تاریخ امروز :بهمن 8, 1401

با شناخت سه نوع مختلف آپنه خواب به راحتی این مشکل را درمان کنید!
0 (0)

آپنه خواب

آپنه خواب چیست؟ احتمالاً این اصطلاح را شنیده اید، و حتی ممکن است مشکوک باشید که شما یا یکی از عزیزان تان دچار آپنه خواب هستید.
بیایید در این راهنمای جامع بررسی کنیم که این مشکل دقیقا چیست و چه علائم و عللی دارد، و برخی از کارهایی که می توانید در مورد آن انجام دهید را توضیح دهیم.
با کالازم همراه باشید.

تعریف آپنه خواب

آپنه یک وضعیت پزشکی بالقوه جدی است که باعث می شود چندین بار در طول خواب تنفس (آپنه) یا تنفس محدود (هیپوپنه) را متوقف کنید. فرد مبتلا به این مشکل ممکن است صدها بار هر بار که می خوابد دچار مشکل تنفسی شود. مکث های تنفسی معمولاً 10 تا 30 ثانیه طول می کشد، اما برخی از آن ها تا یک دقیقه یا بیشتر طول می کشد.
در صورت عدم درمان، این مسئله ممکن است مغز و بدن شما را از اکسیژن محروم کرده و در نتیجه عوارضی برای سلامتی ایجاد کند. عواقب نداشتن خواب آرام نیز می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.
طبق دانشگاه یوتا، 80 درصد موارد آپنه متوسط ​​تا شدید تشخیص داده نمی شوند.
دلایل خواب زیاد چیست و چگونه درمان می شود؟

انواع مختلف

سه نوع آپنه خواب وجود دارد. اگرچه علل مختلفی دارند، اما علائم آن ها مشابه است.

آپنه انسدادی خواب

آپنه انسدادی خواب (OSA) زمانی اتفاق می‌ افتد که ماهیچه‌ های پشت گلو – که به طور طبیعی هنگام خواب راحت‌ تر می‌ شوند – فرو می‌ روند. این امر جریان هوای شما را مسدود می‌ کند و می‌ تواند باعث شود که برای مدتی کاملاً تنفس نکنید. OSA شایع ترین شکل آپنه است.
آپنه خواب

آپنه خواب

آپنه خواب مرکزی

آپنه مرکزی (CSA) به این دلیل است که مغز سیگنال های مناسبی را که به شما می گوید نفس بکشید ارسال نمی کند. برخلاف آپنه انسدادی خواب که همانطور که از نامش پیداست باعث انسداد راه هوایی می شود، آپنه مرکزی خواب معمولاً ماهیتی مکانیکی ندارد. نوع مرکزی نادر است و مردان مسن را بیشتر از افراد جوان یا زنان تحت تأثیر قرار می دهد.

آپنه پیچیده

آپنه خواب پیچیده (گاهی اوقات آپنه مختلط نامیده می شود) ترکیبی از آپنه انسدادی و مرکزی است. فردی که مبتلا به آپنه پیچیده است هم مشکلات مکانیکی دارد که راه هوایی او را مسدود می کند و هم اختلالات مغزی که تنفس او را مختل می کند. این مشکل به عنوان آپنه مرکزی اورژانس درمان نیز شناخته می شود زیرا می تواند در طول درمان آپنه انسدادی خواب با فشار مثبت راه هوایی (PAP) یا فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) شروع شود.
توجه: از آنجایی که آپنه انسدادی خواب رایج ترین شکل است، در این راهنما بیشتر بر OSA تمرکز خواهیم کرد. اما به خاطر داشته باشید که علائم و درمان آپنه خواب مرکزی و پیچیده اغلب مشابه است.
علت خمیازه چیست؟

علائم آپنه خواب

شاید شنیده باشید که افراد مبتلا به آپنه با صدای بلند خروپف می کنند. در حالی که این درست است، همه مبتلایان به آپنه خروپف نمی کنند و هر فردی که خروپف می کند آپنه ندارد. بنابراین تنها به خروپف به عنوان یک شاخص اعتماد نکنید.
آپنه خواب

آپنه خواب

در این جا برخی از علائم آپنه وجود دارد که باید از آن ها آگاه باشید:
 • خروپف با صدای بلند
 • بیدار شدن با نفس نفس زدن
 • بی قراری و بیداری مکرر
 • بیدار شدن مکرر برای ادرار کردن (شب ادراری)
 • سردرد صبحگاهی
 • دهان خشک
 • خواب آلودگی بیش از حد بدون دلیل در طول روز
 • مشکلات روانی و سایر اختلالات خلقی مانند تحریک پذیری یا افسردگی
 • مشکل در تمرکز هنگام بیداری
افرادی که آپنه خواب دارند ممکن است خودشان علائم را تشخیص ندهند. در عوض، یک فرد دیگر زنگ خطر را به صدا در می آورد. آنها همچنین ممکن است متوجه شوند که فرد مبتلا نفس نمی کشد یا به طور ناگهانی نفس نفس می زند. اگر مشکوک هستید که همسرتان ممکن است آپنه داشته باشد، او را تشویق کنید که به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

میزان ابتلا

نزدیک به 30 میلیون بزرگسال در ایالات متحده به آپنه انسدادی خواب مبتلا هستند. آپنه خواب مرکزی بسیار کمتر شایع است و کمتر از یک درصد افراد را در یک مطالعه بزرگ خواب تحت تاثیر قرار می دهد . افراد مبتلا به آپنه مرکزی معمولاً مردان مسن‌ تری با شاخص توده بدنی (BMI) پایین‌ تر از افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب هستند. مبتلایان به CSA ممکن است شرایط پزشکی زمینه ای نیز داشته باشند.
آیا اختلال خواب قابل درمان است؟

علل آپنه خواب

دانستن این که شما در معرض خطر آپنه هستید می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید چه زمانی با پزشک خود مشورت کنید. برخی از عوامل خطر شایع آپنه عبارتند از:
 • سن: اگرچه آپنه خواب در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، اما با افزایش سن، این خطر افزایش می‌ یابد.
 • جنسیت: در افراد جوان‌ تر، آپنه در مردان شایع‌ تر از زنان است، اما فاصله بین مردان و زنانی که تحت تأثیر این بیماری قرار دارند، با افزایش سن کاهش می‌ یابد. در سن 50 سالگی، بروز آپنه حتی بین مردان و زنان نیز وجود دارد.
 • دیابت نوع 2: بیش از 80 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 از OSA ناشناخته رنج می برند. آپنه می تواند کنترل سطح گلوکز را برای افراد دیابتی دشوارتر کند.
 • چاقی: داشتن دور گردن بزرگ تر چشم انداز راه هوایی فرد را تغییر می دهد. تحقیقات نشان داده است که افزایش 10 درصدی وزن منجر به افزایش 6 برابری در بروز آپنه می شود.
آپنه خواب

آپنه خواب

 

 • سیگار کشیدن: التهاب در راه هوایی فوقانی ناشی از سیگار کشیدن می تواند بر نحوه کنترل مغز ماهیچه های درگیر در تنفس در طول خواب تأثیر بگذارد.
 • مصرف الکل: الکل می تواند ماهیچه های اطراف دهان و گلو را شل کند و اجازه دهد راه هوایی بسته شود.
 • خوابیدن به پشت: زمانی که به پشت می‌ خوابید، بافت‌ های اطراف راه هوایی شما راحت‌ تر فرو می‌ روند و جریان هوا را مسدود می‌ کنند.
 • آناتومی: ناهنجاری‌ های ساختاری مانند زبان بزرگ، لوزه‌ های بزرگ یا کام نرم کم آویزان می‌ توانند به آپنه کمک کنند.

آیا آپنه خطرناک است؟

ما می دانیم که محدودیت جریان هوا خوب نیست، اما آپنه خواب چقدر خطرناک است؟ یک مطالعه 18 ساله که گروه بزرگی از افراد مبتلا به آپنه را دنبال کرد، نشان داد که در صورت درمان نشدن، افراد مبتلا به آپنه شدید به میزان قابل توجهی میزان مرگ و میر بیشتری داشتند.
بین آپنه و بیماری قلبی ارتباطی وجود دارد و مطالعات همچنین آپنه درمان نشده را در مرگ ناگهانی قلبی دخیل دانسته اند. آپنه خواب همچنین می تواند بر فشار خون شما تأثیر منفی بگذارد.
در خانه، خروپف بلند می تواند خواب همسر شما یا حتی کل خانواده شما را مختل کند، اگر آن ها صدای شما را از اتاق همسایه بشنوند. اختلال خواب همچنین می تواند منجر به تحریک پذیری و حتی افسردگی برای شما و اعضای خانواده شود. در محل کار، گیجی در طول روز باعث ایجاد مشکل در تمرکز می شود و باعث می شود بهره وری کمتری داشته باشید و اگر با ماشین آلات سنگین (از جمله اتومبیل) کار می کنید، آپنه خطر تصادف را افزایش می دهد.
خبر خوب این است که وقتی این مشکل در شما به درستی توسط یک متخصص پزشکی درمان شود، خطرات شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
دلایل بی خوابی نوزاد چیست؟

آپنه خواب چگونه درمان می شود؟

اگر مشکوک به آپنه هستید، با پزشک خود صحبت کنید. همانطور که قبلاً آموختیم، آپنه یک اختلال خواب بالقوه جدی است، بنابراین OSA و CSA باید توسط یک متخصص تشخیص داده و درمان شوند.

دستگاه CPAP

یکی از درمان های خط اول برای OSA دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) است. هنگام خواب از ماسک استفاده می کنید و دستگاه جریان ثابتی از هوای تحت فشار را برای باز نگه داشتن راه هوایی شما ارسال می کند. نتایج عبارتند از تنفس راحت تر، خروپف کمتر (یا بدون) و خواب بهتر.
آپنه خواب

آپنه خواب

اگرچه درمان CPAP رایج ترین است، اما دستگاه های PAP دیگری مانند دستگاه فشار خودکار مثبت راه هوایی (APAP) و دستگاه فشار مثبت راه هوایی دوسطحی یا متغیر (VPAP) وجود دارد. پزشک شما تعیین خواهد کرد که کدام دستگاه به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

تغییرات سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی مانند مدیریت وزن، حذف الکل و سایر داروهای آرام بخش، ترک سیگار، و حتی آموزش خوابیدن به پهلو به جای پشت، همگی نقش مهمی در درمان موثر آپنه خواب دارند. پزشک شما درباره تغییرات سالمی که می توانید برای کمک به کاهش علائم OSA ایجاد کنید، صحبت خواهد کرد.

ارتفاع تخت

برای افراد مبتلا به OSA خفیف تا متوسط، بالا بردن کمی سر تخت ممکن است آپنه را کاهش دهد و باعث خواب بهتر شود. در یک مطالعه کوچک، محققان دریافتند که بالا بردن سر تخت افراد به میزان 7.5 درجه ، شدت OSA را به طور متوسط ​​31.8 درصد کاهش می دهد.
اگر OSA خفیف تا متوسط ​​دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا پایه تخت قابل تنظیم می تواند به علائم شما کمک کند یا خیر.
خواب رفتگی دست و پا چگونه درمان می شود؟

صحبت با پزشک در مورد آپنه خواب

در مورد علائمی که تجربه کرده اید، از جمله گیجی در طول روز، مه ذهنی، و تحریک پذیری، به پزشک خود بگویید. اگر شریک رختخواب، اعضای خانواده یا هم اتاقی‌ هایتان شاهد خروپف بلند و مکرر شما بوده‌ اند، به پزشک خود نیز اطلاع دهید.
آپنه خواب

آپنه خواب

سخن آخر

در این مقاله به بررسی تمام نکاتی که باید در مورد مشکل آپنه خواب بدانید با شما عزیزان گفتگو کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد اما توجه کنید که در صورت بروز هر گونه مشکل باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما در مورد آپنه خواب چه اطلاعات دیگری دارید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --