تاریخ امروز :خرداد 2, 1403

تنهایی و تاثیر آن بر سلامت روان و کم خوابی
0 (0)

تنهایی و تاثیر آن بر سلامت روان

تنهایی جمعیت عظیمی از جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین وقت آن است که در مورد آن به تفصیل صحبت کنیم. این می تواند خود را از نظر روحی و جسمی نشان دهد و حتی خواب شما را مختل کند. روش های مقابله با آن را در ادامه بیان خواهیم کرد.
با کالازم همراه باشید.

چگونه تنهایی می تواند منجر به افسردگی و کم خوابی شود؟ 

تنهایی احساسی است که تقریباً هر یک از ما یک بار در زندگی تجربه کرده ایم. تقریباً مانند یک خلاء است که می خواهیم با دوستان، خانواده و عزیزان آن را پر کنیم، اما به دلایلی، خالی باقی می ماند.
یک روانشناس مشاوره، یک استارتاپ سلامت روانی و عاطفی ، آن را به عنوان “احساس ذهنی انزوای اجتماعی، نارضایتی و عدم ارتباط اجتماعی” تعریف می کند.
وی به یافته‌های تحقیقاتی اشاره کرد که نشان می‌دهد تنهایی می‌تواند با افزایش خطرات ابتلا به مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد و افکار خودکشی مرتبط باشد. همچنین با پیامدهای سلامت جسمانی ضعیف مرتبط است.
چگونه تنهایی می تواند منجر به افسردگی و کم خوابی شود؟ 

چگونه تنهایی می تواند منجر به افسردگی و کم خوابی شود؟

بر اساس یک نظرسنجی در نوامبر 2022 منتشر شد، 33 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان احساس تنهایی کردند. در دنیایی با بیش از هشت میلیارد نفر، این رقم بسیار بزرگی است و تنهایی موضوعی است که نیاز به توجه فوری دارد.
از آنجایی که ماه می، ماه آگاهی از سلامت روان است، مقاله ای را برای شما آورده ایم که در مورد چگونگی کنار آمدن با تنهایی صحبت می کند تا بتوانید خطرات ایجاد مشکلات سلامت روان را کاهش دهید.

رابطه بین تنهایی و سلامت روان

متخصص روان توضیح داد که احساس تنهایی تأثیر مستقیمی بر سلامت روان دارد. می تواند مثبت یا منفی باشد، اما در بیشتر موارد، افراد از عوارض جانبی رنج می برند.
15 مورد از علائم افسردگی و نشانه های خطرناک بیماری های روانی در زنان و مردان
گزارشی در کتابخانه ملی پزشکی بیان می‌کند که تنهایی می‌تواند با افسردگی، اعتیاد به الکل، افزایش خطرات زوال عقل، سوگ، کودک آزاری، افکار خودکشی، استرس، اختلال در الگوی خواب و اختلال شخصیت مرتبط باشد.

علائم تنهایی

این روانشناس گفت: تنهایی می تواند به طرق مختلف خود را نشان دهد. بنابراین، شناسایی علائم اولیه برای جلوگیری از آسیب رساندن به سلامت جسمی و روانی شما ضروری است.
علائم تنهایی

علائم تنهایی

علائم عبارتند از:
غلظت کم
اشتراک گذاری بیش از حد یا زیاده روی
کم خوابی
سیستم ایمنی ضعیف شده
صمیمی نبودن در محل کار
افرادی که احساس تنهایی می‌کنند ممکن است کمبود هدف، کاهش انگیزه و کاهش عزت نفس را احساس کنند.

نقش رسانه های اجتماعی 

رسانه‌های اجتماعی این را برای مردم آسان‌تر کرده است که دنیا را بشناسند و خود را در دنیای خیالی غوطه‌ور کنند. متخصص روان می‌گوید: «در حالی که از قضا ارتباط مجازی را برای مردم آسان‌تر کرده است، اما به تنهایی نیز کمک می‌کند زیرا حس نادرستی از ارتباط اجتماعی ایجاد می‌کند که به اندازه تعاملات فرد به فرد رضایت‌بخش نیست.»
خواص مارچوبه برای سلامت بدن چیست؟ عوارض جانبی احتمالی مارچوبه
فضای ناسالمی را برای افراد فراهم می کند تا بتوانند خود را با دیگران مقایسه کنند، که بر احساسات اعتماد به نفس پایین و بی کفایتی می افزاید. مطالعات نشان می‌دهد نوجوانانی که بیش از سه ساعت در روز در رسانه‌های اجتماعی می‌گذرانند، خطرات مشکلات روانی و سلامت روانی را افزایش می‌دهند.
این روانشناس گفت: «پست‌های رسانه‌های اجتماعی این قدرت را دارند که تصویر فرد از خود را تقویت کنند یا به آن آسیب بزنند. این امر به ویژه خطرناک است زیرا نوجوانان و بزرگسالان به طور مداوم با عزت نفس خود درگیر هستند و جایگاه خود را در جامعه پیدا می کنند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به تنهایی هستند؟

سنی برای احساس تنهایی وجود ندارد. این می تواند بر افراد در هر سن، جنسیت و موقعیت اجتماعی تأثیر بگذارد. با این حال، کسانی که تغییرات بزرگی را در زندگی خود تجربه کرده‌اند، از جمله بازنشستگی، نقل مکان به شهر جدید، از دست دادن یکی از عزیزان یا رنج بردن از مشکلات سلامت روان در گذشته، بیشتر از تنهایی رنج می‌برند.
چه کسانی در معرض خطر ابتلا به تنهایی هستند؟

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به تنهایی هستند؟

متخصص روانشناس می گوید: نوجوانان همچنین در معرض خطر احساس تنهایی هستند، اگر احساس کنند با وجود داشتن یک سیستم حمایتی قوی از خانواده و دوستان، مورد سوء تفاهم قرار می گیرند یا نمی توانند در یک گروه قرار بگیرند.

مدیریت تنهایی

آهسته پیش بروید
اگر برای مدت طولانی احساس تنهایی می‌کنید، حتی اگر قبلاً افراد زیادی را می‌شناسید، فکر کردن در مورد تلاش برای ملاقات با افراد جدید یا باز شدن با افراد برای اولین بار می‌تواند وحشتناک باشد. اما شما نیازی به عجله نیست پس سعی کنید به آرامی این کار را انجام دهید.
رژیم غذای کامل چیست؟ چه فواید و مضراتی دارد؟ برنامه غذایی سالم
به عنوان مثال، می‌توانید یک فعالیت آنلاین انجام دهید که در آن افراد دیگری در آن شرکت می‌کنند اما از شما انتظار نمی‌رود که با آنها تعامل داشته باشید، مانند یک درس نقاشی.
یا اگر علاقه مند به پیوستن به یک گروه یا کلاس جدید هستید، می توانید از هر کسی که جلسات را اجرا می کند بپرسید که آیا می توانید در ابتدا فقط تماشا کنید، نه اینکه شرکت کنید. صرف دانستن اینکه افراد دیگر آنجا هستند ممکن است برای کمک به برخی از احساس تنهایی کافی باشد.
پشتیبانی همتایان را امتحان کنید
انواع مختلفی از خدمات پشتیبانی همتایان وجود دارد که فضایی را برای افراد فراهم می کند تا از تجربیات خود برای کمک و حمایت از یکدیگر استفاده کنند، کهمی تواند شامل تجربه تنهایی و مشکلات مربوط به سلامت روان باشد.
یک سرویس دوستی را امتحان کنید . موسسات خیریه مختلف خدمات دوستی تلفنی را ارائه می دهند که دوستان داوطلب را با افرادی که احساس تنهایی می کنند در تماس قرار می دهند. 
به یک انجمن آنلاین بپیوندید . این جوامع می توانند مکانی برای گوش دادن و به اشتراک گذاری با دیگرانی که تجربیات مشابهی دارند فراهم کنند. 
ارتباطات جدید ایجاد کنید . اگر به دلیل عدم ارتباط اجتماعی رضایت بخش در زندگی خود احساس تنهایی می کنید، می توانید سعی کنید افراد بیشتری یا افراد مختلف را ملاقات کنید.
هرآنچه که باید درباره ی گیاه بابونه بدانید،خواص و مضرات
سعی کنید بر اساس سرگرمی ها یا علایق خود به یک کلاس یا گروه بپیوندید. اگر نمی‌توانید شخصاً در جلسات شرکت کنید، این می‌تواند شامل گروه‌های آنلاین باشد.
اگر می توانید، داوطلب شدن راه خوبی برای ملاقات با مردم است. کمک به دیگران می تواند به بهبود سلامت روان شما کمک شایانی کند. همچنین ایده خوبی است که بررسی کنید که از سازمانی که در آن داوطلب هستید حمایت کافی دریافت خواهید کرد.
راه های مقابله با تنهایی

راه های مقابله با تنهایی

سعی کن سر حرف را باز کنی. ممکن است احساس کنید که افراد زیادی را می شناسید، اما در واقع چیزی که اشتباه است این است که به آنها احساس نزدیکی نمی کنید، یا آنها توجه و مراقبت لازم را به شما نمی کنند.
در این شرایط ممکن است کمک کند که احساسات خود را با دوستان و خانواده باز کنید.
اگر احساس راحتی نمی کنید با افرادی که می شناسید صحبت کنید، می توانید با یک درمانگر صحبت کنید.
درمان های گفتاری
گفتار درمانی به شما این امکان را می دهد که احساس تنهایی خود را کشف و درک کنید و می تواند به شما کمک کند تا راه های مثبتی برای مقابله با آنها ایجاد کنید. برای مثال، درمان می‌تواند فضایی را برای شما فراهم کند تا در مورد مشکلات عاطفی که ایجاد روابط رضایت‌بخش را برای شما دشوار می‌سازد، بحث کنید.
اگر اضطراب در مورد موقعیت های اجتماعی باعث شده است که احساس انزوا کنید، درمان شناختی رفتاری (CBT) ممکن است کمک کند. این درمان بر روی افکار، باورهای شما و احساسات و رفتار شما تمرکز می‌کند و به شما مهارت‌های مقابله با مشکلات را می‌آموزد.
با شناخت سه نوع مختلف آپنه خواب به راحتی این مشکل را درمان کنید!
در مقایسه خود با دیگران مراقب باشید. خیلی سخت است که خودمان را با دیگران مقایسه نکنیم. همه ما این کار را انجام می‌دهیم، اما آگاهی از این موضوع که همه چیز همیشه آنطور که از بیرون به نظر می‌رسد نیست، می‌تواند کمک کند.
به عنوان مثال در رسانه‌های اجتماعی، ما اغلب فقط آنچه را که دیگران می‌خواهند درباره زندگی‌شان به اشتراک بگذارند، می‌بینیم و این می‌تواند باعث شود که احساس کنیم تنها خودمان هستیم. مهم است که به خود یادآوری کنید که نمی‌دانید دیگران وقتی تنها هستند یا وقتی فید رسانه‌های اجتماعی آنها خاموش است، چه احساسی دارند.
مراقب خودت باش. احساس تنهایی می تواند بسیار استرس زا باشد و می تواند تأثیر زیادی بر سلامت عمومی شما داشته باشد، که ممکن است برداشتن گام های مثبت برای احساس بهتر را دشوارتر کند. سعی کنید به اندازه کافی بخوابید و ورزش کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید.
چگونه با تنهایی کنار بیاییم؟
یک متخصص روانشناس چند راه برای کنار آمدن با تنهایی را به اشتراک گذاشته است که شامل موارد زیر می باشد:
 • از خانواده، دوستان، عزیزان و کارشناسان سلامت روان کمک بگیرید.
 • به سرگرمی هایی بپردازید تا خود را مشغول نگه دارید.
 • به گروه های اجتماعی بپیوندید یا برای یک هدف خوب داوطلب شوید.
معرفی 5 روغن برای سردرد و درمان سریع، آسان و فوری دردهای شدید میگرنی!
 • برای سالم ماندن و تناسب اندام به طور منظم ورزش کنید.
 • استفاده از رسانه های اجتماعی را در صورتی که بر شما تأثیر نامطلوب می گذارد، احساس بدی نسبت به خودتان ایجاد می کند یا رفتارهای ناسالم ایجاد می کند، محدود کنید.
 • با افراد بیشتری ملاقات کنید، سعی کنید بخشی از گروه های اجتماعی باشید و روابط معناداری ایجاد کنید.
 • اگر به نظر می رسد هیچ چیز برای شما خوب نیست، یک قرار ملاقات با یک متخصص رزرو کنید. لازم نیست به تنهایی با آن کنار بیایید.
سخن آخر
شما باید برای رهایی از تنهایی، تلاش کنید و قدم های کوچکی برای رفع این معضل بردارید تا زندگی سالم و شادتری را برای خود رغم بزنید. اما بهتر است از یک متخصص نیز برای بهبود شرایط کمک بگیرید. امیدواریم با بکار گیری نکات این مقاله به بهبود شرایط شما کمک کرده باشیم.
ممنون که تا این قسمت از مقاله همراه کالازم بودید.
شما برای دوری از معضل تنهایی چه کارهای دیگری انجام می دهید؟ لطفا تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --