تاریخ امروز :تیر 8, 1401

علت زرد شدن بالش و روبالشی چیست و چگونه می توان از بروز آن جلوگیری کرد؟
0 (0)

زرد شدن بالش

نگهداری و تمیز کردن روبالشی های سفید بسیار سخت است. اگر مدتی است که روی یک بالش سفید می خوابید، ممکن است متوجه شده باشید که بعد از مدتی شروع به زرد شدن می کند. زرد شدن بالش یک مشکل شایع است که بعد از مدتی استفاده ممکن است شما با آن مواجه شوید.
بالش هایی که در اتاق خواب خود نگه می دارید در واقع نقش مهمی در زیبایی کلی مکان ایفا می کنند و هیچکس دوست ندارد وارد اتاقی شود که بالش های رنگی دارد.
برخی ممکن است فکر کنند که بالش هایشان زرد به نظر می رسد، در حالی که برخی دیگر ممکن است فکر کنند قهوه ای به نظر می رسند. با این حال، یک چیزی که همه می توانند در مورد آن اتفاق نظر داشته باشند این است که پس از چند روز استفاده، بالش های شما همان رنگ سفید کریستالی را که در ابتدا خریداری کرده اید، نخواهند داشت.
همچنین لازم است بدانید که تعویض روبالشی ها بعد از هر چند ماه یک ایده عاقلانه است. در حالی که باید روبالشی ها را تمیز کنید، بشویید و حداقل هفته ای یک بار عوض کنید، اما توصیه می شود بعد از چند ماه بالش های قدیمی را کاملا دور بریزید.
با گذشت زمان، روکش‌ های بالش نیز شروع به کدر شدن می‌ کنند، بنابراین حتماً باید به فکر تعویض آن باشید. علاوه بر این، در مورد روش های مختلف تمیز کردن روکش بالش نیز صحبت خواهیم کرد.
در این مقاله می خواهیم به بررسی علل زرد شدن بالش بپردازیم و به شما بگوییم که چرا بالش و یا روبالشی شما پس از مدتی تغییر رنگ می دهد.
با کالازم همراه باشید.

خرید بالش

دلایل زرد شدن بالش ها

در اینجا متداول ترین دلایل تغییر رنگ بالش های شما آورده شده است.

1- عرق کردن

شاید یکی از رایج ترین دلایل زرد شدن بالش، عرق کردن باشد. بدیهی است که بسیاری از مردم احتمالاً با این مخالفت می کنند و می گویند که در خواب عرق نمی کنند. با این حال، ما در مورد عرق کردن زیاد، مانند هنگام ورزش یا دو و میدانی صحبت نمی کنیم.
عرق خفیف در طول شب کاملا طبیعی می باشد، زیرا بدن شما فقط در تلاش است تا دمای داخل را تنظیم کند. ممکن است متوجه نباشید، اما زمانی که سرتان با بالش تماس پیدا می کند، پوست سرتان عرق تولید می کند که به طور خودکار به روکش بالش منتقل می شود.
احتمالاً قرار است تمام شب را در حالی که سر یا صورت خود روی بالش گذاشته اید بگذرانید. چربی های پوست و عرق شما همگی با روکش بالش سفید تیز تماس می گیرند.
این مایعات از منافذ ریز پوست شما آزاد شده و همچنین شامل سبوم می شوند و در نهایت به سمت بالش می روند.
همانطور که عرق یک شبه خشک می شود، در نهایت زرد می شود. بدیهی است که این روند بسیار کند می باشد. میزان تعریق در شب نسبتاً کم است، بنابراین هر زمان که روکش های سفید را روی بالش خود قرار می دهید، لازم نیست نگران دیدن لکه های زرد در صبح باشید.
اما در عرض یک هفته یا بیشتر متوجه این لکه ها خواهید شد. زرد شدن به طرز باورنکردنی آهسته است و برخی افراد حتی تا ماه ها متوجه آن نمی شوند. اگر روکش بالش رنگی دارید، شناسایی لکه ها برای شما عملا غیرممکن خواهد بود.
زرد شدن بالش

زرد شدن بالش

علاوه بر این، باید بدانید که این دقیقاً عرق نیست که باعث ایجاد مشکل می شود بلکه اوره ای است که در عرق یافت شده و در واقع باعث ایجاد لکه های زرد می شود. اوره همچنین ترکیبی است که به عرق طعم شور می دهد.
افرادی که تعریق زیاد دارند، سریع تر متوجه زرد شدن بالش خود به دلیل عرق خواهند شد. به این دلیل که طولی نمی کشد تا کل بالش عرق شود.
با این حال، حتی اگر عرق کردن شاید شایع ترین دلیلی است که باعث می شود بالش شما لکه دار شود، باید بدانید که این تنها دلیل نیست.
برای برخی افراد، تعریق بیش از حد یک مشکل است. اگر متوجه شدید که معمولاً در طول روز عرق می‌کنید، حتی اگر دما اسمی است و مشکلی وجود ندارد، بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.
دلایل مختلفی وجود دارد که افراد تمایل به تعریق دارند و پزشک قبل از توصیه هرگونه کرم ضد تعریق یا هر چیز دیگری، تشخیص خود را کامل می کند. چندین کرم ضد تعریق در بازار موجود است و در حالی که می توانید آن ها را روی صورت خود بمالید، هرگز نباید آن ها را روی موهای خود امتحان کنید.
بهتر است به دکتری مراجعه کنید که می تواند توضیح دهد که چرا این اتفاق می افتد و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید. علاوه بر این، ممکن است ایده عاقلانه ای باشد که تهویه مطبوع را روشن کنید تا مطمئن شوید که هنگام خواب راحت هستید.
تا زمانی که در رختخواب راحت باشید، می توانید میزان تعریق را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.
چند روش آسان و کاربردی برای خشک کردن بالش بدون نیاز به دستگاه خشک کن!

2- زرد شدن بالش به دلیل آب دهان

اکثر مردم متوجه نمی شوند، اما آب دهان یک اتفاق رایج است. کسانی که تمایل دارند هنگام خواب آب دهان خود را بیرون بیاورند، احتمالاً زودتر از دیگران بالش خود را لکه دار می کنند.
اگر با دهان باز می‌ خوابید، احتمالاً آب دهانتان نیز ترشح می‌ شود. اما، باید بدانید که این لکه ها در مقایسه با لکه های ناشی از عرق در واقع متفاوت هستند.
اگر نگاه دقیق تری به لکه های باقی مانده از آب دهان بیندازید، متوجه خواهید شد که واضح تر هستند. آن ها مانند ابرهای کوچک نیز به نظر می رسند و با گذشت زمان تمایل به سفید شدن دارند. در برخی موارد، لکه های آب دهان احتمالا زرد می شوند.
برای افرادی که آب دهان مزمن داشته و تمایل به خواب زیاد دارند، این احتمال وجود دارد که کل بالش ظرف یک هفته یا بیشتر به رنگ قهوه ای درآید.
راه های زیادی وجود دارد که از طریق آن ها می توانید آب دهان خود را کاهش دهید. به عنوان مثال، خوابیدن به پهلو دلیل رایجی است که باعث می‌ شود افراد تمایل به ریختن آب دهان داشته باشند. بهتر است رو به بالا، به پشت بخوابید، زیرا این کار از هر نوع آبریزش جلوگیری می کند، حتی زمانی که با دهان کاملا باز می خوابید.
علاوه بر این، باید بدانید که تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توانید سعی کنید دهان خود را هنگام خواب بسته نگه دارید تا از زرد شدن بالش جلوگیری کنید.
توصیه می شود به یک متخصص خواب مراجعه کرده و در مورد روش های خواب خود با آن ها صحبت کنید. آن‌ ها می‌ توانند دارو تجویز کنند یا در مورد مراحلی که باید انجام دهید تا مطمئن شوید که خواب درستی دارید به شما توصیه می‌ کنند.

خرید روبالشی

3- موهای خیس

قرار دادن یک سر موی خیس روی بالش نیز احتمالاً باعث زرد شدن بالش می شود. حتی اگر قبل از رفتن به رختخواب دوش گرفتن یک عادت عالی است، باید مطمئن شوید که سرتان کاملاً خشک شده است.
اگر با موهای خیس بخوابید، نه تنها احتمال سرماخوردگی وجود دارد، بلکه احتمالاً روی تخت نیز لکه هایی وجود دارد. رطوبت به سادگی به روبالشی منتقل می شود و آثار دائمی بر جای می گذارد.
زرد شدن بالش

زرد شدن بالش

بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل این است که مطمئن شوید که موهای خود را با استفاده از یک سشوار حرفه ای خشک می کنید. این یک راه ساده برای اطمینان از خشک شدن کامل موهایتان قبل از اینکه روی تخت بخوابید، است.

4- زرد شدن بالش به دلیل محصولات زیبایی و آرایشی

خوابیدن با صورت پوشیده از آرایش همیشه ایده بدی است. به تاثیری که روی بالش شما می گذارد اهمیت ندهید، باید بدانید که خوابیدن با محصولات زیبایی روی پوست شما تاثیر وحشتناکی خواهد داشت. این مسئله می تواند باعث بروز آکنه و همچنین می تواند منجر به بسیاری از مشکلات پوستی دیگر شود.
بسیاری از افراد عادت دارند که قبل از خواب از کرم ها به صورت خود استفاده کنند. هر فردی روال زیبایی شبانه خود را دارد، برخی مرطوب کننده ها را انتخاب می کنند در حالی که برخی دیگر تونرها را ترجیح می دهند.
صرف نظر از هر محصول زیبایی که دوست دارید استفاده کنید، مهم است که بگذارید کاملاً جذب پوست شما شود. یک کار خوب این است که مطمئن شوید که محصول زیبایی را حداقل نیم ساعت قبل از خواب استفاده کنید. به این ترتیب می توانید آن را به درستی روی پوست خود بمالید و از جذب مناسب آن مطمئن شوید.
به یاد داشته باشید که چگونه سینک حمام سفید هنگام آرایش به سایه ای از زرد تبدیل می شود؟
این همان اتفاقی است که برای بالش شما می افتد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید به خواب بروید، باید مطمئن شوید که مرطوب کننده یا تونر را به درستی جذب کرده اید تا از زرد شدن بالش خود جلوگیری کنید.
معرفی ویژگی های بهترین بالش های ایرانی و خارجی

5 – محصول تمیز کننده خراب می شود

مانند تمام پارچه های دیگر، روبالشی های شما نیز پس از مدتی زرد می شوند. به عنوان مثال، روشن کننده های نوری که به اکثر انواع شوینده ها اضافه می شوند، برای بازگرداندن همان رنگ سفید و شفافی طراحی شده اند که در ابتدا به آن عادت داشتید.
اما با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض نور و شستشو باعث خراب شدن محصول می شود. روشن کننده نوری نیز به رنگ پارچه اضافه می شود، بنابراین با گذشت زمان، این ماده از بین می رود. در نتیجه، روکش بالش شروع به بازگشت به رنگ طبیعی و کمی سفیدتر خود می کند.
زرد شدن بالش

زرد شدن بالش

همچنین باید بدانید که روشن کننده های نوری تقریباً بلافاصله خراب نمی شوند. زمان زیادی طول می کشد تا روشن کننده ها به طور کامل شکسته شوند، اما اگر از مواد شوینده ساینده و مواد پاک کننده با کیفیت پایین استفاده می کنید، این روند ممکن است کمی سرعت یابد و زرد شدن بالش شما سریع تر اتفاق بیفتد.

چگونه بالش ها را تمیز کنیم

اگر شاهد زرد شدن بالش یا روبالشی خود هستید، باید بدانید که اینجا پایان دنیا نیست. در واقع چند راه مختلف دارد که می توانید رنگ را بهبود بخشید و روبالشی را به حالت اولیه خود برگردانید.
در اینجا فقط یک راهنمای مختصر است که به شما کمک می کند بالش ها را به درستی تمیز کنید.

برچسب های مراقبت را بررسی کنید

قبل از اینکه تصمیم بگیرید چیزی را در لباسشویی بگذارید، باید عادت کنید که برچسب های مراقبت را بررسی کنید. توصیه می شود برچسب های مراقبت روی روکش های بالش خود را بردارید و بهترین دستورالعمل ها را برای شستن و مراقبت از روبالشی ها بیابید.
حتی اگر بیشتر روکش‌ های بالش موجود در بازار را می‌ توان با ماشین‌ های معمولی شست، اما تعدادی از آن‌ ها فقط نیاز به تمیز کردن نقطه‌ ای یا خشکشویی دارند.
زرد شدن بالش

زرد شدن بالش

بیشتر مردم نمی‌ خواهند در خشکشویی یا تمیز کردن نقطه‌ ای زحمت بکشند، بنابراین می‌ توانید دستورالعمل‌ های ارائه‌ شده توسط سازنده را نادیده بگیرید. توصیه می شود آن ها را با ماشین لباسشویی با مواد شوینده مناسب بشویید.
فقط دقت کنید که پارچه های سفید را فقط با رنگ سفید قرار دهید و از قرار دادن پارچه های رنگی داخل آن خودداری کنید!
روش های کاربردی، آسان و موثر برای شستن بالش های طبی، پنبه ای و فوم مموری

رفع نقطه ای لکه زرد شدن بالش

دسته ای از پاک کننده های پارچه وجود دارد که می توان از آن ها برای رفع لکه های مختلف استفاده کرد. همانطور که در بالا ذکر شد، لکه های روی بالش شما عموماً ناشی از آب دهان، عرق، موهای خیس و همچنین محصولات زیبایی است. همه این لکه ها به راحتی پاک می شوند.
هنگام خرید تمیز کننده نقطه ای، گزینه های مختلفی در دسترس شماست. کافی است به فروشگاه محلی خود بروید و فروشگاه هایی را ببینید که عمدتاً برای روکش های بالش سفید طراحی شده اند.
موارد دیگری نیز وجود دارند که برای بالش های رنگی طراحی شده اند، بنابراین هر کدام را که نیاز دارید تهیه کنید. قبل از اینکه روکش ها را در ماشین لباسشویی فرو کنید، ممکن است ایده عاقلانه ای باشد که تمیز کردن لکه ها را امتحان کنید.

بالش ها را با سرکه و مواد شوینده بشویید

مخلوطی از سرکه و مواد شوینده می تواند کمک زیادی به تمیز کردن و رفع زرد شدن بالش شما کند. توصیه می شود بالش ها را با دقت و با استفاده از سرکه و مواد شوینده بشویید. این کار می تواند به راحتی به شما کمک کند تا از شر لکه ها خلاص شوید که در غیر این صورت از بین نمی روند.
زرد شدن بالش

زرد شدن بالش

برخی افراد حتی استفاده از جوش شیرین را برای کاهش شدت لکه ترجیح می دهند، اما این فقط برای روکش های بالش خشک مناسب است.
بهترین نوع بالش برای هتل کدام است؟

سخن آخر

این موارد فقط برخی از چیزهایی هستند که باید در مورد این که زرد شدن بالش به چه علت رخ می دهد و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید، بدانید. مهم است که مراحل دیگر را برای افزایش طول عمر روکش بالش دنبال کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما از چه روش های دیگری برای رفع زرد شدن بالش و روبالشی استفاده می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: با چند روش ساده به آسانی روبالشی ابریشمی را بشویید و لکه ها را سریعا پاک کنید! | کالازم

  2. پینگ‌بک: با دانستن چند نکته بهترین بالش نوزاد را برای فرزندتان انتخاب کنید! انواع بالشت کودک | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --