تاریخ امروز :خرداد 4, 1403

با چند درمان خانگی ساده به آسانی حساسیت فصلی و انواع آلرژی را فورا درمان کنید!
0 (0)

حساسیت فصلی

اگر دچار مشکل حساسیت فصلی هستید، احتمالاً با فصل بهار رابطه خوبی نخواهید داشت. بیرون رفتن و بوییدن گل های رز وقتی از حساسیت فصلی رنج می برید دشوار است. ممکن است در فصل بهار پرندگان آواز بخوانند ، اما سینوس های شما قطعا برای تسکین فریاد خواهند کشید.
اغلب اوقات، افراد برای کاهش شدت علائم و درمان حساسیت خود به آنتی هیستامین های بدون نسخه روی می آورند که می توانند موثر باشند. این داروها در هنگام قرار گرفتن در معرض ماده آلرژی زا، ماده شیمیایی هیستامین را که سیستم ایمنی بدن تولید می کند، مسدود می نمایند. تولید هیستامین می تواند باعث آبریزش بینی، آبریزش چشم، خارش، تورم و سایر علائم شود. تکیه بر آنتی هیستامین ها برای از بین بردن و درمان حساسیت در این فصل منطقی است ، اما داروهایی از این دست می توانند عوارض جانبی منفی مانند خواب آلودگی ، خستگی ، سردرد و حالت تهوع داشته باشند.
دکتر جولی ای وندت متخصص آلرژی در این رابطه می گوید هیستامین یک ماده شیمیایی مهم مغزی برای بخش خاطرات و خواب است اما این داروها می توانند به مرور خطر زوال عقل را در افراد افزایش دهند. همچنین برخی از افراد از کورتیکواستروئیدهای بینی نیز استفاده می کنند، اما این باعث می شود که در بینی احساس خشکی و تحریک شکل بگیرد.
به همین دلیل، بسیاری از مبتلایان به حساسیت فصلی به دنبال روش های طبیعی تری برای درمان حساسیت خود مانند استفاده از گیاهان، خوردن برخی غذاها و یا درمان با ایمنی هستند. با این حال، همه درمان های هومیوپاتی به یک اندازه مفید نیستند و همه افراد واکنش های یکسانی نسبت به درمان ها نشان نمی دهند. به همین جهت لازم است که قبل از استفاده از هر یک از این روش های درمانی آلرژی با پزشک خود مشورت نمایید.
اگر مطمئن نیستید که از پزشک خود در مورد چه چیزی باید سوال کنید، ما بی خطرترین و مورد مطالعه ترین داروهای طبیعی حساسیت فصلی را در این مقاله لیست کرده ایم تا بتوانید بهترین راه بهبودی خود را پیدا کنید.
با کالازم همراه باشید.

آلرژی یا حساسیت فصلی چیست؟

آلرژی فصلی که تب یونجه یا رینیت آلرژیک نیز نامیده می شود، یک بیماری فوق العاده رایج است که میلیون ها انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. آنها ناشی از واکنش آلرژیک به چرخه رشد گیاهان و کپک هستند. همانطور که گیاهان و کپک ها رشد می کنند، گرده ها و هاگ ها را در هوا آزاد می کنند. وقتی گرده و هاگ تنفس می کنید، می تواند باعث التهاب، تحریک و سایر علائم شود.
آلرژی یا حساسیت فصلی چیست؟

آلرژی یا حساسیت فصلی چیست؟

برای برخی، علائم ممکن است فقط یک مورد عطسه چند بار در سال باشد. اما برای دیگران، آلرژی های فصلی می تواند باعث احتقان شود. آبریزش و خارش بینی؛ آبریزش چشم، سردرد و موارد دیگر برای هفته ها یا ماه ها در یک زمان.

علائم آلرژی فصلی چیست؟

علائم و نشانه های شایع آلرژی فصلی عبارتند از:
 • خارش، آبریزش یا قرمزی چشم
 • دایره های زیر چشم
 • خارش دهان، بینی یا گلو
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • تخلیه از بینی به پشت گلو (چکیدن پس از بینی)
 • از دست دادن موقت بویایی
سلولیت پوستی چیست؟ علت، علائم و راه های پیشگیری و درمان آن چیست؟
 • سردرد
 • عطسه کردن
 • سرفه خشک
 • خستگی (به دلیل مشکل در خوابیدن از علائم دیگر)
 • خراش یا گلودرد (به ندرت)
 • خروپف (به دلیل ازدحام)

از کجا بفهمیم حساسیت فصلی داریم؟

یک پزشک یا متخصص مراقبت های اولیه یا یک متخصص آلرژی می تواند تشخیص رسمی آلرژی را ارائه دهد. و برای انجام این کار، آنها معمولا آزمایش آلرژی را توصیه می کنند.
تست خراش پوستی رایج ترین روش برای تست آلرژی است. و در حالی که به نظر می رسد ممکن است نیش بزند، آزمایش پوست دردناک نیست.
از کجا بفهمیم حساسیت فصلی داریم؟ علائم حساسیت

از کجا بفهمیم حساسیت فصلی داریم؟ علائم حساسیت

در طول آزمایش، پوست شما به آرامی با آلرژن‌های مشکوک سوراخ می‌شود و سپس از نظر واکنش‌های آلرژیک کنترل می‌شود. اگر به یک ماده حساسیت زا حساسیت دارید، در محل خراش یک جوش یا کهیر برجسته خواهید داشت. انواع آلرژن ها را می توان آزمایش کرد.
اگر علائمی را تجربه می کنید اما مطمئن نیستید که آلرژی دارید، با گرفتن یک قرار ملاقات با پزشک یا پزشک مراقبت های اولیه شروع کنید. پزشک می تواند علائم شما را ارزیابی کند و در صورت نیاز شما را به متخصص آلرژی وصل کند.

درمان حساسیت فصلی تحت نظر پزشک

برای بهره بردن از روش های درمانی حساسیت فصلی، باید برای دریافت دوز مناسب به یک متخصص آلرژی مراجعه نمایید. هنگامی که دارو در این رابطه به درستی تجویز شود، طبق تحقیقات انجام شده این روش های درمانی می توانند به میزان قابل توجهی حساسیت شما را در برابر عوامل آلرژی زا کاهش دهند و تسکین طولانی مدتی در شما ایجاد نمایند. همچنین در بسیاری از افراد درمان ها سبب بهبودی کامل بیمار خواهد شد.

عکس های آلرژی (ایمونوتراپی زیر جلدی)

ایمونوتراپی زیر جلدی یا ( SCIT ) مانند واکسن عمل می کند. این حالت نوعی از قرار گرفتن در معرض درمانی است که به بیماران کمک می کند تا نسبت به ماده آلرژی زا حساسیت زدایی یا تحمل بیشتری پیدا کنند.
به عنوان مثال، اگر کسی به گل محمدی حساسیت دارد ، یک متخصص آلرژی در ابتدا دوز کم آلرژی گل گرده را در قسمت فوقانی بازو تزریق می کند. وقتی این مقدار کم به بدن شما وارد می شود، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی ایجاد می کند تا از بروز علائم جلوگیری نماید و سبب مصونیت در فرد شود.
حساسیت فصلی

حساسیت فصلی

در مرحله اول SCIT، بیمار این عکس ها را یک تا سه بار در هفته از ارائه دهنده خدمات درمانی خود دریافت می کند. سپس پزشک با افزایش تحمل بیمار، دوز مصرفی را نیز افزایش می دهد.
در فاز دو SCIT، بیماران فقط باید سه تا پنج سال آینده و در هر ماه یک بار به پزشک مراجعه کنند. در این حالت فرد اگر به درمان پاسخ خوبی نشان دهد و دوره درمان خود را تا انتها تکمیل نماید ، می تواند برای چندین سال یا بیشتر در مقابل حساسیت فصلی ایمنی داشته باشد.

قطره و قرص حساسیت فصلی زیر زبانی

اگر از عکس برداری متنفر هستید، SCIT تنها راه درمان حساسیت برای شما نیست. علاوه بر این، برخی از افراد از لزوم مراجعه به دفعات زیاد نزد متخصص آلرژی خود خوشحال نیستند یا اینکه برخی دیگر نیز از تورم و خارش ناشی از ایجاد درد در ناحیه تزریق اذیت می شوند.
خوشبختانه روشی وجود دارد که می تواند بسیاری از این مسائل را حل کند که به این روش ایمونوتراپی زیر زبانی (SLIT) گفته می شود. این روش نوع دیگری از حساسیت زدایی است و در آن نیاز نیست که هر ماه بر روی بازوی خود خراش ایجاد نمایید. در واقع در روش ایمونوتراپی، قطره های مایع یا قرص تجویز شده ای را که می توانید روزانه مصرف کنید (از جمله ویتامین) دریافت خواهید کرد.
حساسیت فصلی

حساسیت فصلی

دکتر دین میچل، در این رابطه می گوید ما دوز مناسب شما را درست می کنیم و شما این قطره ها را در خانه زیر زبان خود قرار می دهید و این یک روش بسیار ایمن است و در آن هیچ عارضه جانبی طولانی مدتی وجود ندارد. همچنین این روش بسیار کارآمد است و کاملا یک درمان طبیعی تلقی می شود.
تحقیقات نشان می دهد SLIT در هنگام کاهش واکنش های آلرژیک به همان اندازه SCIT موثر است. در حال حاضر، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) چهار محصول را به عنوان داروی حساسیت فصلی تصویب کرده است که پنج نوع گرده چمن شمالی، گرده چمن تیموتی، گلدان کوتاه و گل مینا را شامل می شود.
همچنین محصولات مایع هنوز تصویب نشده اند، زیرا تحقیقات بیشتری برای تأیید ایمنی و کارآیی آن ها لازم است که انجام شود. اما با این وجود، برخی از پزشکان هنوز هم از آن ها به عنوان روش های درمانی آلرژی در بیماران خود استفاده می نمایند.

داروهای گیاهی و غذایی برای درمان حساسیت فصلی در خانه

در حالی که بسیاری از متخصصان آلرژی موفقیت چندانی در استفاده از گیاهان و سایر روش های هومیوپاتی برای خلاص شدن از شر حساسیت فصلی مشاهده نکرده اند، برخی تحقیقات نشان می دهد که این روش های درمانی می توانند به کاهش علائم آلرژیک مانند التهاب کمک نمایند:

گیاه پتاسیتس (Butterbur)

پتاسیتس درختچه ای است که در زمین های مرطوب و باتلاقی رشد می کند و عصاره این گیاه بیشتر به دلیل توانایی آن در کاهش میگرن مورد ستایش قرار می گیرد. همچنین چند مطالعه در این رابطه انجام شده است که نشان می دهد گیاه پتاسیتس ممکن است برای کسانی که از تب یونجه (رینیت آلرژیک) رنج می برند نیز مفید باشد.
علاوه بر این، یک مطالعه تصادفی در سال 2002 بر روی 131 نفر انجام شد و نشان داد که قرص های پتاسیتس می توانند به اندازه یک آنتی هیستامین خوراکی در درمان حساسیت موثر باشند.
حساسیت فصلی

حساسیت فصلی

برای اثبات اثربخشی این گیاه ، هنوز هم نیاز است که تحقیقات بیشتری انجام شود و تا کنون اثبات نشده است که پتاسیتس بتواند به واکنش های پوستی آلرژیک یا آسم نیز کمک نماید.

عسل محلی و حساسیت فصلی

از آنجا که عسل فرآوری نشده حاوی مقادیر کمی گرده است، یک باور عمومی وجود دارد که خوردن عسل برداشت شده محلی به آن ها کمک می کند تا گرده های موجود در منطقه زندگی خود را تحمل کنند، اما این راهکار ممکن است به انداز تصور شما مفید نباشد.
طبق گفته پزشکان، عسل طبیعی در دوزهای پایین قادر است برای حساسیت های خفیف موثر باشد، اما حقیقت این است تا زمانی که عسل برداشت شود و به دست ما برسد، فصل آلرژیک برای ما به اتمام رسیده است.
حساسیت فصلی

حساسیت فصلی

به گفته پزشکان آلرژی، آسم و ایمونولوژی، گرده ای که در عسل یافت می شود تنها شامل شهد گل است و از درختان، گیاهان یا علف های هرزی ناشی نمی شود که مقصر اصلی ایجاد آلرژی هستند. بنابراین برای درمان حسایت شدید، خوردن عسل بیشتر یک درمان شیرین است تا یک درمان واقعی. علاوه بر این، توجه به این نکته نیز مهم می باشد که در مواردی که واکنش آلرژیک در کار نیست، عسل می تواند اثرات ضد التهابی داشته باشد و قادر است شرایطی مانند اگزما را تسکین دهد.

خواص سیر

سیر یک ضد التهاب طبیعی است و حاوی ترکیبی به نام دی دی سولفید می باشد که با تولید سیتوکین های پیش التهاب مقابله می کند. همچنین این ماده به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن نیز شناخته شده است.
هنگامی که نوبت به حساسیت فصلی می رسد، برخی از پزشکان سیر را به عنوان یکی از بهترین داروهای طبیعی درمان حساسیت معرفی می کنند، زیرا سیر حاوی آنتی اکسیدان کوئرسیتین می باشد. علاوه بر این، کوئرستین توانایی جلوگیری از ترشح هیستامین را دارد.
برای فهمیدن اینکه آیا این ماده به شما کمک می کند یا خیر، می توانید در غذای خود از سیر استفاده نمایید. بسیاری از افراد از مکمل های کوئرسیتین نیز استفاده می کنند، اما طبق گفته پزشکان استفاده از این نوع مکمل ها در درمان حساسیت کمترین نتیجه را دربر خواهد داشت.

رزماری

رزماری نه تنها سبب خوش طعم تر شدن استیک شما می شود، بلکه حاوی اسید رزمارینیک نیز هست که نشان داده شده است دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی می باشد. برخی مطالعات انجام گرفته نشان داده اند که رزمری قادر است به تسکین علائم آسم نیز کمک کند. همچنین یک مطالعه دیگر نشان داد که اسید رزمارینیک می تواند ایمونوگلوبولین آلرژیک را سرکوب نماید.
حساسیت فصلی

حساسیت فصلی

با این حال برای تأیید کارآیی آن ، تحقیقات گسترده تری نیاز است که انجام شود. اگر سعی می کنید از مکمل رزمارینیک اسید استفاده کنید، متخصصان توصیه می کنند برای جلوگیری از ناراحتی معده، آن را همراه با وعده های غذایی مصرف نمایید.

زردچوبه برای حساسیت فصلی

فعال ترین ماده تشکیل دهنده این ادویه زرد رنگ ترکیبی به نام کورکومین است. برخی محققان ادعا می کنند کورکومین توانایی های ضد التهابی امیدوار کننده ای دارد. همچنین یک مطالعه که در سال 2016 بر روی 241 بیمار انجام شد، نشان داد کسانی که مکمل زردچوبه را در طی دو ماه مصرف کرده اند، علائم ناشی از رینیت آلرژیک را در خود کاهش داده اند.
علاوه بر این آن ها گرفتگی بینی کمتری مشاهده کردند و مقاومت مجاری تنفسی بینی در این افراد کمتر بود. مهم است که توجه داشته باشیم، تحقیقات زیادی در این رابطه وجود ندارد که نشان دهد زردچوبه یک ادویه موثر برای درمان حساسیت می باشد و نباید در استفاده از آن زیاده روی کرد.

شستشوی بینی 

در حالی که شستشوی بینی واکنش های آلرژیک شما را از بین نمی برد، اما مطمئناً می تواند تسکینی موقت از همه بوها و گرفتگی ها در شما ایجاد کند.

گلدان نتی (NETIبرای درمان حساسیت فصلی

گلدان های نتی کلاسیک برای دفع آوار و مخاط از حفره بینی بسیار مناسب هستند. برای این کار تنها نیاز است که آن را با آب ولرم پر نموده و اطمینان حاصل کنید که این آب، مقطر یا استریل شده باشد. سپس مقداری نمک به آن اضافه کنید تا محلول شستشوی شما آماده شود.
حساسیت فصلی

حساسیت فصلی

در نهایت سر خود را روی سینک به طرفین متمایل نمایید و با استفاده از گلدان نتی محلول را به داخل بینی خود بریزید. همچنین اگر دنبال راهی جایگزین برای گلدان نتی هستید، می توان به جای آن از بطری آب یا سرم شستشو نیز استفاده نمود.

دستگاه شستشوی بینی

اگر به دنبال راه تمیز تری برای پاک کردن مجاری بینی خود در اثر آلرژی هستید، استفاده از دستگاه های شستشوی بینی نظیر اسگالش می تواند تجربه بهتری برای شما باشد. این دستگاه به جای فشار دادن محلول نمکی به سمت بالای بینی، آن را از طریق یک سوراخ بینی وارد و از سوراخ بینی دیگر بیرون می کشد تا تجمع مخاط و گرفتگی های مجاری را رفع نماید.

سخن آخر

بسیاری از داروهای بدون نسخه برای حساسیت فصلی، عوارض جانبی منفی زیادی دارند و فقط به صورت موقت در درمان حساسیت موثر هستند، به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال درمان های طبیعی سالم و ماندگارتر می باشند.
در حالی که برخی از آن ها موفق به استفاده از داروهای گیاهی و غذایی برای كاهش علائم حساسیت فصلی خود شده اند، اما بیشتر متخصصان آلرژی می گویند كه ایمنی درمانی كه توسط پزشك انجام می شود، بهترین روش برای درمان حساسیت خواهد بود.
در واقع قبل از استفاده از روش درمانی مختلف، همیشه مطمئن شوید که با پزشک خود در اینباره مشورت نموده و از ایمن و راحت بودن آن خاطر جمع هستید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه تجربه ای در زمینه درمان حساسیت فصلی دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • یک پینگ

  1. پینگ‌بک: هر آنچه باید در مورد آلرژی بدانید از علل گرفته تا راه های درمان | کالازم

  2. پینگ‌بک: علائم آلرژی چیست و چگونه می توان انواع حساسیت را تشخیص داد و درمان کرد؟ | کالازم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --