تاریخ امروز :خرداد 9, 1402

چگونه می توان بر ترس خود غلبه کرد؟
0 (0)

درمان ترس

خبر خوب این است که در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید علت ترس خود را متوجه شوید و آن را از زندگی خود کنار بگذارید. بسیاری از ما تصورات غلطی در رابطه با غلبه بر ترس داریم. ما فکر می کنیم که ترس یک مشکل بزرگ در درونمان است و مانع از ادامه روند نرمال زندگی می شود و تمام آرزوی ما این است که درمان ترس را یاد بگیریم و زندگی بدون ترسی داشته باشیم.
همانطور که در این مقاله خواهید خواند، این تصور به هیچ عنوان درست نیست. در واقع درمان ترس برای ما امری دست نیافتنی نخواهد بود و مانند هر احساس دیگری، برای ترس نیز دلیل مشخصی وجود دارد.
با این حال، اگر آن را تحت کنترل نداشته باشیم و اجازه دهیم زندگی ما را اداره کند، این موضوع می تواند مانعی برای غلبه بر ترس محسوب شود. این مقاله به شما ایده های جالب زیادی در مورد علت و چگونگی درمان ترس خواهد داد.
با کالازم همراه باشید.

علت ترس چیست؟

ترس احساسی است که از وجود یک تهدید ناشی می شود. این تهدید می تواند واقعی باشد و یا تنها می تواند یک تصور تلقی گردد. در واقع ترس زمانی آشکار خواهد شد که شما متوجه شوید تهدیدی احتمالی وجود دارد.
تجربه ترس باعث تغییر در عملکرد مغز و اعضای بدن و در نتیجه تغییر در رفتار ما می شود. ما اغلب از نتیجه احتمالی می ترسیم، حتی اگر هیچ خطری واقعا وجود نداشته باشد.
به عنوان مثال ترس از تاریکی یکی از رایج ترین ترس هایی می باشد که بشر را همواره درگیر خود کرده است. در واقع علت ترس از تاریکی، ترس از خود آن نیست، بلکه ترس از خطرات یا تهدیدهای قابل درک است که ممکن است در تاریکی پنهان باشد. ما به عنوان انسان بیش از هر حس دیگری به درک بینایی خود اعتماد می کنیم، بنابراین وقتی این توانایی از بین می رود، وحشت زده خواهیم شد.
درمان ترس

درمان ترس

از نظر تاریخی، ترس به انسان ها اجازه می داد که زنده بمانند، زیرا ترس به عنوان مکانیسم هشدار دهنده برای جلوگیری از مواردی که ممکن است به ما آسیب برساند، عمل خواهد کرد. وقتی با تهدیدی احتمالی روبرو می شویم، ذهن ما سعی می کند بفهمد که بهترین راه برای زنده ماندن از این تهدید چیست. برای زنده ماندن لازم است که مستقیماً با آن درگیر شویم و یا از آن فرار کنیم؟
15 فوبیا عجیب که احتمالا درباره آنها چیزی نمی دانید!

انواع مختلف ترس

در جامعه مدرن امروزی ترس هدف دیگری پیدا کرده است. از آنجا که اکثر ما در زندگی روزمره خود با تهدیدهای جسمی روبرو نیستیم، اما هنوز هم با این وجود ترس نمی تواند مکانیزم معیوبی باشد.
حتی اگر ما از پذیرش علت ترس متنفر باشیم، در بسیاری از اوقات، ترس ما درست است. در واقع اگر مشکلی از بابت درآمد نداریم باید از ترک شغل خود بترسیم. همچنین اگر ایده کسب و کار جدید ما احمقانه است، باید از راه اندازی یک شرکت برای آن بترسیم.
درمان ترس

درمان ترس

ترس یک سیگنال هشدار دهنده است و می تواند ما را از انجام کارهای احمقانه باز دارد. همچنین با ارزیابی نکات مثبت و منفی و احتیاط در انتخاب هایمان ما را مجبور به انتخاب بهتر خواهد کرد.
در موارد دیگر، ترس ممکن است ما را از انجام کارهایی که می تواند به نفع ما باشد باز دارد. با این وجود این مشکل حتی در این صورت نیز مفید است، زیرا بدون ترس، چیزی برای روبرو شدن و راهی برای رشد وجود نخواهد داشت و این انتخاب درست است که سبب غلبه بر ترس می شود.

تنها راه دائمی غلبه و درمان ترس

تنها راه دائمی غلبه و درمان ترس اساساً شامل یک فرآیند دو مرحله ای می باشد:
  • بپذیریم که ترس همواره بخشی از زندگی ما خواهد بود و مانند هر احساس دیگری نمی توانیم جلوی شکل گیری آن را بگیریم.
  • علل ترس خود را شناسایی کرده و به مستقیم ترین شکل ممکن با آن ها مقابله کنیم. همچنین هنگام تصمیم گیری، همه چیز را در نظر بگیرید، نه فقط احساسات خود را.
این در واقع فرمول کلی غلبه بر ترس است. می دانیم که این راه آن چیزی نیست که شما به دنبال آن بودید، اما همانطور که قبلاً توضیح دادیم، ما نمی توانیم و نباید بخواهیم که ترس را به طور کامل از بین ببریم.
از طرف دیگر، لازم است که ترس خود را کنترل نماییم و هرچه بیشتر اجازه دهیم که ترس در وجود ما رخنه کند، خارج شدن از آن نیز سخت تر خواهد بود.
7 روش ساده، موثر و کاربردی برای کاهش استرس کار و خطرات اضطراب شغلی

راه حل های معمول برای درمان ترس

حقیقت تلخ این است که شما هرگز نمی توانید به طور کامل از شر ترس خلاص شوید و حتی اگر قادر به انجام آن بودید نیز نباید به دنبال عملی کردن آن بروید. اگر ترس را کاملاً از زندگی خود دور نمایید شما دیگر از انجام بسیاری از کارهای خطرناک، مانند پریدن از پنجره یا کشتی گرفتن با یک خرس، ابایی نداشتید!
ترس به خودی خود یک مکانیسم هشدار دهنده مفید است. فقط باید هر از گاهی کنترل شود تا زندگی شما را به طور کامل تصاحب نکند. ممکن است خیلی از ما شنیده باشیم که برای غلبه و درمان ترس باید آن را مرتبا سرکوب نمود تا به طور کامل از ذهن ما پاک شود. اما در واقع اجتناب از مشکل باعث از بین رفتن آن نمی شود و فقط باعث ترس بیشتر در ما خواهد شد. در ادامه راه های معمول غلبه بر ترس را در 6 مرحله برای شما بیان خواهیم نمود.

مرحله اول: درباره ترس خود بیشتر بدانید

مرحله اول می تواند سخت ترین مرحله باشد، اما کاملاً ضروری محسوب می شود. درمان ترس هنگامی که علت وقوع آن در بخش های ناخودآگاه ذهن شما پنهان مانده است، غیر ممکن خواهد بود. وقتی صورت خود را به سمت یک شخص می چرخانید، آن شخص را می بینید و متوجه خواهید شد که این شخص چه شکلی است و چگونه رفتار می کند. هنگامی که به سمت کشف علت ترس خود می روید، چیزهایی درباره آن مشاهده خواهید کرد که قبلاً از آن بی اطلاع بودید. این آگاهی به شما در غلبه بر ترس کمک خواهد کرد.
درمان ترس

درمان ترس

برای این که به خود کمک نمایید تا با ترس و اضطراب خود روبرو شوید، سعی کنید یک دفتر یادداشت را برای مدت دو یا سه هفته نگه دارید و هر الگویی را که در رابطه با علت ترس خود مشاهده کردید ثبت نمایید. آیا با شنیدن زنگ در، احساس وحشت می کنید؟ در صبح یا عصر علائم اضطراب بیشتری را تجربه خواهید کرد؟ وقتی ترس در شما ایجاد می شود تمایل به انجام چه کاری دارید؟ در واقع هر چیزی که مهم به نظر می رسد را یادداشت نمایید.
انتقال الگوها و علائم علت ترس شما به روی کاغذ، می تواند به کشف نمودن آن ها و درمان ترس کمک کند. در نهایت متوجه خواهید شد که این ترس ها دیگر برای شما خیلی بزرگ و غیرقابل عبور نمی باشند. همچنین، یادگیری همه چیز در مورد آن ها به شما ایده می دهد که چگونه درمان برای شما میسر خواهد بود.
چگونه بیماری قلبی یا عروق کرونر را درمان کنیم؟

مرحله دوم: برای درمان ترس از تخیل خود به روش های مثبت استفاده کنید

تخیل چیز شگفت انگیزی است و به شما قدرت، خلاقیت و توانایی تفکر خارج از چارچوب را می دهد. با این حال، این قدرت ذهنی باعث می شود که گاهی به چیزهای منفی بیندیشید و می تواند ابزاری مضر در درمان ترس باشد. در واقع تخیل شما می تواند ترس شما را بزرگتر کند و باعث شود وضعیت شما بسیار بدتر از آنچه که در حال حاضر است به نظر برسد.
به جای این که بگذارید تخیل شما را به راهروهای تاریک ترس برساند، آگاهانه از آن برای غلبه بر ترس استفاده نمایید. برای انجام این کار ابتدا لحظه ای آرام و بدون اضراب را انتخاب کنید. سپس چشمان خود را ببندید و خود را در موقعیتی تصور کنید که به طور معمول باعث ترس در شما می شود. به عنوان مثال، اگر از گم شدن در یک مکان شلوغ می ترسید، خود را در یک فرودگاه شلوغ به تصویر بکشید.
حال، تصور کنید که خودتان اوضاع را به صورت مسالمت آمیز اداره می کنید. در این حین، دست های شما یخ نمی زد و شروع به گریه نمی کنید. در عوض، شما به دنبال علامتی هستید که به شما کمک کند به مسیر خود ادامه دهید. در نهایت این را متصور شوید که خود را به پارکینگ رسانده اید و قفل درب اتومبیل خود را باز خواهید کرد و بدون هیچ اتفاق بدی با خیال راحت به خانه  می روید.
آرامشی که در سناریوی تصور شده خود تجربه کردید، در واقع می تواند به شما کمک کند تا هنگام وقوع آن در عالم واقعیت، با آرامش بیشتری از این مشکل عبور نمایید.

مرحله سوم: از مغز خود به روشی متفاوت از حالت معمول استفاده کنید

ترس و اضطراب از قسمت خاصی از مغز شما سرچشمه می گیرد و احساسات را قادر می سازد تا بر تفکر منطقی غلبه نمایند. وقتی احساس کردید که علائم ترس در حال شکل گیری در شما است، سعی داشته باشید که از قسمت دیگری از مغز خود استفاده کنید. به عنوان مثال در این حین می توانید به اعداد فکر کنید و آن ها را در ذهن خود با یکدیگر جمع ببندید.
درمان ترس

درمان ترس

یک پرستار در کلینیک ممکن است از بیمار بخواهد درد خود را در مقیاس 1 تا 10 ارزیابی کند. شما نیز از این مقیاس برای ترس خود استفاده نمایید. شماره 1 می توان حالت نرمال شما باشد و شماره 10 بدترین علائم شما را در هنگام ترس نشان دهد. سپس بایستید و تحلیل کنید که آیا به ترس خود نمره 7 می دهید؟ در ادامه می توانید روی کاهش این میزان به 4 یا 3 کار کنید و به مرور میزان آن را در خود کاهش دهید.

مرحله چهارم: برای درمان ترس بر تنفس خود تمرکز کنید

نفس کشیدن بیش از آنچه فکر می کنید مهم است. معمولاً ترس با تنفس های کوتاه شروع می شود. این نوع از تنفس باعث ایجاد واکنش های منفی در بدن شما شده و به سرعت تبدیل به وقوع علائم شدیدتر استرس و ترس خواهد شد. کلید غلبه بر ترس در این مواقع، کنترل تنفس می باشد.
خوشبختانه تنفس عمیق موضوع پیچیده ای نیست و می توان به راحتی در هنگامی که تشخیص دادید که ترسیده اید ، توقف کرده و بر روی تنفس خود متمرکز شوید. برای این کار، با تمرکز نفس بکشید و سپس آن را به آرامی خارج نمایید و اطمینان حاصل کنید که بازدم بیشتر از دم است. در واقع این موضوع فقط تعدادی ترفند روانشناختی نیست، بلکه تنفس عمیق بدن شما را مجبور می کند تا از نظر جسمی خود را آرام نماید.
افسردگی پس از زایمان چه علائم و عوارض خطرناکی برای مادر و کودک دارد؟

مرحله پنجم: برای غلبه بر ترس ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی یک فعالیت ذهنی غیرفعال است و به شما امکان می دهد که از ترس خود بیشتر آگاه شوید. در واقع همانطور که در مرحله 1 بیان شد، آگاهی به شما در درمان ترس و اضطراب کمک خواهد کرد.
ذهن آگاهی را می توان در هنگام وقوع ترس های خفیف تر انجام داد. سپس در زمانی که علت ترس را در خود تشخیص دادید، بنشینید و به آنچه برای شما اتفاق می افتد فکر کنید و علائم خود را در هنگام ترس مرور نمایید. در این مورد نیازی نیست که کاری انجام دهید و منفعل بودن در اینجا، خودآگاهی شما را افزایش می دهد و از انجام کارهای معمولی که هنگام ترس رخ می دهد، جلوگیری خواهد کرد.

مرحله ششم: از طبیعت به عنوان روانشناس خود استفاده کنید

صحبت با یک روانشناس راهی عالی برای یافتن علت ترس و اضطراب است. با این حال، شما همیشه نمی توانید در مطب روانشناس خود حضور داشته باشید. به جای آن سعی کنید بیرون بروید! زیبایی های طبیعی که در پارک ها، حیاط خانه ها یا جاهای دیگر یافت می شود، به درمان ترس در شما کمک خواهد کرد.
درمان ترس

درمان ترس

در واقع طبیعت افراد را آرام می کند، سطح استرس را کاهش می دهد و حالات روحی را از اضطراب به آرامش تغییر خواهد داد. به علاوه، فعالیت بدنی، پیاده روی یا آهسته دویدن در فضای باز بخش های متفاوتی از مغز را درگیر می کند و می تواند از افکار ترسناک و غیر منطقی جلوگیری به عمل آورد و منجر به غلبه بر ترس گردد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی تمام نکاتی که باید در مورد درمان ترس بدانید پرداختیم. با انجام راهکارهای گفته شده شما می توانید تا حد زیادی ترس خود را کنترل کنید و اضطراب تان را کاهش دهید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه روش های دیگری را برای درمان ترس می شناسید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --