تاریخ امروز :خرداد 2, 1403

چگونه از شر خروپف خلاص شویم؟
0 (0)

خروپف

خروپف مسئله ای است که می تواند زندگی عادی را برای افرادی که از آن رنج می برند سخت کند. علاوه بر این، خر و پف می تواند در همه زمینه های زندگی فرد مبتلا را تحت تأثیر خود قرار دهد. اگر شما نیز از این مسئله رنج می برید، می دانید که هنگام مسافرت شبانه و بودن با همکاران خود در یک سفر کاری چقدر خجالت آور است.
در واقع درک این که شما مشکلی به نام خر و پف دارید، اولین قدم برای خلاص شدن از آن می باشد. ممکن است در ابتدای کار پذیرفتن یک نقص دشوار به نظر برسد، اما هرچه زمان بیشتری برای پذیرش آن صرف کنید، وضعیتی را که برای شما شرمندگی اجتماعی زیادی به همراه دارد، بدتر خواهد کرد.
همچنین، این مسئله می تواند پیش درآمد یک سری مسائل جدی بهداشتی باشد که ممکن است سلامت قلبی و عصبی شما را تحت تأثیر قرار دهد.
در این مقاله سعی خواهیم کرد تا ایده ای در مورد علت خروپف، روش های درمانی برای آن و برخی از داروهای خانگی که می توانید برای مدیریت این مسئله استفاده نمایید، ارائه دهیم.
با کالازم همراه باشید.

خروپف چیست؟

این مسئله چیزی نیست جز ارتعاشات خاصی که موقع عبور هوا در هنگام خواب از دستگاه تنفسی شما تولید می شود. این یک مشکل بسیار حاشیه ای است و ممکن است افرادی که از آن رنج می برند تا زمانی که کسی به آن ها در اینباره نگوید، تشخیص ندهند که مشکل خروپف دارند. اکثر پزشکان این مشکل را نشانه اولیه یک بیماری پزشکی می دانند که به عنوان وقفه تنفسی خواب (OSA) شناخته می شود.
عوامل مختلفی می توانند باعث خروپف شوند که در بخش های زیر به طور مفصل درباره آن ها بحث خواهیم کرد. به زبان ساده می توان گفت که خر و پف هنگامی اتفاق می افتد که مجاری تنفسی بین گلو و دهان انسداد فیزیکی داشته باشد و باعث شود هوا هنگام عبور از این موانع با تولید صدا همراه باشد.
خروپف

خروپف

در حالی که هنگام خوابیدن، عضلات و بافت های گلو و دهان شما به حالت آرامی در می آید، این آرامش باعث می شود که هنگام عبور هوا از انسداد فیزیکی، عضلات به هم بخورند و صدا تولید نمایند. همچنین شدت خروپف با بالا رفتن سن افزایش می یابد، بنابراین ضروری است افرادی که به طور منظم در هنگام خواب خر و پف می کنند، قبل از بالا رفتن سن  با پزشک مشورت نموده و تحت درمان قرار گیرند.
در بخش زیر ما در مورد علل انسداد در مسیرهای هوایی که باعث این مسئله در هنگام خواب می شود، بحث خواهیم کرد.
دلایل خطرناک بروز خروپف کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟

دلایل و علل رایج

خروپف با وجود این که به نظر می رسد یک وضعیت بی ضرر است، اگر در مدت طولانی درمان نشود، می تواند باعث شکل گیری مشکلات جدی در سلامتی فرد گردد. وقفه تنفسی خواب که به صورت عامیانه به آن خروپف گفته می شود، می تواند اثرات بسیار خطرناکی بر روی مغز و سلامت قلب شما داشته باشد. کمبود خواب عمیق به دلیل انسداد مداوم جریان هوا ، اجازه نمی دهد مغز شما کاملاً خاموش شود و به اندازه کافی استراحت نماید.
همچنین برخی از مشکلات عمده ای که می توانند سبب ایجاد این مسئله شوند در بخش زیر بیان شده است:

1. ساختار دهان

آناتومی داخلی دهان شما هنگام بحث در مورد خروپف دارای اهمیت فراوانی است. از آنجا که عضلات شل شده در قسمت فوقانی دهان و گلو در ایجاد این مسئله نقش مهمی دارند، توجه به این نکته نیز مهم است که افرادی که دارای بافت نرم و ضخیم عضلانی در دهان و گلوی خود هستند به طور معمول مستعد ابتلا خواهند بود. این بافت ها وقتی شل می شوند پایین رفته و باعث انسداد شدید جریان هوا از بینی به ریه ها می گردند.

2. تورم زبان کوچک

زبان کوچک یک ساختار مثلثی است که همیشه در بالای دهان شما آویزان می باشد. برای بعضی از افراد، اندازه زبان کوچک مقداری بزرگتر از حالت نرمال آن خواهد بود و این موضوع باعث این است که در مقابل هوایی که هنگام نفس کشیدن وارد می شود انسداد بیشتری شکل بگیرد. همچنین ساختار عجیب و غریب زبان کوچک می تواند دلیل افزایش لرزش در صدای خروپف باشد.
دلایل خروپف و راه های درمان آن

دلایل خروپف و راه های درمان آن

3. انسداد یا گرفتگی بینی یکی از دلایل خروپف

انسداد بینی یکی از دلایل اصلی این است که بعضی از افراد فقط در دوره آلرژی یا سرماخوردگی خروپف می کنند که این امر موجب می شود مجاری تنفسی به دلیل تجمع مخاط در سوراخ بینی یا نواحی مربوط به آن مسدود شود.
آیا اختلال خواب قابل درمان است؟
همچنین عفونت در سینوس ها نیز می تواند احتمال این مسئله در خواب را افزایش دهد. یکی دیگر از عوامل مرتبط با مجاری تنفسی بینی، عدم انطباق نامناسب تیغه بینی است که انحراف بینی نامیده می شود.

4. چاقی

چاقی می تواند باعث ایجاد ورم در لوزه ها شود. اساساً معنی این امر این است که هنگامی که فرد به شدت چاق است، در پشت گردن خود برخی بافت های اضافی ایجاد می کند. این بافت می تواند باعث انسداد و گرفتگی بینی شده و از عوامل اصلی خروپف در فرد باشد.

5. مصرف الکل

مصرف الکل قبل از خواب می تواند برای عضلات گلو آرامش بخش باشد که این موضوع می تواند احتمال خروپف را افزایش دهد. در میان اکثر مصرف کنندگان الکل، این مسئله در هنگام خواب امری معمول است.
خروپف

خروپف

6. یکی از دلایل خروپف کمبود خواب است

کم خوابی دلیل دیگری است که می تواند منجر به این مشکل شود. این موضوع ممکن است برای بسیاری تعجب آور باشد که چگونه کمبود خواب می تواند در شرایطی که خروپف در هنگام خواب اتفاق می افتد نقش داشته باشد. دلیل آن این است که کمبود خواب باعث می شود بدن سیستم های خاصی را در خود فعال کند که هنگام خواب عضلات گلو را بیش از حد معمول شل می کنند. بنابراین کمبود خواب به عنوان یک عامل مهم عمل می کند که می تواند منجر به بروز این مشکل شود.

7. موقعیت خواب

اکثر افراد هنگام خوابیدن به پشت متوجه می شوند که بیشتر دچار خروپف خواهند شد. در واقع به دلیل جاذبه، گلو در این حالت نسبت به خوابیدن به پهلو تنگتر می شود. بنابراین سعی کنید در طول شب به پهلو بخوابید تا از صدای خروپف شدید جلوگیری نمایید.
دلایل بی خوابی نوزاد چیست؟

روش های درمانی خروپف

اکنون که دلایل مختلفی را که می توانند در بروز خروپف نقش داشته باشند مرور کردیم ، بیایید به روش هایی بپردازیم که می توانید با کمک آن ها این مسئله را درمان کنید و یک خواب آرام را به خود و عزیزانتان بازگردانید.
درمان را می توان معمولاً با ایجاد برخی از شیوه های زندگی و تغییرات جسمی مدیریت کرد، اما اگر خر و پف با OSA همراه باشد، پزشکان از شما می خواهند که روش های درمانی بسیار جدی تری را دنبال نمایید. در بخش زیر برخی از متداول ترین روش های درمانی استفاده شده در برابر خروپف را عنوان خواهیم کرد:

1. استفاده از لوازم دهان و دندان

منظور از این وسایل، انقباضات دندانی است که می تواند شکل و موقعیت آناتومی دهان از جمله فک را تنظیم کند و فضای بیشتری برای جریان آزاد هوا فراهم آورد. این تجهیزات باید طبق دستورالعمل های متخصص دندانپزشکی طراحی شوند و دندانپزشک ابعاد دقیق تنظیماتی را که برای اطمینان از عبور آزادانه هوا از مسیرهای بینی مورد نیاز است، محاسبه خواهد کرد.

2. ماسک CPAP

ماسک (CPAP فشار هوای مثبت مداوم) یک دستگاه پزشکی است که با پمپ کار می کند و عبور جریان هوای تحت فشار را از طریق مسیرهای بینی شما در طول خواب تضمین می نماید. این ماسک یکی از موثرترین و غیرتهاجمی ترین روش ها برای درمان این مسئله می باشد.
خروپف

خروپف

افرادی که از ماسک CPAP استفاده می کنند بدون مشکل خروپف می توانند بخوابند و این موضوع در معالجه بیمارانی که از OSA رنج می برند بسیار موثر بوده است.

3. روش های جراحی

در موارد شدید ، با استفاده از روش های جراحی قابل درمان است. جراح سعی می کند بافت داخل گلو و ناحیه فوقانی دهان را اصلاح و سفت نماید تا اطمینان حاصل کند که بافت کمی باقی می ماند تا راه هوایی را که انسداد آن باعث خروپف می شود مسدود نکند.
بررسی ویژگی های انواع کالای خواب و بالش طبی کودک و نوزاد

4. داروهای خانگی خروپف

علاوه بر اقدامات پزشکی، خر و پف ساده و بدون ایجاد وقفه تنفسی خواب، با انجام برخی تغییرات کوچک در سبک زندگی و پیروی از برخی درمان های خانگی قابل درمان است. تعدادی از معمول ترین درمان های خانگی برای جلوگیری شامل موارد زیر است:

از دست دادن وزن

اگر دلیل خروپف شما چاقی باشد، با کاهش وزن این مشکل به راحتی برطرف خواهد شد که به محض شروع این روند می توانید تفاوت را در خود مشاهده نمایید. همچنین بافت های اضافی گلو که به دلیل چاقی ایجاد شده اند، به آرامی از بین می روند.
جلوگیری از خروپف با ماسکCAPAP

جلوگیری از خروپف با ماسکCAPAP

نحوه خوابیدن خود را تغییر دهید

تغییر وضعیتی که برای خوابیدن انتخاب می کنید می تواند کمک زیادی به کاهش میزان خروپف کند. همانطور که قبلاً گفته شد، جاذبه اضافی هنگام خوابیدن به پشت، موجب افزایش انسداد در گلو خواهد شد که در واقع خوابیدن به پهلو یک درمان بسیار موثر برای جلوگیری از این مسئله است.
هنگام خواب از بالشت بلندتری استفاده کنید
نگه داشتن سر در حالتی بلندتر از حد معمول می تواند به میزان قابل توجهی در کاهش خر و پف کمک کننده باشد. علت آن این است که استفاده از بالش های اضافی برای بالا بردن سطح سر باعث ایجاد فضای بیشتری در گلو می شود تا هوا آزادانه جریان یابد.
مصرف الکل را قطع کنید
همانطور که قبلاً بحث شد، استفاده از الکل می تواند این وضعیت را بدتر کند. الكل می تواند منجر به انسداد جدی در مسیرهای بینی شود. همچنین مهم است که پس از مصرف الکل به خواب نروید زیرا این عمل می تواند خروپف شما را تضمین نماید.
خروپف

خروپف

مصرف قرص های خواب را متوقف کنید
قرص های خواب خیلی زودتر از حالت طبیعی باعث خواب عمیق می شوند که شامل شل شدن سریع بافت های گلو و ایجاد انسداد شدید در مسیرهای بینی است.
سیگار کشیدن را متوقف کنید
کاهش یا قطع کامل کشیدن سیگار می تواند چندین مزیت برای سلامتی داشته باشد. از آنجا که محل جذب نیکوتین برای افراد سیگاری از طریق گلو می باشد، ممکن است خطراتی برای سلامتی ایجاد نماید که می تواند از این محل ناشی شود. سلامت گلو و دهان برای درمان خروپف بسیار ضروری است و سیگار کشیدن این وضعیت را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.
بررسی ویژگی های انواع کالای خواب و بالش طبی کودک و نوزاد
خواب کافی داشته باشید
کمبود خواب می تواند باعث شل شدن عضلات گلو نسبت به وضعیت طبیعی شود و این امر منجر به خروپف شدید خواهد شد. داشتن چرخه خواب مناسب و پایبند بودن به آن می تواند به کنترل خر و پف بدون استفاده از داروهای خارجی یا انجام جراحی کمک نماید.

تمرینات برای جلوگیری از خروپف

علاوه بر بسیاری از روش های درمان خانگی و اقدامات جراحی، یک سری تمرینات وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا این مسئله را کاهش دهید. پیروی از این تمرینات، در طولانی مدت، می تواند به شما کمک زیادی در بهبود این مسئله کند. در بخش زیر تعدادی از ساده ترین تمریناتی که می توانید برای کاهش خروپف انجام دهید بیان شده است:
ورزش با زبان
این تمرین شامل این است که نوک زبان خود را در زیر ردیف بالایی دندان ها نگه دارید و سپس زبان خود را به صورت کشویی به مدت حدود سه دقیقه به سمت عقب و جلو به صورت روزانه حرکت دهید.
ورزش لب
این فرم از تمرینات نیاز دارد که در حالی که لب های خود را همزمان می چرخانید دهان خود را ببندید و آن را در همان حالت نگه دارید.

ورزش فک

این تمرین با بازکردن فک به سمت چپ و نگه داشتن آن در همان وضعیت برای حدود سی ثانیه انجام می شود. با باز كردن فك به سمت راست نیز باید همین كار را تکرار نمایید.
خروپف

خروپف

ورزش زبان کوچک
این تمرین شما را ملزم می کند تا در آینه نگاهی به زبان کوچک خود داشته باشید و ضمن باز نگه داشتن دهان، سعی کنید عضلات موجود در پشت گلو را منقبض نمایید. در حین انجام این تمرین قادر خواهید بود که زبان کوچک خود را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.
آیا بیش فعالی در بزرگسالان و کودکان قابل درمان است؟

درمان های پزشکی برای خروپف

پزشک شما ممکن است یک دستگاه پزشکی یا روش جراحی مانند:
1. فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP). برای باز نگه داشتن راه هوایی در هنگام خواب، دستگاهی در کنار بالین شما، هوای تحت فشار را به ماسکی که روی بینی یا صورت خود می زنید، می دمد.
2. uvulopalatoplasty با کمک لیزر (LAUP) از لیزر برای کوتاه کردن uvula (بافت نرم آویزان در پشت گلو) و ایجاد بریدگی‌های کوچک در کام نرم در هر طرف استفاده می‌کند. وقتی بریدگی ها بهبود پیدا کرد، بافت های اطراف سفت می شوند و از لرزش هایی که موجب خروپف می شوند جلوگیری می کند.
درمان پزشکی خروپف

درمان پزشکی خروپف

3. استفاده از ایمپلنت های پالاتال یا روش پیلار، که در این روش با قرار دادن ایمپلنت های پلاستیکی در کام نرم که باعث جلوگیری از فرو ریختن کام نرم می شود و از خروپف جلوگیری میکند.
4. در روش سومنوپلاستی از سطوح پایین گرمای فرکانس رادیویی برای برداشتن بافت‌های کام و کام نرم که در هنگام خروپف می‌لرزند، استفاده می‌شود. این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود و حدود 30 دقیقه طول می کشد.
5. دستگاه های دندانپزشکی سفارشی و موقعیت گیرهای فک پایین با جلو بردن فک پایین یا زبان در هنگام خواب به باز شدن راه هوایی شما کمک می کنند. برای بهترین نتیجه، باید به دندانپزشک متخصص در این دستگاه ها مراجعه کنید.
6. روش‌های جراحی مانند Uvulopalatopharyngoplasty (UPPP)، پالتوپلاستی حرارتی (TAP)، برداشتن لوزه و آدنوئیدکتومی، اندازه راه هوایی شما را با برداشتن بافت‌ها یا اصلاح ناهنجاری‌ها افزایش می‌دهند.

سخن آخر

افرادی که از خروپف رنج می برند برای رفع مشکل خود نیاز به صبر و مراقبت زیاد عزیزانشان دارند. اگر شما یا عزیزانتان از این مسئله رنج می برید، امیدوارم که این مقاله کمک بزرگی به شما در رفع این مشکل کرده باشد.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه روش های دیگری را برای درمان خروپف می شناسید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • یک پینگ

  1. پینگ‌بک: خونریزی بینی ، علت و جلوگیری از خون دماغ شدن و اقدامات درمان آن | مجله کالازم

  2. پینگ‌بک: دلایل خطرناک بروز خروپف کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟ | کالازم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --