچه ساتن بدانید | مجله مجله کالازم

  2. پینگ‌بک: همه چیز درباره روتختی های لاویتا و ساخت آنها ، با برند Lavita آشناشوید | مجله کالازم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --